Da li je moguće sam naučiti svirati harmoniku?

Holy1

Ističe se
Poruka
2.632
Dobro veče.

Zelja mi je i imam cvrstu volju da ucim svirati haromniku. I to vec duze vreme.

Drugar bi mi pozajmio školsku harmoniku dok ucim. Svirao bi uglavnom nase narodne domace pesme i izvorne. Da li imaju neki dobri tutorijali za ucenje? I da li neko zna da li neko drzi casove harmonike u Novom Sadu ili okolini i po kojoj ceni?
 
Dobro veče.

Zelja mi je i imam cvrstu volju da ucim svirati haromniku. I to vec duze vreme.

Drugar bi mi pozajmio školsku harmoniku dok ucim. Svirao bi uglavnom nase narodne domace pesme i izvorne. Da li imaju neki dobri tutorijali za ucenje? I da li neko zna da li neko drzi casove harmonike u Novom Sadu ili okolini i po kojoj ceni?
ne moze to preko tutorijala,mora da jeneko uz tebe da ti pokaze sta valja,a sta ne.
 
Ako si ''sluhista'', ićiće lako. Ako ide po pisanju... jbg... može da se usavršava, ali teže ide.
Neki ljudi su rođeni tako da čuju stvar i nekako osećaju dirke i žice bez mnogo teoretisanja.
Nisam jedna od njih, i žao mi je. Volim... ali ipak samo slušam.

možeš ovo ignorisati i probati da pipkaš po harmonici
 
Ja sam kao dete učio harmoniku (i to čak u muzičkoj školi)
Harmonika je pored klavira i gitare verovatno jedini instrument koji ja zovem kompletan - znaci možeš da sviras i solo i pratnju sam. Ako pritom i pevaš.... nema kraja

Na harmonici može da se svira takoreći sve od muzičkih pravaca narodnjaci, zabavnjaci, uključiv i klasiku.

Šta je važno da naučiš?

Harmonika je zahtevan instrument, malo fizički težak i inače fizički zamoran. Važno je da naučiš tehniku meha da se manje zamaras dok sviraš.

Važno je da navežbaš levu ruku na basovima da znas gde je koji akord i kako idu harmonije. Inace harmonika ti tu puno pomaže jer na jedno dugme dobijaš ceo akord, durove, molove, petice, sedmice itd ne zvala se džabe harmonika.

Desna ruka je takođe kriticna što se tiče držanja, inače je sve slicno kao na klaviru ali ruka se drugacije drži da bi mogo da izvedeš sve. Osim naravno ako je dugmetara.

Za dugmetaru važi pravilo da je brža, ali se i teže uči. I ako ides na klasičnu klavijatursku ili na dugmetaru obično nećeš da koristis obe.

Što se tehnike meha i ruku tiče, uzmi da te neko to nauči kako da pravilno radis da ti ne bi smetalo kasnije ako želiš da ideš dalje samo od interesovanja.
 
Dobro veče.

Zelja mi je i imam cvrstu volju da ucim svirati haromniku. I to vec duze vreme.

Drugar bi mi pozajmio školsku harmoniku dok ucim. Svirao bi uglavnom nase narodne domace pesme i izvorne. Da li imaju neki dobri tutorijali za ucenje? I da li neko zna da li neko drzi casove harmonike u Novom Sadu ili okolini i po kojoj ceni?
Imas na netu bas dosta toga za ucenje harmonike i na youtube a imas i aplikacije za mobilni.Ima one klavijaturne i dugmetare vidi prvo koja ti vise odgovara i da li imas oseacaj za to.Pa ako ti se svidja krenes.
Ovaj lik bas kida sa harmonikom
 
Recimo ovaj lik zapravo ne zna pravilno da svira harmoniku vidi se da je klavirski obrazovan. Ali je dobra ilustracija šta sve može da se izvede na harmonici.

I da, ako je ta harmonika koju imas neka manja, to je odlicno za pocetak. Posle ti može zatrebati jos klavijature i basova. Obicno se harmonike dele po broju basova.
 
nauciti svirati instrument moze samo onaj ko to stvarno zeli. onaj ko je beskrajno uporan.....ja sam bio zagrejan za klavijaturu pre vise godina,nesto sam naucio,a nesto nisam. snalazim se u a-molu,g-molu,c-molu,c-duru. u ostalim intonacijama bas i ne. durske nisam puno vezbao. jedan covek mi je nesto malo pomogao,to ti preporucujem. on moze za malo vremena da ti ukaze na neke najbitnije stvari.
a inace,ako planiras da se time bavis i zaradjujes,onda ti treba ucitelj 24/7. nikako ne moze bez njega! a to naravno kosta. :aha2:
 
Mozes ako si talenat ali ne valja ako ti udje u krv los prstored. Krojacu je lakse da ti sasije odelo od novog materijala nego da mu doneses staro da prepravlja [ako razumes].
Bolje je da platis casove kod nekog iskusnog i poznatog a cene se krecu 20-50 eura kod profi harmonikasa a samozvani profesori tutubani mogu da naplacuju i 1.000 din.
Da si iz Beograda znao bih gde da te uputim ali u Novom Sadu nemam pojma :)
 
Mozes ako si talenat ali ne valja ako ti udje u krv los prstored. Krojacu je lakse da ti sasije odelo od novog materijala nego da mu doneses staro da prepravlja [ako razumes].
Bolje je da platis casove kod nekog iskusnog i poznatog a cene se krecu 20-50 eura kod profi harmonikasa a samozvani profesori tutubani mogu da naplacuju i 1.000 din.
Da si iz Beograda znao bih gde da te uputim ali u Novom Sadu nemam pojma :)
ahhh prstored.... joj da
 

Back
Top