Да ли је распад СССР највећа трагедија Европе?

zaveli red po svojoj meri sta je tu cudno. ja te postavim, ne slusas, pa pa.

si cuo da sa najomrazenijom jevreskom vojnom firmom sa kojom vise niko u svetu nece da radi zbog necuvenih zlocina izraela nad civilima, av pravi biznis aranzman?
?? Mislim da ameri NISU postavili red po svojoj volji u Afganistanu.. kao ni u Vijetnamu....
Igre asocijacije: recimo da je Izrael neprijateljska država onima koji su POMAGALI balije po Bosni 90-tih... I sa kojima još imamo nerešene račune....
 
Zato sto Amerika daje najvecu slobodu privatnom kapitalu, i imaju najvise ne samo para, nego i kapitala, potencijala, poverenja itd.

Ostale drzave, posebno istocne despotije, koje reketiraju i unistavaju svoj privatni kapital zato ne mogu da urade ni 1/20 od Amerike, cak i kada im je formalni BDP slican.

I mnogo vise od toga, sve dok to Amerika moze, i ti i ja cemo ziveti u ovom standardu zivota, i ovom stepenu slobode.

Kada Amerika vise to ne bude mogla, mi cemo ziveti i kriti se po pecinama, da nas lokalni diktatori ne streljaju.

A streljace nas u brojkama koje mere stotine miliona, ako se eto sve ovo raspadne.

To je najveca banda u istoriji ljudske civilizacija, banda centralista koja stvara drustvo i vlast 'odozgo-nadole'; sto je u modernom svetu dobilo svoj vrhunski oblik u rezimima u Kini i Rusiji.
Америчка држава постоји само на папиру.

Најспособнији и најпохлепнији појединци су направили систем који њима одговара - производња новца.

Уопште није битно да ли се макар чачкалице производе тамо... све док се роба може по нижој цени увозити из иностранства.
А шта је то иностранство? "Диктаротски и недемократски режими".

Што Американци увозе стотине милијарди вредну робу сваке године из Кине?
Нека престану, и нека купе "демократску" робу 50 или 100% скупљу.
Ето... иди и реци им да те послушају.
А можеш и сам да одговориш...

Да ли би радије купио Ајфон направљен делом на Тајвану а делом у Кини за само 1000 долара, или би купио један 100 посто "Made in USA" за 3000 долара? Толико би коштао у "демократском" производном процесу.

Е сад, то што се десило да су се кинески робови побунили о остамосталили... То нису предвидели као могућност.
А тамо 70тих је Америци кинески комунизам био добар, када су их завадили против комунизма СССРа.
Хоће рећи, нису Американци гадљиви на комунизам ако могу да га употребе у своју корист.
Тадашњи комунизам је био свуда, за разлику овог садашњег који је само у политици, док је привреда практично пуна капиталистичка, са тек понеком државном интервенцијом.
 
Zato je na zapadu kanibalsko pedofilna demokratija u režiji junaka epstinovog horora
Само бих исправио у "наркоманска демократија".

Цео либерализам се врти око постизања тог циља - легалног дрогирања... Изазивања масовне зависности - а зависнику можеш потом да увалиш било шта.
 
Америчка држава постоји само на папиру.

Најспособнији и најпохлепнији појединци су направили систем који њима одговара - производња новца.

Уопште није битно да ли се макар чачкалице производе тамо... све док се роба може по нижој цени увозити из иностранства.
А шта је то иностранство? "Диктаротски и недемократски режими".

Што Американци увозе стотине милијарди вредну робу сваке године из Кине?
Нека престану, и нека купе "демократску" робу 50 или 100% скупљу.
Ето... иди и реци им да те послушају.
А можеш и сам да одговориш...

Да ли би радије купио Ајфон направљен делом на Тајвану а делом у Кини за само 1000 долара, или би купио један 100 посто "Made in USA" за 3000 долара? Толико би коштао у "демократском" производном процесу.

Е сад, то што се десило да су се кинески робови побунили о остамосталили... То нису предвидели као могућност.
А тамо 70тих је Америци кинески комунизам био добар, када су их завадили против комунизма СССРа.
Хоће рећи, нису Американци гадљиви на комунизам ако могу да га употребе у своју корист.
Тадашњи комунизам је био свуда, за разлику овог садашњег који је само у политици, док је привреда практично пуна капиталистичка, са тек понеком државном интервенцијом.
Ovde si napisao par istina (oko trgovine kapitalizma sa diktatorskim sistemima), i par netacnih stvari, a opsti kontekst ti je netacan.

