da li je Gracanica grad ili nije ?

  • Začetnik teme milan_popovic
  • Datum pokretanja
Pa da je grad bas i nije ali bar ima Manastir koji je stvarno fenomenalan.
Nisam neki vernik ali mi jako puno znaci to sto ponekad pobegnem iz pristinskog pakla u taj nebeski mir.
Neverovatno je kako se prostor siri unutra, stvarno su perfektno uspeli da stvore osecaj beskraja.
Sa te strane Gracanica je svetska metropola, ali nazalost vecina Srba jako malo ceni to sto nam je ostalo. Bar bi moglo malo da se pocisti ono djubre po Gracanici, ne moramo u svemu da licimo na ove druge.

N.
 
Iskreno Gracanka sem manastira i nema sta drugo za gledanje. Bio sam puno puta tamo pre rata i mogu vam reci da to nije ni neko narocito selo. Mnogo bednih kuca, negde nema ni kanalizacije,smece svuda, a ni ljudi nisu bas nesto ljubazni. Ali sta je tu je, sigurno da znaci puno Srbima sto su tamo ostali.
 
Kako je u opste moguce postaviti...nazalost moram reci glupo pitanje !!! Ne da je selo...nego je selendra, kakvu se retko moze videti na ovome svetu. Shvatam situaciju, ali zamislite kako je tek bilo ljudima u hrvatskoj ili BIH. Stvar nije da se ovde neko izblati ili vredja, nego je to cinjenicno stanje. No dobro ! Kako li je tek bilo pre dolaska okupatorskih snaga....ipak, jebeni KFOR je bar ceste i puteve asfaltirao. Secate se kako je bilo pre par godina!? Sada je blato do kolena, a pre je bilo preko glave. Ljudi su pasivni, iako skoro u totalnoj blokadi, kao u rezervatu...jednostavno su se aklimatizovali i prihvatili stanje kakvo jeste. Nema moralnog, politickog ili bilo kakvog drugog otpora. Ljudi megalomanski piju i zderu po onim prljavim, zadimljenim kafancugama, sa top seljackom muzikom. Sve se oseti na ustajali duvan i alkohol.Ali OK ! Takav je mentalitet ljudi sa ovih prostoera. Druzeljubivi su ! Neposredno posle prekida operativnih dejstava, srbi i albanci su uspostavili sve moguce kontakte....sto recimo nisi moga ni zamisliti u KRAJINAMA. Tamo bi te ubili cim bi izustio nesto sto je asociralo na drugu stranu. A ovde su se odmah izgrlili i idemo...sverc, preprodaje, pare, pare, pare ! Definitivno je na kosovu naglasena ljubav prema parama IZNAD SVEGA ! To se oseti na svakom koraku. Svasta bi se ovde uradilo za 5 eura. Ipak za Pristinu je Gracanica velegrad. U Pristini su najveci, ali najveci katunari. Emituju malogradjanstinu na svakom koraku. I ova mlada Albanka koja je dala svoj maloumni komentar u ovome forumu !!?! Draga moja bukurica...predlazem joj da ode u prvi "AUTO LARJE"....(valjda ce naci jedan u PR-City! ha,ha !!!)
I neka joj pod pritiskom isperu te dukate, koje tako sebicno cuva u uglovima svojih usnica, te da joj isperu zdrelo i izbace tu SKJAMU od pusenja ovim strancima. Nisam mogao zamisliti da ima takvih pusaca i uvlakaca kao u PR. Sampioni su u uvlacenju u bulju ! Tako devojko...tvoje mesto je definitivno u Pristina City. Moj drugarski savjet....poseti zubara! Unapred zahvalan !
A ovo pitanje...da li je grad ili selo?! Mislim da je pitanje perverzno. Ipak, evo mog odgovora SELENDRA !

