Da li krimi serije stvaraju psihopate?

Ne gledam te serije, Sopranove, Dexter.. Mislim da te serije ne stvaraju psihopate.

Veći problem je društvena mreža Tik Tok.

Kod nas je jedno dete nesvesno izvršilo samoubistvo, u svetu ih je više. Igrali su neku Tik Tok igricu sa svojim društvom.

Možda Tik Tok mnogo utiče na agresiju u društvu, konkretno mislim na vršnjačko nasilje?

Svedoci smo da se u svetu pa i u Srbiji sve više snimaju serije i filmovi sa scenama okrutnog nasilja i ozbiljnog kriminala. Da li takva produkcija, a naročito se to odnosi na serije jer one duže traju, u određenoj meri stvara psihopate od jednog dela gledalaca? Uzmimo na primer jednu od najpoznatijih i najpopularnijih krimi serija ,,Sopranovi" koja traje 6 sezona iima 86 epizoda. Gledalac dok prati seriju veći deo nje glavnog junaka doživljava kao pozitivca koji se bori protiv sistema i kome uspeva da na razne načine umakne rukama zakona i da se pritom dobro finansijski okoristi od svega toga. Sada se postavlja pitanje da li takve serije stvaraju potencijalne prekšioce zakona?

P.S. Akcenat je na serije gde su negativci u glavnim ulogama a ne na krimi serije gde su u glavnim ulogama policijski službenici i istražitelji.
Di crni sinko nadje Sopranose🙂😁🤣

Meni pada na pamet serija Bones/ Kosti, to je brate mili prebrutalno, to što scenaristima te serije padne na um toga nema u umovima psihopata/ masovnih ubojica, ili su oni scenaristi????

Ja nijednom Tonija nisam dozivljavao kao pozitivca koji se bori protiv sistema, tako ga dozivljavaju jedino balavci i mentoli.
ma cela serija je zanimljiva ali daleko od realne.
on kao sef mafije seta sam slobodno bez obezbedjenja kao neki razbiijac..ulazi u kola ne proverava da li je podmetnut eksploziv...cela serija je romansirana da bi bila gledljiva.

ma cela serija je zanimljiva ali daleko od realne.
on kao sef mafije seta sam slobodno bez obezbedjenja kao neki razbiijac..ulazi u kola ne proverava da li je podmetnut eksploziv...cela serija je romansirana da bi bila gledljiva.
I said to myself, this show is about a guy who's turning 40. He's inherited a business from his dad. He's trying to bring it into the modern age. He's got all the responsibilities that go along with that. He's got an overbearing mom that he's still trying to get out from under. Although he loves his wife, he's had an affair. He's got two teenage kids, and he's dealing with the realities of what that is. He's anxious; he's depressed; he starts to see a therapist because he's searching for the meaning of his own life. I thought: the only difference between him and everybody I know is he's the Don of New Jersey.

Valjda su hteli da ublaže jaz između Tonija i prosečnog Amera iz više klase pa je to išlo na konto realističnisti.

U nekim momentima Toni jeste prikazivan kao pozitivac. Na primer kada Ralf ubije onu striptizetu a Toni skoči na njega kao da mu je najrodjenija. Kroz seriju se i provlači da je zapravo njegova majka najviše kriva što je on takav. Stric i majka hoće da ga ubiju, on im oprašta. Neće da smakne geja u svojoj ekipi iako to svi traže. Na kraju ubije Ralfa jer je smaknuo konja (voli mnogo životinje). Pokušava svog sina i kao i sina prethodnog bosa da drži što dalje od kriminala.
Istina da je Toni skočio na njega, ali sve se završilo time da je Ralph zaradio krvav nos, a cura od 18 i dalje mrtva.
Toniju je bilo stalo jedino do biološke obitelji, a sve ostalo je manje više bio biznis, pa i njegovi podređeni.
Ne kažem da je najgori od najgorih, ali njegove loše osobine daleko se više ističu od pozivnih.
Pa sjeti se kada je onog pijanog mafijozu skoro ubio kada mu je skočio na vrat, još zubi u čizmi ostali.

