Da li je Isus Hrist bio prosvetitelj?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
333.571
Sam Isus za sebe je rekao: “Ja sam videlo svetu: ko ide za mnom neće hodati po tami, nego će imati videlo života.”

Pojavio se u vremenu kada su ljudi imali potrebu za verom koja bi im zadovoljila dusu i vratila veru i nadu u buducnost..
Bio je to pogodan trenutak za Isusa Hrista kog je Bog posalo da ljudima vrati veru i nadu i da ih prosvetli.

Gledajuci kroz istoriju a posebno danas kakvo je čovecanstvo postavlja se pitanje da li je Isus bio prosvetitelj
i koliko je uspeo u svojoj nameri stvorivsi veru koja je bila od svog nastanka uvek suprostavljena drugoj ?
I u cemu je prosvetlio ljude osim u "Ја sam Gospod Bog tvoj, nemoj imati drugih Bogova osim mene"
 
“Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog kolena, onih koji mrze na mene. A činim milost na hiljadama onih koji me ljube i čuvaju zapovesti moje.”

Ova zapovest je protiv stvaranja idola, vidljivog pretstavljanja Boga. Stvaranje idola koji pretstavlja Boga je slavljenje lažnog boga.
Zar to ipak nije stvaranje jednog idola-Boga
 
“Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog kolena, onih koji mrze na mene. A činim milost na hiljadama onih koji me ljube i čuvaju zapovesti moje.”

Ova zapovest je protiv stvaranja idola, vidljivog pretstavljanja Boga. Stvaranje idola koji pretstavlja Boga je slavljenje lažnog boga.
Zar to ipak nije stvaranje jednog idola-Boga
https://www.rastko.rs/svecovek/duhovnost/vlnikolaj/vnikolaj-katihizis.html#_Toc520735230
 
Sam Isus za sebe je rekao: “Ja sam videlo svetu: ko ide za mnom neće hodati po tami, nego će imati videlo života.”
Говорио је и:
2. И отворивши уста своја, учаше их говорећи:
3. *Блажени сиромашни духом, јер је њихово Царство небеско; [*Ис 57, 15; Лк 6, 20-49.]
4. *Блажени који плачу, јер ће се утјешити; [*Ис 61, 2.]
5. *Блажени кротки, јер ће наслиједити земљу; [*Пс 37, 11.]
6. Блажени гладни и жедни правде, јер ће се наситити;
7. Блажени милостиви, *јер ће бити помиловани; [*Јак 2, 13.]
8. Блажени чисти срцем, *јер ће Бога видјети; [*1 Јн 3, 2, 3.]
9. Блажени миротворци, јер ће се синови Божији назвати;
10. *Блажени прогнани правде ради, јер је њихово Царство небеско. [*1 Пет 3, 14.]
11. *Блажени сте када вас срамоте и прогоне и лажући говоре против вас свакојаке рђаве ријечи, због мене. [*1 Пет 4, 14.]
Pojavio se u vremenu kada su ljudi imali potrebu za verom koja bi im zadovoljila dusu i vratila veru i nadu u buducnost..
Bio je to pogodan trenutak za Isusa Hrista kog je Bog posalo da ljudima vrati veru i nadu i da ih prosvetli.
Није се појавио него је послат од Бога. За Бога не постоји "погодан тренутак" јер он управља свим тренуцима.
Gledajuci kroz istoriju a posebno danas kakvo je čovecanstvo postavlja se pitanje da li je Isus bio prosvetitelj
i koliko je uspeo u svojoj nameri stvorivsi veru koja je bila od svog nastanka uvek suprostavljena drugoj ?
Којој другој супротстављена?
I u cemu je prosvetlio ljude osim u "Ја sam Gospod Bog tvoj, nemoj imati drugih Bogova osim mene"
Исусова порука није у старом завету.
 
A да ли је било хришћанства пре Светог Саве ?
Na ovim prostorima? Pa nema ga ni posle Sv. Save... Hriscanstvo je doslo kao trend, kao svojevremeno televizija... Ljudi su ga "prihvatali", ali su onu najbitniju sustinu prosle religije sacuvali i provukli je... Sve ono sto je najvaznije iz prosle religije ostalo je u narodu... Nisu bile bitne Hristosove reci kao ni danas....
 
Na ovim prostorima? Pa nema ga ni posle Sv. Save... Hriscanstvo je doslo kao trend, kao svojevremeno televizija... Ljudi su ga "prihvatali", ali su onu najbitniju sustinu prosle religije sacuvali i provukli je... Sve ono sto je najvaznije iz prosle religije ostalo je u narodu... Nisu bile bitne Hristosove reci kao ni danas....
Зар нису Свети Кирило и Методије донели хришћанство на ове просторе ?
Какав тренд, од Светог Кирила и Методија постојало је неколико епархија, народ је тек почео да се описмењава и у већини је био многобожачки ?
Свети Кирило и Методије су преводили Јеванђеља која су се читала на богослужењима. Сваки манастир има неки стари Јеванђелистар, где су записани делови Јеванђеља који су се читали и тумачили.
Za nas je bitnije da li je Sv. Sava bio prosvetitelj, jer ga slavimo kao skolsku slavu...
A naravno da nikako nije....
Ниси ми још објаснио како Свети Сава може бити битнији од Христа када да није Христа не би било ни Светог Саве ?
 
