Da li je ovo najubedljiviji dokaz da je Hrišćanstvo prava vera?

RickRoss

Buduća legenda
Poruka
31.830
Do uništenja Hrama Jevreji su svake godine za svoj praznik Jom Kipur kod Hrama žrtvovali životinje u nadi da će im Bog kroz tu žrtvu oprostiti grehove. Po Talmudu, odnosno po tradiciji ortodoksnog Judaizma postojala su tri znaka koja su ukazivala da li im je Bog oprostio grehe ili nije:

1. U urni su stavljena dva papirića sa natpisima ''za Gospoda'' i ''za Azazela''. Ukoliko bi sveštenik desnom rukom izvukao paparić ''za Gospoda'' to bi bio znak da je žrtva prihvaćena i da su gresi oprošteni.
2. Za rog jarca bi se vezala grimizna nit. Ukoliko bi ona natprirodno pobelela to bi bio dokaz da su Izraelćanima gresi oprošteni, odnosno da je žrtva prihvaćena. Nit bi se kasnije vezala za vrata Hrama kako bi ceo narod mogao da sazna Božiju volju.
Ova dva čina su preuzeta iz 3. Mojsijeve knjige 16:6-10.
3. Ukoliko bi se sveće na zapadnom kandelabaru gasile same od sebe to bi bio takođe znak da žrtva nije prihvaćena.

Ono što je zanimljivo je da je po Talmudu (Yoma 39b 5) Bog poslednjih 40 godina postojanja Hrama odbijao da prihvati žrtve koje su mu Jevreji prinosili u nadi da će im oprostiti grehove. S obzirom da je Hram uništen 70. godine to znači da je navedeni period počeo 30. godine, odnosno iste godine kada se po hrišćanskom verovanju sam Isus žrtvovao za ljudske grehove. Baš nakon toga Bog odlučuje da ne prihvata više žrtve koje su mu Jevreji prinosili, dok hriščani taj običaj nisu praktikovali, jer su verovali da sa Isusovim žrtvovanjem nema više potrebe za tim.
Zamislite da bacate 3 novčića 40 puta i da svih 40 puta sva 3 novčića pokažu pismo ili da bacate 1 novčić 120 puta i da uvek ispadne pismo. Kolike su šanse za to?

yoma1.png

Ono što je još zanimljivo je da su se vrata Hrama u tom periodu kontinuirano sama otvarala što su rabini tumačili kao znak da će Hram uskoro biti uništen zbog grehova Izraelćana (Yoma 39b 6).

yoma2.png

Video u kojem sve objašnjava Mesijanski Jevrejin Ron Kantor.

1. U urni su stavljena dva papirića sa natpisima ''za Gospoda'' i ''za Azazela''. Ukoliko bi sveštenik desnom rukom izvukao paparić ''za Gospoda'' to bi bio znak da je žrtva prihvaćena i da su gresi oprošteni.
a ako nije to bi onda znacilo da zu zrtvovali za Azazela, a koj im je taj?

Azazel, in Jewish legends, a demon or evil spirit to whom, in the ancient rite of Yom Kippur (Day of Atonement), a scapegoat was sent bearing the sins of the Jewish people. Two male goats were chosen for the ritual, one designated by lots “for the Lord,” the other “for Azazel” (Leviticus 16:8).

Azazel | Definition & Facts - Britannica

Zamislite da bacate 3 novčića 40 puta i da svih 40 puta sva 3 novčića pokažu pismo ili da bacate 1 novčić 120 puta i da uvek ispadne pismo. Kolike su šanse za to?
ja tako ne razmisljam; nego ko je az-az-el?
zasto se ne zove az-el samo? zasto kazu aza-zel?

zasto se kaze da je mesto, a ne pali andjeo, tj demon

Azazel

In the Hebrew Bible, the name Azazel represents a desolate place
ili je mesto ili je demon, kako moze oboje?

