Quantcast

Da li je su iz današnje Hrvatske odvodili decu u janjičare?

Holy1

Ističe se
Poruka
2.313
Dobro veče.
Autorska tema!

Nigde nisam sreo ovu temu, ali me oduvek tišti i zanima..
Zna se da je deo dalmacije bio pod Turcima oko 150godina, u Travničkom vilajetu a posle u Kliskom Sandzaku (ako grešim)..Zanima me da su za tih 150godine vladavine osmanlija odvodili decu sa tog prostora u janjičare i turčili? Da li postoje neki zapisi ili predanja sa tih prostora?

Nataša Rostova

Buduća legenda
Poruka
33.022
Dobro veče.
Autorska tema!

Zna se da je deo dalmacije bio pod Turcima oko 150godina, u Travničkom vilajetu a posle u Kliskom Sandzaku (ako grešim)..Zanima me da su za tih 150godine vladavine osmanlija odvodili decu sa tog prostora u janjičare i turčili? Da li postoje neki zapisi ili predanja sa tih prostora?

To tada nije bila hrvatska i tada tamo nisu živeli hrvati ... katolici da , ali teško da je iko znao da živi u hrvatskoj i da je hrvat

Da postoji putovanje kroz vreme , i da im mi saopštimo ovo, tek tada bi se začudili , ne zato što smo došli iz budućnosti, već zato što budućnost veze sa mozgom nema .

Jugoslav Čvarak

Veoma poznat
Poruka
11.846
Moja pokojna baba iz vlajlandske pripizndine (s magarecim revalom Thompsonom u daljnjem rodu), djevojacki Buzov, iz katolicke kuce, imala je jedva vidljiv istetoviran kriz na podlaktici.
Da mi nije rekla da je tetovaza u pitanju, nikada ne bi ni skuzio.
Napravila je to kao dijete, zbog toga sto se u kuci pricalo kako su se prije djeca tetovirala, da ih Turci ne otmu.
Iako, to nije tetovaza u pravom smislu rijeci, prakticki je nevidljiva (osim ako joj ne piljis u podlakticu citavih pet minuta ili vise pa se pitas kakve su to tockice), ali ipak ispada da se obicaj donekle odrzao, barem u pricama.

Poslednja izmena:

Nataša Rostova

Buduća legenda
Poruka
33.022
Niko nije rekao da je u tom predelu Hrvatski etnički prostor i da su tamo hrvati ikada živeli - ja sam samo rekao "na teritoriji današnje Hrvatske"

U naslovu nema "teritorije"

Naravno da jesu, Jedan od velikih vezira bio je sa prostora Dalmacije
Omer -Paša Latas je Ličanin, ali on je prebeg
Pominjani su i hrvati i po nekimizvorima oni su uglavnom obavljali poslove krvnika , no pitanje je da li je to bio "danak u krvi" ili angažaovanje profesionalaca
Orhan Pamuk bio im se zamerio izjavivši neku istorijsku činjenicu o njima . Ali su "izgladili" odnose , jer im je gazda isti

KNIGHT

Ističe se
Poruka
2.613
Наравно да јесу кад су освојили Будимпешту и заустављени код Беча све им је било на располагању иако сумњам да је правих историјских Хрвата уопште остало у Хрватској.

A sta su oni u Zagrebu i taj deo posle Zagreba prema Sloveniji?.......pokatolicenu Srbi?...:hahaha:

NickFreak

Veoma poznat
Poruka
11.138
A sta su oni u Zagrebu i taj deo posle Zagreba prema Sloveniji?.......pokatolicenu Srbi?...:hahaha:

Па покривали су јако мали део територије тада , поставља се питање неких књига од Вука до неких новијих аутора које нисам прочитао али према најавама других историчара су тако нешто и доказали. Ја сам негде између са ставом , да их је било али мало а да је остало одрадио католички клер и инжињеринг они су ушли у СХС из три дела делегација Славоније , Делегација Далмације и Хрватске а изашли из Титове Југославије као јединствена држава без аутономних покрајна чак оних које нису никад биле у њиховом саставу. Тако да ја не бих више ништа ту додавао а имао бих али се не залуђујем и не смарам са овим темама.

Gledston

Primećen član
Poruka
1.000
Нико не зна одговор на просто питање, битно да знају дали је и када било Хрвата. Каква шизофренија...

Dobro veče.
Autorska tema!

Много већи део данашње Хрватске је био под османском влашћу. Славонија и Лика су биле такође део царства. Нећу ширити причу о административним поделама, јер османски административни метод схвата тек неколицина историчара са простора екс-Југославије, а камоли лаика.

Да, јесу. Упутства за девширму која су издавана пре самог извршења редовно помињу кадију Имотског. Каже се јаничар, а турчење нећу ни коментарисати.

