Da li je normalno osudjivati roditelje zbog toga što su siromašni?

Loš primer si naveo kada si uzeo privatne i državne fakultete. Možda ne svi ali privatni fakulteti su i dalje mesta gde odneseš pare i postaneš doktor/inženjer/nastavnik.... a to je jako loše i za društvo pa čak i za samu tu osobu.
izgleda da je u 10 najboljih na svetu pola pola, drzavni naspram privatnih....

Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Stanford University

Harvard University

University of Oxford

California Institute of Technology (Caltech)

ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology)

University of Cambridge

UCL (University College London)
Imperial College London

University of Chicago
 
Čini se neodgovornim da siromašna porodica pravi dete znajući da neće imati baš nešto adekvatan život. Ali moramo uzeti u obzir da ljudi žele dete. Da ne žele dočekati starost bez dece i unuka. Možda i jeste sebično to što čine. Zapravo i jeste sebično. Bez obzira kakav život neko imao, uvek može sad da se izbori da ne bude siromašan.

Mike Tyson je rođen u takvoj bedi i haosu. Majka *****, otac narkoman. On prepušten ulici. Hteo je da uči ali su ga tukli i on je prosto postao jedan od nasilnika i krao je i tako dalje. Sreća je njegova što je u tom zatvoru za maloletnike gde imaju boks kao slobodnu aktivnost, naišao na trenera koji je video nešto u njemu.
Poenta je da ma koliko god da je rođen bedan, nekako se isčupao.
hoces sa ovim da kazes da je svaki siromasan covek BEDNIK? sta vi podrazumevate pod SIROMASAN? znam dosta ljudi koji su citav zivot proveli u relativnom siromastvu veselo i srecno, a znam dosta njih BOGATIH koji su citav zivot proveli nesrecno i rekao bih BEDNO. zasto bi bilo sebicno od jedne siromasne familije da ima i uzgaja potomstvo?
 
hoces sa ovim da kazes da je svaki siromasan covek BEDNIK? sta vi podrazumevate pod SIROMASAN? znam dosta ljudi koji su citav zivot proveli u relativnom siromastvu veselo i srecno, a znam dosta njih BOGATIH koji su citav zivot proveli nesrecno i rekao bih BEDNO. zasto bi bilo sebicno od jedne siromasne familije da ima i uzgaja potomstvo?
Ljudska beda je najgora.Gora ne postoji.Pare se još i mogu zaraditi.Deca se još uvek brojčano više rađaju u siromašnim sredinama, nego bogatim.Zato što su siromašnom čoveku, deca jedino bogatstvo.I u pravu su.
 
Ljudska beda je najgora.Gora ne postoji.Pare se još i mogu zaraditi.Deca se još uvek brojčano više rađaju u siromašnim sredinama, nego bogatim.Zato što su siromašnom čoveku, deca jedino bogatstvo.I u pravu su.
Mozes sve da mu uzmes, ali ne i ljubav...mali covek je slobodan covek...
 
hoces sa ovim da kazes da je svaki siromasan covek BEDNIK? sta vi podrazumevate pod SIROMASAN? znam dosta ljudi koji su citav zivot proveli u relativnom siromastvu veselo i srecno, a znam dosta njih BOGATIH koji su citav zivot proveli nesrecno i rekao bih BEDNO. zasto bi bilo sebicno od jedne siromasne familije da ima i uzgaja potomstvo?
Ne, to nisam rekao. I ne koristim nikada reč bednik. Srećan je čovek koji ima puno dece. I kasnije puno unuka. Ja sam odrstao u siromaštvu i i dalje sam siromašan pa sam srećan. Nemam materijalno bogatstvo. Ali ono što sam hteo reći je da će biti teško roditeljima da se brinu o deci tako siromašni. Naveo sam čak Tajsona da ma koliko god siromašan bio, svako može da uspe u životu.
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Odličan (i pretežak) film na sličnu temu. Dečak tuži roditelje što su ga doneli u užasan život, i traži od njih da prestanu da imaju decu:

R1280x0.fjpg


https://www.imdb.com/title/tt8267604/
 
Bogat je onaj koji je biološki snažan. Onaj ko je moćna biološka mašina.

Ekonomsko bogatstvo je samo jedan od mogućih delova fenotipa (onoga što biva izraženo iz genetske osnove).