:mrgreen:

Jasno mi je da je osjetljiv na kćer, mogao mu je slomiti nos, ruke, propucati mu nogu, ali ono što je napravio je čisto ludilo.

Po meni, najvažniji izvor povećane vidljivosti dela sa elementom nasilja jeste veća raširenost socijalnih mreža, tehnološki napredak i nekažnjavanje počinilaca društveno opasnih dela. Krimići mogu samo da posluže kao nadgradnja na već postavljenu psihološku osnovu, bilo da je u pitanju psihopatija, bilo nedostatak kontrole impulsa.

Istina da je Toni skočio na njega, ali sve se završilo time da je Ralph zaradio krvav nos, a cura od 18 i dalje mrtva.
Toniju je bilo stalo jedino do biološke obitelji, a sve ostalo je manje više bio biznis, pa i njegovi podređeni.
Ne kažem da je najgori od najgorih, ali njegove loše osobine daleko se više ističu od pozivnih.
Pa sjeti se kada je onog pijanog mafijozu skoro ubio kada mu je skočio na vrat, još zubi u čizmi ostali.

:mrgreen:

Jasno mi je da je osjetljiv na kćer, mogao mu je slomiti nos, ruke, propucati mu nogu, ali ono što je napravio je čisto ludilo.
Jer su ga odvojili od njega. Toni bi ga tu inače prebio do smrti kao i za konja posle.

Inače sam kraj Sopranova je diskutabilan. Crn ekran i navodno je ubijen ali to nije prikazano. Valjda bi trebalo prikazati smaknuće negativnog lika. Svakako je tokom serije nagovešteno da prilikom jedne kome sledi mu pakao ali opet ne otvoreno nego se može tumačiti kao čistilište o kojem Poli priča sa Kristoferom kada ovaj govori da je bio u paklu tokom kome.

Inače sam kraj Sopranova je diskutabilan. Crn ekran i navodno je ubijen ali to nije prikazano. Valjda bi trebalo prikazati smaknuće negativnog lika. Svakako je tokom serije nagovešteno da prilikom jedne kome sledi mu pakao ali opet ne otvoreno nego se može tumačiti kao čistilište o kojem Poli priča sa Kristoferom kada ovaj govori da je bio u paklu tokom kome.

Dok dođu do kraja i do suštine priče mnogi ljudi se poistovete sa glavnim junakom. Naročito su serije opasne jer ih ljudi prate tokom dužeg vremena i sažive se sa serijom.

Inače sam kraj Sopranova je diskutabilan. Crn ekran i navodno je ubijen ali to nije prikazano. Valjda bi trebalo prikazati smaknuće negativnog lika.
Meni je žao što nisu pokazali kako su ga zveknuli, a volio bi da jesu.
Bezvezan mi kraj, inače jako dobre serije.
Ono što mi se svidjelo u Gangs of New York je što Amsterdam na kraju filma ukopa Billa kraj vlastitog oca i time zatvori ciklus.
Priest je imao priliku ubiti Billa i poštedio ga. Kasnije Bill ubija Priesta i poštedi život Amsterdamu, da bi ovaj ubio njega.

P.S. Akcenat je na serije gde su negativci u glavnim ulogama a ne na krimi serije gde su u glavnim ulogama policijski službenici i istražitelji.
Poslednje ovog tipa što sam ispratila maratonski je bila serija Dexter.
Glavni junak je i pozitivac, i negativac.
Da li deluje tako da želimo da uzmemo pravdu u svoje ruke i delimo je naokolo?
Pa, ne... ali se definitivno razotkriva slojevitost ljudskog bića. Više sam prihvatila lekciju da niko od nas ne hoda naokolo potpuno ogoljen, čak ni pred najbližima. Imamo svi ponešto za šta niko ne želimo da sazna.
Npr., nadam se i želim da verujem da niko ko me poznaje ne zna da piskaram na Forumu.
Ne stidim se ničega što sam napisala i ne plašim se, ali ovde sam Samsonight, nekad i preiskrena.
Mene takvu niko osim ove ovde zajednice ne poznaje, a i ne želim da me zna.
Dexter krije sebe od svih. Postaje sve pobrkano i loše onog trenutka kada neko provali u njegov lični mikrosvet.

