Da li je panda medved ili ne?

Lada

Legenda
Moderator
Poruka
51.623
Naučnici i dan danas se ne slažu oko toga kojoj vrsti životinja pripada džinovska panda. Problem je u tome što postoje dve veoma različite vrste ovih životinja pandi. Pa se postavlja pitanje da li je panda medved ili možda ne?….
_119321813_gettyimages-1149893913.jpg

https://ichef.bbci.co.uk/news/640/cpsprodpb/7C44/production/_119321813_gettyimages-1149893913.jpg

Lada

Legenda
Moderator
Poruka
51.623
Crveno-bela džinovska panda
(lat. Ailuropoda melanoleuca) je krupni sisar iz porodice medveda . Panda je na žalost ugrožena je životinja – procenjeno je da je u divljini preostalo 2.000 pandi i preko 180 koje žive u zatočeništvu u Кini.

Ime “panda” vodi poreklo iz himalajskog jezika, verovatno nepalskog. Кada bi preveli njeno ime sa kineskog jezika, bukvalno bi imalo značenje “medveda mačke”.

Većina medveda ima okrugle zenice. Ipak izuzetak je džinovska panda, čije su zenice vertikalno postavljene, kao kod mačaka.

Lada

Legenda
Moderator
Poruka
51.623
Džinovske pande imaju glomazna tela teška preko 90 kilograma i izgledaju kao veoma umiljate mede. Odrasle pande si veličine oko 1,5 metar dužine, do ramena su oko 75 centimetara visoki. Mužjaci mogu težiti do 115 kilograma, a ženke do 100 kilograma imaju i kratak rep dugačak približno 15 cm. Uzatočeništvu mogu živeti između 20 do 30 godina

Ali druga, manje poznata, mala (crvena ) panda
(lat. Ailurus fulgens) je duga jedva 60-ak centimetara), ima krzno boje rđe i dugačak čupavi rep.Uglavnom je biljojedni sisar, neznatno veći od domaće mačke, ova panda nastanjuje Himalaje u Nepalu i južnoj Кini.

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.040
našao sam ja nešto...

download.png

Panda Ekpress je američki lanac restorana brze hrane koji služi američku kinesku kuhinju. Sa preko 2.200 lokacija, to je najveći lanac restorana u azijskom segmentu u Sjedinjenim Državama, gde je i osnovan, i uglavnom se nalazi u Severnoj Americi i Aziji

Lada

Legenda
Moderator
Poruka
51.623
našao sam ja nešto...

Pogledajte prilog 1058255
Panda Ekpress je američki lanac restorana brze hrane koji služi američku kinesku kuhinju. Sa preko 2.200 lokacija, to je najveći lanac restorana u azijskom segmentu u Sjedinjenim Državama, gde je i osnovan, i uglavnom se nalazi u Severnoj Americi i Aziji
Ubiccu se...pa nije ovo humoristicka tema....ha ha ha

Lada

Legenda
Moderator
Poruka
51.623
Ove crvene pande naseljavaju podneblja umerene temperature (10-25 °C) i preferiraju pošumljene planinske krajeve na nadmorskoj visini od 1.888 do 4.800 metara, pre svega blage listopadno-četinarske šume gde rastu rododendron i naravno, bambus.

Mužjaci crvene pande teže od 4.5 do 6.2 kilograma, dok su ženke nešto sitnije, od 3-4.5 kg. Prosečan životni vek devet do deset, sa maksimalnih 14 godina.

Tela su im slično građena, a imaju i sličan način ishrane i života. Zbog ovih sličnosti i jedna i druga životinja se zovu panda

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.