• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Da li je lepota objektivna ili subjektivna?

Sensei

Master
Moderator
Poruka
44.635
Šta je lepota?

Ako smatram da je nešto prelepo, to ne znači da će i mnekom drugopm biti isto.

Ali postoji li dublja lepota oko koje se svi mogu složiti, ili oblik koji je inherentno lep?

;.jpg

Svima_Mili_&_Dragi

Aktivan član
Poruka
1.543
Postoje neke univerzalije, tipa zlatni presek isl, što je oku većine posmatrača skladnije. Neke boje ne idu lepo jedna uz drugu za gotovo sve posmatrače. Ali na kraju lepota jeste individualno doživljena pa je zato i subjektivna.

Narkoman koji ima 50 kila, izgubio je zube, prljav je i spava na ulici će retko kome biti lep, može da nam ga bude žao, dakle on je uslovno "ružan" svima, ali prosečna lepuškasta žena u Nigeriji ili Sardiniji može da bude potpuno neinteresantna u Kamerunu ili Finskoj. I obrnuto. Neko na ženi voli poprsje, neko voli stražnjicu, neko samo gleda crte lica (da se ne lažemo, ima i takvih ljudi, možda ne previše ali ih ima).

I muškarac koji ima 180 kila -- svejedno da li hipertrofiranih mišića ili sala -- takođe nije lep većini ljudi, ali čujem da neki sumo rvači imaju po 8 do 12 dece, dakle nekoj ženi je i to lepo.

Обилић

Poznat
Poruka
7.580
Šta je lepota?

Ali postoji li dublja lepota oko koje se svi mogu složiti, ili oblik koji je inherentno lep?

Pogledajte prilog 1196873

Nema ničega oko čega će se svi složiti, to prvo.

A šta je lepota ?

Sklad, simetrija, geometrijska i matematička pravilnost, nešto što je za nas dobro i ne ugrožava nas.

Pošto sam poznat po lako razumljivim definicijama, moram i za lepotu jednu kratku da skujem ...

4thman

Poznat
Poruka
7.404
Nema ničega oko čega će se svi složiti, to prvo.

A šta je lepota ?

Sklad, simetrija, geometrijska i matematička pravilnost, nešto što je za nas dobro i ne ugrožava nas.

Pošto sam poznat po lako razumljivim definicijama, moram i za lepotu jednu kratku da skujem ...
To je samo većinsko mišljenje.

A i ne postoji simetrija, kad ne gledaš površno. Sve je dvostrano i asimetrično. Pa i ženske grudi...

Обилић

Poznat
Poruka
7.580
To je samo većinsko mišljenje.

A i ne postoji simetrija, kad ne gledaš površno. Sve je dvostrano i asimetrično. Pa i ženske grudi...

Па добро, не тотално симетрично ...

Једном је један другар који се бавио фотографијом
од једне половине женског лица направио цело лице.
Дакле апсолутна симетрија.

То је изгледало тако болесно ...

Sensei

Master
Moderator
Poruka
44.635

to sam i ja radio nekoliko puta. Original (asimetričan) je uvek bolji

4thman

Poznat
Poruka
7.404

Dve strane...

Spoj dlanove... bio bi kratak spoj da nisu asimetrični...

a bre Milun

Buduća legenda
Poruka
25.884
Ljepota bi trebala biti reaktivna emocija subjekta na objekat iz odredjenog razloga.
Ima donekle veze sa simetrijom, kažu... vizuelno, u muzici sa harmonijom, u čemu je onda duhovna?
kroz razlicite emocije razlicite su i lepote.
Za majku i najruznije dete je lepo, za zaljubljenog coveka i najruznija zena je lepotica.........
Od ruzne osobe ocekujemo da je losa, dok nam je lepa osoba uvek prijatna, nevina...........
Meni je najlepsi auto na svetu "stojadin" moj prvi auto sa kojim sam se provodio sa drugarima, devojkama..........
I sada kad ga vidim u meni prorade emocije pa i ne obracam paznju ni na lambordzini pored njega.
Daklem, fizicka lepota je subjektivna stvar.

Gost 426927

Stara legenda
Poruka
95.056
Šta je lepota?

Ako misliš na lepotu čoveka (žene, muškarca),mislim da ne postoji .
Nikada neće svi reći :On/onaje lep.
Recimo,priroda nam može dati neku sliku oko čije lepote se svi mogu složiti.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.