da li je Isus bio prosvetitelj
jeste
i koliko je uspeo u svojoj nameri
pogledaj koliko ima ljubavi prema Bogu i bližnjima oko tebe, pa će ti se kazati odgovor da li je uspeo...
stvorivsi veru koja je bila od svog nastanka uvek suprostavljena drugoj ?
misliš suprotstavljena SZ? ili suprotstavljena ostalim verama koje su po hrišćanstvu sve jedna te ista religija Satanina u kojoj se obožava Sunce, svevideće oko i seksualnost?
I u cemu je prosvetlio ljude osim u "Ја sam Gospod Bog tvoj, nemoj imati drugih Bogova osim mene"
to nije Isus rekao, ali to se podrazumeva. Isus je rođen u kontekstu religije koja je imala takvo poimanje Boga i njegovih zapovesti. On nikad nije direktno rekao da je on Bog, nego je uvek pričao o Bogu kao Ocu nebeskom. Ono što je on pokušao bilo je da nađe pravu osnovu morala koji je dobar kao osnova za sva društva koja žele da se razvijaju. On je sasvim ispravno našao da je ta osnova ljubav za Boga i bližnje.
 
Говорио је и:
2. И отворивши уста своја, учаше их говорећи:
3. *Блажени сиромашни духом, јер је њихово Царство небеско; [*Ис 57, 15; Лк 6, 20-49.]
4. *Блажени који плачу, јер ће се утјешити; [*Ис 61, 2.]
5. *Блажени кротки, јер ће наслиједити земљу; [*Пс 37, 11.]
6. Блажени гладни и жедни правде, јер ће се наситити;
7. Блажени милостиви, *јер ће бити помиловани; [*Јак 2, 13.]
8. Блажени чисти срцем, *јер ће Бога видјети; [*1 Јн 3, 2, 3.]
9. Блажени миротворци, јер ће се синови Божији назвати;
10. *Блажени прогнани правде ради, јер је њихово Царство небеско. [*1 Пет 3, 14.]
11. *Блажени сте када вас срамоте и прогоне и лажући говоре против вас свакојаке рђаве ријечи, због мене. [*1 Пет 4, 14.]

Није се појавио него је послат од Бога. За Бога не постоји "погодан тренутак" јер он управља свим тренуцима.

Којој другој супротстављена?

Исусова порука није у старом завету.
Isusova poruka je svuda. Jesi citao Sveto pismo ili samo o religiji citas po sajtovima? Isus je Bog koji je postojao oduvijek. Postojao je samim tim i prije svog dolaska na zemlju. Samim tim Isus kao Bog se pojavljuje i u Starom zavjetu govoreci kroz sve starozavjetne pisce. Javljao se od Apostola Pavla pa na dalje. A i direktno je bio,ako si citao nesto vise od sajtova,i kod Avrama ,kad su mu do satora dosla tri Andjela,tj jedan je bio Isus. Isus se takodje pojavio kod Lota pred samo unistenje Sodoma
 
jeste

pogledaj koliko ima ljubavi prema Bogu i bližnjima oko tebe, pa će ti se kazati odgovor da li je uspeo...

misliš suprotstavljena SZ? ili suprotstavljena ostalim verama koje su po hrišćanstvu sve jedna te ista religija Satanina u kojoj se obožava Sunce, svevideće oko i seksualnost?

to nije Isus rekao, ali to se podrazumeva. Isus je rođen u kontekstu religije koja je imala takvo poimanje Boga i njegovih zapovesti. On nikad nije direktno rekao da je on Bog, nego je uvek pričao o Bogu kao Ocu nebeskom. Ono što je on pokušao bilo je da nađe pravu osnovu morala koji je dobar kao osnova za sva društva koja žele da se razvijaju. On je sasvim ispravno našao da je ta osnova ljubav za Boga i bližnje.
mislim na hrišcanstvo vs druge religije..
 
Говорио је и:
2. И отворивши уста своја, учаше их говорећи:
3. *Блажени сиромашни духом, јер је њихово Царство небеско; [*Ис 57, 15; Лк 6, 20-49.]
4. *Блажени који плачу, јер ће се утјешити; [*Ис 61, 2.]
5. *Блажени кротки, јер ће наслиједити земљу; [*Пс 37, 11.]
6. Блажени гладни и жедни правде, јер ће се наситити;
7. Блажени милостиви, *јер ће бити помиловани; [*Јак 2, 13.]
8. Блажени чисти срцем, *јер ће Бога видјети; [*1 Јн 3, 2, 3.]
9. Блажени миротворци, јер ће се синови Божији назвати;
10. *Блажени прогнани правде ради, јер је њихово Царство небеско. [*1 Пет 3, 14.]
11. *Блажени сте када вас срамоте и прогоне и лажући говоре против вас свакојаке рђаве ријечи, због мене. [*1 Пет 4, 14.]

Није се појавио него је послат од Бога. За Бога не постоји "погодан тренутак" јер он управља свим тренуцима.

Којој другој супротстављена?

Исусова порука није у старом завету.
To je iz Deset Božijih zapovesti ..sto se moze tumaciti kao stvaranje Boga -idola
 
Ti i hmm onaj ste bas strucni za Bibliju 😆 Bas volim citati vase odgovore,produhovim se odmah 😅
ja malo znam o Bibliji, ali to što znam se trudim da dublje razumem. Postoji i drugi pristup da sve znaš ali ništa stvarno ne razumeš. E sad najbolje bi bilo sve znati i sve razumeti. Pa ti probaj, pa onda nas koji malo znamo prosvetli svojim uvidima.
 

Back
Top