da li je demokratija moguća?

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.566
Da bi "narod vladao", taj narod treba da se pita. Jeltakotakoje.

Da bi se taj narod pitao, on treba da kaže neko svoje mišljenje. Jeltako? tako je

Da bi imao svoje mišljenje, nardo mora da bude obavešten.

A da li je narod obavešten?
Da li sredstva informisanja zaista verno, istinito obaveštavaju, ili nude neke "odgovarajuće" verzije.

Vidi ovo sad sa mladićem..i pored mnogo vesti, opet se ne zna (niti će se znati) da li je vlast znala, da li je bio dogovor, sporazum sa njim, ucena, trgovina..nešto deseto..Ili nije znala, nije imala pojma isl.

Dakle, na osnovu ČEGA možemo da verujemo da ćemo ikada znati informacije, a osnovu kojih ćemo da donosimo svoje mišljenje, opredeljenje isl?

Štampa, literatura, internet..the more I see the less I know.

A opet, ako je demokratija jedna velika šarena laža (a jeste) čemu težiti? Diktaturi npr gadafijevskog, titovskog tipa? Gde će na vlasti da bude lopurda, ali će da bude mrvica i za sirotinjuu raju?

Koje je sranje manje?
Kako se usuđujete da pričate o plitici ako niste sigurni da imate prave informacije?

(btw, ko misli da ima prave informacije, taj je nepatvoreni idiot i ko misli da ne postoje "informacije za javnost" i one istinite..taj je tek ćale ovom prvom idiotu)
jeltakotakoje
 
Da bi "narod vladao", taj narod treba da se pita. Jeltakotakoje.

Da bi se taj narod pitao, on treba da kaže neko svoje mišljenje. Jeltako? tako je

Da bi imao svoje mišljenje, nardo mora da bude obavešten.

A da li je narod obavešten?
Da li sredstva informisanja zaista verno, istinito obaveštavaju, ili nude neke "odgovarajuće" verzije.

Vidi ovo sad sa mladićem..i pored mnogo vesti, opet se ne zna (niti će se znati) da li je vlast znala, da li je bio dogovor, sporazum sa njim, ucena, trgovina..nešto deseto..Ili nije znala, nije imala pojma isl.

Dakle, na osnovu ČEGA možemo da verujemo da ćemo ikada znati informacije, a osnovu kojih ćemo da donosimo svoje mišljenje, opredeljenje isl?

Štampa, literatura, internet..the more I see the less I know.

A opet, ako je demokratija jedna velika šarena laža (a jeste) čemu težiti? Diktaturi npr gadafijevskog, titovskog tipa? Gde će na vlasti da bude lopurda, ali će da bude mrvica i za sirotinjuu raju?

Koje je sranje manje?
Kako se usuđujete da pričate o plitici ako niste sigurni da imate prave informacije?

(btw, ko misli da ima prave informacije, taj je nepatvoreni idiot i ko misli da ne postoje "informacije za javnost" i one istinite..taj je tek ćale ovom prvom idiotu)
jeltakotakoje

demokratija je moguca, ali ona starogrckog tipa, koja podrazumeva robove....to je jedina skrivena mana :mrgreen:
 
Joj nadji mi jednu jedinu demokratsku zemlju gde se narod nesto pita, narod ide na izbore, da, glasaju za svoje miljenike koji im obecavaju sve naj naj, ali ne odlucuje o potezima onih koje izabere, tako da je sve to cirkus za mazenje ociju ovcama da bi guzonje kapitalisticke mogli jos vise da se bogate. Stvore svojim malim ovcicama iluziju da se oni kao nesto pitaju, zaurlaju par puta u narodu omiljene parole, malo masu zastavama, posete neku fukaru u domu penzionera ili u bolnici sto sve lepo novinar zabelezi kamerom, i tako osvoje ili zadrze vlast i tako u krug ...

Jedino sta je nama demokratija donela posle SFRJ je da svako moze da melje, laprda, pljuje i vredja koga hoce i do mile volje, a da za to ne odgovara.

To mu ga na kraju i dobro dodje, jer pored unistene privrede i opljackane drzave obicnom coveku jedino to i ostaje.

