Da li je IT jedina šansa da se neko izvuče iz kolotečine slaboplaćenih poslova?!

Definitivno IT nije jedini posao od kojeg može lepo da se živi. Kod svakog posla moraju dobro da se zasuču rukavi ako želiš da zarađuješ dobro, ništa se ne dobija na lepe oči.

Svi misle da je IT ceo dan lelemudanje, sedenje za kompom i primanje plate. A gde su godine mukotrpnog rada, stres, i slično. Mada mi zvuči ponekad nefer kad vidim da neki fizički radnik zarađuje 6x manje od mene.

Definitivno IT nije jedini posao od kojeg može lepo da se živi. Kod svakog posla moraju dobro da se zasuču rukavi ako želiš da zarađuješ dobro, ništa se ne dobija na lepe oči.

Svi misle da je IT ceo dan lelemudanje, sedenje za kompom i primanje plate. A gde su godine mukotrpnog rada, stres, i slično. Mada mi zvuči ponekad nefer kad vidim da neki fizički radnik zarađuje 6x manje od mene.

Ne sta podrazumevas pod fizicki radnik, da li proste poslove ili majstorske poslove koji zahtevaju izvesni fizicki rad.

Dobar zavarivač, dobar monter kuhinji, dobar keramičar i vodoinstaler, mogu da zarade i više od prosečnog programera.

Ne sta podrazumevas pod fizicki radnik, da li proste poslove ili majstorske poslove koji zahtevaju izvesni fizicki rad.

Dobar zavarivač, dobar monter kuhinji, dobar keramičar i vodoinstaler, mogu da zarade i više od prosečnog programera.
Znam da dobar majstor može da uzme vrlo dobre pare, ovde sam više mislio na prostije, ali opet fizički vrlo iscrpljujuće poslove, što po meni opet treba da bude plaćeno više. Ok, slažem se, ne kao posao za koji se plaća veština, poput određenih majstorskih poslova i IT-a, ali opet je veliki disbalans, neko se rasturi od posla svakodnevno, i opet se muči da sastavi kraj sa krajem.

Znam da dobar majstor može da uzme vrlo dobre pare, ovde sam više mislio na prostije, ali opet vrlo fizički iscrpljujuće poslove, što po meni opet treba da bude plaćeno više. Ok, slažem se, ne kao posao za koji se plaća veština, poput određenih majstorskih poslova i IT-a, ali opet je veliki disbalans.

Pretpostavljam da pricas za Srbiju. Tu ne znam trenutno kakve su zarade fizikalaca, ali u Nemackoj fizikalac moze da dodje do 1800-2000 neto mesecno, dok prosecan programer je 3500-4000. Znaci duplo vise.

Pričamo o Srbiji, za običnog momka/devojku koji nisu završili fakultet, a nemaju neki poseban talenat koji bi naplatili. Aha znamo već i priču za zanate da se to sad dobro plaća ali i šta sve zanat nosi sa sobom... Nije lako i nije ni za svakog... Treba tu treninga, veštine i obučavanja...

Od ,,elegantnijih" poslova da li je IT danas jedina opcija da se mlad čovek u Srbiji izvuče iz kolotečine 70-80k poslova koji će posle dve tri godine možda biti 90k. Ili da neko kononobariše po 60 sati nedeljno i nema nikakav život osim posla.😩

Pričamo o ljudima bez fakulteta ili sa završenim neperspektivnim fakultetima, što je kada se sve uzme u obzir dosta dosta veliki broj mladih.

Pogledajte prilog 1557129
Kakav IT, moras cijeli dan da buljis u kompjuter, daleko bolje ti je biti zanatlija, velika prednost poslova sa kompjuterom je da nisi vezan za mjesto, tj mozes negdje biti i u karibima i kucati na kompjuteru. Ako si osoba koja je vezana za mjesto IT je uzasan posao.

Kakav IT, moras cijeli dan da buljis u kompjuter, daleko bolje ti je biti zanatlija, velika prednost poslova sa kompjuterom je da nisi vezan za mjesto, tj mozes negdje biti i u karibima i kucati na kompjuteru. Ako si osoba koja je vezana za mjesto IT je uzasan posao.

