• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Da li je Isus Hristos Bog?

kainos

Obećava
Poruka
92
Ono što je u početku je Reč-Bog.

A da je Sin samo od rođenja jeste stih koji kaže:"ti si sin moj ja te SAD rodih", Jevrejima 1,5

Izraz danas ili sad je izraz u vremenu. Večnost nije vreme

Mi govorimo sada o Miheju 5,2...neki prijevodi - jer njegov iskon, izlazak, porijeklo, početak bijaše u vječnosti. I ta vječnost je prevedena u svim skoro biblijama, samo da bi se dokazalo da je Isus vječan, što taj tekst uopšte ne govori. Pravi prijevd bi bio od davnih dana, od davnina. Znači da je Isus u vječnosti bio rođen.

Jovan Prezviter

Iskusan
Poruka
5.414
Rekoh ti da pročitaš onu knjižicu. Izreke 8,22-30...ne da mi se sada kopirati iz nje...prije nego što je sve nastalo, on se rodi....

Pitanje je da li se to odnosi na Hrista ili na Božiju mudrost. Mislim da se tu radi o mudrosti Božijoj a ne na Hrista.

U Miheju 5,2 se ne pominje rođenje već "izlasci" tj. neko ko ishodi od davnih vremena u smislu ne njegovog postanka ni rođenja već Njegvoog autoriteta .Kako bilo izraz je preveden sa večnosti ili od iskona...sad neko ubacuje da se odnosi na davna vremana ali vremena nastaju sa stvorenim..a On je pre stvaranja :)..ubaci taj kontekst. Mi u Jovanu 1,1-3 vidimo da se radi o početku stvaranja..poredak je da je Isus tada Reč.

Nego ti ne veruješ u Božanstvo Isusa Hrista?

Zoran Štros

Primećen član
Poruka
674
Ono što je u početku je Reč-Bog.
Gdje piše - Isus je RIJEČ? Gdje piše da je Gospodin Yehoshua sam reko - Ja sam RIJEČ! - ? Ja sam BOG! - ?
NIGDJE NIKAD! Zašto ne?
Pa zato jer NEMA LAŽI U BIBLIJI!
za one kojima je RIJEČ = SIN:

RIJEČ = BOG
BOG = OTAC JHVH

kad bi SIN Gospodin Yehoshua Krist - bio RIJEČ TO bi značilo da je SIN = BOG
tada imaš DVA BOGA Boga Oca i Boga Sina
tada si Više božac

Poslednja izmena od moderatora:

Zoran Štros

Primećen član
Poruka
674
1. TIMOTEJU 2,5 –

POSREDNIK DO BOGA = Čovjek
============================
1. TIMOTEJU 2,5
Jer JEDAN je Bog, = OTAC JHVH

JEDAN je i posrednik između Boga i ljudi,

ČOVJEK –

Krist Isus,
================================

1. TIMOTEJU 2,5
Jer jedan je Bog,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

BOG JE JEDAN OTAC JHVH
Bog iz 1.BZ
------------------------------------------------------------------

1. TIMOTEJU 2,5
jedan je i posrednik između Boga i ljudi,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

JEDAN JE POSREDNIK IZMEĐU
BOGA OCA JHVH I LJUDI
-----------------------------------------------------------------

1. TIMOTEJU 2,5
ČOVJEK - Krist Isus,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Yehoshua JE ČOVJEK
Yehoshua NIJE BOG

Jovan Prezviter

Iskusan
Poruka
5.414
Gdje piše -
Isus je RIJEČ?
Gdje piše da je Gospodin Yehoshua sam reko -
Ja sam RIJEČ! - ?
Ja sam BOG! - ?

NIGDJE NIKAD!
Zašto ne?

Pa zato jer NEMA LAŽI U BIBLIJI!

==========================

za one kojima je RIJEČ = SIN:

RIJEČ = BOG
BOG = OTAC JHVH

kad bi SIN Gospodin Yehoshua Krist - bio RIJEČ
TO bi značilo da je SIN = BOG

tada imaš DVA BOGA
Boga Oca i Boga Sina

tada si Više božac

Evo društvance antitrinitaraca stiglo. Ne znam gde ste do sad?

Zoki, tvoje citiranje je nalošije..ne ljuti se...Kainos to mnogo bolje radi pa prati našu diskusiju.

Pozdrav.

Zoran Štros

Primećen član
Poruka
674
poredak je da je Isus tada Reč.
1. IVANOVA 5,7

Jer su trojica, što svjedoče u NEBU:

"OTAC, RIJEČ I DUH SVETI;

i ova su trojica jedno,

…………………………………………..

POSTOJI SVJEDOČANSTVO NA NEBU.
TROJE JE NA NEBU.

