Da li je naš poraz u ratovima za jugoslovensko nasleđe naš najteži poraz?

Koji je najtezi poraz u srpskoj istoriji

  • Poraz u ratovima za jugoslovensko nasledje

  • Poraz na Kosovu Polju 1389.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Lex et Honor

Primećen član
Poruka
748
Kada se govori o srpskim porazima kao najkobniji se smatrao poraz na Kosovu Polju 1389. jer je srpska drzava posle tog dogadjaja počela da slabi sve dok nije potpuno nestala 1459. padom Smedereva. Ja se sa time nikako ne mogu sloziti, jer se porazi moraju sagledavati iz perspektive dalekoseznih posledica do kojih taj poraz dovodi. Tacno da je Srbija izgubila sansu da napreduje kao civilizacija i drzava, da ima siroki izlaz na bar 2 mora, ali i da nije doslo do tog poraza Srbija bi se krunila, smanjivala, povecavala, pa opet smanjivala, nas narod bi integrisao druge, ali bi se i sam delio. Imali bi mozda neoklasicizam, humanizam i renesansu, ali sa tacke gledista iz 2019. to nije toliko bitno. Nas narod je 1918. (godina potpunog oslobodjenja Srba) u etnickom smislu bio rasprostranjen na vise teritorija nego sto je to bilo pre 1389. Zato mislim da je turska okupacija, i pored negativne strane slamanjem srpske drzave i civilizacije, imala i pozitivnu ulogu. Ta pozitivna uloga se ogleda u nasoj kolonizaciji zapada Balkana sve do Zumberka i Panonije sve do Sent Andreje. Srbi su najcesce bezali u te krajeve od turskog serijata, ali je bilo i namernog naseljavanja srpskog zivlja od strane Turaka u opustele teritorije. Naravno, Turci su nam naselili Albance na nasem jugu, ali ipak, i pored toga, Srbi su u etnickom smislu dobili vise teritorija nego sto su drzali pre. Zato mislim da taj poraz iz 1389. ipak nije bio najtragicniji, vec drugi najtragicniji.

Nas najtragicniji poraz cije posledice osecamo, a tek cemo osecati u buducnosti, jeste poraz u takozvanim Ratovima za jugoslovensko nasledje (1991-1999). Poraz u koji nas je uveo autoritarni, socijalisticki slobisticki rezim. Naravno, taj poraz je imao svoj uvod. Taj uvod pocinje upravo krajem 1918. koja je, ironicno, i godina potpunog oslobodjenja Srba. Napravili smo gresku zbog koje cemo se kajati vekovima. Napravili smo unitarnu Jugoslaviju i ukinuli sami sebe. Razrada tog uvoda se odvija od nedemokratskog lumpelproleterijatskog sabora u Jajcu pa kroz ceo politicki sistem socijalisticke Jugoslavije. Medjutim, ni 1990. nije bilo kasno da se curak preokrene u srpsku korist. Nasa nepragmaticnost, neshvatanje konstelacije snaga u svetu i kako njima manipulisati, insistiranje na ocuvanju socijalizma, brzopletost, a i nereagovanje, doveli su nas do strasnog poraza. Koje su posledice tog poraza? Prokazani smo, izgubili teritorije, izgubili narod, uvijeni u katran i perje, razorena privreda i demografija... Prvi put postoji medjunarodni dan kada se obelezava neki zlocin koji su pocinili odredjeni pripadnici naseg naroda. Mozemo da kukamo da je to nepravda, ali je tako.
Iz tih ratova izasli smo kao gubitnici Krajine, Livanjskog Polja, Slavonije, zapadne Bos. Krajine, Srba na Kosovu vise malte ne i nema... Nikada vise Srbi nece biti vecina u Kninu, Sarajevu, na Papuku, u Vukovaru, a verovatno ni u Prizrenu... Kao narod smo sabijeni na uzu Srbiju, Vojvodinu i RS iz koje narod toliko odlazi i ne radja se, da ve sada ima oko 800.000 st, a Srba u celoj Bosni ima manje o milion. Prvi put od 1920ih!!! U Crnoj Gori Crnogorci i Srbi vise nisu sinonimi. Ok, za to je kriv "uvod", tj. socijalisticka Jugoslavija, ali srpski poraz u ratovima i prokazanost je dovela dotle da je ljude prosto sramota da budu Srbi i okrecu se drugim identitetima.
Koliko god se mi tesili da cemo jednog dana uz pomoc Rusa, Marsovaca, Amera kad promene misljenje, ili koga vec povratiti sve to, podsvesno i sami znamo da je taj poraz trajan i da vise nikada nece biti masovne kolonizacije Srba (da bi Srbi opet mogli biti vecina na tim teritorijama) izvan granica sadasnje Srbije. A tamo gde su Srbi starosedeoci, a vise ne nose taj identitet (CG, Dubrovnik, Dalmacija do Omisa) nece se vratiti identitetu predaka jer su citave generacije odrasle sa drugacijim identitetom koje na Srbe gledaju kao na invaziju.

