Da li je mogucno razumeti religiju bez poznavanja Istorije?

Parun

Poznat
Poruka
7.760
Izgleda mi je pokusaj da se shvati i razume bilo koja religija bez dubljeg poznavanja istorije "jalova rabota". Da bi do kraja proniknuo u duhovnost i tajne religije treba poznavati istorijsko-geografski kontekst u kome je religija zaceta, tada postojece istorijsko-religiozno okruzenje, drustvrno uredjenje, sociolosko-kulturoloski aspekt zajednice koja je religiju izrodila i jos mnogo faktora koji su "iznedrili" odnosnu religiju. Delimicno ili potpuno nepoznavanje ovih stvari stvara ili nepotpunog vernika ili vernika fanatika.
 
Ocigledno. Kada bi se sledili istorijski dokazi, moglo bi se reci da je isusovo delovanje smesteno u dobar istorijski ambijent, a vremenski skoro se uklopio sa dogadjajima. Medjutim, Istorija ne poznaje neke geografske pojmove iz Biblije, niti Isusa Hrista (mesija), njegovo postojanje negiraju i sami Jevreji. Oni tvrde da je ime Jeshua jevrejsko, ali da takvih imena je bilo i ima ih i danas, da je bilo dosta samoproklamovanih "mesija" - hrista na grckom, sa istim imenom koji su lutali Palestinom i propovedali svoje ucenje, prosjacili za hranu i odecu. Naravno, istorija ne belezi ni jevrejsko ropstvo u Misiru, niti egzodus, a jos manje razdvajanje mora. Takodje, ne belezi ni lutanje jevreja po bespucu Palestine.

Toliko, malo podstreka za razmisljanje.
 
Izgleda mi je pokusaj da se shvati i razume bilo koja religija bez dubljeg poznavanja istorije "jalova rabota". Da bi do kraja proniknuo u duhovnost i tajne religije treba poznavati istorijsko-geografski kontekst u kome je religija zaceta, tada postojece istorijsko-religiozno okruzenje, drustvrno uredjenje, sociolosko-kulturoloski aspekt zajednice koja je religiju izrodila i jos mnogo faktora koji su "iznedrili" odnosnu religiju. Delimicno ili potpuno nepoznavanje ovih stvari stvara ili nepotpunog vernika ili vernika fanatika.

znaci ja sam onda vernik fanatik...:lol:
ja mislim da za duhovnost to nije presudno. duhovnost se oseca.
takvo proucavanje religije daje spojasnju sliku o drustvenim, politickim, kulturoloskim desavanjima i problemima u odredjenoj oblasti gde se zacela i razvijala neka religija. religija i duhovnost nije isto. religija ako se posmatra samo kroz istorijske cinjenice nikako ne moze da duhovno preobrati coveka. jedino se slazem da je pozeljno poznavati istoriju odredjene religije da bi se znalo koji delovi govore o unutrasnjoj transformaciji a koji su korisceni u politicke svrhe. ljudi koji ce slepo pratiti odredjeni spis i vezati se za odredjenu istorijsku licnost uglavnom to rade zbog istorijskog momenta. sto je pogresno.
tako da mogiu da se slozim d nije potpuno, ali mislim da je duhovni osecaj koji se javlja nezavisno od bilo koje religije ipak bitniji.
 
znaci ja sam onda vernik fanatik...:lol:
ja mislim da za duhovnost to nije presudno. duhovnost se oseca.
takvo proucavanje religije daje spojasnju sliku o drustvenim, politickim, kulturoloskim desavanjima i problemima u odredjenoj oblasti gde se zacela i razvijala neka religija. religija i duhovnost nije isto. religija ako se posmatra samo kroz istorijske cinjenice nikako ne moze da duhovno preobrati coveka. jedino se slazem da je pozeljno poznavati istoriju odredjene religije da bi se znalo koji delovi govore o unutrasnjoj transformaciji a koji su korisceni u politicke svrhe. ljudi koji ce slepo pratiti odredjeni spis i vezati se za odredjenu istorijsku licnost uglavnom to rade zbog istorijskog momenta. sto je pogresno.
tako da mogiu da se slozim d nije potpuno, ali mislim da je duhovni osecaj koji se javlja nezavisno od bilo koje religije ipak bitniji.

Pa pitanje je bilo 'razumjeti' a ne 'slijedit'. Svakako da duhovnost nije samo u granicama religije.
 
tesko, jer istorija je nauka koju pise pobednik.
prostodusno verovanje je najiskrenije, bez opterecivanja dogmama bilo koje ili cije religije.
po obicajima jednog naroda moze da se nazire prava vera tog naroda.
Kao i obicno, zastranjujes. Istorija se pise posle odredjene vremenske distance, a to znaci kad vise nema pobednika. Ostali deo tvog teksta, iskreno govoreci, bez zle namere, nisam razumeo, valjda zato sto ne znam istoriju.
 
pobedili su tako da im je trebalo 100 godina da osvoje srbiju :mrgreen:

cudne li pobede kada im je trebalo toliko vremena da se vrate na mesto pobede:hahaha:
distanca je vec 600 i nesto godina, pa jos uvek ne znamo sta je tu bilo
a neki istoricari kazu da je maricka bitka bila znacajnija
sam ce ga bog znati
i naravno ovi nasi forumski proseritelji.:mrgreen:
 
Izgleda mi je pokusaj da se shvati i razume bilo koja religija bez dubljeg poznavanja istorije "jalova rabota". Da bi do kraja proniknuo u duhovnost i tajne religije treba poznavati istorijsko-geografski kontekst u kome je religija zaceta, tada postojece istorijsko-religiozno okruzenje, drustvrno uredjenje, sociolosko-kulturoloski aspekt zajednice koja je religiju izrodila i jos mnogo faktora koji su "iznedrili" odnosnu religiju. Delimicno ili potpuno nepoznavanje ovih stvari stvara ili nepotpunog vernika ili vernika fanatika.

