Da li je etika koju je doneo Isus odbacivanje dotadašnje ili je njena dopuna?

Isusovo učenje je

  • logičan nastavak SZ

    glasova: 3 33,3%
  • suprotstavljeno učenju SZ

    glasova: 6 66,7%

  • Ukupno glasova
    9

hm337

Elita
Poruka
17.224
Da li je po vašem mišljenju Isus odbacio dotadašnje jevrejsko shvatanje vere i etike? Zašto je rekao govoreći o religiji (jasno iz konteksta) da se ne meću nove zakrpe na staru haljinu, niti se novo vino lije u stare mehove? Zar nije njegovo učenje novo vino i nova haljina o kojoj govori? Zar nije starozavetna vera i etika stara haljina i stari meh? Da li je to razlog što je izbegavao i prezreo fariseje kao nosioce stare misli koju treba odbaciti?

Matej 9,14Tada pristupiše k njemu učenici Jovanovi govoreći: zašto mi i fariseji postimo mnogo, a učenici tvoji ne poste?
Matej 9,15A Isus reče im: eda li mogu svatovi plakati dok je s njima ženik? Nego će doći vrijeme kad će se oteti od njih ženik, i onda će postiti.
Matej 9,16Jer niko ne meće nove zakrpe na staru haljinu; jer će zakrpa odadrijeti od haljine, i gora će rupa biti.
Matej 9,17Niti se ljeva vino novo u mjehove stare; inače mjehovi prodru se i vino se prolije, i mjehovi propadnu. Nego se ljeva vino novo u mjehove nove, i oboje se sačuva.

Ili je on ipak došao da bude nova zakrpa na staroj haljini i novo vino za stari meh jer kaže
Matej 5,17Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Da li ovo znači da on prihvata ceo SZ ili samo zakon (10 zapovesti) i proroke (koji ga najavljuju)? Da li su samo proroci u SZ imali vezu sa Bogom a ostatak SZ je bio plod mašte , mitologije i uverenja raznih pobožnih ljudi. Isus je direktan izvor Božije reči, SZ je pisao ko zna ko sve..

Da li je hrišćanstvu učinjena medveđa usluga time što je spojeno novo Isusovo učenje sa starozavetnim?

Da li je Bog SZ i NZ ista ličnost?
Bog SZ ima povlašćenu naciju koju ohrabruje da čini i zločine, Bog NZ je otvoren za sve.
Bog SZ je Bog straha, Bog NZ je Bog ljubavi.
 
Generalno Isus nije kompatibilan sa Judaizmom
u tri stavke:
1. Isus oprasta sve grehe. Jevreji veruju da samo Jahve oprasta grehe
2. Stav prema zlim ljudima. Isus zagovara pacifizam, Judaizam surotno.
3. Do Boga se moze doci jedino preko njega. Judaizam uci da bilo ko moze doci do Boga bez posrednika.
Da li je Bog SZ i NZ ista ličnost?
Ako se uradi analiza, videce se da je SZ Bog antropomorfizam, tj da su mu date ljudske karakteristike, dok NZ Bog vise lici na Boga.
 
Generalno Isus nije kompatibilan sa Judaizmom
u tri stavke:
1. Isus oprasta sve grehe. Jevreji veruju da samo Jahve oprasta grehe
2. Stav prema zlim ljudima. Isus zagovara pacifizam, Judaizam surotno.
3. Do Boga se moze doci jedino preko njega. Judaizam uci da bilo ko moze doci do Boga bez posrednika.

Ako se uradi analiza, videce se da je SZ Bog antropomorfizam, tj da su mu date ljudske karakteristike, dok NZ Bog vise lici na Boga.
Suprotno je zato i nisu voleli Isusa.
Šta mislite o mogućnosti da su oba učenja zavera Jevreja da sebi daju status povlašćene kod Boga i superiorne nacije koja je iznad goja i ima pravo da gojama radi šta god hoće a da ostalima kroz Isusa daju pacifizam i naivnu dobrotu i tako stvore uslove da zavladaju svetom (kao što danas manje više i vladaju)?
 
