Da li je lepota objektivna ili subjektivna?

Дај не завитлавај. Сав је сив, има подочњаке, криве клавикуле, превелику доњу усну, несразмерно велику у осносу на горњу, недовољно дефинисане контуре лица, урокљиве очи, да није овако истретиран козметиком деловао би као преварант са малоазијске пијаце. Изгледа скоро као ја.

p.s. Не види му се цело уво, али делује да је клемпав...
Važi :D
 
moja tema, moj izbor slika ;)
Pop-DJuic-i-unuk-popa-DJujuca-1-768x567.jpg

:lol:
 
Šta je lepota?

Ako smatram da je nešto prelepo, to ne znači da će i mnekom drugopm biti isto.

Ali postoji li dublja lepota oko koje se svi mogu složiti, ili oblik koji je inherentno lep?

Наравно да постоји облик који је инхерентно леп. Постоји "тип врсте" који је инстиктивно урођен у човека. Свака индивидуа која је у складу са тим типом врсте биће "лепа", а која одступа од њега биће "ружна".

Ово су ти обзири:

ОБЗИРИ КОЈИ СЕ ТИЧУ ТИПА ВРСТЕ
Старост
Најпривлачније су оне особе које су у добу старости који је погодан за оплођење и рађање.

Здравље
Здравље је услов привлачности. Акутне болести не утичу много, али када су у питању хроничне болести, које могу утицати на потомство, привлачност нестаје. Зашто? Јер то није у интересу очувања типа врсте.

Костур
Свака несразмера костура отпада, особе са неразмерама сексуално су непривлачне. Зашто? Зато што је циљ потомство, а оно мора задовољити интерес врсте.

Извесна пуноћа
Крајња мршавост и крајња гојазност такође нас крајње одбија. Зашто?
Зато што то није у интересу будућег потомства и одржања типа врсте.

Лепота лица
Тек на крају долази лепота лица која такође мора испунити захтеве очувања типа врсте тако што ће бити у сразмери свих његових делова.

РЕЛАТИВНИ ОБЗИРИ
Они се могу свести на хемијску формулу где се киселина и база неутралишу стварајући неутралну со.
Исто тако, онај који је висок биће привучен оном која је ниска.
Онај ко има прћаст нос, биће очаран оном која има орловски нос.
Онај ко има кратке ноге, биће очаран оном која има дуге ноге итд.
При свему овоме на уму се несвесно има, слика будућег потомства које мора бити складно, то јест онакво какво интерес врсте захтева.

https://forum.krstarica.com/threads/kupidon-metafizika-polne-ljubavi.846457/
 
Наравно да постоји облик који је инхерентно леп. Постоји "тип врсте" који је инстиктивно урођен у човека. Свака индивидуа која је у складу са тим типом врсте биће "лепа", а која одступа од њега биће "ружна".

Ово су ти обзири:

ОБЗИРИ КОЈИ СЕ ТИЧУ ТИПА ВРСТЕ
Старост
Најпривлачније су оне особе које су у добу старости који је погодан за оплођење и рађање.

Здравље
Здравље је услов привлачности. Акутне болести не утичу много, али када су у питању хроничне болести, које могу утицати на потомство, привлачност нестаје. Зашто? Јер то није у интересу очувања типа врсте.

Костур
Свака несразмера костура отпада, особе са неразмерама сексуално су непривлачне. Зашто? Зато што је циљ потомство, а оно мора задовољити интерес врсте.

Извесна пуноћа
Крајња мршавост и крајња гојазност такође нас крајње одбија. Зашто?
Зато што то није у интересу будућег потомства и одржања типа врсте.

Лепота лица
Тек на крају долази лепота лица која такође мора испунити захтеве очувања типа врсте тако што ће бити у сразмери свих његових делова.

