Да ли је хумано пецати рибу?

Кверкус

Domaćin
Poruka
3.403
Мислим пецање на удицу. Удица закачи рубу кроз уста!! Док је за то све време риба жива! И тако са удицом закаченом за језик или гркљан, јадна риба се копрца, трза...бори за живот за опстанак!

Замислите само колики је то бол...физички и ментални...док је извлаче из воде, на суво, док се риба гуши без воде...и не може дуго да преживи на сувом...умире у највећим мукама!

За то време риболовац пресрећан. Осећање задовољства је огромно...тријумф, победа велика и сав срећан трпа још живу рибу у корпу остављајући је тако да умре у страховитим мукама. А онда кад дође кући за њега ће то бити супер моменат да покаже жени трофеј, улов као доказ да је мушко! Још поготову ако је у кревету слаб, онда му те рибе дођу као спасење за душу.

Да ли треба укинути пецање на удицу?

Мислим пецање на удицу. Удица закачи рубу кроз уста!! Док је за то све време риба жива! И тако са удицом закаченом за језик или гркљан, јадна риба се копрца, трза...бори за живот за опстанак!

Замислите само колики је то бол...физички и ментални...док је извлаче из воде, на суво, док се риба гуши без воде...и не може дуго да преживи на сувом...умире у највећим мукама!

За то време риболовац пресрећан. Осећање задовољства је огромно...тријумф, победа велика и сав срећан трпа још живу рибу у корпу остављајући је тако да умре у страховитим мукама. А онда кад дође кући за њега ће то бити супер моменат да покаже жени трофеј, улов као доказ да је мушко! Још поготову ако је у кревету слаб, онда му те рибе дођу као спасење за душу.

Humano je! ! ! Tj.ljudsko!:lol:
Jer sam ja pecaroš žešći predator i od Ti Rexa i od Raptora zajedno! Tigar je mala
maca za mene-takve lovim da i ja imam lepo krzno da se njime zakitim...:mrgreen:
Kao takav predator sam na vrhu lestvice ishrane na ovoj planeti i gospodar zveri i
ukupnog živog sveta planete...

E sad...Da li je to etićno u svemirskim razmerama?
Dakako da nije!
Mi smo,šire gledano,notorne ubice biljaka i životinja!
Moja etika,za koju je Isus Hrist sa sve Budom i Muhamedom takođe zlikovački
predator jer ne predviđaju prestanak ubijanja drugih bića ,je
etika prestanka ubijanja i početak stvaranja hrane neinvazijom na prirodu-spravljanjem
mane...Ovaj projekat će da se realizuje kad i rekonstrukcija svetske ekonomije,
najizvesnije nakon kataklizmičnih događaja koji će biti vođeni (nešto kao vakcina ljudskom društvu!:mrgreen:)
Naravno-glupe religije zastrašivanja će biti napuštene...
...Hajde malo da vas pripremim na te ozbiljne civilizacijske lomove...Usput...Sledi i hibridizacija ljudi informatičkim
sistemima te sposobnost "telepatije" (sad je eksterna- na uvetu,a biće unutar...Ugrađeni androidi...:hahaha:)

Ja mislim da treba ukinuti KUVANJE GRASKA I PASULJA!

Svako malo zrno je jedno jadno zivo bice koje zeli da se pretvori u novu biljku i da procveta...

A mi ga samo ubacimo u lonaci i kuvamo, kuvamo, kuvamo....

A zrna necujno VRISTE OD BOLOVA dok im jadnima oduzimamo zivot toplotom...

To je stvarno bezisecajnos najviseg nivoa i UBISTVO U MASI NA VEOMA SVIREP NACIN!

Znaci treba ih loviti dinamitom?

Zakasnio si...Ribe su istrebljene iz naših reka lopovskim mrežama,strujom,gasom...
Dinamit je za lopove preskup...:sad2:
Čuvarske službe korumpirane kao i sve u ovoj našoj bajnoj Srbiji...
Ostali nam ribnjaci da se igramo i ponekad u komšiluk koji bolje štiti svoje vode od lopina...

Poslednja izmena:
Zakasnio si...Ribe su istrebljene iz naših reka lopovskim mrežama,strujom,gasom...
Dinamit je za lopove preskup...:sad2:
Čuvarske službe korumpirane kao i sve u ovoj našoj bajnoj Srbiji...
Ostali nam ribnjaci da se igramo i ponekad u komšiluk koji bolje štiti svoje vode od lopina...

E dragi moj to su vam kiseli plodovi demokratije i kapiutalizma...

Za TO ste se borili.

Olaksavajuca okolnost je da NISTE ZNALI sta je kapitalizam.

Misili ste da je kapitalizan Kanada, Norveska i Svajvarska...

