Da li je meditacija beg od stvarnosti?

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
83.865
Neke tehnike koje se nazivaju meditacijom svakako jesu beg od stvarnosti.
Recimo, vizualizacije. One te direktno izmeštaju iz stvarnosti u neku fantaziju.
Onda, slušanje prijatne muzike ili zvukova ptica, okeana. To su tehnike koje
imaju za cilj opuštanje i što se mene tiče nisu meditacija.

Budistička meditacija ima za cilj prisustvo sa onim što se trenutno dešava,
bilo da dolazi od spolja, kroz čula ili da dolazi iznutra, misli, slike, osećaji,
osećanja.. Može se praktikovati formalno, tako što se odvoji vreme i mesto
i posveti se meditaciji ili kroz svakodnevne aktivnosti. Tako da ne vidim na
koji način bi to mogao biti beg od stvarnosti.

A vi, šta mislite?

Postoji i tehnika ponavljanja kratke molitve ili mantre. Ni za to ne mislim
da je beg od stvarnosti. Tu se brbljajući um koji boji našu stvarnost neprestano
raznim bojama, veže za jedan objekat, pa čovek jasnije može da vidi ono
što se zaista dešava.

Koje još tehnike postoje?

Све што измешта човека из садашњости и садашњег тренутка је бег од стварности.

Читање књига је бег.
Вишесатно слушање музике је бег.
Спавање по цео дан је бег.

...
Da. Interesanto je da je svašta beg, ali fizički beg to nije. Možeš se preseliti
na Mesec i sve ćeš svoje probleme sa sobom poneti.

Da. Interesanto je da je svašta beg, ali fizički beg to nije. Možeš se preseliti
na Mesec i sve ćeš svoje probleme sa sobom poneti.
Управо.

Сваки пут када човек измешта себе из садашњег тренутка, он бежи од стварности. Неко укључи ТВ и гледа филмове, Парове, Фарму или Гранд параду. Други узме Достојевског и чита сваки дан по 4-5 сати. Трећи стави слушалице на уши и слуша Баха, Бетовена, Моцарта или Шуберта у недоглед.

Тако је и са медитацијом.

Човек покушава да одмори мозак од неке ствари и онда се фокусира на неку другу.

Управо.

Сваки пут када човек измешта себе из садашњег тренутка, он бежи од стварности. Неко укључи ТВ и гледа филмове, Парове, Фарму или Гранд параду. Други узме Достојевског и чита сваки дан по 4-5 сати. Трећи стави слушалице на уши и слуша Баха, Бетовена, Моцарта или Шуберта у недоглед.

Тако је и са медитацијом.

Човек покушава да одмори мозак од неке ствари и онда се фокусира на неку другу.
E da znaš da ima tu nečega. Iz mog iskustva i sama formalna meditacija može
biti distrakcija. Ali jedino ako se ne radi kako treba. Mene su na meditativnom
povlačenju najviše pauze ubijale. Nema razgovora, nema čitanja, nema telefona,
tv-a i ostalih zanimacija. Šta da radiš!? I onda jedva čekam da počne meditacija.
Šta radim? Sedim 45 minuta i čekam zvono. :lol: Čak je i to zabava.

Istov meditacija je fokusiranje na sebe usredsredjivanje na sebe, svoje unutrasnje ja, samoaktualizaciju svoje disanje, fizicke oseecaje i emocije. Neprijatelj ce uciniti sve da te natera da prestanes da de fokusiras na hrista. TU je i razlika izmedju meditacija u hriscanstvu i budizmu.Ovi prvi fokusirani na boziju rec a ovi drugi na sebe.Prvi pune um a drugi ga prazne.

Neke tehnike koje se nazivaju meditacijom svakako jesu beg od stvarnosti.
Recimo, vizualizacije. One te direktno izmeštaju iz stvarnosti u neku fantaziju.
Onda, slušanje prijatne muzike ili zvukova ptica, okeana. To su tehnike koje
imaju za cilj opuštanje i što se mene tiče nisu meditacija.

Budistička meditacija ima za cilj prisustvo sa onim što se trenutno dešava,
bilo da dolazi od spolja, kroz čula ili da dolazi iznutra, misli, slike, osećaji,
osećanja.. Može se praktikovati formalno, tako što se odvoji vreme i mesto
i posveti se meditaciji ili kroz svakodnevne aktivnosti. Tako da ne vidim na
koji način bi to mogao biti beg od stvarnosti.

A vi, šta mislite?
Kako kome, nekome odgovara joga, nekome više meditacija.

Meditacija sama po sebi bi trebala da je tehnika smirivanja iako ti kažeš da misliš da to nije tako.
Sad iskreno ne znam...
Pa jeste u ovim primerima sa vizuelizacijama i slušanjem prijatnih zvukova. Privremeno
se izmestiš, zaboraviš na ono što te muči i opustiš se. Kao i sa lekovima za smirenje.
Ali to je privremeno. Dok ne primetiš uzrok onoga što te muči, to će se neprestano
vraćati. Tako da te tehnike za smirenje nisu nužno loše. Nekada je čoveku potrebno
da se malo smiri.

Da odgovorin na ovo da li je beg od stvarnosti.Naravno da jeste.
Trazenjem visih nivoa svesti ili izmijenjenih stanja svesti mozes poveci od stresa i uci u to neko stanje ja i boza ole.kako je haj Ali ostaje cinjenica da kada se jednom vratis u uobicajeno stanje svesti, ono stoo je izazvalo stres je i dalje tu.

Da odgovorin na ovo da li je beg od stvarnosti.Naravno da jeste.
Trazenjem visih nivoa svesti ili izmijenjenih stanja svesti mozes poveci od stresa i uci u to neko stanje ja i boza ole.kako je haj Ali ostaje cinjenica da kada se jednom vratis u uobicajeno stanje svesti, ono stoo je izazvalo stres je i dalje tu.
Da, zato je najbolje da ostaneš u stresu non stop. :lol: I nemoj slučajno da se raduješ
jer kad te to prođe, kuku tebi. Nego non stop tužna budi.

Istov meditacija je fokusiranje na sebe usredsredjivanje na sebe, svoje unutrasnje ja, samoaktualizaciju svoje disanje, fizicke oseecaje i emocije. Neprijatelj ce uciniti sve da te natera da prestanes da de fokusiras na hrista. TU je i razlika izmedju meditacija u hriscanstvu i budizmu.Ovi prvi fokusirani na boziju rec a ovi drugi na sebe.Prvi pune um a drugi ga prazne.
fokusiranje na stari zavet je beg od pameti :p

A vi, šta mislite?
Možda je meditacija među boljim načinima za beg od stvarnosti?
Ipak, osećam da ne smem nikako da bežim. Ne smem da se udaljavam od vremena i mesta gde jesam, jer možda poželim da se ne vratim ovamo.
Nije me ništa u životu navodilo da učim da meditiram, i znam da neće nikad.
Kome to paše, neka izvoli. Bolje to, nego alkohol, droga i kocka, zar ne?

Možda je meditacija među boljim načinima za beg od stvarnosti?
Ipak, osećam da ne smem nikako da bežim. Ne smem da se udaljavam od vremena i mesta gde jesam, jer možda poželim da se ne vratim ovamo.
Nije me ništa u životu navodilo da učim da meditiram, i znam da neće nikad.
Kome to paše, neka izvoli. Bolje to, nego alkohol, droga i kocka, zar ne?
Tu se slazem ko se puno stresira bolje i to nego droga alkohol kocka

Back