Kineski robovi se nisu osamostalili, oni su i dalje robovi svoje vlasti, kao i milenijumima pre toga.

Kineska privreda je zestoki drzavni intervencionizam, jako slicna Hitlerovoj i Putinovoj ekonomiji, sa tim sto su mnogo vise obimniji i rasireniji, naravno, imaju jake firme u svim oblastima ekonomij.

Mnogo stampaju para, mnogo kontrolisu svoje banke, i mnogo uticu na svoje firme, dok nadgledaju svoje politicke vodje na svakom koraku.

Dalje, cak je i Brat Si ne samo najveci kineski diktator jos od Mao-a, on je i jos veci diktator cak i od Mao-a; jer cak ni Mao nije imao tu moc u Kini svojevremeno kao Brat Si sada.

Zato sto je to tako, Kina nema taj potencijal koju imaju EU i USA ekonomija.
 
Ovde si napisao par istina (oko trgovine kapitalizma sa diktatorskim sistemima), i par netacnih stvari, a opsti kontekst ti je netacan.

Kineski robovi se nisu osamostalili, oni su i dalje robovi svoje vlasti, kao i milenijumima pre toga.

Kineska privreda je zestoki drzavni intervencionizam, jako slicna Hitlerovoj i Putinovoj ekonomiji, sa tim sto su mnogo vise obimniji i rasireniji, naravno, imaju jake firme u svim oblastima ekonomij.

Mnogo stampaju para, mnogo kontrolisu svoje banke, i mnogo uticu na svoje firme, dok nadgledaju svoje politicke vodje na svakom koraku.

Dalje, cak je i Brat Si ne samo najveci kineski diktator jos od Mao-a, on je i jos veci diktator cak i od Mao-a; jer cak ni Mao nije imao tu moc u Kini svojevremeno kao Brat Si sada.

Zato sto je to tako, Kina nema taj potencijal koju imaju EU i USA ekonomija.
Нацистичка немачка привреда је радила тако што само власништво нису дирали, а држава је преузимала потпуно управљање.

То нема никаве везе са данашњом руском или кинеском привредом.
Неки кључни делови су под државном контролом, све остало је слободно.

Разговарам ли са човеком или са неким од слепих медија?

Хајде одговори на питање: зашто је Америка сарађивала са кинеским комунистима у време тамошњег извођења "културне револуције" (највеће грозоте коју су себи могли да направе, и од које су срећом одустали) када је држава била све и политички и привредно, а не могу сада да сарађују када је привреда у великом делу чист капитализам?
 
Нацистичка немачка привреда је радила тако што само власништво нису дирали, а држава је преузимала потпуно управљање.

То нема никаве везе са данашњом руском или кинеском привредом.
Неки кључни делови су под државном контролом, све остало је слободно.

Разговарам ли са човеком или са неким од слепих медија?

Хајде одговори на питање: зашто је Америка сарађивала са кинеским комунистима у време тамошњег извођења "културне револуције" (највеће грозоте коју су себи могли да направе, и од које су срећом одустали) када је држава била све и политички и привредно, а не могу сада да сарађују када је привреда у великом делу чист капитализам?
Nista u Rusiji i Kini nije slobodno.

Mozemo da idemo i u pravnu teoriju da bi objasnili ekonomsku, i da idemo u detalje i elementa prava svojine, i sta se desava na terenu, ali to je siroka i naucna prica, kojom bi trebalo da se bave profesori prava i ekonomije (ne srpski i ruski, naravno, nasa drustvena nauka je dno dna).

Neku odredjenu slobodu ima samo strani kapital. Domaci kapital je potpuno kontrolisan, bas kao u nacistickoj Nemackoj.

Te formalne stvari su nebitne za bilo koje i pravne, a kamoli ekonosmke i drustvene analize, potpuno je nebitno ko je formalni imlac prava svojine, ako on mora da slusa svog dodeljenog agenta Gestapa i koliku cenu daje dobavljacima kikirikija. Zauzvrat, dobice jeftine kredite kineskih/ruskih banaka, ali to je posebna tema, i to je kljuc unistenja tih ekonomija na duze staze.

Amerika je saradjivala sa tadanjom Kinom najvise 70-ih, da, da bi ostvarila svoje politicke ciljeve u rusenju najveceg zla toga doba USSR-a. Kina je radila strasne stvari svom narodu i ranije, u doba Great Leep forward perioda, kao i kasnije u doba Kulturne Revolucije. Amerika saradjuje sa Kinom i sada, i jos na mnogo visem nivou nego 70-ih, ne razumem odakle ti takve poente da oni sada ne saradjuju?