1. NA NEBU JE BOG JEDINI JHVH.
2. BOG JEDINI JHVH IMA SVOJU RIJEČ KOJOM SVE STVARA.
RIJEČ JE BOG.
3. BOG JHVH IMA SVOGA DUHA.
BOG JHVH JE SVET I NJEGOV DUH JE SVETI DUH.

NA NEBU JE BOG JHVH – KOJI JE:
OTAC I NJEGOVA STVARALAČKA RIJEČ I NJEGOV SVETI DUH
KOJI ČINE JEDNOGA BOGA JHVH.

kainos

Obećava
Poruka
92
Pitanje je da li se to odnosi na Hrista ili na Božiju mudrost. Mislim da se tu radi o mudrosti Božijoj a ne na Hrista.

U Miheju 5,2 se ne pominje rođenje već "izlasci" tj. neko ko ishodi od davnih vremena u smislu ne njegovog postanka ni rođenja već Njegvoog autoriteta .Kako bilo izraz je preveden sa večnosti ili od iskona...sad neko ubacuje da se odnosi na davna vremana ali vremena nastaju sa stvorenim..a On je pre stvaranja :)..ubaci taj kontekst. Mi u Jovanu 1,1-3 vidimo da se radi o početku stvaranja..poredak je da je Isus tada Reč.

Ja vjerujem u Božanstvo Isusovo.

Poruka
4.573
I Sin bese kod Boga :)
a moje postove ne smes ni da citas

sta pise ko je jedini Svevisnji i Tvorac svega?

Psalam 83:18 da bi se znalo da si jedino ti, kojemu je ime Jehova,
Svevišnji koji je nad svom zemljom!

Dostojan si, Jehova, Bože naš, primiti slavu i čast i moć, jer si ti SVE stvorio

i tvojom voljom sve postoji i stvoreno je.” ”(Otkrivenje 4:11)
Ovo APSOLUTNO u Bibliji ovako NIJE napisano!!!! Pise citiracu Bibliju od reci do reci u Psalmu 83.18
I neka znadu da si ti, kome je ime Gospod(NE JEHOVA TO SE NIGDE NE SPOMINJE!!!), jedini najvisi nad svom zemljom.
Svuda gde vi Jehovini svedoci ubacujete "Bog Jhvh" NE PISE TAKO!!IZMISLJATE!!

Poruka
4.573
1. IVANOVA 5,7

Jer su trojica, što svjedoče u NEBU:

"OTAC, RIJEČ I DUH SVETI;

i ova su trojica jedno,

…………………………………………..

POSTOJI SVJEDOČANSTVO NA NEBU.
TROJE JE NA NEBU.

1. NA NEBU JE BOG JEDINI JHVH.
2. BOG JEDINI JHVH IMA SVOJU RIJEČ KOJOM SVE STVARA.
RIJEČ JE BOG.
3. BOG JHVH IMA SVOGA DUHA.
BOG JHVH JE SVET I NJEGOV DUH JE SVETI DUH.

NA NEBU JE BOG JHVH – KOJI JE:
OTAC I NJEGOVA STVARALAČKA RIJEČ I NJEGOV SVETI DUH
KOJI ČINE JEDNOGA BOGA JHVH.
Kako ti lupash gluposti nevidjeno...Sveta trojica su Otac, Sin I Sveti duh. Trojica koji su jedno-Otac i Sin Bog I ISus Hrist su samo 2 pojave jednoga Boga a Duh Sveti prozima obojicu znaci-njih 3 su 1!!! A obvo trvoje "Bog ima SVOGA duha je HAHHAHAHHAHHAHHHHHA"!!!! Neverovatno kako te nije sramota! Plus toga sto su komplet ti tvoji Jehovi svedoci tako pogresni, vestacki, tako ustvari ljude skrecete s pravoga puta. P. C. U [prethodnom postu sam te vec osporio tj da se NIGDE u Bibliji ne pominje tako kako vi tvrdite-nigde ne stoji da je ime Bozje Jhvha!!

Jovan Prezviter

Iskusan
Poruka
5.414
Sve što Otac može činiti, može i Sin. Ali Adam je Kristov, Krist je Božji. Krist je glava mužu, a Bog glava Kristu. Na koncu će se i sam Isus predati sve Bogu, da Bog bude Bog u svemu. Isus uvijek činit Božju volju. Isus ima svoga Boga. To kaže Biblija, ne ja.

Ovo što si naveo dakle, se odnosi na "Hrista". Zašto je to važno? Zato što je Reč Božija postala telo. Kao takva Ona je postala telo tj. Hristos. Sve ovo da je "Hrist Božiji"...da je "Bog glava Hristu"..što si naveo odnosi se na Utelovljenu Reč Božiju a ne na odnos koji postoji oduvek. Kao što Reč Božija ili Isus nije Sin po poretku na nebu već je to postao utelovljenjem.

