Quantcast

Da li je Isus bogocovek ili sin boziji ?

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.300
" ...Evanđelje po Mateju prenosi sledeće Isusove reči:

„Ne mislite da sam ja došao da donesem mir na zemlju; nisam došao da donesem mir nego mač. Jer sam došao da rastavim čoveka od oca njegovog i kćer od matere njene i snahu od svekrve njene: I neprijatelji čoveku postaće domašnji njegovi. Koji ljubi oca ili mater većma nego mene, nije mene dostojan; i koji ljubi sina ili kćer većma nego mene, nije mene dostojan. I koji ne uzme krst svoj i ne pođe za mnom, nije mene dostojan.[2]“
(―)
Evanđelje po Luki prenosi sledeće Isusove reči:

„Mislite li da sam došao da donesem mir na zemlju? Ne, kažem vam, nego razdor. Jer će od sad pet njih u jednoj kući biti razdeljeni; podeliće se troje protiv dvoje i dvoje protiv troje, otac protiv sina i sin protiv oca, majka protiv kćeri i kći protiv majke, svekrva protiv svoje snahe i snaha protiv svekrve.[3]“
(―)
Evanđelje po Tomi navodi sledeće Isusove reči:

„Ljudi možda misle da sam došao svijetu donijeti mir. Ne znaju da sam zemlji došao donijeti neslogu, vatru, mač, rat. Jer petoro će ih biti u kući: troje će biti protiv dvoje i dvoje će biti protiv troje, otac protiv sina i sin protiv oca. I svako će tu biti sam.[4]“
(―)..."

" ...Tumačenja
Prema pravoslavnom tumačenju, kada kaže "nisam došao da donesem mir nego mač“, Hristos misli na pobunu protiv ovoga sveta, na duhovnu pobunu dobra protiv zla.[5]

Teofilakt Ohridski tumači ove Hristove reči ovako: "Pod ocem i majkom i svekrvom razumi sve staro, a pod sinom i ćerkom i snahom sve novo. Gospod dakle želi, da bi njegove nove i božanske zapovesti i učenja pobedila sve naše stare grehovne navike i običaje".[6]

Nikolaj Velimirović tumači da Isus nije došao da miri "istinu i laž, mudrost i glupost, dobro i zlo, pravdu i nasilje, skotstvo i čovečnost, nevinost i razvrat, Boga i mamona", nego je doneo duhovni mač da raseče i odvoji jedno od drugoga, da se ne mešaju. Velimirović objašnjava da "ako sin pođe za Hristom a otac ostane u mraku laži, istina Hristova rastaviće ih". Takođe, ako je ćerka hrišćanka, a majka nije, tu ne može biti zajednice. Jer je "istina milija od oca", a "Hristos slađi od majke". Velimirović napominje da onaj ko zavoli Hrista ne mora biti telesno odeljen od svojih srodnika; dovoljno je dušom biti razdvojen, i ne primati "neverničke misli i dela". Nikolaj zaključuje da između donošenja mira i donošenja mača nema protivrečnosti, jer Hrist "daje svoj nebeski mir onima koji iskreno veruju u njega. Ali nije došao da stvori mir između sinova svetlosti i sinova mraka".[7]

Elejn Pejgels podseća da je Isus zahtevao je od onih koji ga slede da ostave sve — porodicu, kuću, decu, posao, bogatstvo — da bi mu se pridružili.[8] A sam on, kao prototip, bio je beskućnik koji je odbacio sopstvenu porodicu, izbegao brak i porodičan život, tajanstveni lutalica koji je zahtevao istinu, po svaku cenu, čak i po cenu sopstvenog života.[8]..."...

https://sh.wikipedia.org/wiki/Nisam_došao_da_donesem_mir

svesnaglista

Legenda
Poruka
53.806

„Ne mislite da sam ja došao da donesem mir na zemlju; nisam došao da donesem mir nego mač. Jer sam došao da rastavim čoveka od oca njegovog i kćer od matere njene i snahu od svekrve njene: I neprijatelji čoveku postaće domašnji njegovi. Koji ljubi oca ili mater većma nego mene, nije mene dostojan; i koji ljubi sina ili kćer većma nego mene, nije mene dostojan. I koji ne uzme krst svoj i ne pođe za mnom, nije mene dostojan.[2]“
(―)