Pozdrav svima !
 
kao prvo mesas babe i zabe, tj. Kosovo i krajine, a kao drugo vidi se da stvari ni malo ne poznajes.
Zasto?
da si kojim slucajem bio u gracanici pre rata znao bi da je to bilo fino i mirno mesto bez trunke blata i sa malo vise asfalta na "cestama" (kako ti tvrdis da se zovu). i niko tada nije ni pokusavao da od nje napravi grad.
dosao rat i sa njim razne vojske, prvo odbrambena pa i okupatorska.
sta su donele? ona prva poraz i razocaranje koje se sada leci alkoholom po tim kafanama, a one stvarno jesu nikakve, ali tu se nista ne moze (osim da dodje neko iz sombora da nam otvori oci). svojim tenkovima ova druga donela je blato na puteve. da bas to blato o kome ti pricas.
za okupatorima dosli i silni sveznajuci prevodioci, sve sami primerci civilizacije i kulture, hodajuce enciklopedije i recnici. u stvari bednici koji su dosli trbuhom za kruhom (prim: kruh - hleb), a koji su u gracanici videli potencijalno trziste za plasiranje svoje "kulture i sveznanja". ali "seljaci ih nisu prihvatili" i oni resili "da vise ne bacaju bisere pred svinje" i vrate se u svoje "metropole" (sombor, ruma, indjija, varvarin, sjenica, velika plana...) razocarani u taj narod dole, razocarani sto narod ne zeli da zivi u gradu, vec da ga vec jednom ostave na miru da zivi.

ali ko bi se sela stideo vise od seljaka iz grada (ako se sombor moze tako nazvati)?
bas niko!
 