Zato ako te bude ovi stihovi shvati da ta "podčinjenost" Hrista je nakon utelovljenja. Evo šta kaže apostol Pavle o tom novm poretku od utelovljenja:

"Budući, pak, da deca imaju telo i krv, tako i On uze deo u tome, da smrću satre onog koji ima državu smrti, to jest đavola; Jevrejima 2,14

Taj udeo podrazumeva i potčinjenost jer se izjednačio sa nama. Ali kao što vidiš sve je to učinjeno u proscesu spasenja..a ne kao večita relacija u ovom odnosu Božanstva.

Pozdrav.

Jovan Prezviter

Iskusan
Poruka
5.414
Na ovo sve se nadovezuje logično pitanje..zašto je Hristos ili Reč Božija morala uzeti obličje sluge iako to nije?

Nastavak iz Jevrejima 2 nam može dati jasan odgovor:

"Jer beše dužan u svemu da bude kao braća, da bude milostiv i veran poglavar sveštenički pred Bogom, da očisti grehe naše", Jevrejima 2,17

Da bi očistio naše grehe morao je da bude u svemu kao braća. Vrlo bitno..znači odgovor je zbog greha..tj. morao je tako učiniti da bi mogao obezbediti naše očišćenje od greha. Zato ako je "bio dužan da bude kao braća" sasvim je jasno da je morao biti i "potčinjen"..morao je uzeti ulogu potčinjenog kao što i jeste.

Drugi razlog je sledeći:

"Jer u čemu postrada i skušan bi u onome može pomoći i onima koji se iskušavaju", Jevrejima 2,18

Dakle, On je morao biti kao braća i u telu da bi prošao naša iskušenja koja i mi prolazimo. On da je ostao u svojoj Božanskoj prirodi ne bi mogao iskusiti naše stanje. On se spustio u potpunosti na naše stanje. Ali On je pobedio iskušenja i greh i to kao "brat naš" tj. kao jedan od nas. Da je došao kao Bog ta pobeda nad iskušenjima ne bi bila realna. Greh je morao biti pobeđen samo u ovom našem sadašnjem stanju slabosti. Zato se možemo u potpunosti osloniti na Njega. Kakav divan Bog!!!

Na kraju apostol Pavle ovo još jasnije potvrđuje u Rimaljanima 8.

"Jer što zakonu beše nemoguće, jer bi oslabljen telom, posla Bog sina svojega u obličju tela grehovnoga, i za greh osudi greh u telu", Rimljanima 8,3

Dakle, još jasnije...Hristos je morao doći u telu "grehovnom" tj. ovom našem sadašnjem stanju a ne savršenom kao što je imao Adam, nego ovom našem slabom i sklonom grehu da bi u takvom telu pobedio greh. Greh je morao biti pobeđen ali u ovom našem telu i prirodi i to je Hristos ostvario. Sada je pobeda bila potpuna jer da je Hristos došao u Božanskoj prirodi to ne bi bila pobeda jer Bog neće grešiti..da je došao u telu Adama pre pada u greh opet bi bio u prednosti u odnosu na nas jer bi bio imun na većinu iskušanja koja mi imamo pa bi mu bilo lakše..On je došao u ovom našem poniženom telu i tako pobedio greh.

Dakle, vidimo sve što je Isus učinio svo ovo poniženje u odnosu na Njegovu pravu prirodu je u procesu našeg spasenja i pobede nad grehom.

Ako je On uzeo to dobrovljno poniženje da li je onda bilo logično da se Isus takav uzdiže i izjednačava sa Bogom? Ne naravno. On je u skladu sa svojim stanjem koje je uzeo na sebe govorio o svom odnosu sa Bogom. Ne zato što je to Njegova prava priroda već zato še je Sebe izjenačio sa nama.."da bude u svemu kao braća", Jevrejima 2,14

Aleluja.

south railroad

Domaćin
Poruka
4.418
Dakle, još jasnije...Hristos je morao doći u telu "grehovnom" tj. ovom našem sadašnjem stanju a ne savršenom kao što je imao Adam, nego ovom našem slabom i sklonom grehu da bi u takvom telu pobedio greh. Greh je morao biti pobeđen ali u ovom našem telu i prirodi i to je Hristos ostvario. Sada je pobeda bila potpuna jer da je Hristos došao u Božanskoj prirodi to ne bi bila pobeda jer Bog neće grešiti..da je došao u telu Adama pre pada u greh opet bi bio u prednosti u odnosu na nas jer bi bio imun na većinu iskušanja koja mi imamo pa bi mu bilo lakše..On je došao u ovom našem poniženom telu i tako pobedio greh.
Za ovo nije lose pogledati iz danasnjeg Zitija reci sv. Silvestera pape rimskog (+337) koje je govorio u prepirci sa Jevrejima pred carem Konstantinom i majkom njegovom Jelenom https://svetosavlje.org/zitija-svetih-2/3/

А Јевреји рекоше: Зашто је било потребно да се Бог роди у телу људском? Зар није могао друкчије спасти род људски?