Drzave saradjuju uvek, drzave su apstraktne pojave i sustinske nebitne za razvoj, osim kao remetilacki faktori.

Mene same Drzave ne zanimaju mnogo, ja sam uvek i svuda protiv mase americkih drzavnih parazita.

Osim ako se bore protiv kineskih, iranskih i ruskih drzavnih parazita. Mada i tu ima delom tacna tvoja poenta, da to nije bas uvek, i da oni medjusobno mnogo vise saradjuju nego sto je to dobro za ljude i kapital u svetu. U stvari, oni danas cesto mnogo vise saradjuju nego sto se svadjaju, to jeste tacno.

Ali, Amerika nije Amerika zbog Drzave USA, vec zbog Amerikanaca i americkog kapitala.

E to sto u Kini i Rusiji to ne postoji, ne postoje slobodni Rusi i Kinezi, i slobodan ruski i kineski privatni kapital, to je sustina razloga zasto treba biti na strani EU i Amerike.
 
Poslednja izmena:
Ovde si napisao par istina (oko trgovine kapitalizma sa diktatorskim sistemima), i par netacnih stvari, a opsti kontekst ti je netacan.

Kineski robovi se nisu osamostalili, oni su i dalje robovi svoje vlasti, kao i milenijumima pre toga.

Kineska privreda je zestoki drzavni intervencionizam, jako slicna Hitlerovoj i Putinovoj ekonomiji, sa tim sto su mnogo vise obimniji i rasireniji, naravno, imaju jake firme u svim oblastima ekonomij.

Mnogo stampaju para, mnogo kontrolisu svoje banke, i mnogo uticu na svoje firme, dok nadgledaju svoje politicke vodje na svakom koraku.

Dalje, cak je i Brat Si ne samo najveci kineski diktator jos od Mao-a, on je i jos veci diktator cak i od Mao-a; jer cak ni Mao nije imao tu moc u Kini svojevremeno kao Brat Si sada.

Zato sto je to tako, Kina nema taj potencijal koju imaju EU i USA ekonomija.
Ko štampa pare (bez pokrića? :hahaha: )??... PACERU, jesi nekada kupio nešto od Kineza? I kako si platio?? Dolarima ili EVRIMA!!??? ili juanima???
 
Nista u Rusiji i Kini nije slobodno.

Mozemo da idemo i u pravnu teoriju da bi objasnili ekonomsku, i da idemo u detalje i elementa prava svojine, i sta se desava na terenu, ali to je siroka i naucna prica, kojom bi trebalo da se bave profesori prava i ekonomije (ne srpski i ruski, naravno, nasa drustvena nauka je dno dna).

Neku odredjenu slobodu ima samo strani kapital. Domaci kapital je potpuno kontrolisan, bas kao u nacistickoj Nemackoj.

Te formalne stvari su nebitne za bilo koje i pravne, a kamoli ekonosmke i drustvene analize, potpuno je nebitno ko je formalni imlac prava svojine, ako on mora da slusa svog dodeljenog agenta Gestapa i koliku cenu daje dobavljacima kikirikija. Zauzvrat, dobice jeftine kredite kineskih/ruskih banaka, ali to je posebna tema, i to je kljuc unistenja tih ekonomija na duze staze.

Amerika je saradjivala sa tadanjom Kinom najvise 70-ih, da, da bi ostvarila svoje politicke ciljeve u rusenju najveceg zla toga doba USSR-a. Kina je radila strasne stvari svom narodu i ranije, u doba Great Leep forward perioda, kao i kasnije u doba Kulturne Revolucije. Amerika saradjuje sa Kinom i sada, i jos na mnogo visem nivou nego 70-ih, ne razumem odakle ti takve poente da oni sada ne saradjuju?

Drzave saradjuju uvek, drzave su apstraktne pojave i sustinske nebitne za razvoj, osim kao remetilacki faktori.

Mene same Drzave ne zanimaju mnogo, ja sam uvek i svuda protiv mase americkih drzavnih parazita.

Osim ako se bore protiv kineskih, iranskih i ruskih drzavnih parazita. Mada i tu ima delom tacna tvoja poenta, da to nije bas uvek, i da oni medjusobno mnogo vise saradjuju nego sto je to dobro za ljude i kapital u svetu. U stvari, oni danas cesto mnogo vise saradjuju nego sto se svadjaju, to jeste tacno.