Druga stvar je privredni kolaps, koji je doveo do socijalne nesigurnosti koja za posledicu ima masovnu emigraciju u dubinu Evrope, jezivog pada nataliteta i hiperporasta mortaliteta. Poraz je doveo do nacionalne apatije i gubitka vere u bolje sutra. A optimizam je bilo nesto sto je krasilo nas narod i za vreme turske okupacije, i za vreme WW1 i WW2. Toga danas vise nema...
 
Iako je turska okupacija počela značajno kasnije(1459), da uzmemo simboliku kosovskog boja kao kraj srednjovekovne države koja je vaskrsnula tek u 19 veku,opet glupo je i stavljati u isti kontekst gubitak manjeg dela životnog prostora 90-ih prošlog veka sa gubitkom države i okupacijom koja je potrajala naredna 4 veka. To nije isti red veličine uopšte,ni blizu.
 
Moja teorija je da je rat 1991.dogovoren i da je cak Slobodan bio jedan od tih dogovorenih glumaca za razbijanje Jugoslavije.On kao sve nevest i iznenadjen.Dobio je toliko para da razbije Jugoslaviju da i cukun unuci njegovih cukun unuka su obezbedjeni u Rusiji.A on je ziv i zdrav i zivi u Rusiji.Nisu bas mogli ovi iz Haga tek tako ko Seselja da ga puste jer bi to teze bilo za progutati, nego u tajnosti, sad on formalno koristi drugo ime i to je to....
 
ne možeš biti poražen ako se boriš za pravednu stvar. a možeš biti gubitnik iako daš odlučujući doprinos pobedi:

Već je pobjeda naginjala kršćanima, ali tijekom te odlučne borbe Turcima je u pomoć pritekao srpski knez Stefan Lazarević s 5.000 konjanika. To je dalo prevagu Turcima, koji si iznijeli pobjedu nad postrojbama kralja Sigismunda. Veliki dio vojske bio je potučen i zarobljen, samo manji dio mogao je uzmaknuti na sjever i spasiti se. Kršćani su izgubili oko 12.000 vojnika a veliki dio je i zarobljen.
 
Мислим да је пре свега овога Душанова предаја Хума , Пељешца и Стона босанском бану или Угрима највећи пораз уз то их је обавезао да протерају Србе и врате у домовину.
Ова земља је била у власништву свих Немањића до њега.
Да није било тога са обновом деспотске државе спорне територије би биле сачуване у оквиру српске државе коју би Турци одржали због убирања пореза.
Дубровник је нставио да исплаћује своју обавезу Турцима коју је плаћао Србима.
Тако да је своје снаге усмерио овде а не према Грчкој балкански ратови као и само уједињење СХС Јуославије би било другачије.После ових немилих догађаја 90-их не бисмо
били осуђени само на црногорско приморје.
 
Сем РС Срби су све остало изгубили. Па ти сад види.

Iste stvari mogu da se posmatraju iz više uglova.Postavlja se pitanje šta su Srbi imali pre takozvanog raspada SFRJ.Na prvi pogled mnogo više nego što imaju danas ali u realnosti van tzv.Uže Srbije imali su ništa tako da je 49 % BiH zapravo uspeh.
 
Takozvani "jugoslovenski ratovi" su samo jedan u nizu poraza u trajanju od sto godina. Nema apsolutno nista slicno u srpskoj istoriji, nit se more mjeriti sa Turcima. Ovo su Srbi sami sebi zamjesili i daleko uspjesnije nego ijedan dusmanin sto bi mogao.