– Светитељ одговори: У Бога је све могуће. Али је требало да ђаво буде побеђен од онога, који је од њега био побеђен. Човек је би побеђен од њега, али човек рођен не на обичан природни начин, не од мушкарчевог учешћа, него човек саздан од земље, и то од такве земље која је била као девојка чиста и чедна. Јер тада земља још не беше проклета од Бога, нити је беше оскрнавила крв убијенога брата или неко убиство зверова; још је не беху почели кварити трулежна тела мртваца; нити беше окаљана од неких нечистих и прљавих дела. Од такве земље би прародитељу саздано тело, које божанско удахнуће оживе. Када свезлобни ђаво победи таквога и тако рођенога човека, требало је стога да и сам буде побеђен од таквог истог човека. А такав је Господ наш Исус Христос, рођен, не на обичан начин и по природном закону, него од чисте и свете девојачке утробе, као Адам од чедне земље. И као што Адам би оживљен божанским удахнућем, тако се и Господ наш Исус Христос оваплоти дејством Духа Светога који је сишао на Пресвету Дјеву, и беше савршени Бог и савршени човек по свему, осим греха, имајући у једном лицу две природе: божанску и човечанску. Човечанска природа дакле пострада за нас, а Божансгво остаде нестрадално. И употреби светитељ овакво поређење: као што се не секу сунчани зраци када се сече дрво обасјано сунчаним зрацима, тако и човечанска природа Христова, сједињена са Божанством, мада претрпе страдања, Божанство ипак не пострада.

Zoran Štros

Primećen član
Poruka
674
2. IVANOVA 1,3

Bila s nama milost, milosrđe i mir

od Boga OCA = JHVH -

i

od SINA = G JEHOSHUE -
OČEVA = OD BOGA JHVH -
Isusa Krista
u istini i ljubavi!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Jasno rečeno:
========================
DVIJE OSOBE ! !
------------------------
1,
JEDNA JE BOG OTAC JHVH
2,
druga je SIN
od Boga Oca JHVH =

Gospodin Yehoshua
koji NIJE Bog

jer je BOG - SAMO JEDAN - OTAC - JHVH

Jovan Prezviter

Iskusan
Poruka
5.414
Ovo nisam bas dobro razumeo. Znaci li to da je Hristos postao sinom tek nakon utelovljenja a da je pre toga bio Rec?

Tako sam ja razumeo za sada. Na osnovu onoga iz Pisma, ima puno citata koji navode na ovu misao i ukazuju da je Gospod naš uzeo obličje Sina(kako god mi razumeli taj pojam) u procesu našeg spasenja.
Uzgred vidiš i sam koliko se antitrinitarci "ubiše" da nam dokažu da Isusovo sinovstvo negira Njegovo Božanstvo nerazumejući kontekst.
No i pored toga, nevezano za njih onako uporednom čitanjem tekstova meni je postalo jasno da je Isus uzeo obličje sluge, Sina itd..upravo za naše spasenje.
Isus je "Reč Božija", da, to je ono što apostol Jovan kaže "u početku"...međutim Isus je zapravo Bog, pravi Bog kako kaže Pismo. I taj izraz "reč Božija" je uslovna mislim jer on samo odražava proces stvaranja a pre toga Isus je sam Bog.
Kao što mogu zaključiti Isus samo uzima uloge u dva procesa. Jedan je stvaranje a drugi je iskupljenje. I u tim procesima On je "Reč Božija" ili "Sin". Ali On je više od toga pre jednog i drugog procesa On je Bog.
Pozdrav.

Poslednja izmena:

Dе Sisti

Legenda
Poruka
68.864
Zdravo, Jovane.
Dobro je što te, opet, imamo i na ovoj temi :)
Ranije sam, sa Glasnikom, započinjao tu priču na temu tog njegovog shvatanja trijadologije
Ali, iz poznatih razloga, ta priča je zamrla.
Zato kažem, dobro je da te imamo na temi, da s tobom prozborim koju o tome. :ok:

Ako sam dobro razumeo taj stav koji zastupa(te):
Sinovstvo Logosa nije "organsko", već "dogovorno"?

Poslednja izmena:
Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.