Azazel was either a mysterious desert demon to whom the ancient Israelites sacificed a scapegoat on the day of Yom Kippur, or else a rugged cliff upon which the scapegoat was cast down to atone for Israel's sins.
https://www.newworldencyclopedia.org/entry/Azazel
The only mention of "Azazel" in the Torah is found in the Book of Leviticus, which describes God ordering the high priest Aaron to "place lots upon the two goats, one marked for the Lord and the other marked for Azazel" (16:18). Aaron was to confess over the second goat all the iniquities and transgressions of the Israelites and then set the goat free in the wilderness (Lev. 16:21-22), likely throwing it over a cliff.
dakle bila su dva jarca, dve zrtve, a ne dva papirica, dve etikete, svaka zrtva svoj papiric, etiketu je imala, hehehehe, talmudjani palamude - lazu bre

Poslednja izmena:
to nije dokaz da je hrišćanstvo prava vera nego eventualno da je Isus poslat Jevrejima od Boga i da nisu trebali da ga odbace i žrtvuju..
jedno je hrišćanstvo danas, drugo je šta je stvarno Isus učio ljude.....ne bih ja tu stavljao znak jednakosti...
Po hrišćanskoj tradiciji, pa čak i po starijim rabinskim tradicijama Mesija i treba da se žrtvuje zbog grehova sveta. Dakle to je prorokovano u Starom Zavetu. To je po hrišćanskom učenju uostalom i bila glavna Isusova misija. Zato se i nije protivio, iako je navodno znao krajnji ishod.
Temelj Hrišćanstva i jeste Isusovo stradanje za ljudske grehe i njegov vaskrs. Bez toga Hrišćanstvo ne postoji.

a ako nije to bi onda znacilo da zu zrtvovali za Azazela, a koj im je taj?

Azazel, in Jewish legends, a demon or evil spirit to whom, in the ancient rite of Yom Kippur (Day of Atonement), a scapegoat was sent bearing the sins of the Jewish people. Two male goats were chosen for the ritual, one designated by lots “for the Lord,” the other “for Azazel” (Leviticus 16:8).

Azazel | Definition & Facts - Britannica

ja tako ne razmisljam; nego ko je az-az-el?
zasto se ne zove az-el samo? zasto kazu aza-zel?

zasto se kaze da je mesto, a ne pali andjeo, tj demon

Azazel

In the Hebrew Bible, the name Azazel represents a desolate place
ili je mesto ili je demon, kako moze oboje?

Azazel was either a mysterious desert demon to whom the ancient Israelites sacificed a scapegoat on the day of Yom Kippur, or else a rugged cliff upon which the scapegoat was cast down to atone for Israel's sins.
https://www.newworldencyclopedia.org/entry/Azazel
The only mention of "Azazel" in the Torah is found in the Book of Leviticus, which describes God ordering the high priest Aaron to "place lots upon the two goats, one marked for the Lord and the other marked for Azazel" (16:18). Aaron was to confess over the second goat all the iniquities and transgressions of the Israelites and then set the goat free in the wilderness (Lev. 16:21-22), likely throwing it over a cliff.

dakle bila su dva jarca, dve zrtve, a ne dva papirica, dve etikete, svaka zrtva svoj papiric, etiketu je imala, hehehehe, talmudjani palamude - lazu bre
Da li je Azazel mesto ili demon nebitno je za kontekst teme. To je samo razvodnjavanje teme i skretanje.
U urni su stavljani natpisi ''za Boga'' i ''za Azazela''. Na šta su napisani ako ne na papiru ili papirusu ili šta već?
Da, u samoj Tori ne piše da sveštenik mora desnom rukom da izvuče natpis ''za Boga''. To je očigledno kasnija adicija ili deo (kako oni kažu) ''usmene Tore'', ali zanimljivo da je i taj obred davao negativan odgovor 40 puta za redom, iako je šansa svaki put bila 50-50.

Po hrišćanskoj tradiciji, pa čak i po starijim rabinskim tradicijama Mesija i treba da se žrtvuje zbog grehova sveta. Dakle to je prorokovano u Starom Zavetu. To je po hrišćanskom učenju uostalom i bila glavna Isusova misija. Zato se i nije protivio, iako je navodno znao krajnji ishod.
Temelj Hrišćanstva i jeste Isusovo stradanje za ljudske grehe i njegov vaskrs. Bez toga Hrišćanstvo ne postoji.
objasni mi to temeljno učenje na temi https://forum.krstarica.com/threads/isusova-zrtva-i-nasi-gresi.988005/
meni nije jasno kome se žrtvovao i zašto i kako nečija žrtva može da spere tuđi greh...gde je tu pravda?

