Da li je ovo za decu?

VANDA imam jedno pitanje za tebe, kao prosvetni radnik da li znas pricu zmija mladozenja(lektira za 3.raz.) meni tu nista nije jasno :rumenko: "daj mi zlatnu koku a ja cu ti dozvoliti da provedes noc sa mojim muzem" :dash::dash: nisam znala sta da kazem deci :besna:
i da,jos nesto,hoce uciteljica da im pusti film"monte video...."u sredu ako budu dobri :roll: nisam gledala film,ali sam videla neke "golisave scene" ;) da li je to za uzrast od 10 god.?????:bye:
p.s.po tvojim postovima vidim da si divna........volela bih da se mojoj deci "pala"neka takva kao ti :)

Не знам зашто је учитељица одабрала причу ,,Змија младожења'' као лектиру, није то обавезна лектира за 3. разред.
Успут, учитељици би боље било да деци тог узраста пусти филм ,,Мери Попинс'', на пример, а од домаћих ,,Лајање на звезде'' или ,,Косовски бој'', јер је овај први симпатичан и деца га воле, а овај други је у вези са градивом које се учи до 4. разреда.
Нисам гледала филм ,,Монтевидео'', али би требало прво да им објасни зашто га гледају.
Мислим, ђаци морају да науче да се већина ствари у животу ради с неким разлогом.
П.С. Оно што се нама чини ужасним и суровим, деци не делује тако. Њих заиста више могу да оптерете или збуне голишаве сцене него одсецање главе, како год је морбидно!
 
Не. Смеју се јер су збуњени и тако прикривају радозналост и стид.
Углавном, веровали или не, деци је пољубац у уста нешто веома гадно, до тринаесте године.
 
moji su sad u tom fazonu da ih je sramota i okrecu glavu kad se neko ljubi na tv. i to im kao "bljak";)
ja mnogo pricam sa njima i objasnjavam im stvari koje mislim da su im sad "nerazumne" ali druga deca iz razreda pricaju neke stvari koje cuju od strarijih brace ili sestara pa oni kad dodju iz skole znaju da pitaju bas neke "zesce"stvari :rumenko:
a sto se uciteljice tice,ona ce da im pusti film......a gradivo ce mo mi roditelji da nadogradimo(za vikend su za domaci dobili da urade 9str. iz matematike):mrgreen:
 
Не знам зашто је учитељица одабрала причу ,,Змија младожења'' као лектиру, није то обавезна лектира за 3. разред.
Успут, учитељици би боље било да деци тог узраста пусти филм ,,Мери Попинс'', на пример, а од домаћих ,,Лајање на звезде'' или ,,Косовски бој'', јер је овај први симпатичан и деца га воле, а овај други је у вези са градивом које се учи до 4. разреда.
Нисам гледала филм ,,Монтевидео'', али би требало прво да им објасни зашто га гледају.
Мислим, ђаци морају да науче да се већина ствари у животу ради с неким разлогом.
П.С. Оно што се нама чини ужасним и суровим, деци не делује тако. Њих заиста више могу да оптерете или збуне голишаве сцене него одсецање главе, како год је морбидно!

Sada idem van teme, ali ovo u vezi filma, koliko se sećam i mi smo sa školom išli da gledamo "Hajde da se volimo" skoro svi delovi, ne kažem da je bilo golišavih scena, više se i ne sećam, ali ni on mi nije edukativan pa eto vodili dečicu da gledaju.Hoću reći da je toga bilo i pre i nije tu ništa novo ili pak čudno.Tradicija se nastavlja.
 
Ма, наравно! и ми као родитељи дозволимо деци некад оно што знамо да није за њих. :)
Иначе, кажу да је филм ,,Монтевидео'' прелеп, али препун псовки. Можда би учитељица могла то да зна...
 