„Mislite li da sam došao da donesem mir na zemlju? Ne, kažem vam, nego razdor. Jer će od sad pet njih u jednoj kući biti razdeljeni; podeliće se troje protiv dvoje i dvoje protiv troje, otac protiv sina i sin protiv oca, majka protiv kćeri i kći protiv majke, svekrva protiv svoje snahe i snaha protiv svekrve.[3]“
(―)

„Ljudi možda misle da sam došao svijetu donijeti mir. Ne znaju da sam zemlji došao donijeti neslogu, vatru, mač, rat. Jer petoro će ih biti u kući: troje će biti protiv dvoje i dvoje će biti protiv troje, otac protiv sina i sin protiv oca. I svako će tu biti sam.[4]“
(―)..."

" ...Tumačenja
Meni bi tumačenje po Jungu bilo prihvatljivije.

hogarius

Veoma poznat
Poruka
14.704

(―)

(―)

(―)..."

" ...Tumačenja
Prema pravoslavnom tumačenju, kada kaže "nisam došao da donesem mir nego mač“, Hristos misli na pobunu protiv ovoga sveta, na duhovnu pobunu dobra protiv zla.[5]

Teofilakt Ohridski tumači ove Hristove reči ovako: "Pod ocem i majkom i svekrvom razumi sve staro, a pod sinom i ćerkom i snahom sve novo. Gospod dakle želi, da bi njegove nove i božanske zapovesti i učenja pobedila sve naše stare grehovne navike i običaje".[6]

Nikolaj Velimirović tumači da Isus nije došao da miri "istinu i laž, mudrost i glupost, dobro i zlo, pravdu i nasilje, skotstvo i čovečnost, nevinost i razvrat, Boga i mamona", nego je doneo duhovni mač da raseče i odvoji jedno od drugoga, da se ne mešaju. Velimirović objašnjava da "ako sin pođe za Hristom a otac ostane u mraku laži, istina Hristova rastaviće ih". Takođe, ako je ćerka hrišćanka, a majka nije, tu ne može biti zajednice. Jer je "istina milija od oca", a "Hristos slađi od majke". Velimirović napominje da onaj ko zavoli Hrista ne mora biti telesno odeljen od svojih srodnika; dovoljno je dušom biti razdvojen, i ne primati "neverničke misli i dela". Nikolaj zaključuje da između donošenja mira i donošenja mača nema protivrečnosti, jer Hrist "daje svoj nebeski mir onima koji iskreno veruju u njega. Ali nije došao da stvori mir između sinova svetlosti i sinova mraka".[7]

Elejn Pejgels podseća da je Isus zahtevao je od onih koji ga slede da ostave sve — porodicu, kuću, decu, posao, bogatstvo — da bi mu se pridružili.[8] A sam on, kao prototip, bio je beskućnik koji je odbacio sopstvenu porodicu, izbegao brak i porodičan život, tajanstveni lutalica koji je zahtevao istinu, po svaku cenu, čak i po cenu sopstvenog života.[8]..."...

https://sh.wikipedia.org/wiki/Nisam_došao_da_donesem_mir
kako god citirani tekst tumacili Teofilakt, Nikolaj, Elejn, ili bilo ko drugi, ne moze da izmeni smisao napisanog - jednostavno taj dasa nije dosao da donese mir i ljubav u porodici, vec da sprovede svoje namere.

svesnaglista

Legenda
Poruka
53.806
:)

Upoznaj i nas manje upucene u to tumacenje , pa da se ispregovaramo ...
Što ja da budem provodadžika. Upoznaj se sam.

