Da li je nestala prava ljubav?

covek se jeste promenio
i "umesto da voli naucio je da mrzi..."
govorila je moja profesorka knjizevnosti.
ima puno istine u tome.
ne bih postavila pitanje gde je nestala "prava" ljubav
vec gde je nestala ljubav, uopste...
sve je manje ljubavi medju ljudima.
dovoljno je da pogledas sta se danas desava u svetu
pa da ti bude jasno da je tako.

Оно, јест....никад се раније такве ствари у свету нису дешавале....:mrgreen:
Није било ратова, убистаа, пљачки, силовања, крађа, алкохолизма, није било риелити шоуа (сем оно нешто мало јавног спаљивања вештица, гиљотинирања и набијања на колац)....
Данас се свет прозлио, а био је тако дииииван! ;)

Променило се друштво:

- некада су људи нужно били упућени једни на друге ради опстанка - буквалног! Једна патријархална породица-задруга могла је да опстане само ако је имала много чељади и ако је важила добра подела послова... Појединац не би могао сам да оре њиву, копа, сеје, жање, изгони стоку, кува, пере, крпи, тка, брине о помотомству....

- ни мушкарац ни жена нкада нису могли да живе сами. Мушкарац је по цео дан био посвеђен послу на њиви и око стоке - ко би бринуо о кућним пословима? Жена је била по цео дан посвећена кућним пословима (који су одузимали бар 10 пута више времена него данашњи) - од чега би живела?

- данас је, захваљујући напретку науке и технике смањено време које човек посвећује раду, не мораш да изаткаш ћилим сам, него одеш и купиш ћебе, не мораш да закољеш кокошку, ошуриш је, очупаш, исцепаш дрва заложиш ватру - него туриш замрзнуто јело у мироталасну.... Данас и жене зарађују свој новац, више нису економски зависне од мушкараца, а мушкарци су једнако вични и имају једнаке могућности да се баве кућним пословима - значи, родне улоге су се скоро изједначиле. Стога нам није више неопходна она ''друга половина'' да бисмо опстали, сада нам је потребна само да бисмо уживали - и тек ту се ствара простор за љууууубав, које некада није било у таквом облику. :)

- е сад, многи чињеницу да више нисмо неопходни једни другима тумаче као недостатак љубави, а управо супротно је: ТЕК САД може да се развије љубав у свом суштинском облику, јер више не морамо да будемо симбиоза!!!! Више не зависимо једни од других, сад имамо СЛОБОДУ да се волимо!

;)
Naravno mnogo bolje su ono sto sam mislila objasnila od mene.
Samo ta sloboda donela je i sebicnost , to sam htela reci. Ne da je ona ljubav bila 'prava' jer ljudi tada nisu imali mnogo izbora i ostajali su u zajednici. Ne kazem da je ta sebicnost dobra ili losa samo konstatujem. Mnogi slobodu izbora pogresno iskoriste :neutral: Odavno je poznato da i covek se pravilima mora ogranicavati.
Pa u tom progresu smo negde izgubili toleranciju, kompromis, strpljenje..

Ali u svakom slucaju bolje nam je sa mikrotalasnom pa nek smo i sebicniji :lol:

Da li je nestala? Pa neznam, ali znam da zivimo u vremenu kad se zivi 200 na sat i niko nema vremena da cini one lepe male stvari za voljenu osobu,za ljubav uopste. Postali smo takvi da niko nista nece da otrpi, da progleda kroz prste... Zato i ima toliko razvoda. Naravno da je u pocetku uvek sve idealno, a posle...

Оно, јест....никад се раније такве ствари у свету нису дешавале....:mrgreen:
Није било ратова, убистаа, пљачки, силовања, крађа, алкохолизма, није било риелити шоуа (сем оно нешто мало јавног спаљивања вештица, гиљотинирања и набијања на колац)....
Данас се свет прозлио, а био је тако дииииван! ;)

bilo je ratova, ali danas se vode mnogo gori
perfidniji ratovi nego ikad ranije.
covek nikad nije bio toliko kontrolisan
nego sto sada
nikad se nije osecao usamljenije, otudjenije...
nikad nije imao manje slobode.
nekada davno ova planeta je bila predivno mesto za zivot
dok je ljudi nisu upropastili svojom pohlepom za novcem,
a sad se pitamo kolko nam je jos vremena ostalo...
svet nikad nije pao ovoliko nisko
nego sto je sada.
sve se svelo na materijalno, a duhovnosti i ljubavi je sve manje.