Ali, Amerika nije Amerika zbog Drzave USA, vec zbog Amerikanaca i americkog kapitala.

E to sto u Kini i Rusiji to ne postoji, ne postoje slobodni Rusi i Kinezi, i slobodan ruski i kineski privatni kapital, to je sustina razloga zasto treba biti na strani EU i Amerike.
Око сарадње Америке и Кине... ниси разумео шта сам написао.
Хајде овако...
Како је Америка могла још тамо давних 70тих да сарађује са комунизмом Кине (који је управо направио грозоту свом народу) а сада има потешкоћа, када су ствари много слободније него раније?
Или је све то само празна прича, замајавање... Да Кина може да буде комунистичка колико хоће ако је слаба, а може има и слободније изборе од америчких - али ако је конкуренција Америци која хоће да остане недодирљиво прва - онда је сваки кинески систем од стране Америке означен као лош.
Сматрам да Америка зато и вришти на све што им је сада равноправна конкуренција или барем у неким деловима света. Све што хоће да буде самостално од Америке - Америка ће тежити да упропасти, сломи, уништи.

То није начин да Америка ради брже и више од других и да зато брже напредује, него начин где је Америка још увек довољно војно јача од било кога појединачно и грубом силом уништава сву перспекривну конкуренцију.
Оба начина дају Америку која је прва... само што је други начин (оно што примењују обе њихове главне странке сада) грозота.

Много се буниш према државном управљању.
Моја примедба је да је амерички начин лош јер капитал има толику снагу да може да диктира држави шта год хоће.
Лобирање, које се званично књижи, није ништа другачије од корупције, која се не књижи. Себични и појединачни интереси (појединаца или компанија) су таквим начином изнад општег интереса.

За мене је иста ствар у пракси ако постоји један политички диктатор или ако постоји мала група супер моћних компанија која диктира. Диктирање је то што је погрешно.

Свиђа ми се један амерички принцип (кога се више не придржавају) да само званично изабрана лица могу да врше државну политику (свих нивоа).
Али, са свим лобијима, то је само формално тачно. У пракси се спроводе интереси разних компанија. Појединачни, себични и похлепни интереси.
Много радије видим нешто попут уобичајене европске праксе, да изабрани политичари врше управљање.

Америка више нема демократију. То је компаниократија, капиталократија. Сасвим супротно од општег интереса.

Е сад... у којој мери ти подржаваш појединачне интересе у односу на општи... Напиши.
 
Око сарадње Америке и Кине... ниси разумео шта сам написао.
Хајде овако...
Како је Америка могла још тамо давних 70тих да сарађује са комунизмом Кине (који је управо направио грозоту свом народу) а сада има потешкоћа, када су ствари много слободније него раније?
Или је све то само празна прича, замајавање... Да Кина може да буде комунистичка колико хоће ако је слаба, а може има и слободније изборе од америчких - али ако је конкуренција Америци која хоће да остане недодирљиво прва - онда је сваки кинески систем од стране Америке означен као лош.
Сматрам да Америка зато и вришти на све што им је сада равноправна конкуренција или барем у неким деловима света. Све што хоће да буде самостално од Америке - Америка ће тежити да упропасти, сломи, уништи.

То није начин да Америка ради брже и више од других и да зато брже напредује, него начин где је Америка још увек довољно војно јача од било кога појединачно и грубом силом уништава сву перспекривну конкуренцију.
Оба начина дају Америку која је прва... само што је други начин (оно што примењују обе њихове главне странке сада) грозота.

Много се буниш према државном управљању.
Моја примедба је да је амерички начин лош јер капитал има толику снагу да може да диктира држави шта год хоће.
Лобирање, које се званично књижи, није ништа другачије од корупције, која се не књижи. Себични и појединачни интереси (појединаца или компанија) су таквим начином изнад општег интереса.

За мене је иста ствар у пракси ако постоји један политички диктатор или ако постоји мала група супер моћних компанија која диктира. Диктирање је то што је погрешно.

Свиђа ми се један амерички принцип (кога се више не придржавају) да само званично изабрана лица могу да врше државну политику (свих нивоа).
Али, са свим лобијима, то је само формално тачно. У пракси се спроводе интереси разних компанија. Појединачни, себични и похлепни интереси.
Много радије видим нешто попут уобичајене европске праксе, да изабрани политичари врше управљање.

