Da li je komunizam primer jednakosti ljudi pred Bogom i zakonom?

A vinčanska kultura?
U 21 veku?

Šta sa njom? Šta uopšte znaš o njoj osim romantičnih pretpostavki istoričara i arheolog koji mogu ili ne moraju biti ni blizu činjenicama, jer se iste ne znaju niti se mogu znati jer ne postoje savremenici koji su opisali i ostavili pisani ili barem trag u predanju i legendama. Bukvalno nema,0.
Čak i u primitivnim društvima si imao vođu, hijerarhiju kako je ko jeo i koji deo životinje je dobijao, ko je živeo u kojoj kolibi....nema u ljudskoj istoriji nikakve jednakosti te vrste, samo različito efikasnih i pravednijih sistema od nekih drugih.

Mislio sam da je ovo ozbiljna tema...
 
U 21 veku?

Šta sa njom? Šta uopšte znaš o njoj osim romantičnih pretpostavki istoričara i arheolog koji mogu ili ne moraju biti ni blizu činjenicama, jer se iste ne znaju niti se mogu znati jer ne postoje savremenici koji su opisali i ostavili pisani ili barem trag u predanju i legendama. Bukvalno nema,0.
Čak i u primitivnim društvima si imao vođu, hijerarhiju kako je ko jeo i koji deo životinje je dobijao, ko je živeo u kojoj kolibi....nema u ljudskoj istoriji nikakve jednakosti te vrste, samo različito efikasnih i pravednijih sistema od nekih drugih.

Mislio sam da je ovo ozbiljna tema...
Kažu da je bio egalitarizam, što je valjda preteča komunizma, ne znam, pitam...ozbiljna je tema.
 


KOMUNIZAM I JEDNAKOST – ZAŠTO NE BI BIO NAŠ SISTEM?​


Komunizam u svojoj osnovi teži ka jednakosti među ljudima. Ideja je da svi imaju isto pravo na životne resurse i osnovne uslove, bez obzira na poreklo, bogatstvo ili status.


A ako pogledamo šire:


  • pred prirodom smo svi isti (svi podložni istim zakonima života i smrti).
  • pred Bogom smo svi jednaki kao ljudi.
  • u suštini, svi delimo isto postojanje i iste osnovne potrebe.

Zato se postavlja logično pitanje: ako već u osnovi svi jesmo jednaki kao ljudska bića, zašto to ne bi bio i osnov političkog i društvenog sistema?


Komunizam upravo pokušava da tu prirodnu i moralnu jednakost prenese u društvo:


  • da niko ne bude iznad drugog po bogatstvu ili poreklu.
  • da svi imaju osnovne uslove za život.
  • da društvo funkcioniše na principu zajedničkog dobra.



Šta vi mislite?

Нормално, од породице иде фамилија, братство, племе итд до уговорног феудализма и од тада институцијалне корупције којој се не назире крај без због ње неизбежне катаклизме.

Управа и бирократија комунистичких партија (осим у Кини и ваљда и Вијетнаму, Северна Кореја је традиционалистичка монархија, уз нову симболику, контра фашистичком вазалству у јужној) је такође феудална са најгорим примером у брозославији са њеним посебним агентурским коренима и улогом.
 


KOMUNIZAM I JEDNAKOST – ZAŠTO NE BI BIO NAŠ SISTEM?​


Komunizam u svojoj osnovi teži ka jednakosti među ljudima. Ideja je da svi imaju isto pravo na životne resurse i osnovne uslove, bez obzira na poreklo, bogatstvo ili status.


A ako pogledamo šire:


  • pred prirodom smo svi isti (svi podložni istim zakonima života i smrti).
  • pred Bogom smo svi jednaki kao ljudi.
  • u suštini, svi delimo isto postojanje i iste osnovne potrebe.

Zato se postavlja logično pitanje: ako već u osnovi svi jesmo jednaki kao ljudska bića, zašto to ne bi bio i osnov političkog i društvenog sistema?


