• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Da li je nauka prevazidjena u 21. veku?

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
36.969
Nemam pojma zašto ti se smeju na ovu izjavu, apsolutno je tačna.

Nebrojene su igre stručnjaci na tom polju igrali sa stanovništvom sopstvene države, SAD, i to nije (više) teorija zavere, već obelodanjen cia ili već koja tajna služba dokument. Ono što je meni i smešno i čudno, jeste kako iko tamo preko još uvek veruje svojoj vladi ma šta - čak i nakon što im je obznanjeno kakve gadosti je vlada s njima izvodila - od raznoraznih "psiholoških" experimenata (maltretiranje ljudi lsd-om itd), do zaražavanja sifilisom crnačke populacije itd itd.

Taj koji ti se smeje verovatno gleda u tviter i cnn kao u svetu kravu. Mada mi još uvek nije najjasnije - ovo su obelodanjeni dokumenti, ne teorija zavere. Ah.
Ma cela fora je da se iza psihijatrije krije farmako industrija koja nista ne leci nego ljude stavlja pod kontrolu...

Gost 439930

Ističe se
Banovan
Poruka
2.281
Nemam pojma zašto ti se smeju na ovu izjavu, apsolutno je tačna.

Nebrojene su igre stručnjaci na tom polju igrali sa stanovništvom sopstvene države, SAD, i to nije (više) teorija zavere, već obelodanjen cia ili već koja tajna služba dokument. Ono što je meni i smešno i čudno, jeste kako iko tamo preko još uvek veruje svojoj vladi ma šta - čak i nakon što im je obznanjeno kakve gadosti je vlada s njima izvodila - od raznoraznih "psiholoških" experimenata (maltretiranje ljudi lsd-om itd), do zaražavanja sifilisom crnačke populacije itd itd.

Taj koji ti se smeje verovatno gleda u tviter i cnn kao u svetu kravu. Mada mi još uvek nije najjasnije - ovo su obelodanjeni dokumenti, ne teorija zavere. Ah.
Ma, neka se smeju, shvatio sam da je ovaj ateista definjitivno trol jer lik samo postavlja pitanja, a ne diskutuje, nema argumente. Samo: Kako, zašto, gde. Presmešno.

Paula

black cat
Moderator
Poruka
13.362
21. vek je vek nauke i tehnologije. Ubrzano se stvari kreću. Ne govorim o duhovnim stvarima o kojima neki pričaju već o samoj nauci. Ogroman je broj naučnih radova, eskperimenti se sve brže i uspešnije odvijaju, ono što se ranije radilo više godina sada se uradi za par meseci. Kompjuteri su pomogli u svemu.. Da li su određeni aspekti nauke moralni je drugo pitanje. Ali u veku nauke pitati da li je ona prevaziđena je u najmanju ruku čudno... U svakoj pojedinoj oblasti toliko stvari napreduju da moraš stalno čitati radove da bi bio u toku.

Gledala sam na nekom filmu da su se ljudi u 19. veku kada je počela stvar sa strujom plašili promena.. plašili se auta. Neki su se vezivali za bandere i pretili samoubistvom ako se u njihovom gradu uvede to i to.. Što se tiče veštačke inteligencije, ona se koristi za rešavanje problema u svim oblastima nauke, mašinsko učenje npr. To je nezaustavljivo. Ima ljudi koji ne žele promene i plaše se.. to je razumljivo.

Ne kažem da nema nekih segemanata nauke, neka istraživanja koja nisu humana, verovatno postoje, ako su skrivena. No, ono što je gro današnje nauke gde idu velika sredstva su uobičajeni projekti, energetski za baterije, za materijale, za biohemiju, takođe i fundamentalne nauke.. Pitanje gde sredstva treba da idu.. pa se dosta projekata baš otvara za životnu sredinu i obnovljive izvore energije. Jedno je dakle nauka a drugo zloupotreba nauke. No, i roditeljstvo se može zloupotrebiti pa niko ne priča da ne treba da postoji ili da je izgubilo svrhu? (nije neko poređenje, ali može na brzaka da posluži ;))

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
44.569
Pocetak XXI veka je obelezen ekspanzijom pseudonauke kao posledica prohteva nezajazljivih i pohlepnih fanatika.
Ta pristrasno favorizovana pseudonauka sve vise zauzima mesto ozbiljnoj ,egzaktnoj i eksperimentalnoj nauci, kako na univerzitetitima , tako i u drzavnim zakonima .
Ozbiljni naucnici se potiskuju a njihovo mesto zauzimaju poluskolovani i ideoloski zaslepljeni skorojevici u sluzbi sumanutih zanesenjaka opijenih nepravedno stecenom vlascu i bogatstvom.