Svakako. Slažem se u potpunosti.
 
Ako nam se Bog javio u proslosti i samo tako ga mozemo naci, onda On prilicno ne mari za svoju decu. Ako bi se verovanje u Njega zasnivalo na istorijskim cinjenicama onda bi se pricha o Njemu isto i trach menjala od coveka koji to prinosi. Tako bih Njegov duh koji se prenosi bio uprljan duhovima onih koji prenose.

Svako imalo upoznat sa Svetim Trojstvom razume dejstvo Svetog Duha. Sveti Duh je tu da Boga osetimo sada, da zivi u nama i da dejstvuje u nama. Preko Svetog Duha Bog nam daje stanje naseg duha. Recimo kada se covek gushi ocajhom a onda u jednom trenutku dobije utehu i oseca mir i spokoj.. To je dejstvo Svetog Duha (naravno ako ga Bog posalje). Da Svetog Duha nema, covek ne bih mogao da oseti zivu silu Bozju. Ali srecom Presveti Bog je dao blagodat Svetom Duhu onima koji veruju u njega i zive po njihovom zapovestima. Bez njega ne bi bilo zive vere. Pa zar je iko lud da veruje u Boga bez ikakve promene u sebi, ili bez ikakvog osecaja Njegove sile? Onda bih se svi posvetili strastima i u njima nalazili jedino zadovoljstvo. Zato je Gospod Isus Hrist Rekao "Carstvo Bozje je u vama." Bog je itetako tu i itekako vidljiv, ali nije vidljiv ochima ni ushima ni umom nego Duhom.
 
Izgleda mi je pokusaj da se shvati i razume bilo koja religija bez dubljeg poznavanja istorije "jalova rabota". Da bi do kraja proniknuo u duhovnost i tajne religije treba poznavati istorijsko-geografski kontekst u kome je religija zaceta, tada postojece istorijsko-religiozno okruzenje, drustvrno uredjenje, sociolosko-kulturoloski aspekt zajednice koja je religiju izrodila i jos mnogo faktora koji su "iznedrili" odnosnu religiju. Delimicno ili potpuno nepoznavanje ovih stvari stvara ili nepotpunog vernika ili vernika fanatika.
Nema veze istorija. Religija je nastavak primitivnog načina razmišljanja. Onoga što obično zovemo intuicija. Kada se koristi kao jedini alat za spoznavanje sveta, izvan primarnih događaja na koje je jedino primenjiva, intuicija dobija naziv sujeverje, a to je suština svake religije, bez obzira na istorijska dešavanja. :kafa:
 
Taktički - da, neriješeno.
Strateški - turska pobjeda.

Ako proučavamo samu bitku, možemo svakako posmatrati isključivo sa taktičke strane, ali naravno kao i uvijek strateško gledište je bitnije...
Jedan uvazeni prorezimski istgoricar, inace veoma religiozan, kaze da su nasi na Kosovom polju ubedljivo pobvedili. Medjutim, kakda su se porazene Osmanlije nadale u beg, srpski vitezovi, uvazavcajuci vitesku dostojanstvenost i veru u boga, nehtedose juriti porazenu vojsku, vec se posle boja pocastise i pomalo podgasise, pa legose da se odmore. No, gamad turska, saceka mrak, pa kad srpska vojsta zaspa, oni se vraise i napravcise rusum i pobise sve srpske velikodostojnike. Casna rec, ovo je napisao veoma ugledan srpski istoricar. Zapamtite ovu nepobitnu istorijsku cinjenicu. Trebace da prenesete buducim generacijama.
 
Jedan uvazeni prorezimski istgoricar, inace veoma religiozan, kaze da su nasi na Kosovom polju ubedljivo pobvedili. Medjutim, kakda su se porazene Osmanlije nadale u beg, srpski vitezovi, uvazavcajuci vitesku dostojanstvenost i veru u boga, nehtedose juriti porazenu vojsku, vec se posle boja pocastise i pomalo podgasise, pa legose da se odmore. No, gamad turska, saceka mrak, pa kad srpska vojsta zaspa, oni se vraise i napravcise rusum i pobise sve srpske velikodostojnike. Casna rec, ovo je napisao veoma ugledan srpski istoricar. Zapamtite ovu nepobitnu istorijsku cinjenicu. Trebace da prenesete buducim generacijama.

Dal nije napad u nocu, bila kod maricke bitke.

Nije ali samo Srbima vitezsko dostojanstvo slomilo kicmu.
 
Nema veze istorija. Religija je nastavak primitivnog načina razmišljanja. Onoga što obično zovemo intuicija. Kada se koristi kao jedini alat za spoznavanje sveta, izvan primarnih događaja na koje je jedino primenjiva, intuicija dobija naziv sujeverje, a to je suština svake religije, bez obzira na istorijska dešavanja. :kafa:

тако гуслају они који мисле да је бозон направљен пре пар минута...
само је откривен...
преладијо се већ, ко и сви лајавци...
 

Back
Top