Da li je etika koju je doneo Isus odbacivanje dotadašnje ili je njena dopuna?

Isusovo učenje je

• logičan nastavak SZ

glasova: 3 33,3%
  • suprotstavljeno učenju SZ

glasova: 6 66,7%

• Ukupno glasova
    9

hm337

Poznat
Poruka
9.052
Da li je po vašem mišljenju Isus odbacio dotadašnje jevrejsko shvatanje vere i etike? Zašto je rekao govoreći o religiji (jasno iz konteksta) da se ne meću nove zakrpe na staru haljinu, niti se novo vino lije u stare mehove? Zar nije njegovo učenje novo vino i nova haljina o kojoj govori? Zar nije starozavetna vera i etika stara haljina i stari meh? Da li je to razlog što je izbegavao i prezreo fariseje kao nosioce stare misli koju treba odbaciti?

Ili je on ipak došao da bude nova zakrpa na staroj haljini i novo vino za stari meh jer kaže

Da li ovo znači da on prihvata ceo SZ ili samo zakon (10 zapovesti) i proroke (koji ga najavljuju)? Da li su samo proroci u SZ imali vezu sa Bogom a ostatak SZ je bio plod mašte , mitologije i uverenja raznih pobožnih ljudi. Isus je direktan izvor Božije reči, SZ je pisao ko zna ko sve..

Da li je hrišćanstvu učinjena medveđa usluga time što je spojeno novo Isusovo učenje sa starozavetnim?

Da li je Bog SZ i NZ ista ličnost?
Bog SZ ima povlašćenu naciju koju ohrabruje da čini i zločine, Bog NZ je otvoren za sve.
Bog SZ je Bog straha, Bog NZ je Bog ljubavi.
Da li je ista etika "oko za oko zub za zub" (SZ) i "ljubi bližnjeg svog,a ako te neko ošamari okreni mu i drugi obraz"(NZ) ? Očigledno nije. Ili se Bog promenio u šta je teško verovati ili to uopšte nije isti Bog?

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.597
Da li je ista etika "oko za oko zub za zub" (SZ) i "ljubi bližnjeg svog,a ako te neko ošamari okreni mu i drugi obraz"(NZ) ? Očigledno nije. Ili se Bog promenio u šta je teško verovati ili to uopšte nije isti Bog?
Pa nije isti Bog inace bi Jevreji bili Hriscani. Po SZ se na udarac odgovara udarcem i Jahve nad vojskama nije nimalo miroljubiv Bog.

hm337

Poznat
Poruka
9.052
Isus o sudbini Jevreja

Matej 8,11I to vam kažem da će mnogi od istoka i zapada doći i sješće za trpezu s Avraamom i Isakom i Jakovom u carstvu nebeskome:
Matej 8,12A sinovi carstva izgnaće se u tamu najkrajnju; ondje će biti plač i škrgut zuba.

И анђелу Цркве у Смирни напиши: Тако говори Први и Посљедњи, који бјеше мртав и оживи:
Знам дјела твоја, и невољу и сиромаштво - али си богат - и хулу оних који говоре да су Јудејци а нису, него синагога сатанина.
https://pouke.org/svetopismo/biblija.php?lang=sinod&lang2=&book=66&chap=2
Zanimljivo je ovo govore da su Jevreji a nisu nego su sinagoga Satanina. Teoretičari zavere su prvi otkrili, a moderna genetika sugeriše isto, da Aškenazi (oko 90% Jevreja) nisu izvorno Jevreji nego potomci Hazara turkijskog plemena koje je nekad imalo moćnu državu na jugu Ukrajine i Rusije i koje je zarad lakše trgovine prešlo na judaizam. Otud toliko Jevreja u Rusiji, Ukrajini i istočnoj Evropi. Jevreji koji govore da su Jevreji a nisu nego su sinagoga Satanina. Oni uglavnom patološki mrze Ruse (a i nas kao male Ruse) jer su im Rusi uništili državu.