Da bi dosao do nivoa da imaju toliko poverenje u tebe, da im je svejedno odakle radis, moras mnoogoo da se pomucis, da postanes bas bas iskusan i pouzdan, i da firma stekne ogromno poverenje.

I moras da budes strpljiv, to dodje posle 10+ godina truda.

Znam bezbroj njih koji ulete u IT pricu misleci da ce za godinu-dve moci da budu odlicno placeni digitalni nomadi.

Praksa je mnooogoo drugacija.

Najbolje plaćeni poslovi u Njemačkoj za 2024. godinu uključuju niz profesija u različitim sektorima. Evo nekoliko najplaćenijih:

1. Doktor- Lekari u Njemačkoj imaju jednu od najviših plata, sa prosječnom godišnjom zaradom od oko 85,100 evra, u rasponu od 47,400 do 142,200 evra

2. Pilot- Piloti zarađuju u prosjeku 83,300 evra godišnje, sa rasponom plata od 27,600 do 160,900 evra

3. Portfolio menadžer- Ova pozicija donosi prosječnu godišnju platu od oko 81,000 evra, sa rasponom od 46,300 do 137,800 evra

4. Softverski arhitekta- Softverski arhitekti imaju prosječnu godišnju zaradu od 81,500 evra, sa rasponom od 58,100 do 123,700 evra

5. Pravni savjetnik-Pravni savjetnici zarađuju prosječno 78,900 evra godišnje, sa rasponom od 50,600 do 123,800 evra

6. Menadžer rizika- Menadžeri rizika imaju prosječnu godišnju platu od 76,500 evra

7. Poslovni menadžer- Poslovni menadžeri zarađuju prosječno 75,100 evra godišnje

8. Aktuar - Aktuari, koji se bave analizom rizika, zarađuju prosječno 72,000 evra godišnje

9. Menadžer za isporuku usluga - Ovi profesionalci zarađuju prosječno 78,000 evra godišnje, sa rasponom od 47,200 do 130,600 evra

10. Konsultant za menadžment**: Menadžment konsultanti imaju prosječnu godišnju zaradu od 82,000 evra, sa rasponom od 40,200 do 141,700 evra

Ovi poslovi ne samo da nude visoke plate, već često dolaze i sa dodatnim pogodnostima kao što su bonusi i mogućnosti napredovanja. Visoke plate su obično rezultat visoke odgovornosti, specijalizovane edukacije i značajnog iskustva u relevantnim poljima.

U 2024. godini, neki od najbolje plaćenih poslova u Sjedinjenim Američkim Državama obuhvataju različite sektore, uključujući zdravstvenu zaštitu, tehnologiju i menadžment. Evo nekoliko najplaćenijih pozicija:

1. Anesteziolozi- Ovi lekari specijalizovani za anesteziju i upravljanje bolom zarađuju u proseku oko 302,970 dolara godišnje. Posao zahteva opsežno obrazovanje, uključujući medicinski fakultet i nekoliko godina specijalizacije tokom rezidencije

2. Hirurzi - Hirurzi specijalizovani za različite vrste operacija zarađuju oko 265,544 dolara godišnje. Ova profesija zahteva rigorozan obrazovni put, uključujući medicinski fakultet i nekoliko godina specijalizacije tokom rezidencije

3. Sertifikovani registrovani medicinski anesteziolozi (CRNA)**: Ove napredne medicinske sestre koje administriraju anesteziju zarađuju prosečno oko 203,090 dolara godišnje

4.Ortodonti i oralni hirurzi- Ove dentalne specijalnosti su veoma unosne, sa ortodontima koji zarađuju oko 204,800 dolara godišnje i oralnim hirurzima koji zarađuju oko 190,500 dolara godišnje

5. Naftni inženjeri - U energetskom sektoru, naftni inženjeri zarađuju oko 171,000 dolara godišnje. Ova oblast zahteva specijalizovanu diplomu iz naftnog inženjerstva ili srodne discipline