Наравно, али не морају да заједно са учитељицом гледају филм препун псовки.
Толико је дивних филмова које могу да гледају у школи..
П.С. Ја својима пуштам кратке цртаће ,,овчица Шон'', преслатки су! :)
 
aaa to stvarno nije fer! Nama učiteljica nikada nije puštala film jer nismo imali gde da ga gledamo! A što se tiče montevidea... Ja sam bila bolesna kad je bio u bioskopu, sad mi se gleda, a nemam gde. Je l mogu i ja da dodjem na čas? :rumenko:
 
Не могу да верујем да се ово продаје деци...ово је криминал бре!!!
Знам да постоје многе подвале тог типа где нам децу трују али ово је ужас!!
 
ovo je toliko bolesno i morbidno da sam ja sokirana
atakualpa, hvala ti sto si ovo podelila sa nama
molim te za jedno pojasnjenje
kazes cd se moze samo dobiti na poklon, GDE? OD KOGA?
da li to znaci da se ovaj cd lako moze naci u vrticu ili skoli a da mi sa tim nismo upoznati?
 
ovo je toliko bolesno i morbidno da sam ja sokirana
atakualpa, hvala ti sto si ovo podelila sa nama
molim te za jedno pojasnjenje
kazes cd se moze samo dobiti na poklon, GDE? OD KOGA?
da li to znaci da se ovaj cd lako moze naci u vrticu ili skoli a da mi sa tim nismo upoznati?

Za vrtiće i škole ne znam, zaista. Mi u kući imamo osobu sa invaliditetom, koja je član odgovarajućeg saveza, tj. saveza slepih. Ima tu i dece i starijih ljudi, organizuju svašta nešto, i jako je lepo i dobro i korisno da to postoji, i svaka im čast što su tako aktivni. E, savez je dobio te cd-ove da podeli svojim članovima. Ne znajući, naravno, šta je na disku, ona je uzela i donela na poklon mojoj ćerki.
A za vrtiće i škole zaista ne znam, mada nije ni to isključeno.
 
U ovoj jadnoj zemlji gde nema ni reda ni zakona,gde caruju razne farme i velika braca prirodno je da se ne vrsi nikakva kontrola onoga sto se daje ili pusta deci.
Na kraju krajeva kao sto nasi politicari govore:Deca nisu glasaci.
 
Slazem se sa svima - da je text pjesme neprimjeren za djecu.
Na zalost, realan jeste.

No, ono sto je na mene ostavilo utisak, citajuci komentare (ne govorim o pjesmici) jeste jaka potreba vecine da zastite djecu od svega. Da li je to moguce ? Mislim da u krajnjem ishodistu, kada to djete kao "zrelo" stvorenje, kroci na ulicu - ipak nije. Nije ga moguce izgraditi stabilnim iznutra ukoliko pravimo zatvoreni svijet oko njega dok je sa nama.
Moj pristup (koji nije nuzno ispravan) jeste da prihvatim nesto sa djetetom (sto nije ok) a onda, ga vremenom preusmjeravam.
Npr. imate igricu za Sony p. koja je bila hit a gdje glavni junak negativac (ubija, krade, gazi ljude autom...) - sve u svemu odvratno. Ja sam sjeo i igrao tu igricu sa svojim sinovima neprestano ih "filijuci" kako je taj, nazovi junak - glup, dosadan ... Kako i nije junak nego neki primitivac, slabic jer moze da ubije babu ...itd. Nakon 6 mjeseci, klinci su sami od sebe odbacili tu igru. Manje vise i uopste taj Sony.

Dakle, svijet nije pozornica samo dobroga. Zivot stalno nosi probleme a njihovo rjesavanje predstavlja nasu zrelost. Nasu djecu moramo osposobiti da sutra sami idu kroz zivot - a to necemo postici skrivajuci ih od zivota, nego dajuci im kvalitetan unutrasnji sadrzaj kako bi sami mogli vrsiti procjene i pravilno birati.
 