Poslednja izmena:

svesnaglista

Legenda
Poruka
66.894
21. vek je vek nauke i tehnologije. Ubrzano se stvari kreću. Ne govorim o duhovnim stvarima o kojima neki pričaju već o samoj nauci. Ogroman je broj naučnih radova, eskperimenti se sve brže i uspešnije odvijaju, ono što se ranije radilo više godina sada se uradi za par meseci. Kompjuteri su pomogli u svemu.. Da li su određeni aspekti nauke moralni je drugo pitanje. Ali u veku nauke pitati da li je ona prevaziđena je u najmanju ruku čudno... U svakoj pojedinoj oblasti toliko stvari napreduju da moraš stalno čitati radove da bi bio u toku.

Gledala sam na nekom filmu da su se ljudi u 19. veku kada je počela stvar sa strujom plašili promena.. plašili se auta. Neki su se vezivali za bandere i pretili samoubistvom ako se u njihovom gradu uvede to i to.. Što se tiče veštačke inteligencije, ona se koristi za rešavanje problema u svim oblastima nauke, mašinsko učenje npr. To je nezaustavljivo. Ima ljudi koji ne žele promene i plaše se.. to je razumljivo.

Ne kažem da nema nekih segemanata nauke, neka istraživanja koja nisu humana, verovatno postoje, ako su skrivena. No, ono što je gro današnje nauke gde idu velika sredstva su uobičajeni projekti, energetski za baterije, za materijale, za biohemiju, takođe i fundamentalne nauke.. Pitanje gde sredstva treba da idu.. pa se dosta projekata baš otvara za životnu sredinu i obnovljive izvore energije. Jedno je dakle nauka a drugo zloupotreba nauke. No, i roditeljstvo se može zloupotrebiti pa niko ne priča da ne treba da postoji ili da je izgubilo svrhu? (nije neko poređenje, ali može na brzaka da posluži ;))
Ne vidim problem u tome što se ljudi plaše nauke, jer se oni ništa ne pitaju, već u namerama
onih koji finansiraju razvoj nauke. Kome se to može prodati i kako se može naplatiti su osnovna
pitanja.Bilo da se ljudi raduju ili se plaše takvog razvoja nauke, to ih neminovno vodi u sve veće
dužničko ropstvo. Tako da su imali pravo oni koji su se pre trideset ili pedeset godina plašili
razvoja nauke. Danas, ne samo da ne živimo lagodnije, nego smo zatrpani sa sve više računa,
za koje je potrebno sve više rada. Što je suprotno od onoga što je obećano.
Kome onda nauka služi?

openbox

Iskusan
Poruka
6.436
Sa obzirom da nauka vise ne sluzi svojoj originalnoj svrsi, vec se bez dokaza provlace
tvrdnje materijalizma, i gde se oni koji se ne slazu sa mainstream-om bivaju napadani,
a gde je vise zla donelo, a manje dobra, mogu zakljuciti da nauka sada donosi
vise stete nego koristi u potrazi za istinom...
dobro si to shvatio i drago mi je što si ti podelio sa drugima!
nauka je samo 1/3 "nauke".. fale još
metafizika i
veronauka (ako tako mogu da je nazovem.. nauka o veri)
kada se sve to troje spoje onda se dolazi do dobrih otkrića spoznaje

nekada ove tri discipline bile su spojene ali ih je neko razdvojio nebili zbunio "naučnike"

openbox

Iskusan
Poruka
6.436
na primer internet imamo - sve moguce dostupne knjige
dokaze
Bibliju sve imamo na netu
a jel, a šta će kuglice ispod krstova na crkvama? - probaj to naći na guglu.. ili šta će kipovi anđeočića i demona na ulasku u svaku bitniju instituciju ovih što vladaju...
prenego što počneš pametovati mućni malo glavom!

Poslednja izmena:

openbox

Iskusan
Poruka
6.436
E, nasmejalo me ovo.. verovatno nema više odgovora od obrazovanih ljudi jer je tema postavljena kao mali djokica što bi..
izvinjavam se postavljaču, ali naslov teme je više za pdf teorija zavere
ja bih poštovao sve i svakoga.. jer nekada i čoban koji školu ni sa spoljne strane nije video može uputi, onog koji je prošao trening sistema, na dobar put

Paula

black cat
Moderator
Poruka
13.362
ja bih poštovao sve i svakoga.. jer nekada i čoban koji školu ni sa spoljne strane nije video može uputi, onog koji je prošao trening sistema, na dobar put
Ja i po[tujem sve i svakoga... kao ljude. Sto ne znaci da isto mogu da vrednujem misljenje nekoga ko je iz nauke sa nekim ko na to gleda samo iz masovnih medija a nema dodir sa konkretnim ljudima, institucijama i istrazivacima..