Променило се друштво:

- некада су људи нужно били упућени једни на друге ради опстанка - буквалног! Једна патријархална породица-задруга могла је да опстане само ако је имала много чељади и ако је важила добра подела послова... Појединац не би могао сам да оре њиву, копа, сеје, жање, изгони стоку, кува, пере, крпи, тка, брине о помотомству....

- ни мушкарац ни жена нкада нису могли да живе сами. Мушкарац је по цео дан био посвеђен послу на њиви и око стоке - ко би бринуо о кућним пословима? Жена је била по цео дан посвећена кућним пословима (који су одузимали бар 10 пута више времена него данашњи) - од чега би живела?

- данас је, захваљујући напретку науке и технике смањено време које човек посвећује раду, не мораш да изаткаш ћилим сам, него одеш и купиш ћебе, не мораш да закољеш кокошку, ошуриш је, очупаш, исцепаш дрва заложиш ватру - него туриш замрзнуто јело у мироталасну.... Данас и жене зарађују свој новац, више нису економски зависне од мушкараца, а мушкарци су једнако вични и имају једнаке могућности да се баве кућним пословима - значи, родне улоге су се скоро изједначиле. Стога нам није више неопходна она ''друга половина'' да бисмо опстали, сада нам је потребна само да бисмо уживали - и тек ту се ствара простор за љууууубав, које некада није било у таквом облику. :)

- е сад, многи чињеницу да више нисмо неопходни једни другима тумаче као недостатак љубави, а управо супротно је: ТЕК САД може да се развије љубав у свом суштинском облику, јер више не морамо да будемо симбиоза!!!! Више не зависимо једни од других, сад имамо СЛОБОДУ да се волимо!

;)

E sad, problem je u sledecem, kad je to nekad?

Jer nekad je bilo mnogo toga, ratnici, nebitno da li iz falange, kohorte ili zida, nisu vidjali kucu po par godina dok su na kampanjama. Ako bi se i vratili..
Radnici su bili robovi, njima je pripadala cast posla i naravno, najobicnijima..
Rat kao rat je danas mnogo brza zabava ali svedno vojnici ostaju godinama odsutni..
A pre su razdaljine bile vece zar ne.. I rat je bio svakodnevna pojava, normalan kao i disanje. Kmetovi su kasniji produkt i zamenili su robove, ali ni to nije bila upucenost, kasnije su radnici zamenili kmetove a opet bili su u goroj poziciji..

Nekad sa istorijske tacke gledista i drustva je preopsirno..
Drustva od zapada ka istoku su se i razlikovama veoma po ustrojstvu. Mislim da primer upucenosti ne stoji ako gledas konkretno stanje vecih civilizacija ili pak plemenskih saveza..

Neke slobode su se coveku obile o glavu,izmenile ga i izopacile.Javila se i dosada i kompleks nize vrednosti,i mnogi zele da te stvari nestanu po svaku cenu pa ljubav guraju u stranu u odnosu na druge stvari,a u stvari vecina nije u stanju ni da prepozna ljubav kada ona naidje.
Tu je ljubav i dalje,uvek ce i biti,ali treba je i prepoznati i zgrabiti na vreme,jer danas se mnogo toga odlaze jer se pogresno misli da ima dovoljno vremena za sve.

Sve to se i tice ljubavi pre ako razmislis..
Da li je jedan Vandal video to isto kao jedan Rimljanin? Cemu je on ucen u ljubavi?
Onaj zapusteni sprski seljak ucen ljubavi ili tradiciji? Da li se pitao oko toga uopste?
Religija, politika mala i velika, drzavna i kucna, rat sve je to uticalo na pitanje ljubavi kroz vekove..
Istina je da nikad ni nije bilo bolje, samo drugacije, da bismo se pitali gde nestade ljubav.
Ljudi bili, ljudi ostali, tu se nista nije promenilo..