Америка више нема демократију. То је компаниократија, капиталократија. Сасвим супротно од општег интереса.

Е сад... у којој мери ти подржаваш појединачне интересе у односу на општи... Напиши.
Imas jako pogresno vidjenje sveta, i mislis da su drzave neki cinioci, a ne ljudi, grupe ljudi, i kapital.

Takvi opisi drustva ne mogu kroz narative da predstave ono sto se realno desava u drustvu.

'Americki kapital', to je jedino sto bi kao moglo da opise tako nesto, taj skup slobodnog kapitala koji trazi po svetu sto vecu slobodu, i koji je uz slobodne ljude doneo ovaj stadnard zivota SVIH ljudi na planeti koji imamo danas.

'Kineski kapital' je jako ogranicen i neslobodan. Jako. Njegov potencijal ne moze da se razvije da punog nivoa, zbog toga sto kineski drzavni paraziti vladaju 10 puta totalitarnije od americkih drzavnih parazita. Ti kapitali saradjuju normalno, kao sto kapital i ljudi rade. Drzavni paraziti malo saradjuju, a malo se kolju. U tom sukobu, pozicija drzavnih parazita Kine je najveci problem modernog sveta. To su ljudi koji zele da potpuno ogranicavaju i kontrolisu SAV kineski kapital, i sa njima svojevoljno niko ne saradjuje, jer je to nemoguce zbog prirode takvog sistema. Takav sistem samo preti i ucenjuje. Nemoguce je saradnja na tom nivou koji bi ti hteo, sa tako jakom grupom totalitarnih i toliko mocnih ljudi. Jednostavno nemoguce, a niti to oni zele.

70-ih su ti ljudi ocigledno bili slabiji, i iskorisceni su u borbi protiv mnogo jacih USSR totalitarnih ljudi. Ne razumem sta bi tu bilo neko specijalno moralno poentiranje, kada su i same drzave, bilo koje, uvek i svuda nemoralne i nasilne tvorevine. Da, Kulturna Revolucija je bila jedno od najuzasnijih stvari u ljudskoj istoriji. Ali, ocigledno je da je postojao tada i jos vece i mocnije zlo od kineskih komunista- sovjetski komunisti. I Saveznici su u WW2 saradjivali sa Staljinom (jednom od isto takoh najvecih civilizacijskih zla covecanstva) protiv Hitlera, pa ne vidim da im to iko od vas prebacuje, ikada.

Kapital i ljudi treba da vode svet, ne drzave i drzavni paraziti. Cak i kada neki politicar dobiju na izborima, u demokratijama njihov posao mora da bude da zastite ljude i kapital od Drzava. Drzave su sutinsko zlo. Sve drzave. Stvar je jedino u tome sto su Drzave poput Rusije i Kine 'jos vise drzave' od drzava zapada. I to je problem SVAKOM kapitalu, a posebno je problem ruskom i kineskom privatnom kapitalu, kao sto rekoh.

Sto se tice poslednje recenice, to je jako kompleksno pitanje, koje je vise za filozofiju i teoriju, ne za pdf Politika na Krsti.

Reci cu ti samo ovo u vezi sa tim, sto je pozanta stvar kroz istoriju ideja i istoriju filozofije.

Nije tu samo 'opsti vs individualni interes'


Tu se razlikuje 'opsti' od 'interesa svih'. To nisu isti pojmovi, tj. ne ukazuju na istu apstraktnu stvar. Jedan je pojam koji se stvara odozgo-nadole, a drugi odozgo-nagore. Megalomanije prvog pojma u modernoj politici je jedan od razloga vecine nesreca u modernom drustvu; a za to su opet, najodgovornije drzavne strukture. Drzave, od 20-og veka i sigurno, su jako veliki problem u ljudskom drustvu.
 
Imas jako pogresno vidjenje sveta, i mislis da su drzave neki cinioci, a ne ljudi, grupe ljudi, i kapital.

Takvi opisi drustva ne mogu kroz narative da predstave ono sto se realno desava u drustvu.

'Americki kapital', to je jedino sto bi kao moglo da opise tako nesto, taj skup slobodnog kapitala koji trazi po svetu sto vecu slobodu, i koji je uz slobodne ljude doneo ovaj stadnard zivota SVIH ljudi na planeti koji imamo danas.