Paula

black cat
Moderator
Poruka
13.362
Ne vidim problem u tome što se ljudi plaše nauke, jer se oni ništa ne pitaju, već u namerama
onih koji finansiraju razvoj nauke. Kome se to može prodati i kako se može naplatiti su osnovna
pitanja.Bilo da se ljudi raduju ili se plaše takvog razvoja nauke, to ih neminovno vodi u sve veće
dužničko ropstvo. Tako da su imali pravo oni koji su se pre trideset ili pedeset godina plašili
razvoja nauke. Danas, ne samo da ne živimo lagodnije, nego smo zatrpani sa sve više računa,
za koje je potrebno sve više rada. Što je suprotno od onoga što je obećano.
Kome onda nauka služi?
Tu ima više različitih pitanja. Da li živimo lagodnije, da li se komplikovao život itd zavisi od puno faktora.. između ostalog i gde čovek živi i šta radi. Treba imati u vidu da se nauka finansira 1. iy državnih fondova, 2. iy privatnih. Privatne kompanije unajmljuju naučnike za određene stvari, tj poslove čiju delatnost obavljaju. MEđutim, državna sredstva se izdvajajau i za fundamentalne nauke, a to su na primer fizika, hemija, biologija, i to ono što nije komercijalno, tipa razvoj teorija, experimenata, fundamentalna znanja, to su ograničena sredstva, zavisi od države do države. Tako da kada kažem razvoj nauke ne misli se samo na upotrebnu stvar, već i na naša znanja, npr otvorila sam teme o kosmosu, koji molekuli se gde nalaze, itd.. to zaista ne menja život na zemlji, ali menja naša saznanja. Analiziramo strukture raznih molekula, hemijskih reakcija, ali naravno ima tu pitanja koja utiču na život, npr razvoj novih materijala, zatim ono što je potrebno za čiste izvore energije itd... Razvoj baterija je omogućio da jednog dana nećemo koristiti benzin (jer ga neće ni biti), itd... Kako sad pitanje kome služi? Kome služi istorija? ili umetnost? Pitanje je zašto da čovek uopšte unapređuje znanje, šta će nam to? To ide predaleko.
Dužničko ropstvo... kako se to dovodi u vezu sa naukom?

Paula

black cat
Moderator
Poruka
13.362
dobro si to shvatio i drago mi je što si ti podelio sa drugima!
nauka je samo 1/3 "nauke".. fale još
metafizika i
veronauka (ako tako mogu da je nazovem.. nauka o veri)
kada se sve to troje spoje onda se dolazi do dobrih otkrića spoznaje

nekada ove tri discipline bile su spojene ali ih je neko razdvojio nebili zbunio "naučnike"
Ne... u današnje vreme postoji velika podela "poslova".
Nauka ima tačno zacrtanu oblast delovanja, a odnosi se na proverljive informacije, tj što se eksperimenata tiče ono što je repetabilno, što se može dokazati više puta, što se nedvosmisleno pod određenim uslovima može ustanoviti. To je oblast delovanja. Nauka stoga, koliko god da je volim, ne može biti metafizika, jer se bavi onim što se može ispitati, experimentisati.. Naravno da postoji pitanje singularnih događaja koji se ne mogu ponoviti, ali opet kažem nauka u filozofiji nauke se jasno definiše koja je to delatnost. Kao što se zna šta radi oftalmolog, ili hirurg, tako se zna šta radi nauka. Možete vi sad izmišljati, ali vas niko neće uzeti za ozbiljno. Veronauka takođe nije nauka, iako ima to u imenu. Ona može biti samo deo metafizike, jer se bavi onim što se ne može dokazivati i onim za šta se ne mogu ustanovljavati naučne teorije.