Dobili smo na poklon cd sa dečijim pesmicama "Ko se peva, taj se voli". Nastao u okviru istoimenog projekta, u izdanju Kreativne grupe "Dečja zemlja" ( u saradnji sa nekoliko domova za decu bez roditeljskog staranja u Srbiji ).
Cd se ne moze ni kupiti, ni prodati, samo dobiti na poklon, tako na njemu piše. Kompozitor je LJuba Ninkovic, tekstopisac Jovica Tišma, a peva Boda Ninković.
Lepo, zaista lepo. Do sada nismo puštali, jer je moja devojčica trenutno u fazi obožavanja hora "Kolibri", te se taj DVD non-stop vrti i po ceo dan to slušamo i gledamo. Juče uzeh ovaj dc, rekoh, hajde da joj pustim, da vidim kako će da reaguje, kad vidim ima i tekstove pesama. Bacim pogled - pesmice kao pesmice... sve osim jedne, koja me je tako zbunila da nemam reči. Pitam se - da li je ovo pesmica za decu, da li treba ovo puštati deci da slušaju i kolika je mogućnost da dete od, npr. 5 godina shvati ovako nešto. Otkucaću reči i staviti u spojler, jer je malo duža.
Nisam sigurna želim li ovo da puštam svojoj deci, nisam sigurna mogu li ovako nešto razumeti:
Balada o jednoj Ani

Ana je imala ogromno srce
za dečje igre, tajne i želje,
za priče, pesme, smejanje, radost,
za ljubav, drugove i prijatelje.

Ana je maštala:kada poraste
biće princeza i ništa drugo!
Sa princem, lepim kao iz bajke,
živeće srećno i dugo, dugo...

Posle je maštala da bude zvezda -
u svetu čuvena glumica Ana,
koja svoj prelepi dečiji osmeh
ljudima poklanja s naslovnih strana!

Al' dan pre trinaestog rodjendana,
u srce njeno slila se tama
prepuna grdnje i ružnih psovki...
Svadjali su se tata i mama!

Svadjali su se i sutradan,
posle sutradan svakoga dana...
"Kraj tol'ke mržnje kako će mene
moći da vole..." mislila je Ana!

I uplaši se od samoće,
a srce prazno poče da boli.
Gorko je, gorko plakala Ana
šapćući: "Mene niko ne voli!"

Život joj postade besmislen, prazan,
ogromno srce ispuni strah,
dok jedne večeri u mračnom parku,
od nekog ne dobi beli prah!

Kao čarolijom - sve se promeni!
Al' kratko traje lažna sreća
jer čarolija brzo prolazi,
a posle nje je tuga još veća!

Iz dana u dan kopni sve više.
Prebrzo Ana poče da stari,
a za paketić sreće u prahu
prodavala je iz kuće stvari!


Jer nije znala istinu ovu:
U lažnom svetu sve je lažno!
Kako doći do belog praha -
samo to joj je bilo važno!

Zamenila je sobu detinjstva
za mračni ćošak u suterenu,
za dve tablete lažne sreće,
il' ubog igle u tanku venu...!


A jedne večeri u mračnom parku
dan pre četrnaestog rodjendana,
svoju umornu dečju dušu
ispustila je mala Ana!


Sutradan u nekim novinama,
opet se život narugao Ani:
"Još jedna nevina žrtva droge!" -
bila je vest na poslednjoj strani!

U lažnom svetu sve je lažno -
lažna je ljubav, lažna je sreća,
lažna je radost, pa za tren prodje,
samo je tuga veća i veća...!

