Quantcast

Da li je ovo za decu?

_Ata_

Iskusan
Poruka
6.344
Dobili smo na poklon cd sa dečijim pesmicama "Ko se peva, taj se voli". Nastao u okviru istoimenog projekta, u izdanju Kreativne grupe "Dečja zemlja" ( u saradnji sa nekoliko domova za decu bez roditeljskog staranja u Srbiji ).
Cd se ne moze ni kupiti, ni prodati, samo dobiti na poklon, tako na njemu piše. Kompozitor je LJuba Ninkovic, tekstopisac Jovica Tišma, a peva Boda Ninković.
Lepo, zaista lepo. Do sada nismo puštali, jer je moja devojčica trenutno u fazi obožavanja hora "Kolibri", te se taj DVD non-stop vrti i po ceo dan to slušamo i gledamo. Juče uzeh ovaj dc, rekoh, hajde da joj pustim, da vidim kako će da reaguje, kad vidim ima i tekstove pesama. Bacim pogled - pesmice kao pesmice... sve osim jedne, koja me je tako zbunila da nemam reči. Pitam se - da li je ovo pesmica za decu, da li treba ovo puštati deci da slušaju i kolika je mogućnost da dete od, npr. 5 godina shvati ovako nešto. Otkucaću reči i staviti u spojler, jer je malo duža.
Nisam sigurna želim li ovo da puštam svojoj deci, nisam sigurna mogu li ovako nešto razumeti:
Balada o jednoj Ani

Ana je imala ogromno srce
za dečje igre, tajne i želje,
za priče, pesme, smejanje, radost,
za ljubav, drugove i prijatelje.

Ana je maštala:kada poraste
biće princeza i ništa drugo!
Sa princem, lepim kao iz bajke,
živeće srećno i dugo, dugo...

Posle je maštala da bude zvezda -
u svetu čuvena glumica Ana,
koja svoj prelepi dečiji osmeh
ljudima poklanja s naslovnih strana!

Al' dan pre trinaestog rodjendana,
u srce njeno slila se tama
prepuna grdnje i ružnih psovki...
Svadjali su se tata i mama!

Svadjali su se i sutradan,
posle sutradan svakoga dana...
"Kraj tol'ke mržnje kako će mene
moći da vole..." mislila je Ana!

I uplaši se od samoće,
a srce prazno poče da boli.
Gorko je, gorko plakala Ana
šapćući: "Mene niko ne voli!"

Život joj postade besmislen, prazan,
ogromno srce ispuni strah,
dok jedne večeri u mračnom parku,
od nekog ne dobi beli prah!

Kao čarolijom - sve se promeni!
Al' kratko traje lažna sreća
jer čarolija brzo prolazi,
a posle nje je tuga još veća!

Iz dana u dan kopni sve više.
Prebrzo Ana poče da stari,
a za paketić sreće u prahu
prodavala je iz kuće stvari!

Jer nije znala istinu ovu:
U lažnom svetu sve je lažno!
Kako doći do belog praha -
samo to joj je bilo važno!

Zamenila je sobu detinjstva
za mračni ćošak u suterenu,
za dve tablete lažne sreće,
il' ubog igle u tanku venu...!

A jedne večeri u mračnom parku
dan pre četrnaestog rodjendana,
svoju umornu dečju dušu
ispustila je mala Ana!

Sutradan u nekim novinama,
opet se život narugao Ani:
"Još jedna nevina žrtva droge!" -
bila je vest na poslednjoj strani!

U lažnom svetu sve je lažno -
lažna je ljubav, lažna je sreća,
lažna je radost, pa za tren prodje,
samo je tuga veća i veća...!

Eto, otkucah... Može li dete ovo razumeti na pravi način? Deci kog uzrasta je ovo uopšte namenjeno? Da li je opravdan moj strah da se može desiti upravo suprotno - da se probudi dečja radoznalost i želja za probanjem novog, eto i u pesmi opisanog?
I, da, na kraju - totalno mi je nebulozna veza - ako ti se mama i tata svadjaju, pazi da ne završiš kao žrtva droge u nekom mračnom suturenu, i kao vest na poslednjoj strani novina!!!
Da li je do mene i mog ( pogrešnog? ) rezonovanja, ili ova pesmica jednostavno nije za decu?