Komunizam upravo pokušava da tu prirodnu i moralnu jednakost prenese u društvo:


  • da niko ne bude iznad drugog po bogatstvu ili poreklu.
  • da svi imaju osnovne uslove za život.
  • da društvo funkcioniše na principu zajedničkog dobra.



Šta vi mislite?

Нормално, од породице иде фамилија, братство, племе итд до уговорног феудализма и од тада институцијалне корупције којој се не назире крај без због ње неизбежне катаклизме.

Управа и бирократија комунистичких партија (осим у Кини и ваљда и Вијетнаму, Северна Кореја је традиционалистичка монархија, уз нову симболику, контра фашистичком вазалству у јужној) је такође феудална са најгорим примером у брозославији са њеним посебним агентурским коренима и улогом.

Опоненти "комунизму" се обично баве (често и у име Христа) фиктивним појмом незаслужене једнакости да би негирали основни друштвени захтев равноправности.

У породици смо по природи комунисти па у фамилији итд по хришћанској слози.
 
Komunizam se može posmatrati kao pokušaj da se društvo uredi po principu prirodne i moralne jednakosti.
U prirodi nema jednakosti
Postoji odredjena tolerancija kod predatora (miruju dok je niže brojno stanje ovih što samo pasu)
Ali ni to nije zbog morala već zbog egzistencije.
Jedino što naučnike buni su simbioze dve različite vrste bilo kod insekata, sisara, podvodnih živuljki - zašto to se zna ali kako e to je već ćuru ćuru...

Ako smo svi ljudi jednaki pred Bogom, pred prirodom i pred zakonom, onda ideja komunizma ide u tom pravcu — da niko ne bude iznad drugog po bogatstvu, poreklu ili statusu, nego da svi imaju jednaka prava i osnovne uslove za život.
Dogma je uvek protiv ljudske prirode bilo religijska bilo politička.
I niśta više tubspektakularnog nema niti može da bude.
Svaki sistem funkcioniše samo dok se ima para.
 
Zar nije religija iluzija i dogma? Da li hrišćanstvo i pravoslavlje imaju veze sa mozgom?

Постоје три хране, подједнако важне:
1. Нутријенти
2. Информације
3. Људска блискост

Без било које од ове три, умиремо !
Е видиш та под два је дуго векова била религија.
Ем је хранила наш мозак, ем нас је спајала са другим људима.
Са некима нас је и раздвајала, али и мржња је боља од самоће и изолације.
 
za komunizam trebaju bolji ljudi. inteligentniji i posledicno moralniji i drugaciji odgoj dece od rodjenja.
od majmuna se genetski razlikujemo 1% ili nest sl. medju sobom 0,000...01, ali to devojci srecu kvari.
svetom vladaju psihopate, najgori od najgorih. takvi su i razapeli na krstu jednog od boljih ljudi, kojeg sutra slavimo.
mislim da cemo pre unistiti planetu, nego uspostaviti neki inteligentniji sistem od ovog ubilackog
 
kod zivotinja je sve 'prirodno'.
da je sve ostalo 'prirodno' bili bi jos u pecinama
problem je sto vecina ljudi nije u stanju da docara sebi 3 koraka unapred, a kamoli 15.
problem je vecina ljudi, kao sto u prethodnom postu napisah.
mantrate gomilom floskula. koje ste kojekuda pokupili. saberete dve misli u glavurdi, treca vec previse.
evo ga 3.svestski rat iza coska. sve 'prirodo'.
ginite i dalje za gazde kao sto ste i dosad, stoko neopevana.
bitno je da si ti 'bolji' od komsije preko plota
 
Čovek da ne poveruje iako čovečanstvo još uvek ima žive primere i blisko iskustvo sa tom pošasti, koliko se likova još loži na empirijski dokazan društveni debakl.
I dalje lete floskule kao da je 1920-ta. Što je najgore, i mogu da razumem neku italijansku ili špansku studentariju pod navalom mladalačkog idealizma i buntovničkog duha, ali u zemljama koje su bile žrtve istoga i to od strane matorih koji su zakačili taj "raj", e to je van mog poimanja ljudske psihe. Jedino žal za mlados'..možda.
 