Slomljeni i dusa i tijelo. Nista slicno nema u srpskoj istoriji. Poslje ovoga bojim se da "nema dalje". Na izdisaju.

Bolest i nista drugo je uloziti toliko zivotnu snagu i satrati narod zbog NICEG. Ali neka, mozda i nije steta. Zarad "velikije i plemenitije ideja" to je mala zrtva.:lol:

- - - - - - - - - -

Iako je turska okupacija počela značajno kasnije(1459), da uzmemo simboliku kosovskog boja kao kraj srednjovekovne države koja je vaskrsnula tek u 19 veku,opet glupo je i stavljati u isti kontekst gubitak manjeg dela životnog prostora 90-ih prošlog veka sa gubitkom države i okupacijom koja je potrajala naredna 4 veka. To nije isti red veličine uopšte,ni blizu.

:hahaha:

Da, sitnica.
Usao u 1991. sa 9 miliona Srba na Balkanu, izasao sa 7. I to sa prosjekom starosti od 50 godina.
Nista, macji kasalj za tako veliki naord.

Nedugo prije bakljanja sa velikiijem i plemenitijem idejama, Srba i Rumuna bilo je podjednako. Rumuni dodjose do 20 miliona a Srbi jedva do 9. IMA SE MORE SE.:hahaha:
 
Poslednja izmena:
Шеста личка пролетерска ударна дивизија
Šesta proleterska divizija u pokretu.jpg
Шеста пролетерска дивизија у покрету преко Купрешког поља, децембра 1943. године.
Постојање 22. новембар 1942.
Формација Прва личка бригада
Друга личка бригада
Трећа личка бригада
Јачина 4.230 војника и официра[тражи се извор]
Део Народноослободилачке војске Југославије
Ангажовање
Операција Вајс I
Офанзива НОВЈ у Лици пролећа 1943.
Десант на Дрвар
Операција Рибецал
Београдска операција
Сремски фронт
Одликовања 19. марта 1944. проглашена „пролетерском“
Команданти
Командант Срећко Манола
Политички комесар Раде Жигић
6. личка пролетерска дивизија НОВЈ формирана је 22. новембра 1942. године наредбом Врховног штаба НОВ и ПОЈ од Прве, Друге и Треће личке бригаде. До 11. новембра 1943. године била је у саставу Првог хрватског корпуса, односно Четвртог корпуса, а затим у саставу Првог пролетерског корпуса НОВЈ.

Децембра 1944. у саставу дивизије формирана је и Артиљеријска бригада Шесте дивизије.

Борбени пут Шесте дивизије
Дивизија је у првом периоду након оснивања садејствовала операцијама Првог босанског корпуса у доњем току Уне. Током децембра и прве половине јануара 1943. године изводила је нападе на италијанске, усташке и четничке посаде у Лици и северној Далмацији.

Током операције „Вајс I“ дивизија је успешно сузбила и ограничила италијанских дивизија „Ре“ и „Сасари“, и у контраудару потукла делове дивизије „Сасари“ у Лапачком Пољу, опколила их и нанела им тешке губитке. Након тога је, заједно са бригадама Осме кордунашке дивизије преузела иницијативу у своје руке, и ликвидирала све непријатељске посаде у Лици изузев Госпића. Покушај ликвидације усташа у госпићком гарнизону почетком маја завршио се неуспехом.

Новембра 1943. дивизија прелази у Босну, где до августа 1944. године у саставу Првог пролетерског корпуса учествује у интензивним борбеним дејствима. Током јула и августа пробија се према Србији под снажним немачким притиском који је кулминирао у операција „Рибецал“ током августа. Вештим маневром Прва и Шеста дивизија успевају да отклоне притисак оперативне групе Друге оклопне армије и продиру у Србију. Током продора кроз Србију разбијају четничку Четврту групу јуришних корпуса, делове Српског добровољачког корпуса и слабије немачке делове, ослобађају Ваљево и укључују се у Београдску операцију.

Шеста личка дивизија је уз Тринаесту пролетерску бригаду прва југословенска јединица која је под борбом прешла мост на реци Сави, 20. октобра 1944. године и преко Земуна наставила наступање кроз Срем. Током новембарских борби на Сремском фронту почетком новембра претрпела је тешке губитке, па је извучена у позадину ради попуне, одмора, обуке и сређивања јединица.