Poslednja izmena:

marixa

Domaćin
Poruka
4.516
Naravno da ovakav tekst nikako nije za dete od 5 godina. Tekst je težak i surov, i dete na ovom uzrastu ne može da razume o čemu je zapravo reč. Ako sluša ovu pesmu, dete će zapamtiti tekst i počeće da je pevuši što neće delovati nimalo simpatično. S druge strane, taj beli prah je prisutan oko nas. Mnogi zatvaraju oči. Donja granica se pomera...sve više...sve brže... Ipak, ovaj tekst nije toliko glup. Za neke uzraste, npr. više razrede osnovne škole, možda i podoban. Preventive radi. Možda se neko ko krene ka belom prahu, seti Ane. Ana će možda nekom detetu, zbunjenom, preplašenom i samom da pomogne. Osobe, za koje se pričalo da su bili narkomani kada sam ja bila djak, više nisu živi.

_Ata_

Iskusan
Poruka
6.344
Naravno da ovakav tekst nikako nije za dete od 5 godina. Tekst je težak i surov, i dete na ovom uzrastu ne može da razume o čemu je zapravo reč. Ako sluša ovu pesmu, dete će zapamtiti tekst i počeće da je pevuši što neće delovati nimalo simpatično. S druge strane, taj beli prah je prisutan oko nas. Mnogi zatvaraju oči. Donja granica se pomera...sve više...sve brže... Ipak, ovaj tekst nije toliko glup. Za neke uzraste, npr. više razrede osnovne škole, možda i podoban. Preventive radi. Možda se neko ko krene ka belom prahu, seti Ane. Ana će možda nekom detetu, zbunjenom, preplašenom i samom da pomogne. Osobe, za koje se pričalo da su bili narkomani kada sam ja bila djak, više nisu živi.
Da, ima logike to što pričaš. Ali... kažeš da je možda podoban za više razrede osnovne škole. Pa, prema mom mišljenju, mogao bi biti, ali nisam baš sigurna da deca u višim razredima osnovne škole slučaju pesmice sa diska "Ko se peva, taj se voli". Hej, pa tamo na prelazu iz 80-tih u 90-te, kada sam ja bila u višim razredima osnovne škole, slušala se sasvim druga muzika i pričale sasvim pete priče. Onda, a ne mogu da zamislim o čemu deca sada diskutuju ( šta uglavnom slušaju,na žalost, znam ). Tako da, iako bi možda bilo podobno, čisto sumnjam da bi se ijedno dete od 12-13 godina osvrnulo da čuje i početne taktove ove pesme.

Mene kopka nešto drugo. U nekim tinejdžerskim godinama, hit nam je bila knjiga "Mi, djeca s kolodvora Zoo". Verujem da je većina čula, ako nije pročitala tu knjigu. Sada kada razmislim o tome, zapanjuju me tadašnje reakcije dece - uuuh, kako su ovo napisali, prosto mi dodje da i ja probam... :eek: i slično. A pričam upravo o tom uzrastu, o višim razredima osnovne. Prosto me je strah da ovakve pesme, priče i knjige, na način kako su napisane i predstavljene, ne izazovu kontra-efekat, upravo suprotan željenom. :think:
Granica se spušta, dostupnost je veća, istina. Ne želim da sumnjam u dobre namere autora ove pesmice, ali ... bojim se da nisu odabrali najsećniji način.

Poruka
43.464
Mene kopka nešto drugo. U nekim tinejdžerskim godinama, hit nam je bila knjiga "Mi, djeca s kolodvora Zoo". Verujem da je većina čula, ako nije pročitala tu knjigu. Sada kada razmislim o tome, zapanjuju me tadašnje reakcije dece - uuuh, kako su ovo napisali, prosto mi dodje da i ja probam... :eek: i slično. A pričam upravo o tom uzrastu, o višim razredima osnovne. Prosto me je strah da ovakve pesme, priče i knjige, na način kako su napisane i predstavljene, ne izazovu kontra-efekat, upravo suprotan željenom. :think:
ja sam pomenutu knjigu pročitala u prvom srednje, ali ni na kraj pameti mi nije bilo da izjavim tako nešto... knjiga je imala možda nekih desetak slika i ne zna se koja je bila jezivija od koje... i ne mogu da shvatim kako neko u tinejdžerskim godinama ne može da shvati pravu poentu priče... :eek:

što se tiče pesmice i pomenutog cd-a... apsolutno ne odobravam da se to pušta bilo kome... pesmica je pre svega deprimirajuća i to je ono što će preovladati među svim utiscima koje može da stvori kod slušaoca... edukacija o štetnosti droge se vrši na drugačiji način, a ne kroz igru, pesmu, zabavu...
možda nisam dovoljno kompetentna da govorim o tome, ali vođena zdravim razumom cenim da pesma lako može da ostavi negativne posledice na onog ko je sluša...

gost 159591

Poznat
Poruka
8.252
Moj sin je procitao dve knjige u svom zivotu i jedna od njih je i -Mi, djeca s' kolodvora Zoo-. Bas sam se potrudila da primetim kakav je utisak ostavila na njega ali nista narocito nisam primetila. Pokazao mi slicice, prokomentarisao par delova vratio knjigu i nikad vise nije pomenuo.