Neprirodan sistem, kratko rečeno.

У расправама би требало избегавати приговор да је комунизам неприродан, с обзиром да се исти лако може оборити указивањем на опште познату истину да је свака култура неприродна утолико што је условљена зауздавањем чисто природног (тј. животињског) понашања.

Зато је за комунизам боље рећи да је противприродан тј. да се противи принципу на којем почива природа у ширем смислу речи, дакле не пука дивљина већ читава стварност.
 
У расправама би требало избегавати приговор да је комунизам неприродан, с обзиром да се исти лако може оборити указивањем на опште познату истину да је свака култура неприродна утолико што је условљена зауздавањем чисто природног (тј. животињског) понашања.

Зато је за комунизам боље рећи да је противприродан тј. да се противи принципу на којем почива природа у ширем смислу речи, дакле не пука дивљина већ читава стварност.



Pričaš o “protivprirodnosti”, a preskačeš osnovu: i Bog i priroda su svakog čoveka napravili od istih materijala – iste kosti, iste organe, istu krv, isti osnov života. Niko nije rođen od zlata, a neko od blata. Svi dolazimo na svet kao ljudi i svi odlazimo isto. Ako je to polazna tačka, onda je jasno da je jednakost prirodna osnova, a ne nešto veštačko.


Razlike koje danas vidiš – bogatstvo, status, moć – nisu prirodni zakon, nego posledica načina kako smo organizovali društvo. I tu dolazimo do suštine: ako neko odbacuje jednakost u smislu pravedne raspodele i osnovnih uslova za sve, onda u praksi brani nejednakost. A nejednakost znači da neko ima više na račun drugih.


To nema veze sa “prirodom”, to ima veze sa egom.


Jer hajde da budemo pošteni: ako čoveku ne smeta da ima isto kao drugi, ili čak manje ako je to pravedno – to je altruizam. To je svest o zajednici. Ali ako neko uporno brani sistem gde on ili njemu slični imaju više, dok drugi imaju manje – to nije “prirodni zakon”, nego lični interes.


Zato je priča o “protivprirodnosti komunizma” pogrešno postavljena. Pitanje je jednostavno:da li prihvataš da su ljudi jednaki u osnovi i da društvo treba da odražava tu jednakost – ili braniš sistem gde razlike rastu jer to nekome odgovara?


Ne može i jedno i drugo.


I zato, bez uvijanja:ili si za pravedniji odnos među ljudima,ili svesno ili nesvesno braniš nepravdu.


Sve ostalo je filozofiranje da se sakrije suština.


Stop egoizmu.



Napomena: Egalitarizam u svojoj suštini znači težnju ka jednakosti među ljudima, i kao takav predstavlja prirodan osnov zajednice — ono što se u izvornom smislu poklapa sa idejom komunizma kao deljenja i ravnoteže, a ne dominacije.
 
"Рат и мир" и "Браћа Карамазови" су књиге из 19. века, имају листове и корице, иста слова, написане на руском језику, значи да су исте.
Pa ti sad potvrđuješ to što ja pričam, suština je ista, obe su knjige, nema razlike, i čovek može da bude dobar ili loš, ali ostaje isto biće.
 
Pa ti sad potvrđuješ to što ja pričam, suština je ista, obe su knjige, nema razlike, i čovek može da bude dobar ili loš, ali ostaje isto biće.
Niko ne brani čoveku da bude muzičar ili pisac.
Osnova je ista, temelj je isti, isto spavamo, isto jedemo, isto se razmnožavamo, isto dišemo, isto pijemo...

