Да ли је Чарлс последњи британски краљ?

Ако под ,,свињаријом'' подразумеваш дешавања у монархистичким породицама, онда је уреду тај свињац.
Али ако тај епитет дарујеш Републици, питам те што живиш у њој. Прикључи се некој монархији и уживај у ,,свили и кадифи''.

Питаш ме "што живиш у њој" јер не знаш о чему причаш.

У истом тону су и твоје срдачне препоруке да сви напусте своје успешне моделе и прихвате твој, најгори.
 
da si citao kao ja na plazi u budjibi na malti tadasnji sundaytimes gde ozbiljno razmatraju seseljevu opasku da treba da se kovceg zaista otvori i vidi sta ima u njemu...sve engleski novinari od pera onda se ne bi sprdao.

ja samo radim sto kruna radi kad je plasirala vest da je dajana sama organizovala sa dodijem ono u tunelu i da su zivi i zdravi, da niko ne moze da ih nadje ša ni njihove sluzbe :rotf: i i da su negde srecni i da lepo i mirno zive :rotf:

op trt gewezn zajn
Ko nije video britanske paparace, ne zna šta je nekontrolisana rulja.
 
dal je poslednji to niko ne zna

al da u britanskoj stampi ima sve vise tekstova gde porede njihov jel kao pacifizam, borbu za blagostanje nacije, altruizam spram dosljaka koje obozavaju, duboku emotivnost kojunoseca svaki stanovnik britanije zbog odlaska babe, sa opat glasovima u britaniji, sto je malko sizofreno jer rekose da su svi tuzni :lol: gde kako kazu takvi mrze patoloski kraljevsku porodicu zbog jel kao navodne umesanosti u mnoga sranja koja ce se britaniji garant obiti o glavu....onda nije ni cudno da neko i sumnjicavo postavi pitanje dugovecnosti ne samo matorog kralja koji moze samo da igra domine, vec i cele monarhije.
 
Pogledajte prilog 1226277

Нација плаче, али је немогуће оглушити се о оне који на улицама носе транспаренте: „Он није мој краљ. Укините монархију”.
У тамошњој штампи већ се појављују критике на рачун штетности монархије по бивше колоније и закључком да је дошло време да с Чарлсовим доласком на престо замисле другачију будућност. На „Твитеру” се већ појавио нови покрет под хештегом #notmyking. Може се очекивати да ће активисти ојачати након сахране у понедељак. Они који не подржавају монархију, а нису били вољни да критикују краљицу, неће се устручавати пред краљем. Мораће много тога да докаже јер чак и они који обожавају краљицу, Чарлса гледају скептично.

Нема Британца, био он ројалиста или антимонархиста, да не тугује за њом. Седам деценија је неговала статус мајке нације и симбола јединства. Елизабета Друга је наша краљица за сва времена.

Њеним одласком Чарлс је добио круну, али и огроман терет и обавезу да одржи статус монархије у очима, и пре свега, у срцима Британаца, какав је наметнула Елизабета. Да ли ће син успети да прескочи мајчину сенку? Да ли је, иако у 73. години, дорастао задатку или је, што се све гласније чује, смрћу Елизабете Друге, означен почетак краја односа према британској монархији какав је она градила и чувала 70 година? Нова химна каже да Бог чува краља али – да ли ће га сачувати Британци?
https://www.politika.rs/scc/clanak/517901/kralj-carls-velika-britanija-naslednik
************************************************
Време је да монархију замени Република. Ево и Британци, непоправљиви конзервативци, већ размишљају о целисходности монарха а и монархије.
На „Твитеру” се већ појавио нови покрет под хештегом #notmyking. Један од коментара је ,,Charles has no claim to moral leadership, negating any argument that the monarchy remains important as a sober ceremonial force in society'', у преводу написано ,,Чарлс нема право на морално вођство, негирајући сваки аргумент да монархија остаје важна као трезвена церемонијална сила у друштву''.
Pričao sam jutros s nekoliko državljana Ujedinjenog Kraljevstva. Oni vjeruju da je monarhija pred svojim krajem, ali da se to neće dogoditi preko noći. Također, u međuvremenu će ojačati separatizam u Škotskoj, Walesu i Sjevernoj Irskoj. Prije 10 godina, samo je 10% Velšana podržavalo neovisnost, a danas je takivh 30% i taj će postotak vjerojatno dalje rasti.
 
