Da li kapitalizam zaglupljuje narodne mase ?

Augustus

Zainteresovan član
Poruka
237
Zašto su Amerikanci tako neuki i nesvesni sveta kome žive ? Zato što tamo vekovima vlada kapitalizam.

Primarni cilj obrazovnog sistema kapitalizma nije da obrazuje ljude već da ih spremi za posao. Cene se samo one nauke koje zahteva tržište, a oblasti poput filozofije ili istorije se zanemaruju.

Za razliku od socijalizma gde se filozofija , geografija, istorija i politika smatraju bitnim oblastima a njihovo poznavanje dužnošću svakog građanina i načelom patriotizma, u kapitalizmu takvim oblastima treba se baviti iz hobija dok je spremnost za posao prioritet.

Dakle u kapitalizmu se ceni samo stručnost i ekspertiza ali ne intelekt. Intelekt je opšte razumevanje sveta a stručnost samo razumevanje jedne oblasti.
 
Nema to veze sa kapitalizmom,recimo Skandinavske zemlje su suštinski kapitalističke ali neguju tu njihovu socijaldemokratiju i u očima mnogih Trampovaca u Americi a i širom sveta oni su socijalističke zemlje a nisu,slobodno tržište,privatna inicijativa sve je tu samo je bolja raspodela sredstava i bolje obrazovanje nego u USA koja se tradicionalno u dobroj meri gnuša svemu što ih podseća na socijalizam.
 
Poslednja izmena:
Nema to veze sa kapitalizmom,recimo Skandinavske zemlje su suštinski kapitalističke ali neguju tu njihovu socijaldemokratiju i u očima mnogih Trampovaca u Americi a i širom sveta oni su socijalističke zemlje a nisu,slobodno tržište,privatna inicijativa sve je tu samo je bolja raspodela sredstava i bolje obrazovanje nego u USA koja se tradicionalno u dobroj meri gnuša svemu što počinje sa socijalizam.
Ja ne cuh od Trampovaca da su skandinavske zemlje soci, ali cuh od Bajdenovih pristalica.

Isto cuh odgovor danskog predsednika Vlade da su skandinavske zemlje kapitalisticke.
 
Ja ne cuh od Trampovaca da su skandinavske zemlje soci, ali cuh od Bajdenovih pristalica.

Isto cuh odgovor danskog predsednika Vlade da su skandinavske zemlje kapitalisticke.
Danski premijer je 2015.mislim u Americi svoj govor bukvalno počeo sa Danska nije socijalistička zemlja kako bi odmah skinuo tu dilemu zbog republikanaca i desničara američkih koju stalno vrte tu mantru o skandinavskim državama
Demokrate kao što su Berni Sanders stalno govore o socijaldemokratiji ne o socijalizmu,uvek stave ono democratic na kraju da ih ne optuže da su komunjare što se dešavalo
 
Ovih 13 zemalja više su kapitalističke od Amerike
16.10.2018.
ČITATELJI OCIJENILI
5

PIŠE: MARIO NAKIĆ
Facebook5TwitterEmailMessengerViber
Na spomen privatnog vlasništva i privatizacije bilo kakve javne imovine ili djelatnosti, socijalisti će u pravilu reći: "Pa da budemo kao Amerika? Siromašni da nemaju dostupno...(umetnite što god treba)...".

Zašto baš Amerika? Je li ona stvarno pojam za privatno vlasništvo i kapitalizam? Možda je bila 1980-ih, dok smo mi živjeli u socijalizmu i dok je Amerika bila glavno oruđe za institucionalnu indoktrinaciju djece protiv "trulog kapitalizma" koji "evo, samo što nije propao". Ali Amerika je otad do danas izmijenila mnoge svoje politike i više nije tako napredna u liberalnom kapitalizmu kao nekoć. To pokazuju razna međunarodna istraživanja i usporedbe s drugim zemljama.

Kapitalizam je ekonomski sustav u kojem su sredstva proizvodnje u privatnom vlasništvu, a cijene se određuju po tržišnom zakonu ponude i potražnje.

Kapitalistička zemlja mora imati jaku pravnu državu koja štiti privatno vlasništvo te velike slobode ulaganja i trgovanja. Dakle, za mjerenje koliko je neka zemlja "kapitalistička" najvažnija su dva velika istraživanja: Indeks ekonomskih sloboda i Indeks privatnog vlasništva. O ekonomskim slobodama pisali smo već puno puta, na tom je indeksu SAD tek na 18. mjestu i iz godine u godinu polako, ali sigurno pada. A sada pogledajmo kako izgleda top 10 na Indeksu privatnog vlasništva. Po poštivanju privatnog vlasništva, ovo su "napitalističkije" zemlje u svijetu:

v3978.jpg

Kao što vidite, nema SAD-a. Na prvom mjestu je Finska! Da, Finska...Hoće li socijalisti sad pričati o grozotama Finske, zemlje s najsnažnijim poštivanjem prava na privatnu imovinu u svijetu?

