Da li je istina da se zivelo bolje za vreme Milosevica?

veruj da nije jer sam imao obicaj da obavezno jedan sloj odvojim od preostala dva i to je bila polovina osamdesetih.Kasnije pocetkom devedesetih dobija crveno pakovanje
Могуће да ми је сећање зарибало.
Деведесетих до 1995 нико није јео милку или фанту. Санкције
 
Могуће да ми је сећање зарибало.
Деведесетих до 1995 нико није јео милку или фанту. Санкције
ma kako nije ,svercovalo se na veliko iz Madjarske i Bugarske.Bile pune pijace svercovane robe
Citajuci sta pisete sticem utisak da smo isli goli i bosi,dok je u praksi najveci broj mladih furao najke i adidas
 
naravno da nije, ali to ovde nije tema, nego cinjenica da su ljudi uspevali uprkos sankcijama i nemogucnosti legalnog rada da rese stambeno pitanje to jest egzistenciju.
Pa nije pohvalan taj izvopr prihoda, na stranu sto ih je vecina podmicivalo carinike i sto je sverc zabranjena aktivnost.


Jedno su ljudi koji su bili otpusteni pa se snalazili i svercovali da bi prehranili porodice, ali taj ko je napravio kucu, to je vec organizovano radio i nije za zaljenje.
 
Јаднику...
Да могу да те вратим у моје детињство само на пет минута не би ти пало на памет да кажеш то што си рекао...
Covece koliko lazi si ispisao, nadmašio si i av cak onog golubovica 😐
Kako si ti sve to preziveo, kako si se školovao...ako nikad niceg nije bilo?
Jesu nesrecne 90e bile mucne i teške i zbog toga nema potrebe za dodatnim lagarijama i izmišljotinama
 
Pa nije pohvalan taj izvopr prihoda, na stranu sto ih je vecina podmicivalo carinike i sto je sverc zabranjena aktivnost.
sta bi ti htela u sitaciji sankcija rata i 700 000 izbeglica ? Recimo da si ti 1994. imala 25 godina, supruga i dete,ti ne bi popunjavala prihode nekim svercom ili radom na crno,ne bi ohrabrila supruga da od tako stecenih para sredite sebi kucu ? "Jaoj Milane ne bih ja to,to nije u redu" ?
 
sta bi ti htela u sitaciji sankcija rata i 700 000 izbeglica ? Recimo da si ti 1994. imala 25 godina, supruga i dete,ti ne bi popunjavala prihode nekim svercom ili radom na crno,ne bi ohrabrila supruga da od tako stecenih para sredite sebi kucu ? "Jaoj Milane ne bih ja to,to nije u redu" ?
Ma nije ili ne samo i izbeglicama rec...pre svega je rec o ovdasnjim stanovnicima koji su se obogatili na svercu.

Zasto ja nisam sagradila kucu tih godina? Nego iz godine u godinu sve siromasnija? Pa ne mozemo svi da se damo u sverc da bi sagradili kuce i jeli milka cokolade.
 
Ma nije ili ne samo i izbeglicama rec...pre svega je rec o ovdasnjim stanovnicima koji su se obogatili na svercu.

Zasto ja nisma sagradila kucu tih godina? Nego iz godine u godinu sve siromasnija? Pa ne mozemo svi da se damo u sverc da bi sagradili kuce.
niko se na svercu nije obogatio izuzev par promila privilegovanih,ali je jedan visoki procenat normalnih ljudi tako na jedini nacin sticao prihode
 
Tacno, medjutim u pogranicnim podrucjima dobar deo i "neprivilegovanih" ljudi je stekao kuce svercom, o privilegovanim i da ne pisem.
naveo sam ti primer izbeglica.Tada ti je trebao samo materijal,majstora je bilo koliko hoces i mnogo toga se radilo na mobu.Ljudi su se medjusobno pomagali.Danas vise ne mozes da nadjes majstora jer malo ko hoce da radi, a drustvo je kolektivno otislo u murac.
Danas prodaju nasledstva i zemlju da bi kupili stan stan od 50qm u zgradi sa trideset stanova i ziveli u zivanarniku
 
naveo sam ti primer izbeglica.Tada ti je trebao samo materijal,majstora je bilo koliko hoces i mnogo toga se radilo na mobu.Ljudi su se medjusobno pomagali.Danas vise ne mozes da nadjes majstora jer malo ko hoce da radi, a drustvo je kolektivno otislo u murac.
Danas prodaju nasledstva i zemlju da bi kupili stan stan od 50qm u zgradi sa trideset stanova i ziveli u zivanarniku
Izbeglice, ukoliko im je tamo odakle su izbegli zaplenjena ili unistena imovina i ne moze da se nadoknadi ili proda po trzisnoj ceni, ne treba oporezivati za to.

Ove druge ali pre svega mislim na nase mada i neke izbeglice jer su primali plate, pak koji su preko pite pogacu stekli svercom, treba.
 