A ako pricamo onda pricamo o vecini a ne izuzecima ako to zaista i jesu..

Пре свега, људи су ти који су повезани директно са љубављу,
јер од њих она и потиче.
Спољни фактор је политика и то све што си рекао. Незнатан утицај.
Углавном се огледа тај утицај у начину исказивања, спољној манифестацији,
али не и промени суштине.

Кад се деси промена у индивидуи тада може да дође до евентуалне промене
и осећања, тачније његовог доживљаја тог осећања.
Е, управо то се данас дешава.

Пре свега, људи су ти који су повезани директно са љубављу,
јер од њих она и потиче.
Спољни фактор је политика и то све што си рекао. Незнатан утицај.
Углавном се огледа тај утицај у начину исказивања, спољној манифестацији,
али не и промени суштине.

Кад се деси промена у индивидуи тада може да дође до евентуалне промене
и осећања, тачније његовог доживљаја тог осећања.
Е, управо то се данас дешава.

Tacno sam znao da ces me naci :mrgreen:..

Recimo, ovo je moguci novi zakon:

"Nekoliko dana pre izbora u Avganistanu je donet zakon koji je na Zapadu prozvan "varvarskim zakonom" protiv prava žena. Njime se drastično smanjuju ženska prava, kao da su zakon pisali talibani, a ne većina koju kontroliše prozapadni predsednik Hamid Karzai.

Zakonom je, između ostalog, predviđeno da ako žena odbije seks s mužem, on može da joj uskrati hranu i vodu.

U vaspitavanju dece može da učestvuje samo otac ili deda, a kazne za silovanje nema ako prestupnik plati novčanu kaznu.

Skandalozni zakon trebalo je da bude usvojen još pre nekoliko meseci, ali je avganistanska vlast odustala od njega zbog intervencije američkog predsednika Baraka Obame.

Sadašne usvajanje zakona doživljava se kao Karzaijev taktički manevar. Borci za ljudska prava optužuju ga da je prodao "ženska prava đavolu" kako bi dobio podršku fundamentalista.." hvala Eternal Dream..

Ja bih rekao da to moze uticati i vise nego malo..
Naravno, to je slucaj kulture koja se i dalje vlada principima srednjeg veka, ne sporim..
Ali i pricamo o proslim vremenima zar ne..

Ja samo nisam siguran koliko je sustina ista za tebe, mene, nju i njega..
Da su granice toga veoma savitljive..
.

E sad, problem je u sledecem, kad je to nekad?

Jer nekad je bilo mnogo toga, ratnici, nebitno da li iz falange, kohorte ili zida, nisu vidjali kucu po par godina dok su na kampanjama. Ako bi se i vratili..
Radnici su bili robovi, njima je pripadala cast posla i naravno, najobicnijima..
Rat kao rat je danas mnogo brza zabava ali svedno vojnici ostaju godinama odsutni..
A pre su razdaljine bile vece zar ne.. I rat je bio svakodnevna pojava, normalan kao i disanje. Kmetovi su kasniji produkt i zamenili su robove, ali ni to nije bila upucenost, kasnije su radnici zamenili kmetove a opet bili su u goroj poziciji..

Nekad sa istorijske tacke gledista i drustva je preopsirno..
Drustva od zapada ka istoku su se i razlikovama veoma po ustrojstvu. Mislim da primer upucenosti ne stoji ako gledas konkretno stanje vecih civilizacija ili pak plemenskih saveza..

Када кажем то ''некада'' првенствено мислим на време сеоске патријархалне заједнице која се овде идеализује: рецимо Србија у претходних неколико векова.... Претпостављам (само претпостављам :confused:) да је то оно ''идеално и неискварено време'' о којем причају ови катаклизмичари...