Ionako čovek/životinja/biološka mašina po difoltu teži dominaciji. Nije imati poveći bankovni račun jedini način za ostvarenje dominacije.

To je čak zaobilazan način, trgovački, ženski...

Npr. Tramp je očigledan primer. On je pre svega moćna biološka mašina - uništitelj konkurencije pa tek onda bogataš.
 
Odličan (i pretežak) film na sličnu temu. Dečak tuži roditelje što su ga doneli u užasan život, i traži od njih da prestanu da imaju decu:

R1280x0.fjpg


https://www.imdb.com/title/tt8267604/
Ako se ne varam to su ovi mjesanci koje su proglasili "lijepima", a zaceti u nekom studentskom domu koji je taj dan imao dan otvorenih vrata. Malo su zbunjeni jer ne znaju ko su i sta zele. Tvrda vjera od tvrde je volje. Vidi im se i po imenima da su skrpljeni sa svih strana svijeta.
 
U svetu, a i kod nas je oduvek aktuelna moralistička priča o siromašnim roditeljima koji su bolji od bogatih jer ne razmaze svoje decu, siromaštvo se uzima kao vrlina koju obavezno treba poštovati itd.

Ali da li je zaista tako? Da li su siromašni ljudi koji prave decu u suštini neodgovorni i čak bezobzirni, jer osudjuju svoje dete na patnju, muku i bespotrebno samoodricanje od prvog dana života? Zašto se dečija patnja i deca u siromaštvu uzdižu na pijedestal, a njihovi roditelji tumače kao nekakvih heroji? Uzmimo samo jedan vrlo banalan primer - u našoj javnosti se stalno pljuju privatni fakulteti i deca bogataša koja tamo idu, za razliku od siromašnije dece koja se muče po državnim fakultetima koji su navodno "kvalitetniji". Ali zašto se težina i muka uvek glorifikuju, zar normalan čovek ne bi ipak gledao da njegovo dete ide u privatne škole i fakultete kako bi mu olakšao i uklonio patnju koja neminovno prati decu od njihove sedme godine i početka mučne robije zvane škola?

Praviti dete, a znati u kakvoj će bedi odrastati, ili čak praviti mnogo dece na taj način - zar to nije infantilno i neodgovorno? I zašto je zabranjeno siromašnima ukazati na ovu nepravdu i bezobzirnost sa njihove strane?
Neodgovorno bi bilo praviti decu, a ne pružati im ljubav i pažnju kakvu zaslužuju.
 
Samo naslov videh, pa da napišem pre nego što zaboravim ili mi neko skrene pažnju na nešto drugo.
Ovako: jeste i nije.
Ako su u startu bili podstanari, radili za crkavicu i kad i bedu i odlučili pazi, planirano dete- onda su to dve budale. I dete ima svako pravo da ih osuđuje.
Film "Flashdance", Citat: "Tata? A zašto siromašni ljudi imaju decu, mislim, u čemu je poenta?"

Ako su imali koliko toliko normalne uslove a kasnije postali siromašni, u tom slučaju dete bi trebalo da pokuša da shvati i prihvati da je siromah čovek i "da je i to za ljude", da proširim ovaj slučaj na 2 najverovatnija scenarija: prvi, ambiciozno dete drugi: neambiciozno, lenjo dete.
Pa kako ti se "zalomi". Ulogu igra SVE, od lepote, pa kog si pola pa do najvažnijeg faktora: reakcije okoline (koja je potcenjena. "šta te briga šta ti komšija misli" ako taj komšija može da pomogne pri zapošljavanju, recimo.

Ima još X slučajeva kako deca dolaze na svet, ali red bi bio da prvo pročitam nešto od napisanog...

Dobra tema, inače.
 
Što se djece tiče, stvar je jasna, odrasti i odjebati sve. Potrebno je nebo učiniti svojim ocem, a zemlju svojom majkom.
Filozofije su tu znak pizdeka koji plače nad sobom.
Što se roditelja tiče, da, pravljenje djece treba biti dio filozofije, a ta filozofija nikad ne može biti ispravna.
Ne treba praviti nekog koji će bolje živjdti ili koji će u raj. U raj treba sam.
 