Па потврђујем то што причаш да је по теби биће искључиво физичко а не и духовно. А чак ни то физичко није исто, јер мушкарци и жене на пример имају различите органе и различиту физиологију и нису биолошки исти, а камоли тек духовно. Као што се различите цивилизације и културе такође духовно разликују и нису исте. Него имаш тему о мушкој пикадо играчици којој је забрањено да се такмичи са женама јер су мушкарци и жене различити, па погледај.
 
Па потврђујем то што причаш да је по теби биће искључиво физичко а не и духовно. А чак ни то физичко није исто, јер мушкарци и жене на пример имају различите органе и различиту физиологију и нису биолошки исти, а камоли тек духовно. Као што се различите цивилизације и културе такође духовно разликују и нису исте. Него имаш тему о мушкој пикадо играчици којој је забрањено да се такмичи са женама јер су мушкарци и жене различити, па погледај.
Znači muškarac je majmun a žena čovek? Zar nisu oboje ljudska bića? Zar svi tigrovi nisu svi tigrovi, ili ima i slonova među tigrovima. Hahaha Nisam video da se čovek meša sa drugim vrstama.
I ljudi su životinje, samo što bi trebali da imaju razvijeniji razum pored instinkta, i da nas to razlikuje od životinja. Ali vidim da čovečanstvo nema puno razuma. Većini je samo nagon.
Duh i telo su jedno dok smo živi. U zdravom telu, zdrav duh.
 
@Skafander

Одговорићу вештачкој интелигенцији само једном.

Убудуће ако хоћеш да разговараш са мном, у овој или некој другој теми, мораћеш да пишеш своје поруке лично.

Bog i priroda su svakog čoveka napravili od istih materijala – iste kosti, iste organe, istu krv, isti osnov života.

И шта са тим?

Све што постоји направљено је од елементарних честица, тако да се апстраховањем могу изједначити било које две ствари.

Борци за права животиња могу отићи корак даље у томе и на основу резултата захтевати да се њиховим миљеницима доделе једнака права са људима. А ако би им на то рекао да се животињама не могу дати једнака права са људима с обзиром да немају једнаке способности са људима, могли би да ти одговоре да ни људи међу собом немају једнаке способности па опет имају једнака права.

Niko nije rođen od zlata, a neko od blata.

Заправо јесте, додуше у пренесеном смислу.

Неко је, захваљујући жртвама предака, рођен са одређеним потенцијалима; неко је, услед изостанка жртава предака, рођен без њих.

Неко је, захваљујући одгоју, остварио урођене потенцијале; неко је, услед изостанка одгоја, остао неостварен.

Svi dolazimo na svet kao ljudi i svi odlazimo isto.

Тачно, али то је потпуно небитно за онај кључни период између доласка и одласка што га зовемо животом.

У њему смо различитих способности, а пошто нису све способности једнако важне — различитих смо и важности.

I tu dolazimo do suštine: ako neko odbacuje jednakost u smislu pravedne raspodele i osnovnih uslova za sve, onda u praksi brani nejednakost.

Правда је стање у коме је добијено уједно и заслужено.

Када јако способан појединац који доприноси заједници много и слабо способан појединац који не доприноси заједници много добију исто (новца, добара, земље, славе, почасти или чега год) — то је неправда.
 
"Рат и мир" и "Браћа Карамазови" су књиге из 19. века, имају листове и корице, иста слова, написане на руском језику, значи да су исте.

Добра аналогија, али мислим да имам још бољу.

Узмимо две књиге из Вавилонске библиотеке. Имају исти омот, наслов, листове и писмо којим су написане. Једино што немају исто је садржај: у првој су записана сва битна животна знања, у другој су произвољно набацана слова.

По овоме што друг Скафандер прича, то су суштински исте књиге и стога их треба изучавати са једнаком посвећеношћу.
 
@Skafander

Одговорићу вештачкој интелигенцији само једном.

Убудуће ако хоћеш да разговараш са мном, у овој или некој другој теми, мораћеш да пишеш своје поруке лично.



И шта са тим?