Šta mislite o mogućnosti da su oba učenja zavera Jevreja da sebi daju status povlašćene kod Boga i superiorne nacije koja je iznad goja i ima pravo da gojama radi šta god hoće a da ostalima kroz Isusa daju pacifizam i tako stvore uslove da zavladaju svetom (kao što danas manje više i vladaju)?
SZ je svakako knjiga koja daje Jevrejima primat, a NZ je knjiga zbog koje su mnogo stradali.
 
Cela srednjevekovna istorija je stradanje Jevreja. Znas kako kad te optuze da si raspeo Boga, za to snosis posledice...
to je bio izgovor. stradali su jer su se mnogi od njih bavili lihvarenjem i zaverama..pa kad su ih pročitali šta rade mnogi narodi su hteli da ih proteraju iz svojih država...iza svake revolucije i prevrata su bili neki Jevreji...pogledaj oktobarsku revoluciju..Lenjin Jevrej, Trocki Jevrej, članovi centralnog komiteta uglavnom Jevreji......i danas su Jevreji najuticajniji među svetskom elitom..vuku konce iz senke..pogledaj ko upravlja SAD-om danas, ko poseduje finansije i medije. dal su stvarno inteligentniji od ostalih ili samo pokvareniji teško je reći... možda je stvar u tome da nemaju moral koji štiti goje od njih...
 
Da li je po vašem mišljenju Isus odbacio dotadašnje jevrejsko shvatanje vere i etike? Zašto je rekao govoreći o religiji (jasno iz konteksta) da se ne meću nove zakrpe na staru haljinu, niti se novo vino lije u stare mehove? Zar nije njegovo učenje novo vino i nova haljina o kojoj govori? Zar nije starozavetna vera i etika stara haljina i stari meh? Da li je to razlog što je izbegavao i prezreo fariseje kao nosioce stare misli koju treba odbaciti?



Ili je on ipak došao da bude nova zakrpa na staroj haljini i novo vino za stari meh jer kaže

Da li ovo znači da on prihvata ceo SZ ili samo zakon (10 zapovesti) i proroke (koji ga najavljuju)? Da li su samo proroci u SZ imali vezu sa Bogom a ostatak SZ je bio plod mašte , mitologije i uverenja raznih pobožnih ljudi. Isus je direktan izvor Božije reči, SZ je pisao ko zna ko sve..

Da li je hrišćanstvu učinjena medveđa usluga time što je spojeno novo Isusovo učenje sa starozavetnim?

Da li je Bog SZ i NZ ista ličnost?
Bog SZ ima povlašćenu naciju koju ohrabruje da čini i zločine, Bog NZ je otvoren za sve.
Bog SZ je Bog straha, Bog NZ je Bog ljubavi.
Isus je doneo dosta toga novog - Novi zakon

sa time sto su neke odredbe starog zaveta preuzete i prosirene na nacela

Bozanska nacela su uvek ista a Zakon se menja -
vidimo prelazak sa starog zaveta na Novi

na primer stari zavet kaze "ne cini preljube"
a Isus dodaje

Matej 5:27
27 „Čuli ste da je bilo rečeno: ’Ne učini preljubu.‘
Matej 5:28
28 A ja vam kažem: Svako ko požudno gleda neku ženu već je učinio s njom preljubu u svom srcu.
dakle novi zavet preuzima taj zakon koji kaze: Ne cini preljubu
i plus dodaje da su bitne i ciste misli, ne samo dela vec i motivi i misli...
 
Šta mislite o mogućnosti da su oba učenja zavera Jevreja da sebi daju status povlašćene kod Boga i superiorne nacije koja je iznad goja i ima pravo da gojama radi šta god hoće a da ostalima kroz Isusa daju pacifizam i naivnu dobrotu i tako stvore uslove da zavladaju svetom (kao što danas manje više i vladaju)?
komonvelt, španija, portugalija, francuska, nemačka, zatim holandija, vatikan leglo zla
sve vajni dobroćudni hrišćani potlačeni od jevreja.
jevreji se uskopizdeli kad su osvojili usa, tek sad je došlo njihovo vreme.
samo glupi sloveni ne shvataju šta im se sprema naročito pravoslavnim.
 
