Da li je lepota objektivna ili subjektivna?

Šta je lepota?

Ako smatram da je nešto prelepo, to ne znači da će i mnekom drugopm biti isto.

Ali postoji li dublja lepota oko koje se svi mogu složiti, ili oblik koji je inherentno lep?

Pogledajte prilog 1196873
Trazis univerzalnu definiciju lepote...nije moguce pronaci je..
Da bismo procenili da li je nesto lepo ili nije, tu moraju biti ukljucena cula..znaci, pogled, slusanje, posmatranje...
Jedino sto tad mozemo dobiti je subjektivna slika onoga sto stoji ispred nas.
Kad bi iskljucili sva cula imali bismo ispred sebe samo otisak u vremenu i prostoru...obrise prasine
koja nema oblik nicega..

Lepota je zavisna od nasih cula i ukoliko svi imamo ista cula (a imamo) mozda bi i mogao da se nadje zlatni presek..
Neka odredjena univerzalija tipa sklad, proporcija...matematika jednom recju...
 
Poslednja izmena:
Ljepota dolazi iz duše čovjeka a to se vidi samo srcem.. ono što je bitno je nevidljivo za oči. Prava ljepota je unutrašnja, jedina koja nikada ne blijedi, jedina koja se ne može uništiti.. može se vidjeti samo ako pogledate iskreno očima duše. Da li je objektivna ili pak subjektivna.. uopšte nije bitno, barem za mene.
 
Ovaj muškarac Omar Borkan je protjeran iz države jer je suviše lijep. Meni lično je lijep, vjerujem i većini žena. Muškarci će mu naći manu, 100% :D

omar.jpg
 

Znači da lepota nije povezana sa sviđanjem koje je stvar ličnog ukusa. Lepota je mnogo širi pojam od sviđanja jer može da se odnosi na umetnost, na arhitekturu, na filozofiju, na kulturu šire i uže shvaćenu (lepo ponašanje), postoji u prirodi, kao unutrašnja lepota, … recimo poznati citat Dostojevskog: “Lepota će spasiti svet”.

Sviđanje je stvar ličnog ukusa i o tome se ne raspravlja, dok je lepota kao uzvišena kategorija interesantan predmet rasprave.
 
Ovaj muškarac Omar Borkan je protjeran iz države jer je suviše lijep. Meni lično je lijep, vjerujem i većini žena. Muškarci će mu naći manu, 100% :D

Pogledajte prilog 1197736
proterale
Ovaj muškarac Omar Borkan je protjeran iz države jer je suviše lijep. Meni lično je lijep, vjerujem i većini žena. Muškarci će mu naći manu, 100% :D

Pogledajte prilog 1197736
ga zene sto je lep ili muskarci? Kako mu onda nasli manu? Osim da su pocele da im beze zene iz harema....
 
Znači da lepota nije povezana sa sviđanjem koje je stvar ličnog ukusa. Lepota je mnogo širi pojam od sviđanja jer može da se odnosi na umetnost, na arhitekturu, na filozofiju, na kulturu šire i uže shvaćenu (lepo ponašanje), postoji u prirodi, kao unutrašnja lepota, … recimo poznati citat Dostojevskog: “Lepota će spasiti svet”.

Sviđanje je stvar ličnog ukusa i o tome se ne raspravlja, dok je lepota kao uzvišena kategorija interesantan predmet rasprave.
I dalje mi nije jasno. Ko određuje šta je lepo, a šta nije? :think:Evo, npr. u umetnosti?
 
Ovaj muškarac Omar Borkan je protjeran iz države jer je suviše lijep. Meni lično je lijep, vjerujem i većini žena. Muškarci će mu naći manu, 100% :D

Дај не завитлавај. Сав је сив, има подочњаке, криве клавикуле, превелику доњу усну, несразмерно велику у осносу на горњу, недовољно дефинисане контуре лица, урокљиве очи, да није овако истретиран козметиком деловао би као преварант са малоазијске пијаце. Изгледа скоро као ја.

p.s. Не види му се цело уво, али делује да је клемпав...
 

Back
Top