Волела бих од њих да чујем до када се то тачно тако лепо живело и љубав цветала, а од које године (деценије или века) је дошло до општег расула у којем, по њиховим речима, данас живимо....:confused:

• Podržavam
Reactions: V
Tacno sam znao da ces me naci :mrgreen:..

Recimo, ovo je moguci novi zakon:

"Nekoliko dana pre izbora u Avganistanu je donet zakon koji je na Zapadu prozvan "varvarskim zakonom" protiv prava žena. Njime se drastično smanjuju ženska prava, kao da su zakon pisali talibani, a ne većina koju kontroliše prozapadni predsednik Hamid Karzai.

Zakonom je, između ostalog, predviđeno da ako žena odbije seks s mužem, on može da joj uskrati hranu i vodu.

U vaspitavanju dece može da učestvuje samo otac ili deda, a kazne za silovanje nema ako prestupnik plati novčanu kaznu.

Skandalozni zakon trebalo je da bude usvojen još pre nekoliko meseci, ali je avganistanska vlast odustala od njega zbog intervencije američkog predsednika Baraka Obame.

Sadašne usvajanje zakona doživljava se kao Karzaijev taktički manevar. Borci za ljudska prava optužuju ga da je prodao "ženska prava đavolu" kako bi dobio podršku fundamentalista.." hvala Eternal Dream..

Ja bih rekao da to moze uticati i vise nego malo..
Naravno, to je slucaj kulture koja se i dalje vlada principima srednjeg veka, ne sporim..
Ali i pricamo o proslim vremenima zar ne..

Ja samo nisam siguran koliko je sustina ista za tebe, mene, nju i njega..
Da su granice toga veoma savitljive..
.

Нађох те... :mrgreen:

Да, али опет су то спољне манифестације.
Да, питање суштине је дискутабилно питање,
и можемо подлећи релативизму а то онда иде у бескрај
и у бесмисао, јер онда за све можемо да кажемо да је релативно.
То је најлакше.
Исти је и случај са моралом.
НО то је друга тема а и одужило би се.

Када кажем то ''некада'' првенствено мислим на време сеоске патријархалне заједнице која се овде идеализује: рецимо Србија у претходних неколико векова.... Претпостављам (само претпостављам :confused:) да је то оно ''идеално и неискварено време'' о којем причају ови катаклизмичари...

Волела бих од њих да чујем до када се то тачно тако лепо живело и љубав цветала, а од које године (деценије или века) је дошло до општег расула у којем, по њиховим речима, данас живимо....:confused:

Bas to..

Licno ne verujem da je ikada bilo bolje, drugacije pakovanje ali je bit ostala ista..
Naravno pakovanje ce se i dalje menjati samo bi ljudska priroda mogla sve vise izlaziti na videlo..

To receno, ne mislim na sve..

Ja pripadam mladjoj generaciji ali cak sam i ja zapazio promenu u toku. Recimo kad sam bio bas mladjan i izlazio van znalo se, devojka pije sok. Smejurija, zamisli sok..
Danas pak devojka najmanje sto pije je pivo i to je neka donja crta..
Ok, smesno istina, ja se izgubim u tome sa svojih 24.. Gde nestade sok?
Da li je moguce da taj sok, pivo ce imati neke veze i sa ljubavlju? Pa apstraknta pomisao, slozicu se za to, ali nisam siguran u odgovor..

Naravno, juce je sok, danas je pivo, sutra je sta?
Nemam pojma. Opet iskreno zanima me da vidim sta ce nove generacije koje tek stasavaju novo smisliti.. I u ljubavi naravno..