РЕЛАТИВНИ ОБЗИРИ
Они се могу свести на хемијску формулу где се киселина и база неутралишу стварајући неутралну со.
Исто тако, онај који је висок биће привучен оном која је ниска.
Онај ко има прћаст нос, биће очаран оном која има орловски нос.
Онај ко има кратке ноге, биће очаран оном која има дуге ноге итд.
При свему овоме на уму се несвесно има, слика будућег потомства које мора бити складно, то јест онакво какво интерес врсте захтева.

https://forum.krstarica.com/threads/kupidon-metafizika-polne-ljubavi.846457/
Hehe...znaci,za svakog po nesto.I ruzni imaju sanse.🙂
 
Mozda bi i praunuk licio na nesto da se nije sam unakazio.
takav ti je naš narod

u svom selu ne smeju od pope

prvo šta urade žene kad dodju u Beograd - skinu gaće

prvo śta uradi Srbin kad dodje u Ameriku...
paa eto.... Čikago je drugi grad po broju Srba a sa najdužom gay tradicijom

ima dosta Srba u "Boy City"-yu tamo
Familiji pričaju da je "zbog jeftinijeg kvadrata pa se kao nastrane komšije bune" a zapravo može ali mora da se imaa Odredjeno Uverenje + lekarski :lol:

a u selu neda popa...
:pop:
 
Šta je lepota?

Ako smatram da je nešto prelepo, to ne znači da će i mnekom drugopm biti isto.

Ali postoji li dublja lepota oko koje se svi mogu složiti, ili oblik koji je inherentno lep?

Pogledajte prilog 1196873

Za mene licno lepota je sklad, mozda odnos delova prema celini...nije to nuzno simetrija.
Simetrija mi dodje nekako hladna, kao skulptura, kada posmatram coveka uzimam sveobuhvatni dozivljaj te osobe a ne samo crte lica vec i kako govori i kako se krece...koliko je uskladjena, zaokruzena.

Mislim da je lako prepoznati lepo. Da li ce nam se svideti vise ili manje to lepo, zavisi od puno faktora.
Ukus je licno pitanje ali svi vidimo sklad neke gradjevine ili lepotu pejzaza, umetnickog dela uprkos tome sto delo nije za nas, iako nam mozda budi ruzne asocijacije ili nas podseca na rdjav dogadjaj.

Dublja lepota...pa sada, sta je cilj lepote?
Ranije su smatrali da je krajnji cilj bozanske prirode te lepota mora biti dobrota a dobrota mora biti hriscanska. Ako ta dva nemas nisi ni mogao biti lep.
Stvari su se promenile pa sada mozemo da kazemo "lep je ali mi se ne svidja", "lep je ali prazan"...i tako dalje...
 
Наравно да постоји облик који је инхерентно леп. Постоји "тип врсте" који је инстиктивно урођен у човека. Свака индивидуа која је у складу са тим типом врсте биће "лепа", а која одступа од њега биће "ружна".

Ово су ти обзири:

ОБЗИРИ КОЈИ СЕ ТИЧУ ТИПА ВРСТЕ
Старост
Најпривлачније су оне особе које су у добу старости који је погодан за оплођење и рађање.

Здравље
Здравље је услов привлачности. Акутне болести не утичу много, али када су у питању хроничне болести, које могу утицати на потомство, привлачност нестаје. Зашто? Јер то није у интересу очувања типа врсте.

Костур
Свака несразмера костура отпада, особе са неразмерама сексуално су непривлачне. Зашто? Зато што је циљ потомство, а оно мора задовољити интерес врсте.

Извесна пуноћа
Крајња мршавост и крајња гојазност такође нас крајње одбија. Зашто?
Зато што то није у интересу будућег потомства и одржања типа врсте.

Лепота лица
Тек на крају долази лепота лица која такође мора испунити захтеве очувања типа врсте тако што ће бити у сразмери свих његових делова.