На Сремски фронт дивизија се вратила ојачана и попуњена новим регрутима, са 22. српском (од 8. октобра 1944) и Артиљеријском бригадом (од децембра 1944) у свом саставу. Учествовала је у пробоју Сремског фронта и ослобађању Ђакова и Славонског Брода, а 9. маја ушла је у Загреб.

Указом Врховног штаба од 19. марта 1944. године дивизија је за постигнуте успехе проглашена пролетерском и добила назив Шеста пролетерска дивизија „Никола Тесла“. Све три бригаде које су при формирању дивизије биле у њеном саставу проглашене су за пролетерске и одликоване Орденом народног хероја.
 
У нашем роду постоји заблуда. Да се завршетком неке битке или рата, завршава тај дио и почиње нови, наивно вјерујемо да је неки нови споразум гарант стања и увод у релаксиранију будућност. Трагична грешка. Послије сваког рата иде рат послије рата, притајени, подмуклији, поганији и ту се уз помоћ пропаганде настоје остварити ратни циљеви у миру.
У ратовима, превирањима 1990их Срби су прошли како су прошли. У Хрватској смо прошли рђаво, у фед.БиХ исто тако, битка за Српску, и за наш опстанак на овом простору, још траје, далеко је од расплета, на Косову као резултат рата 1999е имамо резолуцију 1244, коју осим наивних Срба нико не зарезује, и ту битка још траје, са на жалост предвидивим, за нас рђавим расплетом.

Ми можемо данас говорити, писати, гдје смо оманули, зашто није боље испало, ко је зајебао, но данас кад сагледам, а као и активни учесник тих догађаја, мислим учесник ратова, са свим сазнањима које имам, а није мало, могу закључити да и нисмо имали шансе да то нешто боље испадне.
Наравно да је било грешака, погрешних процјена, суманутих потеза, продане душе су ровариле, одрадиле своје, раде и данас, итекако, но у тој збрци, превише тога нам се неповољног посложило, од насљеђа бивше нам Југе, гдје је вишедеценијски процес расрбљавања узео данак, до страног фактора, моћног играча који нас је у тој игри означио противницима, вођен неким својим разлозима.

За проливеним млијеком не вриједи плакати, ту смо гдје смо. Како написах, овај рат није готов, води се и даље, и на југу Србије, опасно се удара и на Српску.
Прејака је медијска пропаганда, манипулације, лажи, Српској и ВРС се упорно ставља терет насљеђа рата, упорно се истичу ратни дођађаји гдје се селективно глорификују само бошњачка стратишта и само "гријеси" ВРС, сама Српска је кроз медије сатанизује, криминализује, преко ове гротескно проституисане фарсе за Давида од Бања Луке прави се град гријеха и порока, неки Сиудад Хуарес.

У медијима којима су овладале продане душе имамо само негативне догађаје, несреће, убиства, туче младих, како је у некој школи уписано мање ђака, али неће нико пренијети како су Приједору у шјколе уписано 42 првачића више него прошле године, било шта позитивно је забрањено написати.

Ту у Србији гдје ваши медији, којима су такође овладале продане душе, редовито преузимају такав образац информисања, укључујући и спинове из сарајевске кухиње попут овог који је на жалост и горњи форумаш преузео
RS iz koje narod toliko odlazi i ne radja se, da ve sada ima oko 800.000 st
ту и немате шансе да сагледате право стање ствари.
Тај спин из сарајевске хухиње (мантра "ма шта ви из Српске, па вас нема ни 800.000") који се 15ак година протура како би се прогурао привид безначајности, преузели су на жалост и неки опозициони лидери у Српској, ваљда вјерујући да тако ударају на власт, али заправо раде у корист оних који ниподаштавају Српску.
Истине ради, по попису 2013-е у Српској имамо 1.228.000 становника, код методологије обраде пописа су нас (Бошњаци и Хрвати) зајебали, но ту број становника у Српској и не одудара од реалног стања (значи и данас одговара том броју, уз све демографске промјене које се догађају) већ у фед.БиХ, што су показали и избори 2016-е и 2018-е.

Наставиће се овај пропагандни рат, удараће се опасно. варају се они који мисле да је постјугословенски расплет приче завршио.
 

Back
Top