Eto, otkucah... Može li dete ovo razumeti na pravi način? Deci kog uzrasta je ovo uopšte namenjeno? Da li je opravdan moj strah da se može desiti upravo suprotno - da se probudi dečja radoznalost i želja za probanjem novog, eto i u pesmi opisanog?
I, da, na kraju - totalno mi je nebulozna veza - ako ti se mama i tata svadjaju, pazi da ne završiš kao žrtva droge u nekom mračnom suturenu, i kao vest na poslednjoj strani novina!!!
Da li je do mene i mog ( pogrešnog? ) rezonovanja, ili ova pesmica jednostavno nije za decu?
Uf. Za decu ne.
ako je poenta bila da se skrene paznja na problem narkomanije i zlostavljanja dece, onda je pogresno napisana.
Izgleda mi kao decija pesmica namenjena tinejdzerima
Ovako nesto definitivno treba pokazati medijima. Gospoda autori da se pozovu i pitaju koja je poenta?

Jos nesto, kakvog su sadrzaja ostale pesmice?


E pa sada, sta god da analiziramo , mozemo da dodjemo do slicnog zakljucka.Cak znam da su bile analize mnogih grupa Beatles-a, Stonsa, U2......
Bolje da gleda disney neg nekog BenTen, ili Gormite i sl.
 
Dobili smo na poklon cd sa dečijim pesmicama "Ko se peva, taj se voli". Nastao u okviru istoimenog projekta, u izdanju Kreativne grupe "Dečja zemlja" ( u saradnji sa nekoliko domova za decu bez roditeljskog staranja u Srbiji ).
Cd se ne moze ni kupiti, ni prodati, samo dobiti na poklon, tako na njemu piše. Kompozitor je LJuba Ninkovic, tekstopisac Jovica Tišma, a peva Boda Ninković.
Lepo, zaista lepo. Do sada nismo puštali, jer je moja devojčica trenutno u fazi obožavanja hora "Kolibri", te se taj DVD non-stop vrti i po ceo dan to slušamo i gledamo. Juče uzeh ovaj dc, rekoh, hajde da joj pustim, da vidim kako će da reaguje, kad vidim ima i tekstove pesama. Bacim pogled - pesmice kao pesmice... sve osim jedne, koja me je tako zbunila da nemam reči. Pitam se - da li je ovo pesmica za decu, da li treba ovo puštati deci da slušaju i kolika je mogućnost da dete od, npr. 5 godina shvati ovako nešto. Otkucaću reči i staviti u spojler, jer je malo duža.
Nisam sigurna želim li ovo da puštam svojoj deci, nisam sigurna mogu li ovako nešto razumeti:
Balada o jednoj Ani

Ana je imala ogromno srce
za dečje igre, tajne i želje,
za priče, pesme, smejanje, radost,
za ljubav, drugove i prijatelje.

Ana je maštala:kada poraste
biće princeza i ništa drugo!
Sa princem, lepim kao iz bajke,
živeće srećno i dugo, dugo...

Posle je maštala da bude zvezda -
u svetu čuvena glumica Ana,
koja svoj prelepi dečiji osmeh
ljudima poklanja s naslovnih strana!

Al' dan pre trinaestog rodjendana,
u srce njeno slila se tama
prepuna grdnje i ružnih psovki...
Svadjali su se tata i mama!

Svadjali su se i sutradan,
posle sutradan svakoga dana...
"Kraj tol'ke mržnje kako će mene
moći da vole..." mislila je Ana!

I uplaši se od samoće,
a srce prazno poče da boli.
Gorko je, gorko plakala Ana
šapćući: "Mene niko ne voli!"

Život joj postade besmislen, prazan,
ogromno srce ispuni strah,
dok jedne večeri u mračnom parku,
od nekog ne dobi beli prah!

Kao čarolijom - sve se promeni!
Al' kratko traje lažna sreća
jer čarolija brzo prolazi,
a posle nje je tuga još veća!

Iz dana u dan kopni sve više.
Prebrzo Ana poče da stari,
a za paketić sreće u prahu
prodavala je iz kuće stvari!


Jer nije znala istinu ovu:
U lažnom svetu sve je lažno!
Kako doći do belog praha -
samo to joj je bilo važno!