Pogledajte prilog 1226277

Нација плаче, али је немогуће оглушити се о оне који на улицама носе транспаренте: „Он није мој краљ. Укините монархију”.
У тамошњој штампи већ се појављују критике на рачун штетности монархије по бивше колоније и закључком да је дошло време да с Чарлсовим доласком на престо замисле другачију будућност. На „Твитеру” се већ појавио нови покрет под хештегом #notmyking. Може се очекивати да ће активисти ојачати након сахране у понедељак. Они који не подржавају монархију, а нису били вољни да критикују краљицу, неће се устручавати пред краљем. Мораће много тога да докаже јер чак и они који обожавају краљицу, Чарлса гледају скептично.

Нема Британца, био он ројалиста или антимонархиста, да не тугује за њом. Седам деценија је неговала статус мајке нације и симбола јединства. Елизабета Друга је наша краљица за сва времена.

Њеним одласком Чарлс је добио круну, али и огроман терет и обавезу да одржи статус монархије у очима, и пре свега, у срцима Британаца, какав је наметнула Елизабета. Да ли ће син успети да прескочи мајчину сенку? Да ли је, иако у 73. години, дорастао задатку или је, што се све гласније чује, смрћу Елизабете Друге, означен почетак краја односа према британској монархији какав је она градила и чувала 70 година? Нова химна каже да Бог чува краља али – да ли ће га сачувати Британци?
https://www.politika.rs/scc/clanak/517901/kralj-carls-velika-britanija-naslednik
************************************************
Време је да монархију замени Република. Ево и Британци, непоправљиви конзервативци, већ размишљају о целисходности монарха а и монархије.
На „Твитеру” се већ појавио нови покрет под хештегом #notmyking. Један од коментара је ,,Charles has no claim to moral leadership, negating any argument that the monarchy remains important as a sober ceremonial force in society'', у преводу написано ,,Чарлс нема право на морално вођство, негирајући сваки аргумент да монархија остаје важна као трезвена церемонијална сила у друштву''.
Normalno bi bilo da bude poslednji kralj da i v. Britanija poput vecine savremenih drzava postane republika . Da se okanu sistema koji je izgubio svrhu odavno je u engleskoj kralj razvlasten a staleski dom imq savetodavnu ulogu samo treba da se ozvanici postojece stanje i da priznaju da su na mala vrata odavno uveli republiku
 
Да, твоја република се показала више него одлично.

Зато би и волео да је сви пригрле и живе у ноторним свињцима од држава.
Prosto jer nije normalno da neko na svoj polozaj dolazi rodjenjem pa bio on kao anstajn ili bio on popud jugoslovenskog princa potpuno nesposoban zbog tog razloga su i prezivele savremene monarhije razvlastile svoje monarhe a stvarnu vlast po uzoru na republike prenele na one koji se na izborima izbore da budu na toj pouiciji . Dali bi usli u ordinaciju zubara ili hirurga koji je to postao rodjenjem a ne da se skolijuci se izborio za to zvanje ?
 
Normalno bi bilo da bude poslednji kralj da i v. Britanija poput vecine savremenih drzava postane republika . Da se okanu sistema koji je izgubio svrhu odavno je u engleskoj kralj razvlasten a staleski dom imq savetodavnu ulogu samo treba da se ozvanici postojece stanje i da priznaju da su na mala vrata odavno uveli republiku
Bilo bi simbolično da Charles III. bude posljednji britanski kralj. Posljednji nositelj tog imena Karlo II. izgubio je i krunu i monarhiju i glavu. :mrgreen:

Što se tiče vrijednosti britanske monarhije, a ne monarhije općenito, ona donosi ogromnu zaradu Britancima. Prije bih bio za rušenje monarhija u Danskoj, Nizozemskoj ili Švedskoj, jer tamošnje monarhije ne pridonosi državnom budžetu svojih država ni 1% od onoga što Ujedinjeno Kraljevstvo godišnje uprihodi zahvaljujući Windsorima.
 
Prosto jer nije normalno da neko na svoj polozaj dolazi rodjenjem pa bio on kao anstajn ili bio on popud jugoslovenskog princa potpuno nesposoban zbog tog razloga su i prezivele savremene monarhije razvlastile svoje monarhe a stvarnu vlast po uzoru na republike prenele na one koji se na izborima izbore da budu na toj pouiciji . Dali bi usli u ordinaciju zubara ili hirurga koji je to postao rodjenjem a ne da se skolijuci se izborio za to zvanje ?
Jedan moj prijatelj je jednom lijepo objasnio sve to. Rekao je da je protiv svih dikatatora, osim ako on nije taj. Tako ni ti ne bi imao ništa protiv dobijanja društvenog statusa samim rođenjem da si se rodio u nekoj plemićkoj, velikaškoj ili kraljevskoj obitelji. I u čemu je razlika kad ti bogati tata biznismen, koji je naslijedio bogatstvo od svog oca, a ovaj od svog, kupi diplomu na prestižnom sveučilištu, a ti se praviš kao da si je zaslužio? Ima li razlike?
 