Касете, CD је био скуп, компјутере су имали најбогатији исто као и CD player.
Негде од 1991 - 1998 ПГП је штампао цедеове у иностранству

prodavali su se bugarski CD-ovi naveliko i sve aktuelne si tako mogao da nađeš, bili su ti bugarski u kioscima mislim na trgu republike npr
kod SKC-a su valjda isto tako prodavali raznu muziku ili razmenjivali ploče i možda CD-ove ali nisam tamo išla pa ne znam, možda ima neko ko je to aktivno radio da napiše
kompove ne nužno najbogatiji već tehnički pismeniji ili zainteresovaniji za kompove tada, bili su znatno manje udobni nego sad računari ali je bilo ljudi koje je to zanimalo, uglavnom programeri i manje drugih, npr koji su koristili za taj proto-internet ...ok pretostavljam ne jako siromašni ali srednja klasa, ili se neko dovijao nekako da nabavi komp itd, to je već vreme prvih PC-jeva a možda i amiga / atarija za egzotične, 90te ; ) još uvek su postojale diskete :D ali naravno male, velike su već bivale out :think:

možda si u pravu, ti bugarski su možda početak 2000tih ... mada su CD-ovi postojali u 90tim, bilo je CD klubova, pa iznajmiš CD i presnimiš neki album :zcepanje: na kasetu

bugarski znači piraterija, neki popularni CD pa ga valjda tamo ispiraterišu, imam nekoliko takvih aktuelnih tada
 
još se kotrljao socijalizam znači imao si taj osećaj i pored problema, fakulteti su još bili skoro besplatni, moglo je da se razvlači studiranje
nije bilo izvršitelja još npr i svih takvih stvari
nije bilo društvenih mreža i snimanja, OK bio je recimo chat ali to je neki manji procenat. znači manja društvena kontrola u neku ruku ipak. samo oni koji su baš hteli da koriste računare, ne mobilne
hrvatsko primorje je prestajalo da bude neko od glavnih letovališta, i sad tamo odeš nekako šunjajući se, znači od 90 se to briše kao uobičajeno mesto za letovanje
ali dosta toga ide postepeno pa se ne primeti u stvari
u stvari mešam ovde 90te i početak 2000tih

mislim da su pre na studijama npr ljudi mnogo muvali sa mestima u stud. domovima : )) sad mislim da postoje neki mehanizmi da toga nema? a pre nije moglo da se reguliše pa su svašta radili, preprodavali ili slično :D
mada verovatno da nas sad neko teleportuje u 95. (nevezano za rat) krizirali bismo što je sve sporije i nema ovoga i onoga
 
kompove ne nužno najbogatiji već tehnički pismeniji ili zainteresovaniji za kompove tada, bili su znatno manje udobni nego sad računari ali je bilo ljudi koje je to zanimalo, uglavnom programeri i manje drugih, npr koji su koristili za taj proto-internet ...ok pretostavljam ne jako siromašni ali srednja klasa, ili se neko dovijao nekako da nabavi komp itd, to je već vreme prvih PC-jeva a možda i amiga / atarija za egzotične, 90te ; ) još uvek su postojale diskete :D ali naravno male, velike su već bivale out :think:
Деведесетих су владале касете и плоче.
Имати CD player или имати 486 и CD player било је право богатство.
У средњој школи сам тачно знао ко има CD player, a jeдан другар који продаје мед је набавио 486.
Више људи је имало Комодор 64 деведесетих али ту нема CD плејера.
Амигу је појело време, била је веома скупа осамдесетих а деведесетих су људи куповали PC.
Дискови плоче и касете су се продавале код SKC до 2003.
Домаћи оригинали и пирати заједно и страни пирати и оригинал плоче.
 
još se kotrljao socijalizam znači imao si taj osećaj i pored problema, fakulteti su još bili skoro besplatni, moglo je da se razvlači studiranje
Тачно, али деведесетих је храна у мензама била катастрофа. А тежина факултета не може да се пореди са болоњом.
Изађе 100 људи положи двоје. Толико о факултетима.
Грађевина и слични факултети су били толико тешки 90% људи их је напуштало са прве године.
Генерално испити су били на већини факултета усмено, ако немаш пара иди кући и није за тебе факултет.
Није било као данас.
nije bilo izvršitelja još npr i svih takvih stvari
Тачно али је било терора народњака са ТВ и фолкотека.
nije bilo društvenih mreža i snimanja, OK bio je recimo chat ali to je neki manji procenat. znači manja društvena kontrola u neku ruku ipak. samo oni koji su baš hteli da koriste računare, ne mobilne
Било је мање друштвених мрежа и млади нису били толико депресивни. Деведесетиих је било незамисливо да постоји видео надзор у школи, школски полицајац, да девојчица пребије девојчицу, или да малолетна особа изврши самоубиство
Данас дете млађе од 14 година изврши самоубиство, деведесетих је то било немогуће.
Преживели смо крађе патика 1993, то је био хаос, одеш у град и вратиш се бос, гадно.
Мобилни телефони су кренули од 1997 али само за оне са дубоким џепом.
mislim da su pre na studijama npr ljudi mnogo muvali sa mestima u stud. domovima : )) ad mislim da postoje neki mehanizmi da toga nema? a pre nije moglo da se reguliše pa su svašta radili, preprodavali ili slično :D
mada verovatno da nas sad neko teleportuje u 95. (nevezano za rat) krizirali bismo što je sve sporije i nema ovoga i onoga
Студирали су људи тврђег кова, долазе раслабљене генерације.
 

Back
Top