Da li je Azazel mesto ili demon nebitno je za kontekst teme. To je samo razvodnjavanje teme i skretanje.
U urni su stavljani natpisi ''za Boga'' i ''za Azazela''. Na šta su napisani ako ne na papiru ili papirusu ili šta već?
Da, u samoj Tori ne piše da sveštenik mora desnom rukom da izvuče natpis ''za Boga''. To je očigledno kasnija adicija ili deo (kako oni kažu) ''usmene Tore'', ali zanimljivo da je i taj obred davao negativan odgovor 40 puta za redom, iako je šansa svaki put bila 50-50.
cekaj bre malo?
kako je nebitno da li je licnost ili mesto?
onda je nebitno da li su bile dve zrtve ili jedna sa dve puskice?
evo ti opet, DVA JARCA, a ne 1 sa 2 puskice, 2 papirica:
The only mention of "Azazel" in the Torah is found in the Book of Leviticus, which describes God ordering the high priest Aaron to "place lots upon the two goats,

tebi je ovo sve igra, u stilu kako je moguce? ja tako necu da se "igram", hvala na paznji

objasni mi to temeljno učenje na temi https://forum.krstarica.com/threads/isusova-zrtva-i-nasi-gresi.988005/
meni nije jasno kome se žrtvovao i zašto i kako nečija žrtva može da spere tuđi greh...gde je tu pravda?
Ja nisam hrišćanski teolog, niti sam vernik. Možda ti je promaklo, ali konstantno kada pišem o hrišćanskim verovanjima koristim izraze ''navodno'' ili ''po hrišćanskoj tradiciji''. Dakle ne tumačim to kao neupitnu istinu kao pravi vernik.

Ja nisam hrišćanski teolog, niti sam vernik. Možda ti je promaklo, ali konstantno kada pišem o hrišćanskim verovanjima koristim izraze ''navodno'' ili ''po hrišćanskoj tradiciji''. Dakle ne tumačim to kao neupitnu istinu kao pravi vernik.
drugim rečima ne razumeš poentu tog žrtvovanja jednako kao što i 99% hrišćana koji se zaklinju u to nemaju predstavu šta to znači...kako razuman čovek može da veruje u nešto što mu je nejasno?

cekaj bre malo?
kako je nebitno da li je licnost ili mesto?
onda je nebitno da li su bile dve zrtve ili jedna sa dve puskice?
evo ti opet, DVA JARCA, a ne 1 sa 2 puskice, 2 papirica:
The only mention of "Azazel" in the Torah is found in the Book of Leviticus, which describes God ordering the high priest Aaron to "place lots upon the two goats,

tebi je ovo sve igra, u stilu kako je moguce? ja tako necu da se "igram", hvala na paznji
Ja nigde nisam spominjao koliko ima jaraca, već sam samo citirao šta piše u Talmudu i postavio tekstove koji su relevantni za temu, a u tekstu piše da je sveštenik izvlačio žreb desnom rukom i spominje se jarac sa grimiznom niti oko roga kojoj se nekada menjala boja, a nekada ne.
Šta piše u Tori sada nije toliko ni bitno.

drugim rečima ne razumeš poentu tog žrtvovanja jednako kao što i 99% hrišćana koji se zaklinju u to nemaju predstavu šta to znači...kako razuman čovek može da veruje u nešto što mu je nejasno?
Da li ja razumem poentu žrtovvanja ili ne je potpuno irelevantno za temu. To što činiš je razvodnjavanje teme, zamena teza i korištenje slamnatog argumenta.