Zar nije njegovo učenje novo vino i nova haljina o kojoj govori?
sama rečenica ti kaže "novi zavet"
doneo je mač da raseče
majku od ćerke, oca od sina. po razapinjanju zavesa se pocepala, zašto je to bitno da se objavi, pa zato što se razdvaja stari zavet od novog.
u nz ima dosta elemenata sz i zbog toga je prilepljen, mada po meni je sz omča oko vrata hrišćanima da moraju da pravdaju zverstva koja su činjenja u sz.
pazi bog testira avrama da rokne dete, jov nadrljao da bi se bog pohvalio đavolu, opisan potop bez smisla ako bukvalno gledamo i još hiljade stvari koje su nepotrebne hrišćaninu.
 
Ta mantra je čista izmišljotina jevrejskog lobija.....Ako bude bilo po njihovom, možemo da očekujemo vreme kad će NZ biti proglašen za antisemitsku knjigu i zabranjen, a hrišćani progonjeni...
ma nema nas i njih, Hristos je bio jevrejin, i necemo mi sad da uzimamo opet ulogu zrtve da sebi damo legitimitet, nece nas rimljani bacati lavovima opet, nego da raskrinkavamo bez zadrske, recima

ti vidis da sa svim diskutantima mozemo mozda i 90% da se slozimo, ukljucujuci i arijanu, i bmaxu, i saleta i koga sve ne?

pa sta nam je onda ciniti? da preuzmemo kormilo, i da kidamo RECJU, nema nas i njih po nacionalnoj osnovi, i ne moze nam niko nista
 
ma nema nas i njih, Hristos je bio jevrejin, i necemo mi sad da uzimamo opet ulogu zrtve da sebi damo legitimitet, nece nas rimljani bacati lavovima opet, nego da raskrinkavamo bez zadrske, recima

ti vidis da sa svim diskutantima mozemo mozda i 90% da se slozimo, ukljucujuci i arijanu, i bmaxu, i saleta i koga sve ne?

pa sta nam je onda ciniti? da preuzmemo kormilo, i da kidamo RECJU, nema nas i njih po nacionalnoj osnovi, i ne moze nam niko nista
iz našeg ugla i oni su deca Božija jednako vredna kao i mi..nadam se da će i iz njihovog ugla jednom pogled biti isti ako sad nije...
 
iz našeg ugla i oni su deca Božija jednako vredna kao i mi..nadam se da će i iz njihovog ugla jednom pogled biti isti ako sad nije...
ma ne mozemo mi da cekamo kraj sveta da se oni dozovu pameti nego moramo da vidimo koliko i u cemu se slazemo sa ovima koje sam pobrojao, pa da zajedno udarimo na neprijatelja [kao kad smo satrli korona fasiste]
 
ma ne mozemo mi da cekamo kraj sveta da se oni dozovu pameti nego moramo da vidimo koliko i u cemu se slazemo sa ovima koje sam pobrojao, pa da zajedno udarimo na neprijatelja [kao kad smo satrli korona fasiste]
neprijatelj se sad bavi pljuvanjem po Rusima pa je korona otišla u zapećak...među neprijateljima hrišćanstva koji vladaju svetom ima dosta Jevreja, ali pogrešno bi bilo da kažemo da su svi Jevreji takvi kao i da kažemo da je to jevrejska zavera...neprijatelji su satanisti udruženi u raznorazna tajna društva....njihov bog je Satana...i on ne trpi Hrista i hrišćane,,kako će se to završiti samo Bog zna..
 
neprijatelj se sad bavi pljuvanjem po Rusima pa je korona otišla u zapećak...među neprijateljima hrišćanstva koji vladaju svetom ima dosta Jevreja, ali pogrešno bi bilo da kažemo da su svi Jevreji takvi kao i da kažemo da je to jevrejska zavera...neprijatelji su satanisti udruženi u raznorazna tajna društva....njihov bog je Satana...i on ne trpi Hrista i hrišćane,,kako će se to završiti samo Bog zna..
pa, da, ali ne cujes sta ti ja kazem: ako je skoro ceo svet pogubio zdravu pamet, onda moras sa ovima koji kao nisu, bmaxa, sale i arijana, sa kojima smo se bar slozili oko korone
hocu da kazem ako svako vuce na svoju stranu, sledi propast - ja sam covek kompromisa dok god se od mene ne trazi da licemerisem
 