Na drugom mjestu je Novi Zeland, zemlja koja je napravila bitne reforme. Prvo 1980-ih, pa 1990-ih, pa opet nakon 2009. godine. U Novom Zelandu država ne daje poljoprivredne poticaje niti isplaćuje bilo kakve subvencije tvrtkama u privatnom sektoru. NZ je prvi na istraživanju "Lakoća poslovanja" jer tamo je moguće otvoriti tvrtku za 2 sata bez izlaska iz vašeg doma, i odmah krenuti raditi. Na trećem mjestu je Švicarska, a ovdje možete pročitati i zašto.

Četvrta je Norveška, peti Singapur, šesta Švedska...Da, Švedska je više kapitalistička od Amerike. Zatim slijede Australija, Nizozemska, Luksemburg i Kanada. To je top 10 kapitalističkih zemalja.

SAD je tek na 14. mjestu. Ispred njega još su Japan, Danska i UK.
 
Zašto su Amerikanci tako neuki i nesvesni sveta kome žive ? Zato što tamo vekovima vlada kapitalizam.

Primarni cilj obrazovnog sistema kapitalizma nije da obrazuje ljude već da ih spremi za posao. Cene se samo one nauke koje zahteva tržište, a oblasti poput filozofije ili istorije se zanemaruju.

Za razliku od socijalizma gde se filozofija , geografija, istorija i politika smatraju bitnim oblastima a njihovo poznavanje dužnošću svakog građanina i načelom patriotizma, u kapitalizmu takvim oblastima treba se baviti iz hobija dok je spremnost za posao prioritet.

Dakle u kapitalizmu se ceni samo stručnost i ekspertiza ali ne intelekt. Intelekt je opšte razumevanje sveta a stručnost samo razumevanje jedne oblasti.
odvaljuješ stereotip koji je usputno netačan.

Razlog zašto se u socijalizmu forsira škola je ta što vlast ne želi da im mladi ljudi zaludno tumaraju ulicama i eventualno prave nemir. Socijalistička omladina je degenerisana takvim sistemom jer i sa 40 godina žive sa roditeljima, rade za male pare (ako uopšte rade) i teše se time da ništa ne rade i uživaju u društvu i prirodi.
"Glupi" amerikanac je za to vreme već stekao i kuću i oformio porodicu i deca su mu na pragu da postanu i ona samostalna.
Ne znam koja je sveopšta korist za čovečanstvo od pametnjakovića intelektualaca?
 
Socijalistička omladina je degenerisana takvim sistemom jer i sa 40 godina žive sa roditeljima, rade za male pare (ako uopšte rade) i teše se time da ništa ne rade i uživaju u društvu i prirodi.


Tranziciona omladina. Zatečena između roditelja odraslih u socijalizmu i trapave tranzicije ka kapitalizmu.

A socijalistička omladina je imala mogućnost osamostaljenja, oni koji se nisu osamostavljivali su žrtve naše tradicije.
 
Kapitalizam zaglupljuje i debilizuje mase to je jasna stvar , radi manipulacije jer kapitalizmu ne trebaju mudri, obavesteni i osvesceni ljudi vec idiotizovana radno-potrosacka masa, koja ce da rmbaci po ceo dan za gazde i donosi im profit a onda to sto zaradi opet da trosi na njihove proizvode (i na taj nacin su im potpuno podredjeni i u robovskom polozaju) , zato se i toliko insistira na materijalizmu (kapitalizmu) i forsira se ta potrosacka groznica (ono konstantno te filuju necim putem medija i drze u stanju svesti da si non stop zeljan necega iako ti mozda nista ne fali, ono stalno daj daj , daj vise, bolje, skuplje......) a marginalizuju se cak i ismevaju stvari kao sto su ljudski kvaliteti, solidarnost, duhovnost, kultura, itd.
 
odvaljuješ stereotip koji je usputno netačan.

Razlog zašto se u socijalizmu forsira škola je ta što vlast ne želi da im mladi ljudi zaludno tumaraju ulicama i eventualno prave nemir. Socijalistička omladina je degenerisana takvim sistemom jer i sa 40 godina žive sa roditeljima, rade za male pare (ako uopšte rade) i teše se time da ništa ne rade i uživaju u društvu i prirodi.
"Glupi" amerikanac je za to vreme već stekao i kuću i oformio porodicu i deca su mu na pragu da postanu i ona samostalna.
Ne znam koja je sveopšta korist za čovečanstvo od pametnjakovića intelektualaca?