I ovu pesmicu da cuje dete od pet godina ne bi je razumelo niti bi pesma ostavila ikakav utisak, a da je cuje dete od trinaest zakljucilo bi da je pesma glupa i nikad je ne bi ponovo pustilo.
Naravno da je potrebno voditi racuna o deci i o tome kako rastu, sta gledaju, sta slusaju, gde idu ali strepiti nad svakom gluposcu koju dete moze cuti besmisleno je. Jednostavno im primerom treba pokazati da se na svaku glupost ne obraca paznja i da se ne drami nad svakim povetarcem koji ce nasoj deci, bez obzira na sve nase straze i sve nase vetrobrane, u toku zivota dunuti u lice.

marixa

Domaćin
Poruka
4.516
ali nisam baš sigurna da deca u višim razredima osnovne škole slučaju pesmice sa diska "Ko se peva, taj se voli". Tako da, iako bi možda bilo podobno, čisto sumnjam da bi se ijedno dete od 12-13 godina osvrnulo da čuje i početne taktove ove pesme.
Da, u pravu si. Ipak sam napravila previd. Tačno je da ne slušaju dečje pesmice u tim godinama.

dobra predskazanja

Buduća legenda
Banovan
Poruka
48.586
Balada o jednoj Ani

Ana je imala ogromno srce
za dečje igre, tajne i želje,
za priče, pesme, smejanje, radost,
za ljubav, drugove i prijatelje.

Ana je maštala:kada poraste
biće princeza i ništa drugo!
Sa princem, lepim kao iz bajke,
živeće srećno i dugo, dugo...

Posle je maštala da bude zvezda -
u svetu čuvena glumica Ana,
koja svoj prelepi dečiji osmeh
ljudima poklanja s naslovnih strana!

Al' dan pre trinaestog rodjendana,
u srce njeno slila se tama
prepuna grdnje i ružnih psovki...
Svadjali su se tata i mama!

Svadjali su se i sutradan,
posle sutradan svakoga dana...
"Kraj tol'ke mržnje kako će mene
moći da vole..." mislila je Ana!

I uplaši se od samoće,
a srce prazno poče da boli.
Gorko je, gorko plakala Ana
šapćući: "Mene niko ne voli!"

Život joj postade besmislen, prazan,
ogromno srce ispuni strah,
dok jedne večeri u mračnom parku,
od nekog ne dobi beli prah!
Kao čarolijom - sve se promeni!
Al' kratko traje lažna sreća
jer čarolija brzo prolazi,
a posle nje je tuga još veća!

Iz dana u dan kopni sve više.
Prebrzo Ana poče da stari,
a za paketić sreće u prahu
prodavala je iz kuće stvari!

Jer nije znala istinu ovu:
U lažnom svetu sve je lažno!

svoju umornu dečju dušu
ispustila je mala Ana!

Sutradan u nekim novinama,
opet se život narugao Ani:
"Još jedna nevina žrtva droge!" -
bila je vest na poslednjoj strani!

U lažnom svetu sve je lažno -
lažna je ljubav, lažna je sreća,
lažna je radost, pa za tren prodje,
samo je tuga veća i veća...!
osim onih delova koje si ti naglasila meni oci bode i ovaj boldovani deo. o mami ti tati koji se svadjaju. beli prah dete nece razumeti, ali ce razumeti da se mama i tata svadjaju i da ne vole dete. pa ako se desi da ti ili muz povisite ton, ili ne ti i tvoj muz, nego bilo ko ko ima decu, ili zbog nekog problema nastane frka, ko zna kako bi dete shvatilo. bilo koje dete. hocu da kazem da bi dete eventualno bilo sta, cak i nesto najbezazlenije moglo da protumaci kao mrznju i da se u njega uvuku strahovi.

pesma definitivno nije za decu.

Poruka
43.464
Naravno da je potrebno voditi racuna o deci i o tome kako rastu, sta gledaju, sta slusaju, gde idu ali strepiti nad svakom gluposcu koju dete moze cuti besmisleno je. Jednostavno im primerom treba pokazati da se na svaku glupost ne obraca paznja i da se ne drami nad svakim povetarcem koji ce nasoj deci, bez obzira na sve nase straze i sve nase vetrobrane, u toku zivota dunuti u lice.
ja mislim da nije isto ako dete nešto slučajno čuje ili vidi i kada mu se nešto nametne da čuje...
dete od 5 godina nije sposobno da samo napravi izbor oko audio i video sadržaja koji će se naći u dvd playeru... sposobno je da iskaže da li mu se nešto sviđa ili ne i na osnovu toga roditelji procenjuju da li to opet treba da mu puste ili ne...
zaista ne znam kako bi dete odreagovalo na takvu pesmu, ali verujem da bi primetilo da se tu ne radi o bumbarima, lijama, vozićima, leptirićima i ostaloj dečijoj tematici...