pa, da, ali ne cujes sta ti ja kazem: ako je skoro ceo svet pogubio zdravu pamet, onda moras sa ovima koji kao nisu, bmaxa, sale i arijana, sa kojima smo se bar slozili oko korone
hocu da kazem ako svako vuce na svoju stranu, sledi propast - ja sam covek kompromisa dok god se od mene ne trazi da licemerisem
problem je što neprijatelj kontroliše sve medije, sve finansije i skoro sve političare...svuda po svetu,,korona je to jasno pokazala...svi mediji i političari širom sveta su koristili iste fraze i videlo se da sve ide iz istog centra....oni iz svake krize oni izlaze sve jači i monolitniji...treba im da smisle samo još nekoliko kriza pa da nam sasvim ukinu sva prava i zavedu globalnu diktaturu.....i ako se udružimo oko nekog političara i on će verovatno da im se proda....upitno je i čiji je Tramp bio...za kog je stvarno radio...jedino što možemo je da radimo na sebi i da se popravljamo, da budemo bolji ljudi, bolji hrišćani, da širimo takvo ponašanje i nadamo se da nas Bog neće ostaviti na cedilu...
 
problem je što neprijatelj kontroliše sve medije, sve finansije i skoro sve političare...svuda po svetu,,korona je to jasno pokazala...svi mediji i političari širom sveta su koristili iste fraze i videlo se da sve ide iz istog centra....oni iz svake krize oni izlaze sve jači i monolitniji...treba im da smisle samo još nekoliko kriza pa da nam sasvim ukinu sva prava i zavedu globalnu diktaturu.....i ako se udružimo oko nekog političara i on će verovatno da im se proda....upitno je i čiji je Tramp bio...za kog je stvarno radio...jedino što možemo je da radimo na sebi i da se popravljamo, da budemo bolji ljudi, bolji hrišćani, da širimo takvo ponašanje i nadamo se da nas Bog neće ostaviti na cedilu...
ja sam samo deklarativno bio trampista, a zena je i glasala za njega, ali je poenta da mi smemo da kazemo da su izbori pokradeni i da ima dokumentarac 2000mules, da mnogi levicari prelaze na nasu stranu, bil maher, elon musk itd

imas dve ekstremne grupe ljudi:
one koji bi da fizicki nesto menjaju i i dalje trunu u zatvoru kao inzurekcionisti, zbog pokradenih izbora, kad bi upad u kapitol,
i oni koji kao cekaju drugi dolazak, religiozni fundamentalisti, kao da ja ne cekam?

ja kazem da mi moramo da raskrinkavamo RECJU, a ne da pokazujemo silu i bijemo se, ili cutimo samo i ropcemo i cekamo 2. dolazak, a ostalo sto kazes, ja se slazem

znaci, nit se bijem, nit spustam glavu, nego raskrinkavam - gde je problem, koga treba? antihrist? ja ne mislim, i to sam ti vec rekao da je on bio i mrtav je.
koga sledeceg, to je pitanje.
a da su mediji, politicari, finansije zaposednuti, to znamo.
 
ja sam samo deklarativno bio trampista, a zena je i glasala za njega, ali je poenta da mi smemo da kazemo da su izbori pokradeni i da ima dokumentarac 2000mules, da mnogi levicari prelaze na nasu stranu, bil maher, elon musk itd
Elon Mask je njihov..samo glumi da je za slobodu govora...ne možeš u SAD da se toliko obogatiš ako nisi njihov..
1653732172441.png

imas dve ekstremne grupe ljudi:
one koji bi da fizicki nesto menjaju i i dalje trunu u zatvoru kao inzurekcionisti, zbog pokradenih izbora, kad bi upad u kapitol,
i oni koji kao cekaju drugi dolazak, religiozni fundamentalisti, kao da ja ne cekam?