1653753947175.png

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.597
kao što piše u tom stihu iz Biblije...prešli su na tamnu stranu kolektivno... Talmud im je pun toga šta oni kao izabrana rasa smeju da rade gojama i pljuvanja po Isusu..
Jevreji se drze zajedno. Kada Jevrejin sretne Jevrejina u svetu ispozdravljaju se ko da se znaju. Dosta su nepoticari i stite svoje.
Kada bi mi bili tako slozni, kada bi stitili jedni druge ko oni, gde bi nam bio kraj?

hm337

Poznat
Poruka
9.052
Jevreji se drze zajedno. Kada Jevrejin sretne Jevrejina u svetu ispozdravljaju se ko da se znaju. Dosta su nepoticari i stite svoje.
Kada bi mi bili tako slozni, kada bi stitili jedni druge ko oni, gde bi nam bio kraj?
Ja sam za to da se ujedine svi Sloveni. Nemam ništa protiv ni da se ujedine i svi Germani međusobno i isto tako svi narodi istog korena. To bi bile zajednice kulturološki i jezički sličnih, a ne ovo kao EU danas.

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
60.436
pa pođi od toga da bog nema istu suštinu u nz i sz.
e tu je caka što hrišćanstvo mora da brani sz, navodno jevreji nisu shvatili. moš mislit nisu shvatili a ovi jesu:D
jhvh ne postoji u nz.

hm337

Poznat
Poruka
9.052
pa pođi od toga da bog nema istu suštinu u nz i sz.
e tu je caka što hrišćanstvo mora da brani sz, navodno jevreji nisu shvatili. moš mislit nisu shvatili a ovi jesu:D
jhvh ne postoji u nz.

evo šta je Isus rekao za fariseje

Matej 15,7Licemjeri! dobro je za vas prorokovao Isaija govoreći:
Matej 15,8Ovi ljudi približavaju se k meni ustima svojijem, i usnama poštuju me; a srce njihovo daleko stoji od mene.
Matej 15,9No zaludu me poštuju učeći naukama i zapovijestima ljudskima.

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
60.436
evo šta je Isus rekao za fariseje

Matej 15,7Licemjeri! dobro je za vas prorokovao Isaija govoreći:
Matej 15,8Ovi ljudi približavaju se k meni ustima svojijem, i usnama poštuju me; a srce njihovo daleko stoji od mene.
Matej 15,9No zaludu me poštuju učeći naukama i zapovijestima ljudskima.
nije mi baš jasno kakve veze imaju fariseji sa suštinom boga

hm337

Poznat
Poruka
9.052
nije mi baš jasno kakve veze imaju fariseji sa suštinom boga
fariseji uzalud poštuju Boga učeći nauke i zapovesti ljudske.. a oni uče i strogo se drže Starog Zaveta...znači SZ i mitološke priče o Jahveu koji štiti svoj izabrani narod su priče koje su stvorili ljudi a nije u pitanju Božija reč izdiktirana svetim ljudima kako veruju Vajtovci i JS i mnogi drugi hrišćani..u pitanju je samo jevrejska mitologija i mitomanija..kolektivni ego trip da su nešto iznad drugih naroda.. SZ to su nauke i zapovesti ljudske

Poslednja izmena:

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
60.436
fariseji uzalud poštuju Boga učeći nauke i zapovesti ljudske.. a oni uče i strogo se drže Starog Zaveta...znači SZ i mitološke priče o Jahveu koji štiti svoj izabrani narod su priče koje su stvorili ljudi a nije u pitanju Božija reč izdiktirana svetim ljudima kako veruju Vajtovci i JS i mnogi drugi hrišćani..u pitanju je samo jevrejska mitologija i mitomanija..kolektivni ego trip da su nešto iznad drugih naroda..
a to, reko šta sad :D

Гром

Domaćin
Poruka
3.995
Stari zavet je Pokušaj da se zakonom reguliše život. Dat je zakon koji mora da se vrši i ako se bude izvrašavao narod će živeti u blagodati.
Ali se pokazalo da se zakonom ne može regulisati život u zajednici. Bog je znao da je to tako ali je zbog našeg iskustva bilo neophodno sve to da se prođe da bi mi mogli da shvatimo da se život u zajednici može organizovati samo na dobrovoljnoj osnovi,
Ako pogledamo deset božijih zapovesti one i vode ka jednom druđtvu u kojem bi bilo divno živeti, Niko ne laže, ne krade, ne zakida ,ne daje mito, ne ubija, ne vara..
Ali na žalost ljudi se ne mogu opravdati delima zakona jer nemaju misao koja bi to pratila.
Zato Dolazi Hristos i daje jednu novu ponudu, sve je na dobrovoljnoj osnovi iz ljubavi prema bližnjima. Ko mašta o nekoj zemlji gde žive takvi ljudi jednostavno neće moći odoleti da svojim delima ne doprinese ostvarenju jedne tako divne ideje, živeti život u jednom tako divnom društvu.
Suština drugog Hristovog dolaska je ostvarenje te ideje,
I nevolje koji dolaze će samo pomoći da se ljudi nauče životu za zajednicu, da uvide koje to kvalitete treba da ima jedan član zajednice i da se potrude da budemo takvi. Jer samo ljudi organizovani u zajednice imaju šanse da prežive veliku nevolju koju su nam svetski moćnici spremili.
U narednih 15-tak godina će se sve iskristalisati i nastaće Hristovo hiljadugodišnje carstvo

