Да ли је Србија добила излаз на море?

Istocni Vetar

Domaćin
Poruka
4.571
Држава које немају излаз на море у свету је преко 40. Сада је у Европи, како смо са чуђењем сазнали, једне такве мање. Излаз на море добила је… Србија. Пошто су јуче премијери Тачи и Бериша потписали велики пакет докумената о сарадњи, између осталог договор о пружању албанске поморске луке Шенџи на коришћење Косову. Документ је потписан уз умирујуће изјаве двојице политичара да Косово и Албанија нису једна земља, већ две братске државе.
Ево мишљења познатог руског балканолога Јелене Гускове.
- У условима када дуже од годину дана Косово не добија праву независност, а део земаља, на пример Словачка, изјављује да никада неће признати покрајину као самосталну државу, косовско руководство вероватно са својим газдама Американцима покушава да пронађе излаз из ове ситуације. Још до недавно премијер Албаније Бериша је изјављивао да треба поставити питање уједињења Косова и Албаније, али за време посете Приштини он је напротив говорио да ће две државе ући у јединствену Европу као независне. Највероватније косовским и албанским лидерима су наговестили да је рано размишљати у уједињењу, али ипак неки кораци у том правцу се чине. И пружање луке на коришћење је управо тај мали, али врло озбиљан корак, после њега се могу поставити питања отварања граница, заједничке валуте, интензивне економске сарадње, што ће фактични значити прећутно уједињење две државе.
МИП РФ је изјавило да је озбиљно забринуто због недавних изјава Берише, које се тичу уједињења албанских територија. Надам се да се о тој теми са албанским руководством ради, — рекао је пре неколико дана министар иностраних послова Лавров на састанку са српским колегом Јеремићем…
- Мислим да Вашингтон слуша реакције Москве, зато што без гласа Русије у СБ УН ово питање не може да буде решено, и ако се пожури са уједињавањем албанских територија, Русија и Кина ће се сигурно успротивити тој одлуци. Тако да Космет и Абланија морају да се уједињавају из прикрајка. А за сада испада да није Косово, већ Србија у чијем саставу се и даље налази покрајина, добила излаз на море, закључује балканолог Јелена Гускова.
За крај два цитата о будућим односима Албаније и Косова. Узели смо их са сајта једног српског медијског холдинга. „Добро дошли, господине премијеру, надам се да ће ваша наредна посета Косову бити одржана у својству премијера читаве албанске нације“, пише Албанаца са Косова. Постоји међу реакцијама на посету Берише Приштини и препорука како да се реши питање уједињења албанских територија: „Прави лидер ће постати премијер Рамуш Харадинај“. Коментар уз овај коментар, чини се, потпуно је сувишан.

 
Da se Drazin barjak vije
Ne bi bilo Albanije..

Ko ne slusa pesmu
Slusace Oluju..

Guskova je dobro informisana-citaj izmedju redova.
Balkan je hiljadama godina zemlja Grka-Srba i Bugara.

Da, sad vidim. Ravna Gora je još jedna srpska brana tom monstruoznom projektu zvanom ''velika Albanija''. Ravna Gora pobediti mora, jer je ona i pobeda Srbije. Sa Verom u Boga!
 
I vi se lozite na ove stihove tipa baje malog knindze ? Odvratno

Nije da se ložim, ako na mene mislite. Samo želim reći da monstruozni projekat tipa '''velika Albanija'' ipak postoji, da je osvajanje Kosova samo jedan, ali veoma značajan korak u pravcu ostvarenja tog projekta i da i Srbija i svi susedi Albanije moraju biti stalno budni pred tom pretnjom. Jer, svako od njih jednom može doći na red, ako taj projekat dalje bude sazrevao za svoju realizaciju.
 
ovo nije baja mali knindza,a pravo da ti kazem mnogo tvojih sunarodnika se lozi na onog mahira burekovica :hahaha::hahaha:(kakvo ime) i njegov hit "mudzahedin,turski sin",kao i "dzihad,dzihad"....