Da li ja razumem poentu žrtovvanja ili ne je potpuno irelevantno za temu. To što činiš je razvodnjavanje teme, zamena teza i korištenje slamnatog argumenta.
ti si dao tvrđenje ja sam te pozvao da ga obrazložiš na odgovarajućoj temi..ti si odbio....gde je tu razvodnjavanje teme, zamena teza i korišćenje slame za magarce da pasu?

ti si dao tvrđenje ja sam te pozvao da ga obrazložiš na odgovarajućoj temi..ti si odbio....gde je tu razvodnjavanje teme, zamena teza i korišćenje slame za magarce da pasu?
Ja nisam izneo ni jednu svoju tvrdnju ili zaključak. Bukvalno sam samo citirao Talmud, napisao da hrišćani veruju da se Isus žrtvovao za grehe sveta što je temelj Hrišćanstva i naveo da mi je zanimljivo to poklapanje.
To je to.

Ja nigde nisam spominjao koliko ima jaraca, već sam samo citirao šta piše u Talmudu i postavio tekstove koji su relevantni za temu, a u tekstu piše da je sveštenik izvlačio žreb desnom rukom i spominje se jarac sa grimiznom niti oko roga kojoj se nekada menjala boja, a nekada ne.
Šta piše u Tori sada nije toliko ni bitno.
ti si onda promasio naslov skroz, trebalo je da pise:
TALMUD, zasto falsifikuju TORU, ili nesto slicno, a tvoj naslov veze nema sa tekstom dalje

Ja nisam izneo ni jednu svoju tvrdnju ili zaključak. Bukvalno sam samo citirao Talmud, napisao da hrišćani veruju da se Isus žrtvovao za grehe sveta što je temelj Hrišćanstva i naveo da mi je zanimljivo to poklapanje.
To je to.
tvrdio si da je žrtvovanje Isusa bila njegova misija najavljena u SZ
nađi dokaze za to...temelj hrišćanstva je trebalo da bude ne Isusova žrtva nego učenje o ljubavi prema Bogu i bližnjima...ali zahvaljujući Pavlu imamo to što imamo i sve prljave plodove takve vere kroz vekove...

ako je to žrtvovanje Isusa bio Božji plan zašto onda posle po tebi kažnjava Jevreje za to?

tvrdio si da je žrtvovanje Isusa bila njegova misija najavljena u SZ

nađi dokaze za to...temelj hrišćanstva je trebalo da bude ne Isusova žrtva nego učenje o ljubavi prema Bogu i bližnjima...ali zahvaljujući Pavlu imamo to što imamo i sve prljave plodove takve vere kroz vekove...

ako je to žrtvovanje Isusa bio Božji plan zašto onda posle po tebi kažnjava Jevreje za to?
Ponavljam, ja sam navodio šta je hrišćanska tradicija. Nisam ja izmislio da je njegova misija najavljena u Starom Zavetu. Dakle čisto razvodnjavanje teme sa tvoje strane.
Po jevanđelju po Jovanu Jovan Krstitelj kada je video Isusa predstavio ga je kao jagnje Božije koje je preuzelo grehe sveta.
Pa upravo Isusovo stradanje za grehe sveta i njegov vaskrs je ''dobra vest'' iliti ''jevanđelje'' po grčkom. To zna svaka osoba koja zna osnovu najosnovniijeg hrišćanskog učenja.
Pitaš me zašto po meni Bog kažnjava Jevreje iako sam ti nekoliko puta naglasio da ja niti sam hrišćanski teolog, niti hrišćanin uopšte. Ne znam zašto imaš potrebu da budeš bezobrazan i konstantno da menjaš temu.
Tema je da je tekst iz Talmuda indirektno i nenamerno potvrđuje, odnosno u skladu je sa osnovnim hrišćanskim verovanjem. Ja nigde nisam naveo svoje mišljenje, zaključke, niti ubacio išta svoje, a ti se konstantno meni obraćaš i postavljaš mi neka pitanja nepovezana sa temom.

Primer koji sam licno vidio.

Jedan sofer u jednoj firmi gde radi jedan prijatelj je dobio zabranu voznje.
MIslim da je bilo 3 meseca.
Sef je ponudio svoju dozvolu policiji mesto radnikove i policija je to prihvatila.

Kome se zrtvovao ovaj sef?