РЕЛАТИВНИ ОБЗИРИ
Они се могу свести на хемијску формулу где се киселина и база неутралишу стварајући неутралну со.
Исто тако, онај који је висок биће привучен оном која је ниска.
Онај ко има прћаст нос, биће очаран оном која има орловски нос.
Онај ко има кратке ноге, биће очаран оном која има дуге ноге итд.
При свему овоме на уму се несвесно има, слика будућег потомства које мора бити складно, то јест онакво какво интерес врсте захтева.

https://forum.krstarica.com/threads/kupidon-metafizika-polne-ljubavi.846457/

Pa ne...ovo je podsvesno biranje partnera...ili pominjanje zena na koje mislimo da licimo...pa su nam samo takve lepe.

Medjutim, to nije lepota.
Priznacemo da je ruza lep cvet dok koprivu ne krasi lepota. Moze ruza da zabode trn u prst pa dete da namrzne ruzu dok koprivu moze da obozava u piti, nije realno osporiti ruzinu lepotu u apsolutnom smislu.

Ja moram priznati da ne volim tip Merlin Monro...nikada nisam pozelela da izgledam poput nje ali je lepa.
Mogu da osporim izgled Pamele Anderson bez mnogo emocija, kratke noge, velika glava, niskog rasta, neproporcionalnih usana, blajhane kose koja verovatno i nije njena, predugackih noktiju za duzinu sake, previsokih stikli za duzinu noge...sve skupa jedan ostar, vestacki podesen izgled iz stripa za decake.

I onda mogu da uzmem...Kristi Tarlington pa da kazem kako je lepa i bas mi se dopada...visoke jagodice, svilena koza, zelene oci, zdrava kosa, pune usne, duge noge etc etc...ali to mogu kazati za nn poznatih zena (obicno i jesu lepe) ali tada stupa na snagu ono "svidja mi se" zato sto (pristojna je, zavrsila je skolu, trci maratone, nije napadna, prirodna)...

Znaci da su lepe i Merlin (koja je meni brrrrr) i Kristi (koja je meni jejiiiii)...njihova lepota je objektivna.
 
definitivno da je subjektivno
nešto što mi je nekad bilo lepo sad više nije ili je manje a nešto št sam mislio da je ružno sad je okeej
kao npr ukus kokosa kojeg sam jeo na tone pa mi se smučilo i ne mogu više očima da ga vidim, ili recimo tetovaže koje sam isto gotivio sad mi muka kad vidim da je neko/neka našaran/a ko zid sa grafitima...sad mi je to bljuvotina pa neka je i sam da Vinči lično radio tetovaže

ili recimo, nekad sam obožavao sporu vožnju autom, sada jurim ko blesav...
daklem, ukusi se menjaju tokom života...
 
Najvećim delom objektivna, vidi se po tome što se klinke npr. masovno lože na mladog Bred Pita, a ne na Deni De Vita. Zna se šta je lepo i postoje objektivni parametri, ja se sećam jednog lepog, baš lepog ortaka, kad god izadjemo mi prosečni stojimo po strani, a devojčice se okupe oko njega. Smeše se, ispituju ga neke leve stvari... naravno ako si prosek možeš da se vadiš na šarm, priču, dovitljivost, humor, status, ali generalno neki težak raspad od osobe tipa neki debeli bubuljičavi naočarko teško da će biti predmet želje nečije bez obzira na humor. Plus u društvu njemu humor i self-mocking služi da bi uopšte bio deo društva, jer kad bi krenuo normalno ili nametljivo gledali bi ga čudno, kao ludaka, i krenulo bi ostrakizovanje.
 
Šta je lepota?

Ako smatram da je nešto prelepo, to ne znači da će i mnekom drugopm biti isto.

Ali postoji li dublja lepota oko koje se svi mogu složiti, ili oblik koji je inherentno lep?

Pogledajte prilog 1196873
Љепота европоида је објективна, а базирана је на пропорцији златног пресјека, а будући да је идеална, Кантовски речено, изазива "угођај безинтересног свиђања".
 

Back
Top