Da li je moguce postati bogat od poljoprivrede?

Немогуће је јер су пољопривредни производи веома јефтини.

Од пољопривреде може комотно да се живи ако се има имање од неколико стотина хектара.

Окућнице и салаши од 2 или 10 хектара су равни плати од 250 евра у јури.
 
Skoro pročitah tekst u kojem se objašnjava da je žitni trgovac nekad bio simbol bogatog veleposednika, dok je današnja realnost da je uzgoj žitarica već decenijama svuda u Evropi neisplativ posao koji se održava uz pomoć državnih subvencija.

Nekada se za žito radilo.

Danas ti za hektar pšenice treba 6-8 radnih sati godišnje. Od oranja, do kombajniranja.

Prema svecu i tropar.
 
Немогуће је јер су пољопривредни производи веома јефтини.

Од пољопривреде може комотно да се живи ако се има имање од неколико стотина хектара.

Окућнице и салаши од 2 или 10 хектара су равни плати од 250 евра у јури.

Dobro, to je slučaj sa ratarstvom, pretpostavljam, nemam iskustva.
Ujak mi je svojevremeno ostao bez posla, pa je morao da otpremninu uloži u nešto, pa se odlučio za stočarstvo.
600 evra čisto svakog mjeseca, ali uslovi života na crnogorskom selu... Opet je malo.

Jasno je da ne govorim o bogatstvu.
 
Kod nas u Republici Srpskoj poljoprivreda ide uzlaznom putanjom,Prije 10 godina u BiH nisu imali pojma sta je malina.Danas je BiH na sedmom mjestu u svijetu po proizvodnji maline.Preko 80% prozivdonje maline je prozivedeno u Republici Srpskoj.Prozivodonja mlijeka na romanijskom platou je povecana zadnjih nekoliko godina i povratila nivo proizvodnje od prije rata.

- - - - - - - - - -

Na području Sarajevsko-romanijske i dijelu Gornjodrinske regije mljekare su otkupile ukupno 5.102.750 litara sirovog mlijeka od 470 kooperanata u prošloj godini, što je za 550.000 litara više nego u 2017. godini.

Viši stručni saradnik za stočarstvo u sokolačkoj Područnoj jedinici Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Svjetlana Mičić rekla je Srni da se među šest opština na ovom području, po rastu proizvodnje mlijeka posebno ističe Sokolac sa otkupljenih 2.557.000 litara, što je rekord u proteklih 26 godina.

“Mljekarama je u 2018. na Han Pijesku isporučeno ukupno više od 1.038.600 litara, u Rogatici oko 820.450, u Istočnom Starom Gradu više od 73.430, Rudom 409.750 litara i na Palama oko 182.000 litra sirovog mlijeka”, navela je Mičićeva.

Od ove godine, kako kaže, u prodaju mlijeka uključilo se i 20 proizvođača sa područja Višegrada i to je sedma opština na području ove regije sa koje se otkupljuje mlijeko.


srna
Prema njenim riječima, na Sarajevsko-romanijskoj i dijelu Gornjodrinske regije bilećka mljekara “Pađeni” lani je otkupljivala mlijeko od 380 kooperanata sa područja Sokoca, Han Pijeska, Rogatice, Pala i Rudog, a sarajevska mljekara “Milkos” od 90 kooperanata sa Pala, Istočnog Starog Grada, Sokoca, Han Pijeska i Rogatice.

Mičićeva cijeni da pomenute regije pripadaju brdsko-planinskom području gdje je stočarstvo preovlađujući oblik poljoprivredne proizvodnje, u kome je mljekarstvo na prvom mjestu, te da proizvođači imaju sigurnog kupca, cijenu i naplatu, što predstavlja redovan prihod za domaćinstvo.

Ona je podsjetila da je u 2016. na području ove regije otkupljeno ukupno oko 3.872.000 litara, u 2017. otkup je bio 4.552.700 i u 2018. otkupljeno je 5.102.750 litara mlijeka.

Područnoj jedinici Sokolac, Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi prošle godine je podneseno 200 zahtjeva za podsticaj u stočarstvu sa područja 12 opština, što je više za 79 u odnosu na 2017.godinu.

Mičićeva kaže da je najveći broj podsticaja realizovan na području Rogatice, gdje je urađeno 100 zapisnika.

Prema Pravilniku o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela /Pravilniku o podsticajima/ u Republici Srpskoj, na ovoj regiji pravo na premiju u oblasti stočarstva ostvaruje se za uzgoj i nabavku steonih kvalitetnih-priplodnih junica, priplodnih ovaca i za uzgoj po sistemu krava–tele.

Resor za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, Područna jedinica Sokolac, funkcioniše u okviru Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Republike Srpske i djeluje na području 12 opština Sarajevsko-romanijske i dijela Gornjodrinske regije.

Stručnjaci ove Područne jedinice u narednih nekoliko mjeseci održaće niz obuka na terenu iz oblasti stočarstva, o ishrani muznih grla, higijenskoj praksi i standardima u proizvodnji mlijeka s ciljem što bolje edukacije farmera na ovoj regiji.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Napomena: komentari čitalaca ne predstavljaju ni na koji način stav redakcije portala trebevic.net. Za sadržaj i tačnost komentara čitalaca ne odgovaramo. Sadržaj se pregleda i neprimjereni komentari se ne objavljuju. Portal trebevic.net zadržava pravo brisanja komentara bez najave i bez objašnjenja.

Uslovi komentarisanja: Poštovani, pri objavi komentara molimo Vas za kulturno izražavanje. Administrator neće objaviti komentare koji na bilo koji način vrijeđaju druge po bilo kojoj osnovi ili svojim sadržajem nisu na adekvatnom mjestu.

Redakcija Trebević Info Portala je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.
Ostavite komentar
https://trebevic.net/istocno-saraje...-podrucju-proizvodnja-mlijeka-siguran-prihod/
 
Naravno da moze. Skoro procitah savete nasih najuspesnijih ljudi u privredi i skoro svi odreda preporucuju bas ulaganje u i bavljenje poljoprivredom i prehrambenom industijom, hvala Bogu, konacno glas razuma i od njih.

Mogu pojedinci koji imaju par hiljada hektara obradive povrsine. Ali generalno narod se ne moze obogatiti. Bas gledam podatke za holandiju. bruto proizvod koji generise poljoprivreda je 13.5 milijardi evra. I to cini samo 2.2 % od ukupnog bdp. Kad bi imali slican nivo poljoprivrede to bi donelo jedva 20% bdp. A srpski bdp ne treba da bude veci 20% , nego 300%.Cim neko krene kako se od poljoprivrede moze obogatiti taj je debil. i to teski
https://www.welt-in-zahlen.de/laenderinformation.phtml?country=149
 

Back
Top