'Kineski kapital' je jako ogranicen i neslobodan. Jako. Njegov potencijal ne moze da se razvije da punog nivoa, zbog toga sto kineski drzavni paraziti vladaju 10 puta totalitarnije od americkih drzavnih parazita. Ti kapitali saradjuju normalno, kao sto kapital i ljudi rade. Drzavni paraziti malo saradjuju, a malo se kolju. U tom sukobu, pozicija drzavnih parazita Kine je najveci problem modernog sveta. To su ljudi koji zele da potpuno ogranicavaju i kontrolisu SAV kineski kapital, i sa njima svojevoljno niko ne saradjuje, jer je to nemoguce zbog prirode takvog sistema. Takav sistem samo preti i ucenjuje. Nemoguce je saradnja na tom nivou koji bi ti hteo, sa tako jakom grupom totalitarnih i toliko mocnih ljudi. Jednostavno nemoguce, a niti to oni zele.

70-ih su ti ljudi ocigledno bili slabiji, i iskorisceni su u borbi protiv mnogo jacih USSR totalitarnih ljudi. Ne razumem sta bi tu bilo neko specijalno moralno poentiranje, kada su i same drzave, bilo koje, uvek i svuda nemoralne i nasilne tvorevine. Da, Kulturna Revolucija je bila jedno od najuzasnijih stvari u ljudskoj istoriji. Ali, ocigledno je da je postojao tada i jos vece i mocnije zlo od kineskih komunista- sovjetski komunisti. I Saveznici su u WW2 saradjivali sa Staljinom (jednom od isto takoh najvecih civilizacijskih zla covecanstva) protiv Hitlera, pa ne vidim da im to iko od vas prebacuje, ikada.

Kapital i ljudi treba da vode svet, ne drzave i drzavni paraziti. Cak i kada neki politicar dobiju na izborima, u demokratijama njihov posao mora da bude da zastite ljude i kapital od Drzava. Drzave su sutinsko zlo. Sve drzave. Stvar je jedino u tome sto su Drzave poput Rusije i Kine 'jos vise drzave' od drzava zapada. I to je problem SVAKOM kapitalu, a posebno je problem ruskom i kineskom privatnom kapitalu, kao sto rekoh.

Sto se tice poslednje recenice, to je jako kompleksno pitanje, koje je vise za filozofiju i teoriju, ne za pdf Politika na Krsti.

Reci cu ti samo ovo u vezi sa tim, sto je pozanta stvar kroz istoriju ideja i istoriju filozofije.

Nije tu samo 'opsti vs individualni interes'


Tu se razlikuje 'opsti' od 'interesa svih'. To nisu isti pojmovi, tj. ne ukazuju na istu apstraktnu stvar. Jedan je pojam koji se stvara odozgo-nadole, a drugi odozgo-nagore. Megalomanije prvog pojma u modernoj politici je jedan od razloga vecine nesreca u modernom drustvu; a za to su opet, najodgovornije drzavne strukture. Drzave, od 20-og veka i sigurno, su jako veliki problem u ljudskom drustvu.
Од државе ти видиш само паразита. Отприлике као неки фанатични примери из Америке.

Хоћеш да компаније управљају свиме? Ок, можеш да заступаш било шта. Не спорим твоје право на тако нешто.
Могу само да упозорим на последице.

Знаш за садашњи војни сукоб на истоку Европе...

Цена једне артиљеријске гранате коју је Немачка на почетку сукоба могла да пошаље Украјинцима је била око 800 долара. Услед велике потражње, а непостојања воље да се осетно повећају производни капацитети, та једна једина граната је 2024. коштала 4400 евра.
И на другим местима по западу је слично.
Рајнметал, који је закључио поменути уговор са сопственом државом, ради шта хоће. Нису вољни да повећају производњу "глупих" граната јер ће мир једном наступити, а они неће имати шта да раде са великим капацитетом производње. Или ће све да "штрика" на "скромних" 99% или се не исплати бавити темом.

Украјинци су у стању као ми 1915. - пораз услед недостатка муниције, и притом трпљење великих губитака.

Пројекат Украјина ће пропасти, али нема везе. Ионако су будале што су се подметнули уместо нас (запада). Лепо ће се на њима зарадити.
После ће се већ наћи још нека будала... капитал мора да циркулише, зар не?

Друго што је мени спорно је Велики брат. Хоће рећи, неограничено праћење свега што је на интернету, најчешће од стране америчких компанија (Гугл, Фејсбук...).
Политичаре могу да сменим на изборима, полиција мора да поступа по закону, а компаније... могу да раде било шта.