Karipske zemlje na putu otcjepljenja od britanske monarhije

26653AD3-2669-4C92-8A05-C83DF68C48DF_cx0_cy9_cw0_w256_r1.jpg

Kingston, glavni grad Jamajke

Krunisanje kralja Čarlsa ubrzalo je planove Jamajke i Belizea da napuste britansku monarhiju i postanu republike, dok su i ostale karipske zemlje naznačile da će slijediti isti put.
Stanovništvo ovog dijela Komonvelta preispituje svoj odnos prema novom kralju ali i naslijeđu britanske monarhije kao što je "rasizam, ugnjetavanje, kolonijalizam i ropstvo", pišu svjetski mediji.

'Opraštanje od bolne prošlosti kolonijalizma'

Uoči zvaničnog krunisanja britanskog monarha u subotu, 6. maja, a koji je stupio na tron kada je njegova majka kraljica Elizabeta umrla prošlog septembra, vodeći političari Jamajke i Belizea izjavili su da razmatraju odbacivanje kralja Čarlsa kao šefa države s ciljem da postanu republike, piše francuski list Mond.
Jamajka i Belize su bivše britanske kolonije na Karibima koje su decenijama nezavisne države. Ali, kao i 12 drugih zemalja Komonvelta izvan Britanije – uključujući Australiju, Kanadu i Novi Zeland – one su zadržale sistem ustavne monarhije i imaju kralja Čarlsa kao šefa države, dok lokalni generalni guverner obavlja dužnosti u njegovo ime.

Marlen Malahu Forte (Marlene Malahoo Forte), ministrica za pravna i ustavna pitanja Jamajke, rekla je da je krunisanje kralja Čarlsa ubrzalo planove ostrva da postane republika i da bi Jamajka mogla održati referendum već sljedeće godine.
Ona je rekla da bi postajanje republika značilo "opraštanje od oblika vladavine koji je povezan s bolnom prošlošću kolonijalizma i transatlantskom trgovinom robljem".

Podsjetnik na ropstvo i eksploataciju

Debata širom Kariba o odvajanju od monarhije, kao što je to učinio Barbados 2021., pokrenuta je nakon smrti kraljice Elizabete. Naročito u ovoj regiji, piše Vašington post (The Washington Post), monarhija je podsjetnik mnogima na kolonijalnu okupaciju, ropstvo i eksploataciju.

Belize, koji se graniči s Gvatemalom, Meksikom i Karipskim morem, postao je britanska kolonija 1862. i postigao nezavisnost 1981. Međutim, dodaje list, nastavio je kao jedno od preostalih zemalja Komonvelta, gdje je britanski monarh još uvijek ceremonijalni šef države.

Rasprave širom Kariba

Osim Belizea koji najavljuje ustavne reforme i otcjepljenje od monarhije, zvaničnici u sedam preostalih karipskih zemalja naznačili da će nastojati da slijede isti put - iako se rasporedi, procedure i obaveze vlada razlikuju u svakoj zemlji. Belize je jedina preostala država na Karibima u kojoj bi, kao na Barbadosu, monarhija mogla biti uklonjena bez referenduma.

U Antigvi i Barbudi, premijer Gaston Braun (Gaston Browne) je ubrzo nakon smrti kraljice Elizabete rekao da će održati referendum u roku od tri godine. Za prelazak praga potrebna je dvotrećinska većina, čime je prepreka još veća.

Scenario je isti u Sent Vincentu i Grenadinima, gdje je referendum o prelasku na republiku propao 2009. Prošle godine, premijer Ralf Gonsalves (Ralph Gonsalves), artikulirao je podršku za još jedno glasanje, ali je rekao da će to učiniti samo uz dvostranačku podršku , što znači da još nije evidentan jasan raspored.