Niste primetili Banglades, Brazil i Indiju....

ti joj stavi soli na rep pa je uhvati...:roll:

E dragi moj to su vam kiseli plodovi demokratije i kapiutalizma...

Za TO ste se borili.

Olaksavajuca okolnost je da NISTE ZNALI sta je kapitalizam.

Misili ste da je kapitalizan Kanada, Norveska i Svajvarska...

Niste primetili Banglades, Brazil i Indiju....
I u socijalizmu bilo ribokradica koliko oš...
Kad sam bio na Severnom moru na pecanju,nema neke kontrole,ali ima samokontrole!
Pastrmke koje su bile u mrestu (morska pastrmka!Severno more je skoro slatko!) smo vraćali...
Večerali smo u kampu šta smo poneli!Ručak u restoranu...:mrgreen:
Ne kaže se đabe-sirotinja je i bogu teška...

Da li je ta riba bila humana kada je pojela skakavca ili manju ribu? Zivot je takav, sa jedne strane lep, trava se zeleni, pticice cvrkucu, leptirici lete.. dok sa druge strane gusenica(leptir) grize travu, ptica grize leptira, pticu macka itd... Sto opet ne znaci da ne trebamo da "gazdujemo" planetom na bolji nacin i da izazivamo vise bola i patnje nego sto je potrebno.

Kad smo vec kod toga, ja sam protiv drzanja zivotinja poput zmija ili gustera koji zahtevaju zivu hranu.... pusti ga u prirodu pa neka lovi sam i tako to :kafa:

E sad...Da li je to etićno u svemirskim razmerama?
Dakako da nije!
Mi smo,šire gledano,notorne ubice biljaka i životinja!
Moja etika,za koju je Isus Hrist sa sve Budom i Muhamedom takođe zlikovački
predator jer ne predviđaju prestanak ubijanja drugih bića ,je
etika prestanka ubijanja i početak stvaranja hrane neinvazijom na prirodu-spravljanjem
mane...Ovaj projekat će da se realizuje kad i rekonstrukcija svetske ekonomije,
najizvesnije nakon kataklizmičnih događaja koji će biti vođeni (nešto kao vakcina ljudskom društvu!)
Naravno-glupe religije zastrašivanja će biti napuštene...
...Hajde malo da vas pripremim na te ozbiljne civilizacijske lomove...Usput...Sledi i hibridizacija ljudi informatičkim
sistemima te sposobnost "telepatije" (sad je eksterna- na uvetu,a biće unutar...Ugrađeni androidi...)

Ovo ste načisto izignorisali!:sad2:

svako nesojstvo na kugli zemaljskoj je coveku svojstveno, znaci, humano.
covek na razne nacine podmiruje sebe, neko hedonizmom , neko asketskim zivotom, manje vise sve je to neko kompenzatorijsko tamnovanje sa nekih aspekata.

hoce li neko od vas da mi objasni sta znaci "ne jede meso, samo ribu." po cemu to riba nije meso? tacnije, nije mi jasno onda sta je to meso?

da li je plemenito baviti se pecanjem ribe?

jeste a jos je plemenitije nista ne upecati .
secam se decaka koji je prvi put u zivotu, sa svoje 2 godine dosao kod svog dede...deda pecaros povede ga da vidi kako ce (deda) za njega da upeca ribu. i tako bude. upeca deda ribu, i zivu je ponesu kuci. decak se radovao ribi zamacuci ruke u kadu punu vode i sve je tako radosno bilo dok deda ne rece da ce je sutra ispeci ....gomila suza kuljala je decakovim licem. nije ni slutio sta bi se ribi moglo desiti. izgovarajuci reci da se onda "riba nikada vise nece igrati", gusio se u suzama. te iste veceri riba je bila vracena u svoje staniste, ziva, zdrava i nepovredjena.
svako naredno jelo bilo je analizirano, tipa, koja je to zivotinja, ko ju je ubio i zasto...

danas se takva pitanja u svetu odraslih podvode i pod eticka.
sta sa vremenom kada nije postojala svest o etickom?
da li onda covek "jeo sto je hteo, tramvaj ceo i oblaka jedan deo?"

da li je plemenito baviti se pecanjem ribe?

jeste a jos je plemenitije nista ne upecati .
secam se decaka koji je prvi put u zivotu, sa svoje 2 godine dosao kod svog dede...deda pecaros povede ga da vidi kako ce (deda) za njega da upeca ribu. i tako bude. upeca deda ribu, i zivu je ponesu kuci. decak se radovao ribi zamacuci ruke u kadu punu vode i sve je tako radosno bilo dok deda ne rece da ce je sutra ispeci ....gomila suza kuljala je decakovim licem. nije ni slutio sta bi se ribi moglo desiti. izgovarajuci reci da se onda "riba nikada vise nece igrati", gusio se u suzama. te iste veceri riba je bila vracena u svoje staniste, ziva, zdrava i nepovredjena.
svako naredno jelo bilo je analizirano, tipa, koja je to zivotinja, ko ju je ubio i zasto...

danas se takva pitanja u svetu odraslih podvode i pod eticka.
sta sa vremenom kada nije postojala svest o etickom?
da li onda covek "jeo sto je hteo, tramvaj ceo i oblaka jedan deo?"