Hahah ja za tog lika prvi put cujem :mrgreen: Ima li ga dje na youtubu ? Nisam znao da ima takvih debila i kod nas :mrgreen: Mislim da ima debila koji bi se lozili na to ne sumnjam, nego debila koji bi pjevali :mrgreen:
 
Nije da se ložim, ako na mene mislite. Samo želim reći da monstruozni projekat tipa '''velika Albanija'' ipak postoji, da je osvajanje Kosova samo jedan, ali veoma značajan korak u pravcu ostvarenja tog projekta i da i Srbija i svi susedi Albanije moraju biti stalno budni pred tom pretnjom. Jer, svako od njih jednom može doći na red, ako taj projekat dalje bude sazrevao za svoju realizaciju.

Ne bih da ulazim u to dal postoji taj projekat ili ne, ali i da postoji, ma nema sanse da ga ostvare , nego sam samo prokomentarisao tu pesmu, "da se drazin barjak vije ne bi bilo Albanije "
 
I vi se lozite na ove stihove tipa baje malog knindze ? Odvratno

Gazija, neko se lozi neko se ne lozi.
Ali meni nije jasno gde si ti sebe nasao u ciitavoj toj prici.:dontunderstand:
Ja sam misluo da si ti Musliman-Bosnjak iz Sandzaka.
Izvinjavam se sto sam prvobitno Sandzak napisao malim slovom. Greska u kucanju, posledica ranjavanja u ratovima 90-ih.
 
Ne bih da ulazim u to dal postoji taj projekat ili ne, ali i da postoji, ma nema sanse da ga ostvare , nego sam samo prokomentarisao tu pesmu, "da se drazin barjak vije ne bi bilo Albanije "

Gazija,
nemoj biti siguran da nema sanse da ga ostvare za sada. uvukli su se Amerima u s*****, pa ih ovi guraju. A sto se pesme tice, ja je nimalo ne podrzavam. Neka postoji Albanija, ali neka ne gura prst u oko komsijama, jerbo komsije, iako su trenutno u krizi znaju da budu nezgodni.:mrgreen:
 
@ dzimi barka

Nisam izdrzao vise od 1:30 minuta da slusam :mrgreen:

Smeker pravi nema sta :hahaha:

Budala covece,a kad mu zatreba para ode da peva kod Srba,kaze da mu namestili tu pesmu...jednom su ga razvalili od batina...ovi Bosnjaci u dijaspori svrsavaju na njega....elem takvih ima svuda,to je poenta :ok:
Mada smatram da ona pesma "ravna gora" ne vredja nigde Bosnjake jer ih i ne spominje,ali ok,shvatam da je tebi mrska,isto kao i meni ovaj mahir a i tupson
 
Budala covece,a kad mu zatreba para ode da peva kod Srba,kaze da mu namestili tu pesmu...jednom su ga razvalili od batina...ovi Bosnjaci u dijaspori svrsavaju na njega....elem takvih ima svuda,to je poenta :ok:
Mada smatram da ona pesma "ravna gora" ne vredja nigde Bosnjake jer ih i ne spominje,ali ok,shvatam da je tebi mrska,isto kao i meni ovaj mahir a i tupson

To je kljucna rijec :mrgreen: Oni bi svrsavali da neko otpjeva telefonski imenik :mrgreen:

A znam da takvih budala ima svugdje, nego mi je generalno taj stil odvratan ma ko pevao ...
 
Ne bih da ulazim u to dal postoji taj projekat ili ne, ali i da postoji, ma nema sanse da ga ostvare , nego sam samo prokomentarisao tu pesmu, "da se drazin barjak vije ne bi bilo Albanije "

Naravno, uz budnost svih suseda i osećaje za realnost i međunarodno pravne norme, zaista nema šanse da se jedan takav monstruozni projekat ostvari, Njega je moguće ostvariti samo uz grubo kršenje međunarodnog prava, osvajačke ratove i prekomponovanje balkanskih prostora praćeno uništavanjem postojećih država.

Projekat ''velike Albanije'' je dakle, nemoguća misija!

I da dodam, Ravna Gora je ipak jedna od svetlih tekovina novije istorije Srbije. Na njoj je stvoren i delovao je, jedan od najznačajnijih antifašističkih pokreta u drugom svetskom ratu. Posebna je priča što je tok istorije išao tako kako je išao i što se Srbiji desilo to da joj budu poraženi najbolji. I što je konačno, morala platiti danak tom zlu.
 

Back
Top