ja kazem da mi moramo da raskrinkavamo RECJU, a ne da pokazujemo silu i bijemo se, ili cutimo samo i ropcemo i cekamo 2. dolazak, a ostalo sto kazes, ja se slazem
da, jedino rečju i možemo da se borimo....to je borba za svaku dušu...da dodirnemo neopredeljene i zavedene....
znaci, nit se bijem, nit spustam glavu, nego raskrinkavam - gde je problem, koga treba? antihrist? ja ne mislim, i to sam ti vec rekao da je on bio i mrtav je.
pa ne znam..liči da će na kraju satanisti krenuti u potpuni obračun sa hrišćanima...već se to dešavalo...francuska buržoaska revolucija i oktobarska revolucija su pojele mnoge hrišćane... sad bi to moglo da se dogodi globalno...
koga sledeceg, to je pitanje.
a da su mediji zaposednuti, to znamo.
sreća da imamo internet...
 
Poslednja izmena:
pa ne znam..liči da će na kraju satanisti krenuti u potpuni obračun sa hrišćanima...već se to dešavalo...francuska buržoaska revolucija i oktobarska revolucija su pojele mnoge hrišćane... sad bi to moglo da se dogodi globalno...
jasno mi je kako ti pojednostavljujes, ali ja sam rekao da necu da budem licemeran, a ne da necu da budem ...

vidi, radilo se o pobedi republike nad monarhijom svaki put, i ne mozes meni prodati tu pricu: satanisti protiv hriscana, jer sto se mene tice lazni su i jedni i drugi, nazovimo ih kolateralna steta kod uspostavljanja republika

sad ako imamo opet zrtvovanje republike, kao nekad monarhije, i ti opet ides sa pricom satanisti vs hriscani, ja ti opet kazem - ne kupujem tu pricu
 
Elon Mask je njihov..samo glumi da je za slobodu govora...ne možeš u SAD da se toliko obogatiš ako nisi njihov..
Pogledajte prilog 1161295

da, jedino rečju i možemo da se borimo....to je borba za svaku dušu...da dodirnemo neopredeljene i zavedene....

pa ne znam..liči da će na kraju satanisti krenuti u potpuni obračun sa hrišćanima...već se to dešavalo...francuska buržoaska revolucija i oktobarska revolucija su pojele mnoge hrišćane... sad bi to moglo da se dogodi globalno...

sreća da imamo internet...
Satanisti ce krenuti na hriscane da
to je proreceno u Bibliji i tada Bog ustaje da zastiti prave vernike i to je Armagedon
a obracunace se sa njima
 
sama rečenica ti kaže "novi zavet"
doneo je mač da raseče
majku od ćerke, oca od sina. po razapinjanju zavesa se pocepala, zašto je to bitno da se objavi, pa zato što se razdvaja stari zavet od novog.
u nz ima dosta elemenata sz i zbog toga je prilepljen, mada po meni je sz omča oko vrata hrišćanima da moraju da pravdaju zverstva koja su činjenja u sz.
pazi bog testira avrama da rokne dete, jov nadrljao da bi se bog pohvalio đavolu, opisan potop bez smisla ako bukvalno gledamo i još hiljade stvari koje su nepotrebne hrišćaninu.
Hmmm,imam utisak da puno njih ovde ne znaju sta uopste znace formulacije Stari Zavet i Novi Zavet stoga su ovakve primedbe doneklem "razumljive".
Naime,cini se da neki veoma lako optuzuju Boga za nepravdu ili mozda los menadjment sveta koji je zapao u greh dok ujedno potpuno ignoriraju razloge zbog svih tih dogadjaja.
Tako na primer,retko ko popminje cinjenicu da su Adam i Eva bili jasno upozoreni sta trebaju raditi a sto ne smeju, ne pominje se tok dogadjaja sa Avramom kojemu je andjeo uhvatio ruku da ne ucini bilo kakvog zla i ne samo to nego mu je obezbedio i zrtveno jagnje koje on nije obezbedio.
Niko ne pominje da su ljudi pre potopa bili bukvalno svi izuetno "loseg srca" do nivou kojeg Bog jednostavno nije vise mogao tolerisati,
Konkretno je Jov zaista imao teska iskusenja ali sd cini da su na kraju ipak stvari krenule na dobro na svim nivoima ...
 

Back
Top