Око сарадње Америке и Кине... ниси разумео шта сам написао.
Хајде овако...
Како је Америка могла још тамо давних 70тих да сарађује са комунизмом Кине (који је управо направио грозоту свом народу) а сада има потешкоћа, када су ствари много слободније него раније?
Или је све то само празна прича, замајавање... Да Кина може да буде комунистичка колико хоће ако је слаба, а може има и слободније изборе од америчких - али ако је конкуренција Америци која хоће да остане недодирљиво прва - онда је сваки кинески систем од стране Америке означен као лош.
Сматрам да Америка зато и вришти на све што им је сада равноправна конкуренција или барем у неким деловима света. Све што хоће да буде самостално од Америке - Америка ће тежити да упропасти, сломи, уништи.
То није начин да Америка ради брже и више од других и да зато брже напредује, него начин где је Америка још увек довољно војно јача од било кога појединачно и грубом силом уништава сву перспекривну конкуренцију.
Оба начина дају Америку која је прва... само што је други начин (оно што примењују обе њихове главне странке сада) грозота.
Много се буниш према државном управљању.
Моја примедба је да је амерички начин лош јер капитал има толику снагу да може да диктира држави шта год хоће.
Лобирање, које се званично књижи, није ништа другачије од корупције, која се не књижи. Себични и појединачни интереси (појединаца или компанија) су таквим начином изнад општег интереса.
За мене је иста ствар у пракси ако постоји један политички диктатор или ако постоји мала група супер моћних компанија која диктира. Диктирање је то што је погрешно.
Свиђа ми се један амерички принцип (кога се више не придржавају) да само званично изабрана лица могу да врше државну политику (свих нивоа).
Али, са свим лобијима, то је само формално тачно. У пракси се спроводе интереси разних компанија. Појединачни, себични и похлепни интереси.
Много радије видим нешто попут уобичајене европске праксе, да изабрани политичари врше управљање.
Америка више нема демократију. То је компаниократија, капиталократија. Сасвим супротно од општег интереса.
Е сад... у којој мери ти подржаваш појединачне интересе у односу на општи... Напиши.
Imas jako pogresno vidjenje sveta, i mislis da su drzave neki cinioci, a ne ljudi, grupe ljudi, i kapital.
Takvi opisi drustva ne mogu kroz narative da predstave ono sto se realno desava u drustvu.
'Americki kapital', to je jedino sto bi kao moglo da opise tako nesto, taj skup slobodnog kapitala koji trazi po svetu sto vecu slobodu, i koji je uz slobodne ljude doneo ovaj stadnard zivota SVIH ljudi na planeti koji imamo danas.
'Kineski kapital' je jako ogranicen i neslobodan. Jako. Njegov potencijal ne moze da se razvije da punog nivoa, zbog toga sto kineski drzavni paraziti vladaju 10 puta totalitarnije od americkih drzavnih parazita. Ti kapitali saradjuju normalno, kao sto kapital i ljudi rade. Drzavni paraziti malo saradjuju, a malo se kolju. U tom sukobu, pozicija drzavnih parazita Kine je najveci problem modernog sveta. To su ljudi koji zele da potpuno ogranicavaju i kontrolisu SAV kineski kapital, i sa njima svojevoljno niko ne saradjuje, jer je to nemoguce zbog prirode takvog sistema. Takav sistem samo preti i ucenjuje. Nemoguce je saradnja na tom nivou koji bi ti hteo, sa tako jakom grupom totalitarnih i toliko mocnih ljudi. Jednostavno nemoguce, a niti to oni zele.
70-ih su ti ljudi ocigledno bili slabiji, i iskorisceni su u borbi protiv mnogo jacih USSR totalitarnih ljudi. Ne razumem sta bi tu bilo neko specijalno moralno poentiranje, kada su i same drzave, bilo koje, uvek i svuda nemoralne i nasilne tvorevine. Da, Kulturna Revolucija je bila jedno od najuzasnijih stvari u ljudskoj istoriji. Ali, ocigledno je da je postojao tada i jos vece i mocnije zlo od kineskih komunista- sovjetski komunisti. I Saveznici su u WW2 saradjivali sa Staljinom (jednom od isto takoh najvecih civilizacijskih zla covecanstva) protiv Hitlera, pa ne vidim da im to iko od vas prebacuje, ikada.
Kapital i ljudi treba da vode svet, ne drzave i drzavni paraziti. Cak i kada neki politicar dobiju na izborima, u demokratijama njihov posao mora da bude da zastite ljude i kapital od Drzava. Drzave su sutinsko zlo. Sve drzave. Stvar je jedino u tome sto su Drzave poput Rusije i Kine 'jos vise drzave' od drzava zapada. I to je problem SVAKOM kapitalu, a posebno je problem ruskom i kineskom privatnom kapitalu, kao sto rekoh.
Sto se tice poslednje recenice, to je jako kompleksno pitanje, koje je vise za filozofiju i teoriju, ne za pdf Politika na Krsti.
Reci cu ti samo ovo u vezi sa tim, sto je pozanta stvar kroz istoriju ideja i istoriju filozofije.
Nije tu samo 'opsti vs individualni interes'
Tu se razlikuje 'opsti' od 'interesa svih'. To nisu isti pojmovi, tj. ne ukazuju na istu apstraktnu stvar. Jedan je pojam koji se stvara odozgo-nadole, a drugi odozgo-nagore. Megalomanije prvog pojma u modernoj politici je jedan od razloga vecine nesreca u modernom drustvu; a za to su opet, najodgovornije drzavne strukture. Drzave, od 20-og veka i sigurno, su jako veliki problem u ljudskom drustvu.