Ovo je taj sef:
_PMK0845.png

Ponavljam, ja sam navodio šta je hrišćanska tradicija. Nisam ja izmislio da je njegova misija najavljena u Starom Zavetu. Dakle čisto razvodnjavanje teme sa tvoje strane.
nisi to izmislio ali svi hrišćani to ponavljaju kao papagaji a kad pogledaš konkretno te najave ni I od Isusa tu nema
https://forum.krstarica.com/threads...ga-jevreji-nisu-prihvatili-kao-mesiju.893514/
Po jevanđelju po Jovanu Jovan Krstitelj kada je video Isusa predstavio ga je kao jagnje Božije koje je preuzelo grehe sveta.
jeste...ali ne znamo ko je i kako menjao jevanđelja...jer Pavle kad priča o njima kaže moje jevanđelje

1. Korincanima 4,15Jer ako imate i trista učitelja u Hristu, ali nemate mnogo otaca. Jer vas ja u Hristu Isusu rodih jevanđeljem.
1. Korincanima 9,23A ovo činim za jevanđelje, da bih imao dijel u njemu.
1. Korincanima 15,1Ali vam napominjem, braćo, jevanđelje, koje vam objavih, koje i primiste, u kome i stojite.
Galatima 1,8Ali ako i mi, ili anđeo s neba javi vam jevanđelje drukčije nego što vam javismo, proklet da bude!
Rimljanima 16,25A onome koji vas može utvrditi po jevanđelju mojemu i propovijedanju Isusa Hrista, po otkrivenju tajne koja je bila sakrivena od postanja svijeta,
2. Timotiju 2,8Opominji se Gospoda Isusa Hrista koji usta iz mrtvijeh, od sjemena Davidova, po jevanđelju mojemu,
Pa upravo Isusovo stradanje za grehe sveta i njegov vaskrs je ''dobra vest'' iliti ''jevanđelje'' po grčkom. To zna svaka osoba koja zna osnovu najosnovniijeg hrišćanskog učenja.
kako tuđe stradanje može za ikoga normalnog da bude dobra vest?
Pitaš me zašto po meni Bog kažnjava Jevreje iako sam ti nekoliko puta naglasio da ja niti sam hrišćanski teolog, niti hrišćanin uopšte. Ne znam zašto imaš potrebu da budeš bezobrazan i konstantno da menjaš temu.
pa ti tvrdiš da je dokaz toga da je prava vera hrišćanstvo to što 40 godina posle Isusa nije bilo izvlačenja ceduljice sa Gospodom nego sa Azazelom u nekom sujevernom jevrejskom ritualu za šta nemaš ni adekvatne dokaze ... ..i nagoveštavaš da je sve što je usledilo sa Jevrejima kazna...ako je Bog napravio plan po kome će se Isus žrtvovati šta su Jevreji mogli da urade drugačije? čemu kazna onda?
Tema je da je tekst iz Talmuda indirektno i nenamerno potvrđuje, odnosno u skladu je sa osnovnim hrišćanskim verovanjem. Ja nigde nisam naveo svoje mišljenje, zaključke, niti ubacio išta svoje, a ti se konstantno meni obraćaš i postavljaš mi neka pitanja nepovezana sa temom.
gde ti je link na online Talmud? dao si samo neke sličice koje ništa ne potvrđuju...Jevreji su po tebi idioti pa ne umeju da vide uzročno posledične veze pa si ti našao da čitaš Talmud a Bibliju nisi pročitao i da im soliš pamet da su kažnjeni jer nisu prihvatili Isusa i na njegovom mučenju izgrađenu novu religiju...

i na kraju, što otvaraš temu ako nisi spreman da braniš stavove koje iznosiš?