Zamenila je sobu detinjstva
za mračni ćošak u suterenu,
za dve tablete lažne sreće,
il' ubog igle u tanku venu...!


A jedne večeri u mračnom parku
dan pre četrnaestog rodjendana,
svoju umornu dečju dušu
ispustila je mala Ana!


Sutradan u nekim novinama,
opet se život narugao Ani:
"Još jedna nevina žrtva droge!" -
bila je vest na poslednjoj strani!

U lažnom svetu sve je lažno -
lažna je ljubav, lažna je sreća,
lažna je radost, pa za tren prodje,
samo je tuga veća i veća...!

Eto, otkucah... Može li dete ovo razumeti na pravi način? Deci kog uzrasta je ovo uopšte namenjeno? Da li je opravdan moj strah da se može desiti upravo suprotno - da se probudi dečja radoznalost i želja za probanjem novog, eto i u pesmi opisanog?
I, da, na kraju - totalno mi je nebulozna veza - ako ti se mama i tata svadjaju, pazi da ne završiš kao žrtva droge u nekom mračnom suturenu, i kao vest na poslednjoj strani novina!!!
Da li je do mene i mog ( pogrešnog? ) rezonovanja, ili ova pesmica jednostavno nije za decu?

Ovo je grozno!!!!!!!!!!!!!!!
Ja sam apsolutno protiv da ovako nesto pustas svojoj deci.
Prica o drogi je prica koju roditelji treba da objasne svojoj deci, a decije pesmice ne bi trebalo da imaju ovakvu konotaciju.
Mofu samo reci da deca u petom razredu osnovne skole pevaju narodne pesme iz nase tradicije, koje su zdrave i vesele, a o ovakvim stvarima nema potrebe da se peva, o tome se razgovara na casovima gradjanskog!!!

Ovo je skandalozno i ja bih ovaj cd bacila i to odmah!!!!!!!!!!!
A autore tuzila
 
Ovo je grozno!!!!!!!!!!!!!!!
Ja sam apsolutno protiv da ovako nesto pustas svojoj deci.
Prica o drogi je prica koju roditelji treba da objasne svojoj deci, a decije pesmice ne bi trebalo da imaju ovakvu konotaciju.
Mofu samo reci da deca u petom razredu osnovne skole pevaju narodne pesme iz nase tradicije, koje su zdrave i vesele, a o ovakvim stvarima nema potrebe da se peva, o tome se razgovara na casovima gradjanskog!!!

Ovo je skandalozno i ja bih ovaj cd bacila i to odmah!!!!!!!!!!!
A autore tuzila

Pretpostavljam da i svoju decu drzis pod staklenim zvonom. Ja bih pre uvela predmet posvecen problemima u ponasanju nego narodnu tradiciju i te glupetarije.
 
Pretpostavljam da i svoju decu drzis pod staklenim zvonom. Ja bih pre uvela predmet posvecen problemima u ponasanju nego narodnu tradiciju i te glupetarije.

Па она управо и рече да о томе треба да се РАЗГОВАРА! :rtfm:
Prica o drogi je prica koju roditelji treba da objasne svojoj deci,

А предмет који се бави том тематиком већ постоји:

o tome se razgovara na casovima gradjanskog!!!

Како си дошла до стакленог звона? :dontunderstand:
 
Па она управо и рече да о томе треба да се РАЗГОВАРА! :rtfm:


А предмет који се бави том тематиком већ постоји:



Како си дошла до стакленог звона? :dontunderstand:

Procitaj ceo njen post. Kao da je neko dao detetu drogu direktno u ruke.

I nije tacno da je gradjansko vaspitanje predmet na kome se o tome uci. Ja to u planu i programu doticnog predmeta nigde ne videh. To sto recimo radim vec celu skolsku godinu radionice o drogi sa nastavnicom gradjanskog to je druga stvar.
 

Back
Top