6. Menadžeri softverskog inženjeringa-Vođenje timova softverskih inženjera donosi prosečnu godišnju platu od oko 156,100 dolara. Ovi menadžeri kombinuju tehničku ekspertizu sa veštinama liderstva

7. Menadžeri informacionih sistema-Takođe poznati kao IT menadžeri, zarađuju oko 115,644 dolara godišnje, nadgledajući tehnološku infrastrukturu organizacije

8. Finansijski menadžeri-Zaduženi za upravljanje finansijskim zdravljem organizacije, finansijski menadžeri zarađuju oko 107,984 dolara godišnje. Ova uloga često zahteva naprednu diplomu iz finansija ili srodne oblasti

9.Lekari specijalisti - Kao što su anesteziolozi, hirurzi, i ortodonti, koji zarađuju više od 200.000 dolara godišnje

10.Menadžeri informacionih sistema i tehnologije** - Ovi profesionalci igraju ključnu ulogu u osiguravanju efikasnog rada IT infrastrukture i zarađuju prosečno oko 200.000 dolara godišnje

Jel se to meri kao i kod nas što u suštini nema doktora? Zakažeš online, dođeš taj dan čekiraš se, sediš ceo dan u čekaonici ali nema ko da te pregleda? Onda i mogu visoke plate da budu ako imaš dva doktora i jednu crkvu po svakoj bolnici kao u srbiji.

Kbc Banjica :pop: :worth:

IMG-8fd28508b502059b0e174507f1a0aec7-V.jpg

Da bi dosao do nivoa da imaju toliko poverenje u tebe, da im je svejedno odakle radis, moras mnoogoo da se pomucis, da postanes bas bas iskusan i pouzdan, i da firma stekne ogromno poverenje.

I moras da budes strpljiv, to dodje posle 10+ godina truda.

Znam bezbroj njih koji ulete u IT pricu misleci da ce za godinu-dve moci da budu odlicno placeni digitalni nomadi.

Praksa je mnooogoo drugacija.
Upoznao sam neke Argentinice u Urugvaju koji su bili graficki dizajneri mislim, kad su im dobri valovi za surfanje pobacaju kompjutere, daske pod ruke i na plazu, to mi se jako svidjelo sa radom sa kompjuterom da nisi vezan za mjesto i nemas radno vrijeme , drug mi je ITer ali on samo testira i prodaje programe a u Rumuniji mu tipovi prave programe, znaci nije cijeli dan za kopjuterom ima promjenu sto je interesantno, ima kontakte sa klijentima poboljsava im produktivnost kroz digitalizaziju itd a to sto mu ti Rumuni rade po cijeli dan samo za kopjuterom 8 sati nije za mene, radje bi bio zanatlija ako moram sa biram.

Najbolje plaćeni poslovi u Njemačkoj za 2024. godinu uključuju niz profesija u različitim sektorima. Evo nekoliko najplaćenijih:

1. Doktor- Lekari u Njemačkoj imaju jednu od najviših plata, sa prosječnom godišnjom zaradom od oko 85,100 evra, u rasponu od 47,400 do 142,200 evra

2. Pilot- Piloti zarađuju u prosjeku 83,300 evra godišnje, sa rasponom plata od 27,600 do 160,900 evra

3. Portfolio menadžer- Ova pozicija donosi prosječnu godišnju platu od oko 81,000 evra, sa rasponom od 46,300 do 137,800 evra

4. Softverski arhitekta- Softverski arhitekti imaju prosječnu godišnju zaradu od 81,500 evra, sa rasponom od 58,100 do 123,700 evra

5. Pravni savjetnik-Pravni savjetnici zarađuju prosječno 78,900 evra godišnje, sa rasponom od 50,600 do 123,800 evra

6. Menadžer rizika- Menadžeri rizika imaju prosječnu godišnju platu od 76,500 evra

7. Poslovni menadžer- Poslovni menadžeri zarađuju prosječno 75,100 evra godišnje

8. Aktuar - Aktuari, koji se bave analizom rizika, zarađuju prosječno 72,000 evra godišnje

9. Menadžer za isporuku usluga - Ovi profesionalci zarađuju prosječno 78,000 evra godišnje, sa rasponom od 47,200 do 130,600 evra

