Да ли је и зашто је брак данас изгубио на важности?

Izgubio je na važnosti jer se struktura društva promenila, zakoni su se promenili, ali to nije pravilo za sve zemlje. Evo koja je razlika između bračne i vanbračne zajednice sa prednostima i manama: https://advocate.rs/brak-i-vanbracna-zajednica-prednosti-i-mane/
Прочитао сам чланак, који је баш са правне стране а и овако, лаички, добро описан и сагледан, и разумљив. Баш оно о чему је @manem78 писао. Ипак, увидом у ове правне регулативе видимо да ипак ванбрачна заједница има мање (правних и законских) предности него брак, и више мана. Но, од човека до човека, али постоји облик који се сматра опште прихватљивијим за просечног човека.

Прочитао сам чланак, који је баш са правне стране а и овако, лаички, добро описан и сагледан, и разумљив. Баш оно о чему је @manem78 писао. Ипак, увидом у ове правне регулативе видимо да ипак ванбрачна заједница има мање (правних и законских) предности него брак, и више мана. Но, од човека до човека, али постоји облик који се сматра опште прихватљивијим за просечног човека.
Upravo tako.

Немој мене да нападате одма, има 10000 порука. То су његови ставови. Ја се не слажем са њима.

Nema sta da te napadam, samo kazem ono sto vidim, a protivno je pravilniku (i jos vaznije, protivno je ljudskosti): govor mrznje.

Al opusteno. Jedna od svrha ovog foruma je i da pokaze zasto je balkan toliki raspad.

To je zakonski problem i rešivo je. Pitam, koja je to prednost iz ugla lične sreće? Možda nekome ko je religiozan nešto znači. Mana je naravno, što kod razvoda nastaje zaje*ancija.
A to šta je "prosečno" prihvatljivo to neka prihvati "prosečan" čovek.

Nema sta da te napadam, samo kazem ono sto vidim, a protivno je pravilniku (i jos vaznije, protivno je ljudskosti): govor mrznje.

Al opusteno. Jedna od svrha ovog foruma je i da pokaze zasto je balkan toliki raspad.
Немој тако, није балкан распад. Кажем ти пошаљи споран материјал и решићемо

To je zakonski problem i rešivo je. Pitam, koja je to prednost iz ugla lične sreće? Možda nekome ko je religiozan nešto znači. Mana je naravno, što kod razvoda nastaje zaje*ancija.
A to šta je "prosečno" prihvatljivo to neka prihvati "prosečan" čovek.
Па када човек и жена једно другом кажу "да" заувек. И када неко одлучи да упркос твојим манама и врлинама буде твој сапутник и сапатник, то је нешто што врло утиче на личну срећу

Па када човек и жена једно другом кажу "да" заувек. И када неко одлучи да упркос твојим манама и врлинама буде твој сапутник и сапатник, то је нешто што врло утиче на личну срећу
Kako mozes reci zauvek? 🤔
Tj. moje pitanje je da li ćeš, ako obećas DA zauvek i dođe momenat da više ne osećaš ljubav, ostati sa tom osobom samo zato što si nešto obećao pre 10, 15,...godina?

Kako mozes reci zauvek? 🤔
Tj. moje pitanje je da li ćeš, ako obećas DA zauvek i dođe momenat da više ne osećaš ljubav, ostati sa tom osobom samo zato što si nešto obećao pre 10, 15,...godina?
Е то је та тежина и битност брака. Да када кажеш заувек да уз све врлине и мане свог партнера и све околности стварно желиш да га поведеш у своје животно путешествије.

Барем си 98% сигуран да ће да остати за сва времена, опет јер ни у шта ниси 100% сигуран.

Е то је та тежина и битност брака. Да када кажеш заувек да уз све врлине и мане свог партнера и све околности стварно желиш да га поведеш у своје животно путешествије.

Барем си 98% сигуран да ће да остати за сва времена, опет јер ни у шта ниси 100% сигуран.
Dobro. Svu sreću ti želim. Ja ne bih mogao da obećam ni za sutra, a me do kraja života. 🙂

Dobro. Svu sreću ti želim. Ja ne bih mogao da obećam ni za sutra, a me do kraja života. 🙂
Е то је већ до неких ствари, поуздања и сигурности. Свакако хвала ти на срећи, и ја теби желим срећу искрено какву год девојку жену ил иебачицу да нађеш. Да вам обома буде потаман!