Poslednja izmena:
jeste...ali ne znamo ko je i kako menjao jevanđelja...jer Pavle kad priča o njima kaže moje jevanđelje
ti prvo moras da shvatis da u to vreme 4-rojevandjelje nije postojalao u pisanoj formi, pa da zato Pavle tako govori, sa pravom, a ne da je neko nesto menjao
rekao je - i vaskrs
Pa upravo Isusovo stradanje za grehe sveta i njegov vaskrs je ''dobra vest'' iliti ''jevanđelje'' po grčkom.
da.
i na kraju, što otvaraš temu ako nisi spreman da braniš stavove koje iznosiš?
a jesi ga udesio, nemam reci, kada je amater, da ne kazem nesto gore

Do uništenja Hrama Jevreji su svake godine za svoj praznik Jom Kipur kod Hrama žrtvovali životinje u nadi da će im Bog kroz tu žrtvu oprostiti grehove. Po Talmudu, odnosno po tradiciji ortodoksnog Judaizma postojala su tri znaka koja su ukazivala da li im je Bog oprostio grehe ili nije:

2. Za rog jarca bi se vezala grimizna nit. Ukoliko bi ona natprirodno pobelela to bi bio dokaz da su Izraelćanima gresi oprošteni, odnosno da je žrtva prihvaćena. Nit bi se kasnije vezala za vrata Hrama kako bi ceo narod mogao da sazna Božiju volju.
Ova dva čina su preuzeta iz 3. Mojsijeve knjige 16:6-10.
3. Ukoliko bi se sveće na zapadnom kandelabaru gasile same od sebe to bi bio takođe znak da žrtva nije prihvaćena.

Ono što je zanimljivo je da je po Talmudu (Yoma 39b 5) Bog poslednjih 40 godina postojanja Hrama odbijao da prihvati žrtve koje su mu Jevreji prinosili u nadi da će im oprostiti grehove. S obzirom da je Hram uništen 70. godine to znači da je navedeni period počeo 30. godine, odnosno iste godine kada se po hrišćanskom verovanju sam Isus žrtvovao za ljudske grehove. Baš nakon toga Bog odlučuje da ne prihvata više žrtve koje su mu Jevreji prinosili, dok hriščani taj običaj nisu praktikovali, jer su verovali da sa Isusovim žrtvovanjem nema više potrebe za tim.

Pogledajte prilog 1452061

Ono što je još zanimljivo je da su se vrata Hrama u tom periodu kontinuirano sama otvarala što su rabini tumačili kao znak da će Hram uskoro biti uništen zbog grehova Izraelćana (Yoma 39b 6).

Pogledajte prilog 1452063

Video u kojem sve objašnjava Mesijanski Jevrejin Ron Kantor.

Evo ti ovo kao dodatak.

Ово пророчанство (Матеј 24,1-2.)
Matej 24,1I izišavši Isus iđaše od crkve, i pristupiše k njemu učenici njegovi da mu pokažu građevinu crkvenu.
Matej 24,2A Isus reče im: ne vidite li sve ovo? Zaista vam kažem: neće ostati ovdje ni kamen na kamenu koji se neće razmetnuti.

је познавао и римски цар Јулијан ( Flavius Claudius Јulianus; 331.-26.06.363. владао од 361.-363. ) Који је у хришћанским изворима назван Јулијан Апостата тј. Отпадник пошто је напустио хришћанство и вратио се у паганство.

Чинио је велике уступке Јеврејима и покренуо их да граде храм у Јерусалиму али су радови прекинути на натприродан начин. То описује Theodore у својој Црквеној историји.
Theodoret пише у Црквеној историји (3,20) да су радови чак били и започети (363. год.) али су због јаког земљотреса и ватрених кугли с неба морали бити обустављени
. А Јеврејски градитељи који су се окупили из целог света, су прекинули посао и разбежали се сваки на своју страну. Цар је обезбедио средства али је план пропао. Неко већи од свих земаљских царева је рекао да то неће успети.