Гром

Domaćin
Poruka
3.995
To si datum negde procitao ili je tvoja konstatacija, prognoza......
Bog je ostavio neke znakove vremena i ako me moj intelekt nije provozao to bi trebalo da bude tako negde u to vreme
I zamolio bih te da mi više ne postavljaš pitanja jer tebi ona služe samo da bi našao materijal na osnovu koga ćeš posle da se narugaš onome koga si pitao, u najmanju ruku onaj podrugljivi smajli.
Takav si čovek da se nije dobro družiti sa tobom.
pa ćeš razumeti što te izbegavam ne odgovaram na tvoja pitabnja

Poslednja izmena:

Zdrav razum

Buduća legenda
Poruka
30.031
Bog je ostavio neke znakove vremena i ako me moj intelekt nije provozao to bi trebalo da bude tako negde u to vreme
I zamolio bih te da mi više ne postavljaš pitanja jer tebi ona služe samo da bi našao materijal na osnovu koga ćeš posle da se narugaš onome koga si pitao, u najmanju ruku onaj podrugljivi smajli.
Takav si čovek da se nije dobro družiti sa tobom.
pa ćeš razumeti što te izbegavam ne odgovaram na tvoja pitabnja
To bi trebalo tako negde u to vreme kazes.....znaci nemas pojma nego nagadjas :)
Vidim smeta ti sto postavljam nezgodna pitanja.....pa meni nije ispran mozak i ne gledam na svet oko sebe kao konj samo pravo [znas kad konju stave ono na oci da ne vidi sa strane].
Nije dobro druziti se samnom.....nije dobro ni jednom verniku druziti se sa nevernikom koji postavlja nezgodna pitanja.
Oduvek bilo brale :per:

Гром

Domaćin
Poruka
3.995
To bi trebalo tako negde u to vreme kazes.....znaci nemas pojma nego nagadjas :)
Vidim smeta ti sto postavljam nezgodna pitanja.....pa meni nije ispran mozak i ne gledam na svet oko sebe kao konj samo pravo [znas kad konju stave ono na oci da ne vidi sa strane].
Nije dobro druziti se samnom.....nije dobro ni jednom verniku druziti se sa nevernikom koji postavlja nezgodna pitanja.
Oduvek bilo brale :per:
Kad bi ti razumeo ono šta kritikuješ to bi bilo odlično imati takvoga da te pokrene na razmišljanje. Ali ti ne razumeš te stvari to se iz tvojih ogcvora jasno vidi, tako da se tvoja upozorenja ne mogu ozbiljno shvatiti.
Problem je što ti nemaš vere pa ne možeš poverovati da ne razumeš te stvari. jer kad bi poverovao da nešto ne razumeš to bi otvorilo vrata razuzmevanju,
Nažalost budući da si takav totalno si beskoristan sem što se tripuješ da ti nekoga upozoravaš na nešto.
Kažu da onaj koji zna da postavi pitanje već zna i odgovor. A ti ne umeš ni pitanje da postaviš o stvarima o kojima ja pričam.

Poslednja izmena:

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.597
Kad bi ti razumeo ono šta kritikuješ to bi bilo odlično imati takvoga da te pokrene na razmišljanje. Ali ti ne razumeš te stvari to se iz tvojih ogcvora jasno vidi, tako da se tvoja upozorenja ne mogu ozbiljno shvatiti.
Problem je što ti nemaš vere pa ne možeš poverovati da ne razumeš te stvari. jer kad bi poverovao da nešto ne razumeš to bi otvorilo vrata razuzmevanju,
Nažalost budući da si takav totalno si beskoristan sem što se tripuješ da ti nekoga upozoravaš na nešto.
Kažu da onaj koji zna da postavi pitanje već zna i odgovor. A ti ne umeš ni pitanje da postaviš o stvarima o kojima ja pričam.
Uh kako si ohol :P
Meni je zdravrazum svetac u potaji :P

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.