Ovo je potpuno promasena poenta i indoktrinacija i uplitanje u neciji zivot, nisu svi ljudi isti i nemamo svi iste zelje i potrebe, takodje u zivotu je mnogo bitnije putovanje nego sama destinacija , evo recimo ja jos zivim sa roditeljima i super mi je , ono srecan sam i mislim da me je Bog pogledao sto se dobro slazem sa roditeljima i sto nemam roditelje koji bi me brze bolje terali od kuce pod izgovorom "osamostaljenja" ili sto nemam neke kretene zbog kojih bi ja sam gledao da sto pre pobegnem od kuce, recimo i moj cale je odrastao u tradicionalnoj porodici gde su 3,4 generacije zivele pod istim krovom i nikom nista nije falilo, vec su bili srecni i ziveli harmonicno.

Takodje raspad porodice i porodice kao stuba jednog drustva je glavna odlika upravo kapitalistickih zemalja, recimo kod nas u socijalizmu je bilo mnogo vise dece, mnogo manje razvoda i mnogo manje samaca i samica (primera radi u mnogim zapadnim zemljama je jos gore).

Takodje pitanje je da li bi ja bio ista srecniji da sam ne znam otisao od kuce sa 20 godina, da sam se ozenio sa 25, nasao neki posao kome cu da robujem narednih 40 godina i uvalio se u kredite , i da ono do 40-te vec postanem matorac sa pivskim stomakom, da imam neku dosadnu dzangrizavu zenu koja ce da mi zagorcava zivot i ono vikleri u kosi, dlake u kadi i to ...............mislim da definitivno ne bi i iskreno nikad se ne bi menjao sa nekim vrsnjakom koji ne znam ono ne zna nista (osim mozda posla koji radi) , koji vec ima svoju kucu, decu skolskog uzrasta, dosadnu zenu, otplacuje razne kredite i ceka svake godine 15 dana godisnjeg da ode u Paraliju ili da proseta do Zlatibora.
 
Za sve one koji kažu da ja odvaljujem stereotipe i da Amerikanci nisu neuki :

možeš da zadješ u bilo koju zemlju na svetu i da nadješ na ulici narod koji prestavu nemu. Mislim da je i kod nas snimano tako nešto. A onaj klinac na kraju videa je sve znao pa je onda zaključak da su žene i crnci tupadžije a mladi beli naraštaj razbija od pameti? Sve u svemu, odabrani klipovi za humoristički šou i nisu neki pokazatelji.
 
Ovo je potpuno promasena poenta i indoktrinacija i uplitanje u neciji zivot, nisu svi ljudi isti i nemamo svi iste zelje i potrebe, takodje u zivotu je mnogo bitnije putovanje nego sama destinacija , evo recimo ja jos zivim sa roditeljima i super mi je , ono srecan sam i mislim da me je Bog pogledao sto se dobro slazem sa roditeljima i sto nemam roditelje koji bi me brze bolje terali od kuce pod izgovorom "osamostaljenja" ili sto nemam neke kretene zbog kojih bi ja sam gledao da sto pre pobegnem od kuce, recimo i moj cale je odrastao u tradicionalnoj porodici gde su 3,4 generacije zivele pod istim krovom i nikom nista nije falilo, vec su bili srecni i ziveli harmonicno.

Takodje raspad porodice i porodice kao stuba jednog drustva je glavna odlika upravo kapitalistickih zemalja, recimo kod nas u socijalizmu je bilo mnogo vise dece, mnogo manje razvoda i mnogo manje samaca i samica (primera radi u mnogim zapadnim zemljama je jos gore).

Takodje pitanje je da li bi ja bio ista srecniji da sam ne znam otisao od kuce sa 20 godina, da sam se ozenio sa 25, nasao neki posao kome cu da robujem narednih 40 godina i uvalio se u kredite , i da ono do 40-te vec postanem matorac sa pivskim stomakom, da imam neku dosadnu dzangrizavu zenu koja ce da mi zagorcava zivot i ono vikleri u kosi, dlake u kadi i to ...............mislim da definitivno ne bi i iskreno nikad se ne bi menjao sa nekim vrsnjakom koji ne znam ono ne zna nista (osim mozda posla koji radi) , koji vec ima svoju kucu, decu skolskog uzrasta, dosadnu zenu, otplacuje razne kredite i ceka svake godine 15 dana godisnjeg da ode u Paraliju ili da proseta do Zlatibora.
Možda ti voliš, a da li će tvoja žena?
 
možeš da zadješ u bilo koju zemlju na svetu i da nadješ na ulici narod koji prestavu nemu. Mislim da je i kod nas snimano tako nešto. A onaj klinac na kraju videa je sve znao pa je onda zaključak da su žene i crnci tupadžije a mladi beli naraštaj razbija od pameti? Sve u svemu, odabrani klipovi za humoristički šou i nisu neki pokazatelji.

Meh i to što kažeš. Što reče neko pre mene nema to veze sa politickom ideologijom već ličnim ubeđenjem. Ako ćemo za pravo sada u neoliberalnom kapitalizmu postoji najveća i najraznovrsniji pristup informacijama. Da je komunizam opstao slobodan internet nikada ne bi ni postojao kao u Kini.
 

Back
Top