Све што постоји направљено је од елементарних честица, тако да се апстраховањем могу изједначити било које две ствари.

Борци за права животиња могу отићи корак даље у томе и на основу резултата захтевати да се њиховим миљеницима доделе једнака права са људима. А ако би им на то рекао да се животињама не могу дати једнака права са људима с обзиром да немају једнаке способности са људима, могли би да ти одговоре да ни људи међу собом немају једнаке способности па опет имају једнака права.



Заправо јесте, додуше у пренесеном смислу.

Неко је, захваљујући жртвама предака, рођен са одређеним потенцијалима; неко је, услед изостанка жртава предака, рођен без њих.

Неко је, захваљујући одгоју, остварио урођене потенцијале; неко је, услед изостанка одгоја, остао неостварен.



Тачно, али то је потпуно небитно за онај кључни период између доласка и одласка што га зовемо животом.

У њему смо различитих способности, а пошто нису све способности једнако важне — различитих смо и важности.



Правда је стање у коме је добијено уједно и заслужено.

Када јако способан појединац који доприноси заједници много и слабо способан појединац који не доприноси заједници много добију исто (новца, добара, земље, славе, почасти или чега год) — то је неправда.
Evo bez AI.

Ta definicija pravde koju daješ zvuči logično na prvi pogled, ali je previše uprošćena i vodi u ozbiljan problem.

Prvo, ljudi ne kreću iz istih uslova. Neko je rođen zdrav, jak, u stabilnoj porodici, sa mogućnostima. Neko drugi nije. Ako kažeš "svako dobija po zasluzi", a start nije isti, onda to više nije čista pravda, nego nagrađivanje već postojećih razlika.

Drugo, čovekova vrednost nije isto što i njegova produktivnost. Ako neko manje doprinosi jer je slabiji, bolestan ili ima lošije okolnosti, to ne znači da vredi manje kao čovek i da treba da ima manje osnovnih uslova za život.

Treće, čak i u prirodi koju pominješ, zajednice opstaju jer ne odbacuju slabije tek tako. Postoji briga o mladima, starima i ranjenima, jer zajednica nije samo zbir "najjačih", nego celina.

Zato je poenta da pravda nije da svi imaju luksuz bez obzira na doprinos, ali jeste da svi imaju dostojanstven minimum bez obzira na razlike.

Razlike u nagradi mogu da postoje, ali ne smeju da stvaraju ponor gde jedni imaju sve, a drugi nemaju osnovno.

Jer u tom trenutku to više nije "zasluga", nego sistem koji opravdava nejednakost.
I na kraju, postavlja se prosto pitanje: šta će ti više nego što ti realno treba?

Ne možeš da jedeš duplo više od drugih a da ti to stvarno koristi. Ne možeš da spavaš na dva kreveta u isto vreme. Ne možeš da živiš deset života odjednom. Postoji prirodna granica potrebe, sve preko toga je gomilanje bez svrhe.

Zato nagrada za veći doprinos ne mora da bude beskonačno materijalno "više", nego: dobro zdravlje, poštovanje zajednice, unutrašnje zadovoljstvo što si doprineo i pomogao.

To su stvarne vrednosti koje ne stvaraju nejednakost, nego jačaju zajednicu.

A ako kažeš da neko treba da dobije manje osnovnih uslova zato što je manje sposoban, kako to nije diskriminacija? Čovek ne bira uvek svoje sposobnosti, okolnosti, zdravlje. Da li to znači da treba da ima manje pravo na život?

Razlike mogu da postoje, ali ne u onome što je osnovno i potrebno za dostojanstven život.

Zato je moje pitanje jednostavno: da li pravimo društvo gde svako ima dovoljno, ili društvo gde neko ima višak koji mu realno ne treba, dok drugi nemaju ni minimum?

Skromnost i mera nisu slabost, to je razumevanje prirode i života.
 

Уозбиљи се.

Untitled.png


Untitled 2.png
 

Back
Top