Svađaše se ljudi međusobno, pa i ratovaše zbog Isusa, al ništa ne uradiše
pametno.
Onaj ko nije primetio da je on ta kuća i pobrojane likove unutar sebe, nije
ni koraknuo ka Isusu. Može sebe nazivati njegovim sledbenikom, pa i
tumačem pisma, ali realno on to nije i ne može biti. Jer bez unutrašnjeg
trenja, nema pokretanja.
Ako otpori dolaze iz okoline, kroz bliske članove porodice ili od prijatelja,
samo su odraz našeg unutrašnjeg stanja. Treba to primetiti.

KPCTAHK

Aktivan član
Poruka
1.300
Aman-zaman, ljudi, da li ste, uopšte, normalni ?! Te "teološke" floskule i mlaćenje prazne slame vređaju intelekt svakome, iole obrazovanom, čoveku … Bog je jedanGospod Isus Hrsitos je BogBog se nije rodio - On oduvek postoji i uvek će postojatiGospod Isus Hristos, kao jedna od volja, (pojava, oblika, podoba i sl,) Božijih se nije rodio - On je kroz telo žene, od Boga za to izabrane Marije Djeve, ovaplotio (utelesio dušu) kako bi suštinu ljudskog života osetio i kako bi sa ljudima Novi Zavet (ugovor, sporazum, dogovor i sl.) sklopio i tako ih pravilno usmerio i olakšao im životno breme, koje moraju da nose u skladu sa njihovim razmišljanjem i ljudskim činjenjem. Dakle, da utvrdimo gradivo:

- Gospod Isus Hristos je Bog, Jedan, Jedini i Večni,
- On se je ovaplotio (dušu utelesio) na način koji sam potencirao i zbog tog razloga,
- Gospod Isus Hristos je samo jedna od mnogobrojnih pojava Boga, Jednog, Jedinioga

Šta tu nije nejasno i zašto se o tome, uopšte, vodi rasprava ?

Poslednja izmena:

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.300
Što ja da budem provodadžika. Upoznaj se sam.

Svađaše se ljudi međusobno, pa i ratovaše zbog Isusa, al ništa ne uradiše
pametno.
Onaj ko nije primetio da je on ta kuća i pobrojane likove unutar sebe, nije
ni koraknuo ka Isusu. Može sebe nazivati njegovim sledbenikom, pa i
tumačem pisma, ali realno on to nije i ne može biti. Jer bez unutrašnjeg
trenja, nema pokretanja.
Ako otpori dolaze iz okoline, kroz bliske članove porodice ili od prijatelja,
samo su odraz našeg unutrašnjeg stanja. Treba to primetiti.

Sta kaze Junge sprocu:
"...Ako otpori dolaze iz okoline, kroz bliske članove porodice ili od prijatelja, samo su odraz našeg unutrašnjeg stanja. Treba to primetiti." ...?

"Provodadzisi" malo , sto si stipsa ...?

ISTRAZIVAC9

Veoma poznat
Poruka
12.763
a tesko sebe u tu stvar da umetne..za tebe je neizvodljiva misija za boga..
Postajes komplikovana, :)

- - - - - - - - - -

Mogao je da zacne od Duha Svetoga i postane covek ili Sin Coveciji ...
Sin Bozji oduvek postoji
Adam je oblikovan od praha zemaljskog i kada je YHWH Elohim dao Zivotni dan, postao je dusa ziva, tako da se ne bi ovo moglo uklopiti, :)
Sin je postojao samo pre Avrama,a ne od vecnosti, tako pise, :)

The Zodiac

Aktivan član
Poruka
1.130
netacno

U Bibliji pise da je Isus prvi stvoren :)

da ima pocetak

jasno pise za Isusa da je

početak Božjih dela stvaranja
Otkrivenje 3:14

prvenac svega sto je stvoreno Kolosanima 1:15

a preko njega je sve ostalo stvoreno... Kolosanima 1:15
Skroz netacno
Hristos je Alfa i Omega ,Prvi i Poslednji

- - - - - - - - - -

8.Ja sam alfa i omega, početak i svršetak, govori Gospod, koji jest, i koji bješe, i koji će doći, svedržitelj.

10.Bijah u duhu u dan nedjeljni, i čuh za sobom glas veliki kao trube koje govoraše: ja sam alfa i omega, prvi i pošljednji;