ЕУ је ограничила барем неке ствари око приступа приватним подацима, Америка мање... Шта раде Кинези не знам. Претпостављам да кинески "Велики брат" није мање способан од америчког.

Занимљиво је да чујем неке изјаве да (око АИ) Американци гунђају на силне кинеске успехе са поруком да Кина неке ствари није регулисала или је врло мало (практично раде шта год хоће без ограничења).
 
Најспособнији и најпохлепнији појединци су направили систем који њима одговара - производња новца.
Brate da li je realno da iz Srbije koja je je svetski rekorder kada je hiperinflacija u pitanju ti kritikuješ SAD za proizvodnju novca?!:)
 
Brate da li je realno da iz Srbije koja je je svetski rekorder kada je hiperinflacija u pitanju ti kritikuješ SAD za proizvodnju novca?!:)
Ко говори о инфлацији?

Потпуно привредни угао: усмерени су на муљачину берзе (надувавање вредности компанија и слично).
Уопште их не занима да сами раде, да имају индустрију и слично. Ако могу да унајме некога (фабрике у иностранству) и да узимају проценат - одлично.

Значи, производња новца... без икакве потребе да се новчанице штампају.

Ваљда се сада разумемо.
 
Brate da li je realno da iz Srbije koja je je svetski rekorder kada je hiperinflacija u pitanju ti kritikuješ SAD za proizvodnju novca?!:)
Kina je nastampala preko 5 puta vise para u relativnom smislu u odnosu na Amere u poslednjih 20 godina.

Rusija, naravno, jos i vise.

Te antizapadne diktature samo i jedino stampaju, to im je sustina genijalnog ekonomskog sistema, kolega krinka pomahnitalo na forumu brani te bolidske taktike npr.
 
Ко говори о инфлацији?

Потпуно привредни угао: усмерени су на муљачину берзе (надувавање вредности компанија и слично).
Уопште их не занима да сами раде, да имају индустрију и слично. Ако могу да унајме некога (фабрике у иностранству) и да узимају проценат - одлично.

Значи, производња новца... без икакве потребе да се новчанице штампају.

Ваљда се сада разумемо.
Kineske berze su npr. krac, u odnosu na to kakve bi trebale da budu berze tako velike ekonomije.

Razlog je zato sto svi investitori znaju da kineska drzava kontrolise sve, namesta izvestaje, laze 5 puta vise od zapada, i niko im ne veruje.

Isto uostalom kao i kineska valuta.

Kinezi rade bukvalno isto sto i SFRJ, nema tu neke velike mudrosti kofd totalitarnih rezima- stampaj pare, kroz udbaske banke ubacuj u mehure kroz jeftine kredite, i moli se Bogu da svetska ekonomija raste, da ti odrzava te mehure.

to je cela filozofija kineske vlasti u ekonomiji.


Da, sam kineski privatni kapital i dalje ima mnogo potencijala, ali taj potencijal kineska drzava potpuno unistava, i na kraju ce napraviti haos.

O Rusiji necu, jer je to pa tek potpuni uzas
 
Ко говори о инфлацији?

Потпуно привредни угао: усмерени су на муљачину берзе (надувавање вредности компанија и слично).
Уопште их не занима да сами раде, да имају индустрију и слично. Ако могу да унајме некога (фабрике у иностранству) и да узимају проценат - одлично.

Значи, производња новца... без икакве потребе да се новчанице штампају.

Ваљда се сада разумемо.
Gledaj mašine sve najviše rade danas ne rade ljudi.
U budućnosti će se zbog AI i sigurnosti ekonomije takođe sva ta proizvodnja vratiti u SAD.
Glavni kapital je intelektualni. A čak i te fabrike ne vrede ničemu ako nemaš kome da prodaš.
 
Kineske berze su npr. krac, u odnosu na to kakve bi trebale da budu berze tako velike ekonomije.

Razlog je zato sto svi investitori znaju da kineska drzava kontrolise sve, namesta izvestaje, laze 5 puta vise od zapada, i niko im ne veruje.

Isto uostalom kao i kineska valuta.

Kinezi rade bukvalno isto sto i SFRJ, nema tu neke velike mudrosti kofd totalitarnih rezima- stampaj pare, kroz udbaske banke ubacuj u mehure kroz jeftine kredite, i moli se Bogu da svetska ekonomija raste, da ti odrzava te mehure.

to je cela filozofija kineske vlasti u ekonomiji.