Takva debata, prema pisanju Gardijana, ipak nije počela odlukom Barbadosa 2021., niti smrću kraljice Elizabete prošle godine. Nošene valom nacionalizma i socijalizma, tri bivše britanske kolonije, Gvajana, Trinidad i Tobago i nova nezavisna Dominika, uklonile su monarha s mjesta šefa države tokom 1970-ih.
https://www.slobodnaevropa.org/a/karipske-zemlje-britanska-monrahija-komonvelt/32400644.html
*********************************************
Да је монархија праведно друштвено уређење, нико се неби бунио и тражио отцепљење. Овако, државе над којима монархија спроводи експлоатацију над природним ресурсима и јевтине радне снаге, излаз траже у отцепљењу и у успостављању новог друштвеног уређења - РЕПУБЛИКА.
ПС: Ово би требало да прочитају занесењаци који би у Србију поново увели монархију.
 
Jedan moj prijatelj je jednom lijepo objasnio sve to. Rekao je da je protiv svih dikatatora, osim ako on nije taj. Tako ni ti ne bi imao ništa protiv dobijanja društvenog statusa samim rođenjem da si se rodio u nekoj plemićkoj, velikaškoj ili kraljevskoj obitelji. I u čemu je razlika kad ti bogati tata biznismen, koji je naslijedio bogatstvo od svog oca, a ovaj od svog, kupi diplomu na prestižnom sveučilištu, a ti se praviš kao da si je zaslužio? Ima li razlike?
Za osudu je i jedno i drugo ja sam moju diplomu posteno zaradio i sam se izborio za svoj polozaj u drustvu . Ja pisem sa stanovista vecine koja se sama bori za svoju egzistenciju i polozaj u drustvu . . . Kao covek iz cijeg poreza se placa i izdrzava drzava od nje ocekujem da bude ekspeditivna neopterecena suvisnom administracijom i trutovima koji nicemu ne sluze a zive na grbaci naroda
 
Jedan moj prijatelj je jednom lijepo objasnio sve to. Rekao je da je protiv svih dikatatora, osim ako on nije taj. Tako ni ti ne bi imao ništa protiv dobijanja društvenog statusa samim rođenjem da si se rodio u nekoj plemićkoj, velikaškoj ili kraljevskoj obitelji. I u čemu je razlika kad ti bogati tata biznismen, koji je naslijedio bogatstvo od svog oca, a ovaj od svog, kupi diplomu na prestižnom sveučilištu, a ti se praviš kao da si je zaslužio? Ima li razlike?
Sto se tice bogatog oca moj nije bio bogat ali mi je ostavio dosta toga i sam se trudim da za svoju decu ZARADIM i da im ostavim bar malo vise nego sto je moj otac meni ali poentq je u tome sto je moj otac ZARADIO za mene i ja danas ZARADJUJEM da ostavim svojoj deci . I to je ili bi bar trebalo da bude za pohvalu za osudu je da onaj ko ne zaradjuje nego zivi kao monarh na tudj rqcun pqrazitira u 21 veku ostavi nesto svojoj deci koja takodje u zivotu nece zaradjivati nego ce parazitirati i trositi vasu i moju zaradu da bi raskosno ziveli zaradu koju ste ma koliko ona bilq simbolicna mogli ostaviti sopstvenoj deci
 
Za osudu je i jedno i drugo ja sam moju diplomu posteno zaradio i sam se izborio za svoj polozaj u drustvu . Ja pisem sa stanovista vecine koja se sama bori za svoju egzistenciju i polozaj u drustvu . . . Kao covek iz cijeg poreza se placa i izdrzava drzava od nje ocekujem da bude ekspeditivna neopterecena suvisnom administracijom i trutovima koji nicemu ne sluze a zive na grbaci naroda
Ne shvaćaj sve doslovno! Nisam te pitao za tvoju diplomu, niti me zanima.

Većina se bori za svoju egzistenciju, ali ne i društvena elita, kako u monarhiji tako i u republici. Oni svoj položaj u dobrom dijelu nasljeđuju rođenjem. Recimo, holivudska glumica iz UK, Kate Beckinsale potječe iz bogataške obitelji. Nije dobila prve životne prilike isključivo na temelju svog rada, truda i talenta, već ju je netko progurao. Ima bezbroj darovitih ljudi pa ne dobiju svi priliku da pokažu što znaju. Ona jeste, zahvaljujući svom nasljeđu. Donald Trump također nije došao do milijuna i do dužnosti predsjednika SAD-a isključivo svojim radom i trudom, već zato što je iza sebe imao obiteljsko bogatstvo koje se akumuliralo još od doba njegova pradjeda. Znači, opet naslijeđeno i stečeno rođenjem. Nijedan predsjednik SAD-a nije bio čovjek iz naroda, nego su svi bili članovi nasljedne kapitalističke buržoazije.
 

Back
Top