10. Konsultant za menadžment**: Menadžment konsultanti imaju prosječnu godišnju zaradu od 82,000 evra, sa rasponom od 40,200 do 141,700 evra

Ovi poslovi ne samo da nude visoke plate, već često dolaze i sa dodatnim pogodnostima kao što su bonusi i mogućnosti napredovanja. Visoke plate su obično rezultat visoke odgovornosti, specijalizovane edukacije i značajnog iskustva u relevantnim poljima.
A nama ostanu oni kojima Nemci neće da se bave 😁

Treba napomenuti da su ove plate kada si zaposlen u firmi kao radnik.

Na primer, kao programer, freelancer, mozes da zaradis 2 do 3 puta vise nego kao programer zaposlen u firmi. Slicno je i sa mnogim drugim zanimanjima.

A ovo za lekare mi je isto malo sumnjiv podatak, nisam cuo ni za jednog pocetnika lekara (Asistentarzt) koji ima samp 48K. Bukvalno su pocetne reda 60K.
Plus na dnevnice za dezurstva se ide i do 1000 neto mesecno.

IT vazi za perspektivan i poprilicno dobro placen posao ne samo kod nas vec uopste u svetu, nije to nista jedinstveno samo za nase podneblje.

Inace posao kao i svaki drugi, ako zelis da radis bilo sta u IT-u samo zbog toga da bi imao "pareee" onda nemoj ni da pokusavas, mrzeces na kraju taj posao.

To je takodje jos jedan od razloga zasto se tu toliko ne gledaju fakultetske diplome jer to sto si ti ucio na fakultetu pre 5-10 -15 godina 50-80% tih informacija mozes da okacis o zid, ali naravno da to moze posluziti kao super odskocna daska jer ipak imas neko elementarno predznanje i podlogu za dosta brze dalje usavrsavanje.

IT zahteva konstantno ucenje, tehnologija se veoma brzo menja i moraces da ucis konstantno nove stvari i nove tehnologije, i to mozes samo ako te stvarno interesuju te stvari, to da ti sedis, malo raduckas od kuce, gledas film i primas veliku platu do penzije ... tesko.

Ovde vidim da se spominje NCR i primetio sam da dosta ljudi pljuje NCR i mislim da je mahom ovo sto sam rekao na pocetku razlog.

Radio sam i u NCR-u, NCR je sjajna korporacija, bez obzira da li su im menadzeri losi ili dobri sama firma ima fantasticnu korporativnu kulturu, bez obzira koliko ti je nadredjeni "drkad*ija" on ne sme da krsi njihova interna pravila inace ce HR da mu otfikari glavu, njihov HR je babaroga prvenstveno jer su decentralizovani, velika je sansa ako prijavis svog "sefa" taj slucaj ce prvo da ide u Indiju, Holandiju gde vec .. na obradu pa se onda salje nasima sto kapiram da otezava "mutne radnje", i bez obzira na kojoj si poziciji bilo da radis u call centru, IT helpdesk,Analyst, Developer, Admin ... svi imaju jednaka prava i svi su ravnopravno ukljuceni u sve aktivnosti koje firma organizuje. Takve stvari pogotovo kod nas se retko vidjaju cak i u drzavnim institucijama.

Velika boljka NCR-a je to sto dobar broj ljudi odlazi tamo a da nikad u zivotu nisu imali veze niti aspiracija prema informacionim tehnologijama i opet im je pruzena prilika, i umesto da upijaju znanje i iskustvo jer im je to savrsena sansa da vide kako uopste funkcionisu pravi veliki korporativni moderni mega sistemi (to je pravi IT monstrum u odnosu na neke druge firmice) jedino sto gledaju je da dobiju neku zvucnu titulu tipa tim lider, supervizor i da imaju vecu platu od komsijine .. sto se vecini obije o glavu.

PS. Inace oni imaju mnogo timova, neki su losi neki su dobri, zavisi i sta i gde radis, ali koliko god da su ti ljudi losi sam taj njihov osnovni pravilnik/sistem kojeg se slepo drze ide u tvoju korist.

Poslednja izmena:

Back