svesnaglista

Legenda
Poruka
66.894
Tu ima više različitih pitanja. Da li živimo lagodnije, da li se komplikovao život itd zavisi od puno faktora.. između ostalog i gde čovek živi i šta radi. Treba imati u vidu da se nauka finansira 1. iy državnih fondova, 2. iy privatnih. Privatne kompanije unajmljuju naučnike za određene stvari, tj poslove čiju delatnost obavljaju. MEđutim, državna sredstva se izdvajajau i za fundamentalne nauke, a to su na primer fizika, hemija, biologija, i to ono što nije komercijalno, tipa razvoj teorija, experimenata, fundamentalna znanja, to su ograničena sredstva, zavisi od države do države. Tako da kada kažem razvoj nauke ne misli se samo na upotrebnu stvar, već i na naša znanja, npr otvorila sam teme o kosmosu, koji molekuli se gde nalaze, itd.. to zaista ne menja život na zemlji, ali menja naša saznanja. Analiziramo strukture raznih molekula, hemijskih reakcija, ali naravno ima tu pitanja koja utiču na život, npr razvoj novih materijala, zatim ono što je potrebno za čiste izvore energije itd... Razvoj baterija je omogućio da jednog dana nećemo koristiti benzin (jer ga neće ni biti), itd... Kako sad pitanje kome služi? Kome služi istorija? ili umetnost? Pitanje je zašto da čovek uopšte unapređuje znanje, šta će nam to? To ide predaleko.
Dužničko ropstvo... kako se to dovodi u vezu sa naukom?
Recimo da imam nešto slobodnog novca i da hoću da uložim u razvoj nekog leka
ili proizvoda koji će ljudima olakšati život. Bilo da sam pojedinac, korporacija ili država
Jer i države su ništa drugo do korporacije. Naravno da očekujem da taj posao bude
isplativ i tu nema ničeg lošeg. NIti sam zli vanzemaljac, niti imam nameru da pokorim
čovečanstvo. Samo hoću da pomognem. I to tako traje deceniju za decenijom, pa
i rezultat postaje sve očigledniji.

Više od četrdeset godina sam bila u prilici da posmatram i ne vidim da se ostvaruje
ništa od obećanog i da je situacija sve gora.
Ne sviđa vam se kvalitet vode? Važi. Evo vam umrtvljene vode u plastičnim flašama.
Ne sviđa vam se kvalitet vazduha? Nema problema. Sad ćemo komšiji da pobijemo
krave jer mnogo prde, a tebi ćemo da naplatimo što otvaraš frižider svako malo. I šta
god se dalje bude radilo po tom pitanju, na kraju ćemo samo plaćati, ali bolji vazduh
nećemo dobiti, kao što nismo dobili ni bolju vodu.

Naravno da se ne slažem sa naslovom teme. Da bi nauka bila prevaziđena, potrebno
je da se pojavi nešto alternativno i bolje što će je zameniti. Ne treba nauci zamena,
već je potrebno da njen razvoj bude potpuno slobodan, što je u današnjim uslovima
načisto nemoguće.

svesnaglista

Legenda
Poruka
66.894
Isto tako kako nauka napreduje, napreduju i neki drugi pravci u razmišljanju.
Alternativna nauka zaista glupo zvuči, ali ne znam ni koji naziv bih upotrebila.

Primer. U kozmetici se pojavio pravac koji tvrdi da ništa što ne možeš pojesti
ne bi time trebao da tretiraš kožu. Pa ta ideja trune tamo negde na margini
jer od nje niko koristi nema. Međutim, informacija je puštena, ljudi se informišu
i daju joj zamah. A onda za tim počinje da se postavlja pitanje, da li bi ljudi
trebali da oblače garderobu koja je napravljena od materijala koji su organizmu
škodljivi. A šta je sa prostorom u kome živi? Kako se to voda prečišćava u
dubini zemlje a da čovek tu ništa ne radi niti za to nekome plaća? Da li je
mleko štetno za odraslog čoveka ili je štetno samo ono od hibridnih krava
hranjenih koncentratima i kojekakvim štetnim stvarima? Da li je gluten štetan
kada pšenica nije hibridna?

Razvoj tog pravca će neminovno uništiti razvoj industrije hrane, odeće, kozmetike,
pametnih gradova i tako dalje.. Samo je pitanje vremena.

Paula

black cat
Moderator
Poruka
13.362
Nauka je ono što je dokazivo i opipljivo, tj što se može ispitati. Ukoliko se dokaže da je određena kozmetika bolja, na in vivo eskperimentima, onda je to dokazano. Koliko ja vidim i u dm se može naći kozmetika koja je sve više prirodna... No onako odokativno za ovo što kažeš ne vidim da za kožu važi isto što i za unutrašjsot. Primera radi alkoholomse dezinfikuju rane spoljašnje, a hidrogenom unutrašnje. Stari sapuni su imali NaOH, vidim da ovi skupi ručno pravljeni imaju isto nešto NaOH, koji se nikako ne bi mogao jesti, ali je nužan da se skinu masnoće sa kože, jer se ona ne može skinuti vodom. itd.

Samo je za ovu temu bitno možda naglasiti da je jedno nauka, a drugo njena zloupotreba, dve teme.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.