Овако:

Лов као лов је оправдан за потребе исхране људи.
Овде сам поставио техничко питање: ловљење рибе закачивањем метала у гркљан док је жива. Дакле: ако рибе треба ловити за потребе живота, онда да их ловимо. И не само рибе. Али, НАЧИН како се риба лови је премет теме. Пецање на удицу је измишљено у времена када није било технике да се улови на други начин. Сада су друга времена, те стоји питање: да ли мора баш удица да ради?

dosta dece odustaje od jela ako zna da je neka zivotinja zbog tog ubijena.
neka druga deca ne.

u cemu je razlika?
da li se ovi prvopomenuti na neki nacin identifikuju lakse, ili samo empatisu sa svim zivim svetom, nekad cak i biljnim?
kolika je uloga empatije u tretiranju zivog sveta sa kojim saobracamo i koji koristimo sebe radi?

Закон опстанка одређује количину емпатије за све. Е, сад, ако неко лови ради СПОРТА а не ради опстанка, онда је то одмах етичко питање.
Деца, ...деца су деца...и њихов поглед на живот се не треба узимати као стандард. Јер деца не знају шта је живот...она се поводе за емоцијама. Живот је све само не емоција!

Овако:

Лов као лов је оправдан за потребе исхране људи.
Овде сам поставио техничко питање: ловљење рибе закачивањем метала у гркљан док је жива. Дакле: ако рибе треба ловити за потребе живота, онда да их ловимо. И не само рибе. Али, НАЧИН како се риба лови је премет теме. Пецање на удицу је измишљено у времена када није било технике да се улови на други начин. Сада су друга времена, те стоји питање: да ли мора баш удица да ради?

izvinjavam se onda zbog odstupanja od teme.
ako smo jos uvek evolutivno u takvom stanju da moramo da jedemo ribu da bi smo preziveli, a imamo sredstva da je ubijemo bez da je mucimo, onda je ni ne treba muciti.
nisam sigurna ali mislim da muslimani na bliskom istoku koriste po zivotinju manje bolan metod ubijanja, odnosno klanja

Закон опстанка одређује количину емпатије за све. Е, сад, ако неко лови ради СПОРТА а не ради опстанка, онда је то одмах етичко питање.
Деца, ...деца су деца...и њихов поглед на живот се не треба узимати као стандард. Јер деца не знају шта је живот...она се поводе за емоцијама. Живот је све само не емоција!

razumem tvoj komentar(stav) ali, emocije je opasno ignorisati. emocije nas moze biti ne smeju odredjivati, ne smeju biti presudne za nase odluke, ali nas obavezno cine.
svet dece je mnogo kompleksniji no sto to odrasli imaju naviku da opazaju

razumem tvoj komentar(stav) ali, emocije je opasno ignorisati. emocije nas moze biti ne smeju odredjivati, ne smeju biti presudne za nase odluke, ali nas obavezno cine.
svet dece je mnogo kompleksniji no sto to odrasli imaju naviku da opazaju

Слажем се. Емоције нису живот али су део живота. Е, сад, сам отворио кутију пуну црва: који део живота су емиције, и до које мере се емоције морају узимати као фактор у доношењу одлука?? Овде се може написати Докторат...наравно они који имају времена.

Ја сам први за емоције...ја волим емоције, ја верујем емоцијама, АЛИ на жалост живот не трпи емоције нити емотивна бића. То су бића која највише страдају и плаћају кроз живот! Живот нема смисла! Тако је: НЕМА! Мораш се одрећи себе да би заштитио себе!! Каква противуречност!

ako deciji pogled na zivot zanemarimo("ne uzimamo za standard"), sto inace mahom i cinimo, stvaramo svet zasnovan na konstruktu imanentnom ne ljudskom duhu, vec bolesti(ma) ljudskog duha jer onaj koji stvara svet, i koji ima "sve konce" u svojim rukama, uglavnom vise nema nikakve veze sa zivotom, sve je niti pogubio i odavno ni ne zivi vise sebe no svoje boljke i bolezanije i kao takav ....(da ne sletim s`teme).... peca (sto god stigne) udicom.

Back