Secam se afere u vreme SFRJ zbog Branka Mikulica, jer je imao vikendicu u Neumu .. :hahaha1:

Lopov!! Banda crvena!!! :evil:
 
Poslednja izmena:
Da li je moguca, ne znam, najbolje pitaj one sto zive u istoj (proverenoj :D) , a evo sta oni kazu :

"PEOPLE IN EUROPE WAKE UP,
LETS MAKE A BETTER LIFE
LETS TALK ,
LETS MEET,
LETS CHANGE EVERYTHING
LETS DO IT!
"Angelo"

OUR EVENT IS ALL THE TIME UNDER ATTACT FOR THIS WE HAVE MADE A COMMUNITY. LETS BE A MILLIONS.! SHARE WITH YOUR FRIENDS

https://www.facebook.com/pages/European-Revolution-at-29th-May/118356591583140?v=wall

WE CALL FOR REAL DEMOCRACY NOW. We are not a commodity lying in the hands of politicians and bankers. We blame the economic and political forces for our bad situation and demand the necessary change of course.
We call on all citizens, under the motto "Real Democracy NOW.
We are not a commodity lying in the hands of politicians and bankers." to take to the street to protest. Join us, no matter what political views you have, to make all the people heard as a single voice.
European Peaceful Revolution
Community

WΕ ΑRE PACIFISTS!
The people of Spain responded with no violence to the brutal repression of the police!No violence won and the square of Catalunia in Barcelona is back to the peoples hands!!!!POWER OF NON-VIOLENCE!
We don't belong to a political group! But we do have a political view because we do not feel represented in the decisions that are being taken by governments around Europe. POWER TO THE PEOPLE NOT THE BANKS
We stand for solidarity!Democracy is our final scope!The basis of Democracy is solidarity!WE STAND FOR SOLIDARITY!

Here are the city squares http://www.dentnews.net/?p=12594 join us


https://www.facebook.com/realdemocracynow
http://realdemocracynow.webeden.co.uk/#/resources/4551844684"
 
Ako se pogledaju primeri relativno uspešnih demokratija (od stare Grčke do SAD u prvom periodu ) , uočavaju se neke činjenice koje u današnje vreme uopšte ne bi bile politički korektne :lol: . Naime , demokratija je uspevala tamo gde nije svako imao pravo glasa . Isključivanje po raznim osnovama onih koji nisu doprinosili društvu ostavljalo je biračko telo svesno svoje odgovornosti - jer je odgovornost imalo i u privatnom životu .

Zamislite kakvi bi rezultati izbora u Srbiji bili kad bi se za dobijanje biračkog prava tražilo da je dotična osoba poreski obveznik , da je odslužila vojsku i da nije na državnoj sisi (nije državni službenik) ;)
 
Koncept demokratije u staroj Grckoj je bio taj da probrana manjina koriguje vecinu; dakle, nisu ODMAH svi mogli imati pravo glasa, ali su mogli napredovati do tog prava (osim robova - ostatak orijentalnog fatalizma).

A jos pre toga:
U starom Egiptu koncept demokratije se uspostavio kao refleksija o zagrobnom zivotu, nada u apsolutnu buducnost -- u kojoj ce svi (pravedni) biti izjednaceni. Vaga Maat.

Patvoren pojam demokratije nastupa tek sa rimskim Saturnom: u biti je manipulativan, jer istice svemocnog patrona i izaziva u narodu poltronstvo...

Heliada
 
Najuspesnije primere demokratije u savremenom svetu imamo u Svajcarskoj,SAD-a ... sa napomenom da je to najbolji sistem vladanja.On nije idealan,ali se moze usavrsavati za razliku od autokratije.O svemu tome moze se vise naci u mojoj temi na Filozofiji.
Svajcarski gradjani o mnogo cemu odlucuju direktno sa napomenom da gradjani mogu dobiti nova i veca prava nego sto ih imaju u toj zemlji.
Normalno je da demokratiju treba kombinovati sa pravdom,a to bi bilo ucesce zaposlenih u podeli profita.
 
Sa formalne strane ovo jeste deokratija,ali u najgorem mogucem vidu.Birac se jedino pita kada treba da zaokruzi neku od partija na listi i posle toga ga vise niko za nista ne pita.O svemu odlucuju partijske vodje i oni oko njih.Cesto puta to su ista lica vec vise od 20 godina.
Za razliku od Srbije u Svajcarskoj i SAD-ma uloga biraca je mnogo veca tako da oni mogu da uticu na politiku svojih drzava.No,uloga gradjana u vodjenju drzavnih i drustvenih poslova moze biti na jos visem nivou nego sto je i u pomenutim drzavama.
 

Back
Top