Dragi Posmatracu,

Vidim da ti to temeljito "posmstras"! Ali ok...krenimo redom. Ja u Gracanicu ili ti regiju dolazim vise od dvadeset godina. Tako da dobro znam kako je izgledala situacija nekada, a kako izgleda danas. Pre su ceste bile u mnogo gorem stanju nego sada. Ja stvarno ne razumem gde si gledao sve vreme. Deca su do skole neosvetljena, tumarala po cesti ili po blatu, koje je naravno odmah uz cestu. Znaci to je bilo i prosle godine aktuelno. Sada su napravili trotoar, sto je naravno OK. A de ne govorim o cestama koje spajaju sela u okolini...kao npr. onaj put sto vodi do sela u kojem je pizzerija TROPICANA i u kojoj uvek sedi 20 % albanaca. I to je reasfaltirano u poslednjih desetak meseci. Eto vidis...ja u Gracanici nisam bio pet meseci i sasvim lepo sam uvideo razliku. Naime, mom stricu je patriarsija ponudila mogucnost otkupa imanja, jer je njegovo domacinstvo u neposrednoj blizini manastira, a manastir siri svoje imanje! Tako sam pre 14 dana dosao po njega i odvezao ga u republicku vladu na pregovore po tom pitanju. Jos jedna stvar koja je evidentna je...sto su nasuprot jedne od najvecih nasih svetinja(Manastir Gracanica) ...narod napravio cergu, vasar...desetine neuglednih shupa u kojima preprodaju sve i svasta ( da preprodaju tj rade to razumem ), ali da se razbacuje smece ispred svake shupe iz kojih kuljaju dimovi, prljavstina i neumesna muzika. Mislim da cak ljudi kao ti to neodobravaju...ali nisam siguran. Drugo....ovi sto ih ironicno prozivas......trbuhom za kruhom!? Ti ljudi su dosli sa strane, da pomognu i da prenesu svoja iskustva iz drugih misija( ex yu ) te da unesu malo vedrine u nas narod koji je definitivno pod pritiskom. A ti se tako cinicki podsmevas . Moras da znas da u regiji jednostavno nije bilo dovoljno srpske populacije koja zadovoljava znanje iz informatike i stranih jezika. Nemoj molim te sada....necemo da radimo za okuopatore, ne treba nam njihov novac. To naravno nije istina...naprotiv!!! Srbi su odlepili ovde za parama. Veruj mi video sam u selendri par ovakvih primera. Izdali su kuce strancima za sitnu lovu, ali onima koji mogu da ih zaposle u UN-u. (lukavo a?).Znaci pocinje klanovsko uvlacenje ( kao albanci )Prvo on, zatim zena, pa strina, stric....onda prodaja nekretnina albancima za astronomske cifre....pare,pare nikada dosta. Opako su zinuli na lovu, a tu od morala i patriotizma nema nista. Jer citave dane srbi i albatrosi sede u srpskim kafanama i hotelima i rade."Komso ***** rat, ajde da vrtimo , pravimo pare". OK...sve je bolje od rata! Volim ja da nasi uzmu pare, ali albanci toliko toga imaju da je to cudo i provalili su koliko je nas narod tamo ponizno prihvatio financijsku torturu. I sada je taj covek sa preko milion eura otisao u NS i kupio exkluzivni stan na dunavskim vrtovima. Lako je tako biti frajer!
No dobro ...bolje da se cisti odavde, kada je od pocetka kreirana losa politika. Idemo dalje...prelazimo na sledecu stavku...BABE I ZABE !??? Kazes da sam ih ja pomesao kao Kosovo i Krajine. I kazes da se u gracanici alkoholiziraju, zbog razocarenja, izgubljene bitke itd. Da li ti uopste znas kakav se rat vodio u krajinama. E moj nesrecnice....!!! Zakopao si se tu gde autobus okrece....nema dalje kraj sveta i zve si ljude koji ne razmisljaju kao ti izblatio i izvredjao. Znas li ti uopste koliko je dugo trajao rat u krajinama, i koliko je tamo ljudi izginulo u krvavim bitkam za vreme operativnih dejstava....i naravno najbitnije ! Tamo se vodio rat sa mnogo prepredenijim, obucenijim i opremljenijim neprijateljem, a ne ovi UCK i kojekakva retardirana nepismena zgadija. Verovatno si se nalivao u nekoj smrdljivoj prcvari. I tamo kada je prvi covek u Tenji prodao svoje imanje hrvatima za velike pare....nadjen je mrtav sa svojom zenom i dvoje dece. Zalosno....ali volja naroda u takvoj situaciji je pokazana. Ne odobravam to ubistvo, ali danas je cela srpska regija tamo sacuvana, imaju svoje politicare koji pretsavljaju srbe u parlamentu, svuda su srpske zastave i kada igra SCG, Zvezda ili Partizan...ludilo je u VUKOVARU. A sta ti mislis POSMATRACU koliko bi se pilo u tvojoj selendri da je bio rat kao u Vukovaru ili nedaj boze Zvornik, Bratunac, Sarajevo. Mora da bi crko od rakije. A ovo sto prozivas neka mesta koja nikada nisi video. Zalosno, mizerno...stvarno si ljakse...u svome ocajanju i POVRSNOM POSMATRANJU, samo druge ljude vredjas i omalovazavas. Idi malo mrdni se..obidji ta mesta koja si naveo, pa ces videti kako izgledaju . Sombor je mali gradic, miran, cist, zelen, uredan i monoton.Daleko je to od orbanog grada kao NS ali za PR je uvek bio Pariz.

Toliko POVRSNI POSMATRACU !!!Prdji na NEXT sokice, bolje ce ti raditi, a i dobri su za zdravlje!