Da, sam kineski privatni kapital i dalje ima mnogo potencijala, ali taj potencijal kineska drzava potpuno unistava, i na kraju ce napraviti haos.

O Rusiji necu, jer je to pa tek potpuni uzas
Сувише слепо рекламираш амерички начин... као да су савршени. Они нису, а ни други нису.

Ваљда постоји слобода избора? Или је и то ограничено профитом?
 
Gledaj mašine sve najviše rade danas ne rade ljudi.
U budućnosti će se zbog AI i sigurnosti ekonomije takođe sva ta proizvodnja vratiti u SAD.
Glavni kapital je intelektualni. A čak i te fabrike ne vrede ničemu ako nemaš kome da prodaš.
Tek kada kineska radna snaga isto postane preskupa...... A proizvodi su im zato sve skuplji, pa neki VAT porezi itd..
 
Gledaj mašine sve najviše rade danas ne rade ljudi.
U budućnosti će se zbog AI i sigurnosti ekonomije takođe sva ta proizvodnja vratiti u SAD.
Glavni kapital je intelektualni. A čak i te fabrike ne vrede ničemu ako nemaš kome da prodaš.
Производња ће се вратити у Америку само ако их натерају. Трошкови су осетно већи него на Далеком Истоку.

Фабрике не настају саме од себе... Потребне су процедуре које морају људи да обаве.
Неко мора да направи фабрике, да их осмисли и сазида. Барем неки делови тога ће чврсто остати у људском домену. Не може се све заменити са АИ.
И на почетку наравно сировине за саму градњу и потом материјал који се користи у производњи (који је често већински под кинеском контролом).

Ако ћемо строго о исплативости, Кина је недодирљиво прва у односу на остатак света.

Ко хоће да има само у Америци направљен Ајфон, нека буде спреман да плати 3000 долара. Овако, док се прави у Кини и на одметнутом острву, кошта само 1000.
Је ли неко спреман да "дотира" демократију са 2000 долара?
И за све остало по списку.
Ако није, нека ови што диктирају демократију признају пораз уместо да прете уништењем целог света.

Интелектуална својина... Може да се "мудрује" колико хоћеш ако то нема ко да спроведе. Од буквалног недостатка струје до недостатка обучених кадрова и њихове неспремности да раде по далекоисточним стандардима. Ко више ради, више и уради.

Око половине планираних АИ центара у Америци за ову годину је одложено или отказано због недостатка струје и других ствари.
Кина нема тих проблема.
 
Сувише слепо рекламираш амерички начин... као да су савршени. Они нису, а ни други нису.

Ваљда постоји слобода избора? Или је и то ограничено профитом?
A NE! On samo podlo pljuje po Kini i Rusiji... Možda (sigurno?) namerno lupeta komesarske izmišljotine... taktiku koju su razvili PRE GEBELSA!! :hahaha:
 
Kina je nastampala preko 5 puta vise para u relativnom smislu u odnosu na Amere u poslednjih 20 godina.

Rusija, naravno, jos i vise.

Te antizapadne diktature samo i jedino stampaju, to im je sustina genijalnog ekonomskog sistema, kolega krinka pomahnitalo na forumu brani te bolidske taktike npr.
PACERU! Obzirom na kineski IZVOZ, za koji prima DOLARE..... naravno da za lokalne potrebe treba da štanca lokalnu valutu.....
 
Kineske berze su npr. krac, u odnosu na to kakve bi trebale da budu berze tako velike ekonomije.

Razlog je zato sto svi investitori znaju da kineska drzava kontrolise sve, namesta izvestaje, laze 5 puta vise od zapada, i niko im ne veruje.

Isto uostalom kao i kineska valuta.

Kinezi rade bukvalno isto sto i SFRJ, nema tu neke velike mudrosti kofd totalitarnih rezima- stampaj pare, kroz udbaske banke ubacuj u mehure kroz jeftine kredite, i moli se Bogu da svetska ekonomija raste, da ti odrzava te mehure.

to je cela filozofija kineske vlasti u ekonomiji.


Da, sam kineski privatni kapital i dalje ima mnogo potencijala, ali taj potencijal kineska drzava potpuno unistava, i na kraju ce napraviti haos.

O Rusiji necu, jer je to pa tek potpuni uzas
Kinezi ne rade isto što i SFRJ.. jer JOŠ nisu propali!! :hahaha:Naprotiv....... ovaj put će verovatno pre poslati KINEZA na Mesec nego ameri!!! :heart:
 

Back
Top