Poslednje ovog tipa što sam ispratila maratonski je bila serija Dexter.
Glavni junak je i pozitivac, i negativac.
Da li deluje tako da želimo da uzmemo pravdu u svoje ruke i delimo je naokolo?
Pa, ne... ali se definitivno razotkriva slojevitost ljudskog bića. Više sam prihvatila lekciju da niko od nas ne hoda naokolo potpuno ogoljen, čak ni pred najbližima. Imamo svi ponešto za šta niko ne želimo da sazna.
Npr., nadam se i želim da verujem da niko ko me poznaje ne zna da piskaram na Forumu.
Ne stidim se ničega što sam napisala i ne plašim se, ali ovde sam Samsonight, nekad i preiskrena.
Mene takvu niko osim ove ovde zajednice ne poznaje, a i ne želim da me zna.
Dexter krije sebe od svih. Postaje sve pobrkano i loše onog trenutka kada neko provali u njegov lični mikrosvet.
Nisam gledao seriji Dekster, ali uzmimo na primer seriji ,,Južni vetar". Mislim da se serija nije stigla do kraja i glavni junaci Maraš i Baća su i dalje u ,,turbo ritmu". Mnogi ljudi koji prate tu seriju i da žarginski kažem lože se na nju to mogu pogrešno da protumače.

Nisam gledao seriji Dekster, ali uzmimo na primer seriji ,,Južni vetar". Mislim da se serija nije stigla do kraja i glavni junaci Maraš i Baća su i dalje u ,,turbo ritmu". Mnogi ljudi koji prate tu seriju i da žarginski kažem lože se na nju to mogu pogrešno da protumače.
Jedno je ložiti se, a drugo tražiti dublja značenja.
Odgledala sam seriju, i naravno, po pola ljubavi ide i Marašu i Baći, ali to ne znači da bih ikad u stvarnom životu želela da se povežem sa tom klasom ljudi, pa neka imaju i kodeks časti, neka imaju neku svoju viziju dobročinstva...
Za lika iz serije imam razumevanje jer je stvoren od strane pisca, a za čoveka iz stvarnog života nemam-jer je stvoren od jednog jedinstvenog Tvorca.
Nije isto kad je neko stvoren iz mašte i znanja čoveka, i kad je neko zaista čovek, tvorevina Boga.
Pisci nisu ništa nalik Bogu. Oni su prosto ljudi-nadareni, kao što je svako za nešto, ali i dalje samo ljudi.
Žalim jer glavni glumac trpi neke prekore zašto uopšte glumi Maraša.
GLUMI, ali nije. GLUMI jer je glumac.

Jedno je ložiti se, a drugo tražiti dublja značenja.
Odgledala sam seriju, i naravno, po pola ljubavi ide i Marašu i Baći, ali to ne znači da bih ikad u stvarnom životu želela da se povežem sa tom klasom ljudi, pa neka imaju i kodeks časti, neka imaju neku svoju viziju dobročinstva...
Za lika iz serije imam razumevanje jer je stvoren od strane pisca, a za čoveka iz stvarnog života nemam-jer je stvoren od jednog jedinstvenog Tvorca.
Nije isto kad je neko stvoren iz mašte i znanja čoveka, i kad je neko zaista čovek, tvorevina Boga.
Pisci nisu ništa nalik Bogu. Oni su prosto ljudi-nadareni, kao što je svako za nešto, ali i dalje samo ljudi.
Žalim jer glavni glumac trpi neke prekore zašto uopšte glumi Maraša.
GLUMI, ali nije. GLUMI jer je glumac.
Ali ako se ti nisi poistovetila sa glavnim glumcima to ne znači da drugi nisu. Ja sam bio šokiran kada sam video ko se sve iz mog bivšeg okruženja ,,primao" na takve serije i glavne likove iz njih. Kažem primao jer zaista ne mogu da nađem izraz koji je adekvatan za takvu vrstu pojave.

Back