Видимо да све мање из године у годину људи причају и дају важност браку. Некада је брак био један од врхунаца живота човека.

Гледајући старе филмове стичемо утисак да је брак највиши степен љубави између две особе. Но, данас живимо у доба развода, где многи испред себе и својих очију имају лоше моделе бракова.

Или су то неработни тојест дисфункционални бракови, или су то разводи... И то је јак разлог зашто људи данас на брак не гледају тако узвишено као некад.

Многи смо деца разведених родитеља, или деца "лоших бракова". У том грму лежи наш зец.
e vidite, moderno doba, kao i svako, nosi sobom neke benefite i neke nus pojave.

sve do pojave kolor televizora važilo je pravilo da stariji članovi rodbine uredjuju brak za 24 sata svadba, to koliko su se upoznali i voleli nije bilo bitno koliko da se domaćinstvo održi, razvod je bila jeres i sramota za obe familije, ma nije smelo da se pomisli...

sad, u vreme brzog interneta i kućne dostave, mislim stvarno .. i treba kapirati mozgove koje bi sve na dugme...i bez cimanja... samo lepe stvari... prijatne...

inače, stari su to umeli da kažu:
brak je ćup govana a na vrhu med, pa se taj med brzo pojede... a onda...

e vidite, moderno doba, kao i svako, nosi sobom neke benefite i neke nus pojave.

sve do pojave kolor televizora važilo je pravilo da stariji članovi rodbine uredjuju brak za 24 sata svadba, to koliko su se upoznali i voleli nije bilo bitno koliko da se domaćinstvo održi, razvod je bila jeres i sramota za obe familije, ma nije smelo da se pomisli...

sad, u vreme brzog interneta i kućne dostave, mislim stvarno .. i treba kapirati mozgove koje bi sve na dugme...i bez cimanja... samo lepe stvari... prijatne...

inače, stari su to umeli da kažu:
brak je ćup govana a na vrhu med, pa se taj med brzo pojede... a onda...

Могу да се сложим. Али само у ситуацији када је брак такав какав си навео у првом делу поруке.

Zato sto su zene lake za manipulaciju ,pa su im tako satanisti rekli da ne treba da daju jednom coveku ,nego da se dobro osecaju kad ih guze svi ostali kojima sluze
seksualna sloboda nije razlog za razvod. Muskarac i zena ne stupaju u brak radi seksa vec radi zajednickog zivota i odgajanja potomstva.
Oni koji misle da je seks sustina braka , prvi ulaze u afere i razvode, dok ovi drugi u "otvorenim" vezama , ostaju do kraja sa svojim partnerima u potpunoj seksualnoj slobodi.
To znaci, udjes u brak sa lepom pametnom i seksepilnom devojkom radi tih njenih atributa, a kada ona izgubi svoju lepotu i seksepilnost, vecina muskaraca se okrece drugim zenama, lepsim i mladjim.............a bili su "posteni" sve dok im je zena bila lepotica.

Brak nema drustvenu vaznost,to je pogresno predstavljanje braka kao neceg bitnog za drustvo i to je pogresno shvatanje braka kao koncepta.On ima samo emotivnu vrednost ljudima koji odlucili da stupe u njega i to je sve.
Zakonski je regulisano da bi bilo fer po oba partnera i eventualne naslednike.
Ja sam mislio da si ti filozof i strucnjak za pederluk i seksualne devijacije. :lol:

Видимо да све мање из године у годину људи причају и дају важност браку. Некада је брак био један од врхунаца живота човека.

Гледајући старе филмове стичемо утисак да је брак највиши степен љубави између две особе. Но, данас живимо у доба развода, где многи испред себе и својих очију имају лоше моделе бракова.

Или су то неработни тојест дисфункционални бракови, или су то разводи... И то је јак разлог зашто људи данас на брак не гледају тако узвишено као некад.

Многи смо деца разведених родитеља, или деца "лоших бракова". У том грму лежи наш зец.
Tebi bi najbolje bilo da se cujes sa Miroljubom Petrovicem, da te malo našteluje. :lol:
Puno pises povodom ovih tema, a praksa cini mi se slabo.
Da konacno nadjes devojku mozda i ostavis se filozofije.

Back