Da li je Isus Hrist bio prosvetitelj?

Jovan Prezviter

Iskusan
Poruka
5.412
Sam Isus za sebe je rekao: “Ja sam videlo svetu: ko ide za mnom neće hodati po tami, nego će imati videlo života.”

Pojavio se u vremenu kada su ljudi imali potrebu za verom koja bi im zadovoljila dusu i vratila veru i nadu u buducnost..
Bio je to pogodan trenutak za Isusa Hrista kog je Bog posalo da ljudima vrati veru i nadu i da ih prosvetli.

Gledajuci kroz istoriju a posebno danas kakvo je čovecanstvo postavlja se pitanje da li je Isus bio prosvetitelj
i koliko je uspeo u svojoj nameri stvorivsi veru koja je bila od svog nastanka uvek suprostavljena drugoj ?
I u cemu je prosvetlio ljude osim u "Ја sam Gospod Bog tvoj, nemoj imati drugih Bogova osim mene"

Isus i hrišćanstvo donose prosvetu i prosvetljenje uma onima koji žive po tom učenju. Ali ako gledamo na one koji se formalno nazivaju hrišćanima kod većine njih se ne vidi ništa od toga jer ne žive po tome.

coco bill

Poznat
Poruka
9.430
Žive svetovno, nepromenjenim životom. I onda neko sa strane ko gleda zaključi da zato što ljudi u hrišćanskim zemljama se ne razlikuju po običajima, navikama i životu od onih koji to nisu formalno, da je do učenja u hrišćanstvu. Nije, već je do stava onih koji se zovu hrišćani a ne žive po tim načelima.
Govoriš o sebi kao hrišćaninu ili kao posmatraču sa strane?

RIA77

Iskusan
Poruka
6.630
Sve si rekla u zaključku uvodnog posta.
Uslov. Umišljenost. Narcisoidnost.

Ukoliko veruješ u istog i hrišćanin si,
Isus je bio učitelj dotadašnjim verama i religijama.
Исус је прво био богочовек, па тек онда све остало.
Био је дугоочекивани Месија кога је очекивао читав људски род. Дакле био је много више од просветитеља.

Jovan Prezviter

Iskusan
Poruka
5.412
Исус је прво био богочовек, па тек онда све остало.
Био је дугоочекивани Месија кога је очекивао читав људски род. Дакле био је много више од просветитеља.

Samo što mnogi koji se izdaju za hrišćane na žalost nisu usvojili i implementirali u svoj život ta načela koja utiču na naš ovozemaljski život. A to je najvažnije.
To vidimo po delima svakodnevnim, navikama, slabostima karaktera, gnevljivosti, nedobronamernosti, zlobe, psovkama, zajedvljivosti...ovo su svakodnevna ispoljavanja većine. Hristova nauka i nauka Pisma ove stvari iskorenjuje.

RIA77

Iskusan
Poruka
6.630
Samo što mnogi koji se izdaju za hrišćane na žalost nisu usvojili i implementirali u svoj život ta načela koja utiču na naš ovozemaljski život. A to je najvažnije.
To vidimo po delima svakodnevnim, navikama, slabostima karaktera, gnevljivosti, nedobronamernosti, zlobe, psovkama, zajedvljivosti...ovo su svakodnevna ispoljavanja većine. Hristova nauka i nauka Pisma ove stvari iskorenjuje.
По овоме како ти пишеш, апостол Павле пише савршеним људима. Но међутим знамо добро да то није тако.

Kako za koga. ^
На другом Христовом доласку Христос неће бити онакав као када је долазио први пут, већ у сили и слави.

Jovan Prezviter

Iskusan
Poruka
5.412
По овоме како ти пишеш, апостол Павле пише савршеним људима. Но међутим знамо добро да то није тако.

Upravo Pavle kritikuje neke koji nisu takvi. A promena karaktera i života nije delo "savršenih", već to je osnova na koju se dalje gradi.

Nije dakle smisao tavorenje u svakodnevici, kako se ovde često posmatra taj hrišćanski život, a cilj neka kozmetička promena života, već je smisao promena iz korena naših navika i pogleda a cilj je još viši, cilj je održavanje takvog života u svim aspektima i svakodnevnim iskušenjima. To je hrišćanski život.

Znam da se u većini hrišćanskih zemlja, ovde kod nas posebno, hrišćanski život ne shvata kao radikalna promena životnog stila i navika (u korenu, u motivima) već pre svega kroz neku spoljašnju formu pobožnosti koja ne dotiče mnogo svakodnevni život. To je na žalost pogrešno.

Tako kod verujućih ostaje gordost, ekstremizam, bahatost u ponašanju koje se pak samo kozmetički popravlja a kroz neko poštovanje forme i minimuma verskih pravila savest se umiruje i ide se i dalje starim putem.

DedaStojan

Aktivan član
Poruka
1.286
Sam Isus za sebe je rekao: “Ja sam videlo svetu: ko ide za mnom neće hodati po tami, nego će imati videlo života.”

Pojavio se u vremenu kada su ljudi imali potrebu za verom koja bi im zadovoljila dusu i vratila veru i nadu u buducnost..
Bio je to pogodan trenutak za Isusa Hrista kog je Bog posalo da ljudima vrati veru i nadu i da ih prosvetli.

Gledajuci kroz istoriju a posebno danas kakvo je čovecanstvo postavlja se pitanje da li je Isus bio prosvetitelj
i koliko je uspeo u svojoj nameri stvorivsi veru koja je bila od svog nastanka uvek suprostavljena drugoj ?
I u cemu je prosvetlio ljude osim u "Ја sam Gospod Bog tvoj, nemoj imati drugih Bogova osim mene"
Svrha je razoriti ,podjeliti ljude.

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
32.631

Kako neko da ti ugradi struju u kucu kada neces?
I onda kazes da nema elektricara.
Svet ne zeli...
Jer ne moze onda da zivi u mraku.

Prosvetitelj?
Bog koji nas je stvorio..

Poruka
9.520

Просветио је и просвећујуе и даље Духом Светим - Утешитељем, Кога је обећао уместо Себе као Онога, који ће нас Хришћане ''свему што је говорио научити''...

И вера није супротстављена другој ''вери'' већ невери и кривовери (јереси), а та три појма су код тебе збркани у једно те исто... отуд контрадикције у твом сагледавању

Poruka
9.520
Ova zapovest je protiv stvaranja idola, vidljivog pretstavljanja Boga. Stvaranje idola koji pretstavlja Boga je slavljenje lažnog boga.
Zar to ipak nije stvaranje jednog idola-Boga
Не против видљивог представљања Бога, већ код представљања нећег лажног нпр. лажног бога као Бога...

Нпр. Мојсије је заповедио у Левитској књизи да се представе у првој скинији два огромна Анђела херувима (металне статуе од десетак метара), који су постављени у древном Божијем храму били као код нас православних иконостас, који је одвајао олтар, од ванолтарског дела цркве... а сложићеш се да су статуе Херувима - изображења... да не би у томе видела контрадикцију, схвати да је ковчег завета и изображења анђела око њега, реална духовна појава, а не вештачка - која и јесте забрањивана

Исти тај Мојсије је дао да се на храмовној завеси изаткају слике анђела, јер анђели увек окружују Бога, а херувими одвајајау Бога од непосвећених у богослужење... и везене слике анђела на завеси су исто изображења заповеђена Мојсијем... и опет нема контрадикције, јер је Мојсије и дао заповест о неправљењу идола у храму и заповедио реална изображења из духовног света

Дакле, дата је заповест против злоупотребе изображења, а не против изображења, која у духовном свету реално постоје...

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.