Pozdrav !
 
ok, recimo da smo se slozili oko svega sto si rekao za gracanicu. znaci dosli smo da zakljucka da je selo? jel tako?
ajde sada vrati se na prvi moj komentar.
sta sam ja tada rekao?
ova rasprava je isto tako bezvezna kao kada bih ja postavio pitanje da li su London i Bec gradovi i trazio od ljudi da to dokazu cinjenicama! ti stvarno mora da si pravi genije ili medjunarodni ekspert cim si dokazao da je gracanica selo.

bas fino sto poznajes neke ljude. mora da poznajes acu, svog rodjaka (ili si se mozda odrekao seljaka). covek zivi u toj selendri ali je daleko od seljaka. vidis, mi smo rasli zajedno i ni njemu ni meni se ne svidja ono sto se sada ovde radi. mene cak mnogo nervira.
mislis da se meni svidjaju oni glupavi kiosci na svakom koraku? mislis da mi se svidjaju kafane?
ne, nikako, ali ja u njima vidim pokusaj da se prezivi, a ne da se od sela napravi grad.
svako, bio to milan popovic, mixmaster, pera, mika..., ko to smatra pokusajem da se postane grad, nije daleko odmakao od onog seljaka koji se odusevljava kioskom vecim od tri kvadrada.

nisam ratovao, ali nisam ni pio, za one koji piju pokusao sam da nadjem opravdanje. nisu zlatni, cak ima pravog kukolja, ali su to ipak moji ljudi i njih se, za razliku od tebe, ne stidim. one koji se stide svog porekla prezirem. njihova deca ce se stideti njih!

suvise smo daleko otisli u ovoj raspravi i mislim da je izgubila sam smisao (ako je ova tema ikad imala smisao), ipak moram se vratiti na povrsnost koju si ti meni prikacio. ti koji od "detaljnog" proucavanja zadimljenih kafana i blatanjavih ulica nisi imao vremena da vidis da u toj selendri zivi sasvim normalan svet, koji se povukao pod naletom silne sveznajuce gospode. taj svet je malo ispod povrsine, neki tvoji rodjaci pripadaju tom svetu, ali ih ti u svojoj gordosti nisi video.

od tebe sada ocekujem da otvoris temu "da li je voda suva ili nije" sa pod naslovom "zasto voda zeli da bude suva" i da sa milanom popovicem do mile volje ispravljas krive drine.
 
Ne razumem zasto toliko blatite Gracanicu,vama izgleda nije jasno da je ona sticajem okolnosti postala to sto je sada,kada su se Srbi pod prisilom povukli iz gradova bilo je potrebno mesto gde ce biti stavljene sve institucjije koje su pre toga bile u gradovima,najvecim delom zbog toga sto je u njoj manastir.A sto se pomenutih kioska i kafana tice to je bio nacin da narod koji je ostao bez posla prezivi.I kakva je takva je,ona nama Srbima na kosovu puno znaci,oni kojima se Gracanica ne svidja mogu slobodno da je zaobilaze u sirokom luku.
 
Gračanica,hmmm....može da bude sve,ali grad nikako.Grad ima više od jedne ulice,a Gračanica to nema!To je najveće srpsko selo na Kosmetu,pa shodno tome u noj žive i najveći seljaci na Kosmetu!Šta bi Gračanica bila bez manastira,a,a,a,a,a,a?Postavlja se pitanje-ima li u Gračanici uopšte srba?Ima,ima,ima ih 50%!E,sad,šta je sa ostalih 50% stanovništva?10% su romi(cigani,mađupi,aškalije,egipćani-sve je to isti ku*ac),a 40% su cigani koji za sebe kažu da su srbi,uzeli su srpske običaje,slave krsnu slavu...i nedao Bog da ih neko nazove ciganima,jer oni sebe smatraju većim srbima od nas samih!Kuće,sobe i lokali izdaju se po cenama kao u centru Beograda(krug dvojke)!Itd,itd,itd...Mogao bih ovako do sutra,ali neću!
 
Draga, Swatka Mawa,
Jesam sa Kosmeta,na Kosmetu sam trenutno i ostaću zauvek!Upravo zbog toga relevantan sam da pričam na temu da li je Gračanica grad ili ne!Sve što sam rekao,istina je!Surova istina!:( Dobro poznajem mentalitet ljudi koji žive u Gračanici,i stojim iza svake reči ovde napisane!
Ovim završavam polemiku na ovu temu!
Pozdrav devojčice.
 

Back
Top