Da li je pušenje greh?

Nego sta nego je greh, barem ja koji nekad pusim osecam to tako .
Ali malo ko bi pusio vise od jedne cigare dnevno autohtoni duvan , nego su napravili gmo ili hibrid i stavili 5000 aditiva da ti izazovu zavisnost .
A drzave su vekovima zabranile autohtone sorte jer nemaju profit i nemaju porez , pride ljudi duze zive , duze se koristi penzija ,
to je slicno sa teorijom zavere o nekim lekovima koji produzuju zivot ali su zabranjeni zbog penzionog fonda.
Znaci priroda je stvorla biljku , ali covek je od te biljke napravio vece zlo.
To ti je zabluda. Moj deda je gajio duvan i pusio je svoj duvan i opet je od njega umro.
Ono sto meni nije jasno jeste, koliko je recimo pusenje stetnije od sredine gde je ekstremna zagadjenost vasduha kao velikim kineskim gradovima.
 
Slazem se da ne treba nesto tu prikrivati jer se i nema sta kriti ali to ``strastveni`` je njemu pridodato kasnije i uziman je samo za samoopravdanje tipa: Kad je vladika Nikolaj mogao, mogu i ja...

Izvini moram da se nasmejem na ovo.

Kad sam pocinjala da pusim, kao i veliki broj mojih drugova i drugarica tada, sigurno da nije uzimao za "opravdanje" Vladiku Nikolaja niti nam je padao na pamet.

Niti mi sada, posto ne prestajem da pusim, on pada na pamet kao "opravdanje".

@ tema

Jednostavno, pusenje je porok, zavisnost, kao kocka i sigurno da nije dobro, greh je pre svega za svoj organizam umesto udisanja cistog vazduha (ukoliko je i on vise cist po gradovima), ali da je greh ne znam kakav, nije inace bi bilo napisano u Bibliji. Sigurno da su i tada pusili samo mozda nesto trece, sto ne znamo a poenta svega je da nista ne ovlada tobom, ali i da nije pusenja, da li je to bas uvek i sasvim moguce?

Porok jeste, ali bas greh, ne bih rekla.
 
Izvini moram da se nasmejem na ovo.

Kad sam pocinjala da pusim, kao i veliki broj mojih drugova i drugarica tada, sigurno da nije uzimao za "opravdanje" Vladiku Nikolaja niti nam je padao na pamet.

Niti mi sada, posto ne prestajem da pusim, on pada na pamet kao "opravdanje".

@ tema

Jednostavno, pusenje je porok, zavisnost, kao kocka i sigurno da nije dobro, greh je pre svega za svoj organizam umesto udisanja cistog vazduha (ukoliko je i on vise cist po gradovima), ali da je greh ne znam kakav, nije inace bi bilo napisano u Bibliji. Sigurno da su i tada pusili samo mozda nesto trece, sto ne znamo a poenta svega je da nista ne ovlada tobom, ali i da nije pusenja, da li je to bas uvek i sasvim moguce?

Porok jeste, ali bas greh, ne bih rekla.
Mislim da bese starac Pajsije rekao, kada su ga upitali da li je pusenje greh, :

Da je Bog hteo da duvanimo, napravio bi nam ćunak na glavi. :D
 
Mislim da bese starac Pajsije rekao, kada su ga upitali da li je pusenje greh, :

Da je Bog hteo da duvanimo, napravio bi nam ćunak na glavi. :D
Sve je to i lepo i tacno, ali neki strogi greh nije.

Zna se sta je greh i to jasno pise u Bibliji.

I naravno, greh po savesti koji covek oseca u ponekim zivotnim situacijama, dilemama, "greh po srcu" ga ja zovem.
 
Greh je isto što i moralnost. Diskutabilno i jedno i drugo

Slicno je ali nije isto. Jer kod greha jasno postoji i napisano, napisano u Bibliji (osim onoga sto, kao sto rece, spada jos pod greh a ne mora da pise i to jeste diskutabilno ali tu je "srce najbolji sudija" kako rece Cankar u onoj cuvenoj pripovetci), dok kod moralnosti nista nije napisano, vec se usmeno prenosti uglavnom vaspitanjem, tradicijom,obicajima (naravno i zakonom jednim delom, uglavnom krivicnim).
Onda svi put pod noge i pravac planina

Ma stvar je u tome sto nisgde nisi potpuno "zasticen" od iskusenja.
 

Back
Top