Земаљска светиња у којој су свештеници, који су били изабрани између људи, обављали симболичну службу и приносили жртве за себе и за народ. Животињске жртве које су представљале праву жртву, је постојала све дотле докле није принесена та права жртва, од тог тренутка је она изгубила своју намену и сваки смисао, постала је непотребна. Сва служба је пренесена у праву, небеску светињу и њу обавља прави првосвештеник који је себе принео на жртву за спас човечанства, наш Спаситељ и Господ Исус Христос, зато би градња још једне земаљске светиње била не само бесмислена , него би представљала и директно супротстављање Богу…

nisi to izmislio ali svi hrišćani to ponavljaju kao papagaji a kad pogledaš konkretno te najave ni I od Isusa tu nema
https://forum.krstarica.com/threads...ga-jevreji-nisu-prihvatili-kao-mesiju.893514/
Dobro i? Ja ovde ne vidim ništa osim tvojih slobodnih tumačenja koja opet ne opovrgavaju podudarnost određenih talmudskih spisa sa hrišćanskim učenjem, pa samim tim šta ti misliš da li Isus ispunjava Stari Zavet ili ne nije mnogo relevantno za temu.

Ne vidim dokaze da je menjao, već samo dokaze da su pored struje koje je on zagovarao očigledno postojale i neke druge u to vreme. Opet ne vidim kako je to bitno za temu, kako negira ono što sam napisao u uvodu. Jedino može da bude da Talmud potvrđuje ''Pavlovo jevanđelje''.

Opet ponavljam ja nisam teolog, niti vernik. Ne znam da li treba da ti crtam? Imaš ovde masu hrišćana, pitaj njih.

pa ti tvrdiš da je dokaz toga da je prava vera hrišćanstvo to što 40 godina posle Isusa nije bilo izvlačenja ceduljice sa Gospodom nego sa Azazelom u nekom sujevernom jevrejskom ritualu za šta nemaš ni adekvatne dokaze ... ..i nagoveštavaš da je sve što je usledilo sa Jevrejima kazna...ako je Bog napravio plan po kome će se Isus žrtvovati šta su Jevreji mogli da urade drugačije? čemu kazna onda?
I ovo opet ponavljam: ja ovde ništa nisam tvrdio, nisam izneo ni jedan svoj stav. U naslovu stoji znak pitanja, u uvodu sam samo naveo šta piše u Talmudu sa navedenom referencom, a ti kažeš da nemam adekvatne dokaze?
I ne nagoveštavam ja da je Jevrejima usledila kazna, nego sam jasno naveo da je to rabinsko učenje i za to sam isto postavio dokaz iz Talmuda, tako da ova tvoja pitanja meni nemaju smisla.
Ne razumem te. Ili si bezobrazan ili si intelektualno poprilično ograničen. Iz post u post se ponavljaš postavljaš ista pitanja, iako ti uporno tvrdim da ja nisam hrišćanski apologeta, niti teolog.

gde ti je link na online Talmud? dao si samo neke sličice koje ništa ne potvrđuju...

Naveo sam jasno i talmudsku knjigu i njeno poglavlje i broj pasusa iz kojeg sam vadio tekst. Čak i gore na tim ''sličicama'' koje ti spominješ piše odakle su preuzete. Ništa ne krijem, iako ti uporno ovde tražiš neku zaveru i laž. Sve ti je na tacni ponuđeno i da te zaista zanima mogao si da proveriš i pronađeš odgovor na Guglu za 15-20 sekundi kao što sam i ja, ali ti očigledno si ovde samo da bi provocirao.
Evo ti iz Talmuda: https://www.sefaria.org/Yoma.39b.5?lang=bi

Jevreji su po tebi idioti pa ne umeju da vide uzročno posledične veze pa si ti našao da čitaš Talmud a Bibliju nisi pročitao i da im soliš pamet da su kažnjeni jer nisu prihvatili Isusa i na njegovom mučenju izgrađenu novu religiju...
Neko jeste idiot po meni, ali nisam siguran da su to Jevreji. Uostalom ovo što sam okačio ovde su upravo otkrili i objavili sami Jevreji, odnosno Mesijanski Jevreji koji veruju da je Isus Mesija. Čak sam skroz dole u uvodu postavio i video Mesijanskog Jevrejina koji priča o ovome, a od kojeg sam ja i čuo za ovu zanimljivost prvi put, ali očigledno ni to nisi pogledao, nego si samo bacio pogled na uvod i odlučio meni da deliš lekcije kroz ''ad hominem''.
Tako da ne solim ja pamet Jevrejima već im to čine njihovi.

Back