vrlo dobro se sećam da sam već negde u predškolskom uzrastu imala običaj da zamišljam likove iz pesmica i priča, da kreiram crtani film u svojoj glavi... i čak i kada nisam znala šta neka reč znači, stvarala sam neke svoje improvizacije...
(imala sam toliko bujnu maštu da sam sa 3 i po godine prepričavala svojoj tetki doživljaje iz zoološkog vrta u koji me inače nisu vodili sve do moje 5 godine :lol:)
i zamislite sad dete koje zamišlja scene iz te pesmice... moguće da će pesmica stvoriti samo konfuziju u maloj dečijoj glavici, jer je prepuna nekih detetu nepoznatih reči... ali kao što ja i dan danas pamtim leptiriću šareniću, Ivin voz i pioniri maleni(:lol:), tako će se možda reči te pesmice detetu provući kroz glavu u nekom kasnijem uzrastu...

Hellen

Buduća legenda
Poruka
29.972
Јој, мени је ово одвратно!
Коју поруку шаље ова песма предшколском детету?
Да постоји ''чаробни прах'' који решава ствари и од којег човек постаје срећан?
Да ли деца, која на том узрасту не знају ништа о том праху, могу да повежу узрок и последицу: бели прах и њену смрт?
И, што неко већ рече, сутра ће деца, кад чују да им се мама и тата посвађају око нечега, помислити да и њима треба ''прах среће'' па да проблеми нестану?

_Ata_

Iskusan
Poruka
6.344
Hmmm... ali disk postoji i, kako na njemu piše, deli se besplatno. Strašno!
Priznajem da sam samo isčitala, na preskok, tekstove pesmica, ova mi je privukla pažnju, prvenstveno svojom dužinom i... ostavila me šokiranu. Pokažem mužu, on kaže - nema šanse da ovo ikada pustimo klincima!
Priznajem, još nisam ubacila disk u DVD ili kompjuter, da preslušam, ustvari, da čujem konkretno tu pesmu. Nekako, ne želim, sve i da je kompozicija najlepša na svetu, reči su strašne.
Isčitavam iznova i analiziram. I sve sam sigurnija da poruku, onako kako su autori želeli da je pošalju, deca ne mogu da shvate. Pogotovo oni mladji. A za starije nije. Na disku, pored ove, postoje i pesme sa naslovima: " Evo nove godinice", "ja čisto volim", "ne razbacuj smeće", "srećno novo proleće"... ma koji sedmak ili osmak ovo da sluša?
Neko reče i po mom mišljenju je u pravu, edukacija, pogotovo ovakva vrsta edukacije, ne bi smela da se svede na zabavu i pesmu, jer tema je vrlo ozbiljna. Pogotovo ne na pesmu koja govori da je 13-godišnja devojčica sama noću u parku, da prodaje stvari iz kuće, da provodi vreme po suterenima... užasno pogrešan pristup.
Zaboga, pa sve mame i tate se posvadjaju. Neki se često svadjaju, neki prekidaju brak. Ne mogu da shvatim da su autori to predstavili detetu na način kakav jesu, ako se mama i tata više ne vole, ne vole ni dete, ne vode računa u kom je mračnom parku uveče ili noću... Zaista, kako da se osećaju deca čiji su roditelji u konstantno lošim odnosima, ili pred/u toku razvoda?
Pogrešan pristup, pogrešan način.

Ванда

Elita
Poruka
18.032
Болесно. Као, дидактичка? Ужас! Не знам коме је намењена песма, али је неко мазнуо паре на фору ,,како одрасли који немају везе са децом мисле да треба световати децу''.

Bratislav_90

Iskusan
Poruka
5.523

svoju umornu dečju dušu
ispustila je mala Ana!

ahaahahhahah!!!
Ekstra je

Marija 1

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.685
ima utisak da je pesma namenjena roditeljima, (jer se pretpostavlja da će roditelj bar jednom preslušati pesme sa detetom) ne deci, kao da im poručuje: roditelji, ne svađajte se nego obratite pažnju na dete, na to šta dete preživljava u toku vaših svađa i vaše sukobe i nesuglasice rešite na što bezbolniji način za dete

ne verujem da bi pesma sama po sebi ostavila bilo kakve negativne polsedice na dete

ne postaje se narkoman zbog jedne obične pesme, nego zbog spleta životnih okolnosti

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.