Moja pokojna baba iz vlajlandske pripizndine (s magarecim revalom Thompsonom u daljnjem rodu), djevojacki Buzov, iz katolicke kuce, imala je jedva vidljiv istetoviran kriz na podlaktici.
Da mi nije rekla da je tetovaza u pitanju, nikada ne bi ni skuzio.
Napravila je to kao dijete, zbog toga sto se u kuci pricalo kako su se prije djeca tetovirala, da ih Turci ne otmu.
Iako, to nije tetovaza u pravom smislu rijeci, prakticki je nevidljiva (osim ako joj ne piljis u podlakticu citavih pet minuta ili vise pa se pitas kakve su to tockice), ali ipak ispada da se obicaj donekle odrzao, barem u pricama.
Могуће је да је временом то попримило карактер наводног средства одбијања Турака, али је истина да је та традиција доста старија код римокатолика са подручја Босанског ејалета. Неки је антрополози повезују са илирским обичајима. Не сећам се да је постојала таква одредба за оне који су прикупљали децу у девширму.

MOST6

Elita
Poruka
15.923
U naslovu nema "teritorije"

Naravno da jesu, Jedan od velikih vezira bio je sa prostora Dalmacije
Omer -Paša Latas je Ličanin, ali on je prebeg
Pominjani su i hrvati i po nekimizvorima oni su uglavnom obavljali poslove krvnika , no pitanje je da li je to bio "danak u krvi" ili angažaovanje profesionalaca
Orhan Pamuk bio im se zamerio izjavivši neku istorijsku činjenicu o njima . Ali su "izgladili" odnose , jer im je gazda isti

Prvo napišeš, citiram

To tada nije bila hrvatska i tada tamo nisu živeli hrvati ... katolici da, ali teško da je iko znao da živi u hrvatskoj i da je hrvat

...

a potom mrtva ladna i bez imalo srama napišeš

Pominjani su i hrvati i po nekimizvorima oni su uglavnom obavljali poslove krvnika

Poslednja izmena od moderatora:

Nataša Rostova

Buduća legenda
Poruka
33.022
Prvo napišeš, citiram

To tada nije bila hrvatska i tada tamo nisu živeli hrvati ... katolici da, ali teško da je iko znao da živi u hrvatskoj i da je hrvat

...

a potom mrtva ladna i bez imalo srama napišeš

Pominjani su i hrvati i po nekimizvorima oni su uglavnom obavljali poslove krvnika

Ženska glavo, aj se liječit! Krajnje je vrijeme.

Malo pročitaj bolje ... da teritorije Dalmacija, Lika nisu bile "Hrvatska" i tamo nisu živeli "hrvati"

Crnugović

Zainteresovan član
Poruka
480
Odvodili i iz Kranjske tako da .... pogotovo rani period je toga bilo daleko više.
JANIČARJI so bili dečki stari od 8-20 let, ki so jih Turki pobrali med krščanskimi prebivalci in odpeljali v svoje cesarstvo, jih vzgojili v muslimanski veri in jih izurili v najboljše vojake. Bili so najzanesljivejši del sultanove vojske.
Njihova svetinja je bil kotel za hrano in ob njem so se zbrali ob jedi in posvetovanjih. Če so v boju kotel izgubili je bila to največja sramota. Imeli so uniforme, prepoznavni znak pa je bila lesena žlica za klobukom.

Bili so ljudje brez preteklosti, slepo poslušni in najzvestejši sultanovi vojaki. Niso se poročali in imeli stikov z družino.

https://prezi.com/k4tzyl8fmsnp/turki-na-slovenskem/

Лекизан

Elita
Moderator
Poruka
19.448
Odvodili i iz Kranjske tako da .... pogotovo rani period je toga bilo daleko više.
JANIČARJI so bili dečki stari od 8-20 let, ki so jih Turki pobrali med krščanskimi prebivalci in odpeljali v svoje cesarstvo, jih vzgojili v muslimanski veri in jih izurili v najboljše vojake. Bili so najzanesljivejši del sultanove vojske.
Njihova svetinja je bil kotel za hrano in ob njem so se zbrali ob jedi in posvetovanjih. Če so v boju kotel izgubili je bila to največja sramota. Imeli so uniforme, prepoznavni znak pa je bila lesena žlica za klobukom.
Bili so ljudje brez preteklosti, slepo poslušni in najzvestejši sultanovi vojaki. Niso se poročali in imeli stikov z družino.
Дозвољени језици на форуму су српски и енглески па види преведи ово како би сви могли да читају.Поз.

MOST6

Elita
Poruka
15.923
Što sam napisala nije laž, već činjenica

Dalmacija straija od Hrvatske , kako onda može biti ona "Hrvatska"

Budalaštine pišete

U svakom je stoljeću Dalmacija zauzimala drugačiji teritorij. Pisati o Dalmaciji, a imati na umu njen današnji teritorijalni opseg je čista glupost i neznanje. Bilo je trenutaka u prošlosti kada se Dalmacija protezala od Istre do Drača u Albaniji i Srbije te na sjever do Save i Dunava, a bilo je i razdoblja kada nije zauzimala ništa osim nekoliko primorskih gradova s najužom okolicom i nekoliko otoka.

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.