Naravno da nije normalno. I deca siromašnih roditelja mogu da postanu neko i nešto izbore se za sebe i svoje ciljeve. Čak mi to svaljivanje krivice na roditelje zvuči kao super opravdanje za to što neko njije imao smelosti, volje i odlučnosti da uspe u životu. Pa onda kaže mami i tati ,,Da vi niste slepci, ne bi ni ja bio, vi ste krivi".
 
Да ли кривити родитеље за било шта ?
Зависи, све зависи.

Ја рецимо осуђујем своје родитеље за препуштање мени на вољу шта да студирам,
они се бране да нису знали шта ће се тражити једног дана ...

Наравно, ја то не прихватам,
требало је да се обавесте !!!

Е тако и сиротани,
не окривљавати их ако су се трудили, али им околности нису ишле на руку.
Али ако су ленчарили ...
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Да ли кривити родитеље за било шта ?
Зависи, све зависи.

Ја рецимо осуђујем своје родитеље за препуштање мени на вољу шта да студирам,
они се бране да нису знали шта ће се тражити једног дана ...

Наравно, ја то не прихватам,
требало је да се обавесте !!!

Е тако и сиротани,
не окривљавати их ако су се трудили, али им околности нису ишле на руку.
Али ако су ленчарили ...
da nije tvoja greska sto u 19 god nisi vise razmisljao?

ima razlicitih slucajeva , tako da ne treba generalizovati

neki imaju sve pa nisu zadovoljni , neki iz siromasne porodice dostignu najvece visine

treba imati srece

mada ako su bas golje onda ih i treba malo osudjivati

jer su mogli bar nesto steci
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Naravno da nije normalno. I deca siromašnih roditelja mogu da postanu neko i nešto izbore se za sebe i svoje ciljeve.
Slažem se.
Moj otac, na primer, bukvalno je pobegao od kuće, sam završio Višu pedagošku odsek istorija i geografija, sam sebe izdržavao, radio, posle se uspešno zaposlio kao nastavnik i posle 20 godina otišao da poseti majku i oca.
Ali moj otac je 1943.-će godište, tada je moglo tako, da studenti sami sebe izdržavaju, to odavno nije moguće.

Čak mi to svaljivanje krivice na roditelje zvuči kao super opravdanje za to što neko njije imao smelosti, volje i odlučnosti da uspe u životu. Pa onda kaže mami i tati ,,Da vi niste slepci, ne bi ni ja bio, vi ste krivi".
I to je tačno. "Slepci", tj siromašni ljudi imaju i taj neki stav da ne smeju da se usude ni da pitaju za pomoć. Na primer da pitaju relativno bogatog zemljaka da im sina odvede u Švajcarsku. Ne smeju.
A i da pitaju, ne bi vredelo, nisu ljudi više kao u SFRJ, danas se od siromašnih beži, čast izuzecima ako ih ima, ali i da ih ima to je 1% .
Lično imam propuštenih šansi jer sam 1970 i neko...zvali su me na razmenu učenika na 2 godine u USA i jednom u Australiju tokom moje srednje škole, ali moji nisu imali.
Živim u Srbiji i nigde ni makac a da se moglo, pa sigurno da bi mi život bio drugačiji. Ne mora da znači da bi bio nužno bolji, možda bi me u USA posle 2 dana zgazio auto, ali ipak je drugačije kada bar imaš izbor. Naročito ako to baš želiš. A ne možeš.
 
pojam krivice je iluzoran u determinisanom svetu
ali ajde da se ogradim od ove cinjenice i gradim kulu bez temelja, ni na nebu ni na zemlji, zvanu zivot
i da zaboravim na ovaj metafizicki uvid

dakle, krivi su za pogresno vaspitanje, pogotovo u najranijim godinama zivota, kad se resava 90% covekove sudbine.
jednako su krivi njihovi roditelji koji su ih vaspitali i tako dalje do adama i eve ili amebe
ljudi u sveopstoj frci, trci zurbi zaboravljaju najbitnije--ODGOJ COVEKA
deca se prepustaju nepoznatim osobama u vrticima, posle skoli, koja ne uci nista o zivotu.
mislim da se to radi sitemski i namerno, a ljudi kao ljudi uvek skloni inerciji

da ponovim milioniti put: nema bitnijeg 'posla' od odgoja coveka.
nema izgovora da se to prenebregne
 

Back
Top