Da li je prava ljubav nestala i zasto je sve manje kvalitetnih veza i uzajamne podrske medju partnerima?:sad2:

Nije nestala,nego su se ljudi otudjili,postali sami sebi dovoljni,lazljivi,zavidni..Pa,zato vise nema veza koje su od poverenja,svako samo gleda sta ce da "ucari", da "pazari" kako ovi danasnji klinci pricaju,kao da se radi o zivotinjama a ne o ljudima...Najvise,jer nema tolerancije i strpljenja.Svi bi sada,sve i odmah..Sto kaze moja baka,nekada je bila dovoljna jedna soba i jedna kuhinjica,i bio si sretna/sretan da zivis sa nekim..A,danas..sve izokrenuto,izvitopereno...Jer nema lepog ponasanja,uvazavanja,uzajamne pomoci..Sve se broji i daje na kasicicu...Jos uvek ima,samo je pravo umece naleteti na takve ljude,prava sreca ih zadrzati pored sebe i pravo zadovoljstvo ,umeti ceniti sta imas pored sebe.A,uvek ce biti i kvalitetnih ljudi,kao sto mora biti i one druge vrste..pa,zaboga,kako bi prepoznali prave u moru pravih,ako ne bi bilo ovih drugih?? :):)

Bojim se da ako trazis muskarca bez problema, mnogo ce vode Dunavom proteci dok ga ne nadjes ;)
Spusti malo kriterijume...
Mozda je to problem...

E bas mislim da je to spustanje kriterijuma i unistilo ljubav.

Svi nesto oponasaju druge , misle da ako se drugi hvale svojom srecom da su zaista srecni i pocinju da ih oponasaju ne bi li pronasli svoju ljubav jer smatraju da imaju visoke kriterijume i da im zato odmice ljubav pred nosom :lol: .

Ne treba nikad popustati svojim kriterijumima jer ako to jednom uradis uradices uvek dok ne propadnes blago receno, ili znam da skoro svako danas glumi neku skromnost npr. X devojaka, momaka , zena i muskaraca kod kojih dolaze do izrazaja strogi kriterijumi tek u braku za koje drugi partner nije ni sumnjao/la da ih ima ali im je samo bilo bitno da svetu dokazu kako i oni mogu da budu srecni i u braku po svaku cenu, a kasnije saznanje da partner nikako ne moze da odstupa od tih kriterijuma ima za rezultat samo razvod.
Posle imaju za posledicu nedovoljno poverenje pri upoznavanju drugih partnera i spoznavanju njihovih vrlina jer su ovi prvi glumili neku skromnost .

Da li je prava ljubav nestala i zasto je sve manje kvalitetnih veza i uzajamne podrske medju partnerima?:sad2:

Zato sto su ljudi sve vise sebicni,okrenuti samo sebi,ne mogu i ne zele da se zrtvuju za drugoga(partnera),ne mogu iskreno da dijele emocije niti su iskreni,lazu,varaju,pljuju po drugima,jer time prikrivaju svoju oholost.

U poslijednje vrijeme,kada izadjem u grad,ne vidim vise lijepo,privlacno zensko,lijepo obuceno i uskladjeno,vidim samo komade mesa,odnosno djevojke u gacicama ( koje one nazivaju hlacice-ljetni fazoni- gore neki duboki dekoltei,a picca samo sto ne zjevce) mislim,predstavlja se kao komad mesa,pa nije ni cudo sto niko nista ne uzima za ozbiljno,a kasnije se zale kako su samo sexualni objekt.

Dok s druge strane,ne kontam kako muskarci mogu biti toliki slonovi,snobovi,bukvalno pljuju djevojke,ako im ne daju,a ako daju su qrve.

Koliko god se pricalo o sexu,kao necemu normalnom i savremenom,prisutnom i upotrebljivom u zivotu,kao "odnos bez predrasuda" uvijek ce on biti :" Stara tema,novog doba,koja nikada nece prerasti predrasude o tome kako je djevojka qrva jer je promijenila vise partnera,a momak je baja jer kara na sve strane a da pri tome dodam da jos vuce cize,ranim jutrom pije pivkana i da ne zna dvije prosto prosirene rijeci sastavit a kamoli jos izgovoriti!"

Ljubav je postala cisto forma,postoji samo za idealiste i sanjatore,stvarnost je surova i onaj ko pronadje pravu,iskrenu,dobronamjernu ljubav u ovom svijetu je pravi sretnik. Nema ljubavi bez odricanja niiti odricanja bez ljubavi.

Back