Da li je budućnost predodređena?

uglavnom, nego nije to poenta. ako zna već je bilo ili je tako planirano. a opet bog nije bog ako ne zna i tu jurimo za repom.
nego predodređenje je sudbina ili božija volja, pa ja tu ne vidim razliku.
Kako predodredio bog da budes nacista ubica.On samo zna da ces biti jer ti srce zna misao koju si prihvatio a djavolska je i zna sta te ceka a ne zaustavlja te u toj propasti budi sta god hoces.Vidimo se na strasnom sudu.
 
Predodređenje je sve.
Ako mi Bog pošalje u san čitavu akciju koja je prethodila golu a ja je zapamtim do detalja i te detalje vidim iste večeri u prenosu utakmice šta ima da mislim dalje...
Nemam nikave sumnje da neke stvari kao ova što si naveo jesu predoređene. I sam imam jako dugo takve snove. Ali to ne dokazuje da sve jeste predodređeno. Možda neke stvari nisu i zbog toga ne sanjamo šta će da se desi.
Inače, sama reč "bog" je personalizovana i ljude rekao bih šalje na pogrešan trag. Postoji zakon uzroka i posledice. Kad imaš uzrok posledica je determinisana. Samo što mi nemamo uvid u većinu uzroka.
 
Izvinjavam se što nisam čitala temu, samo uvodni post.

Verujem da je sve što se dešava složena kombinacija slobodne volje ljudi i neke Božije promisli... Kako se tačno odvija nemam pojima, suviše je, suviše, promenljivih. Ali ima dosta da naša energija, bioenergija, misao, frekvencija itd utiče na to u koje situacije ulazimo i sa kojim ljudima. I sa druge strane, dešava se i mimo toga, da drugi na nas utiču pa i sam Bog. Sve to skupa jeste zamešateljstvo, no ni jedna krajnost nije tačna, niti da sve odabiremo sami niti da je baš sve predodređeno.

U svemu tome ne treba se brinuti, ko je vernik zna da ima ko to sve prati i nadgleda, a uz to nam je i naša ljubav i mi njegova. To onda sve deluje sigurno, kako god da je.
 
@Truman
Dobro,personalizujemo ili ne,od čovjeka do čovjeka.Suština je da viša sila od naše daje uputstva šta nam je činiti u ovoj privremenosti.A oćemo li da prihvatimo to ili ne na nama je.
Ako pod nama misliš na našu ličnost i ovu egzistenciju koju imamo svakako. Stvar je u tome što mi nemamo slobodnu volju zaista već imamo program koji se izvršava. I sad recimo premotavam neke prilike koje sam propustio u prošlosti...u tom trenutku to je bio moj program i desilo se kako se desilo. Determinizam. Sad bih postupio drugačije ali tada sam zbog nekih uzroka postupio tako kako jesam. Tako da moji postupci jesu bili predodređeni što će reći i budućnost je bila predodređena.
 
Ako pod nama misliš na našu ličnost i ovu egzistenciju koju imamo svakako. Stvar je u tome što mi nemamo slobodnu volju zaista već imamo program koji se izvršava. I sad recimo premotavam neke prilike koje sam propustio u prošlosti...u tom trenutku to je bio moj program i desilo se kako se desilo. Determinizam. Sad bih postupio drugačije ali tada sam zbog nekih uzroka postupio tako kako jesam. Tako da moji postupci jesu bili predodređeni što će reći i budućnost je bila predodređena.
Moja ideja na ovu temu je jako slična.Prosto nam karakter diktira postupke i onda imamo ograničen broj kombinacija.Baš kao da jesmo programirani.Neko će reći da je i taj neki inat iz kog uradimo nešto slobodna volja.Ne.To je privid slobodne volje.I to je programirano.
 
Moja ideja na ovu temu je jako slična.Prosto nam karakter diktira postupke i onda imamo ograničen broj kombinacija.Baš kao da jesmo programirani.Neko će reći da je i taj neki inat iz kog uradimo nešto slobodna volja.Ne.To je privid slobodne volje.I to je programirano.
Po meni niko ne bira to što jeste. Čak ni gorespomenuti nacisti. Što naravno ne znači da treba ukinuti zakone i pustiti sve psihopate iz zatvora.
 
Jednostavno je pitanje bilo.
ne znam kako bi još jednostavnje postavio.
ponuđeni odgovori:
da
ne
ako je da, znači plan je takav
ako je ne, šta bi onda moglo značiti?
vidiš to pitanje je nemoguće odgonetnuti jer upadamo u zamku kakav god odgovor bio.
I ne i da
Citaj molitvy oce nas i ono da byde volja tvoja
tu je sve receno i kad je da i kad je ne
Da uidje rek tako na lepe oci jer si kao mnogo dobar e pa nece ni tad
 
Ako pod nama misliš na našu ličnost i ovu egzistenciju koju imamo svakako. Stvar je u tome što mi nemamo slobodnu volju zaista već imamo program koji se izvršava. I sad recimo premotavam neke prilike koje sam propustio u prošlosti...u tom trenutku to je bio moj program i desilo se kako se desilo. Determinizam. Sad bih postupio drugačije ali tada sam zbog nekih uzroka postupio tako kako jesam. Tako da moji postupci jesu bili predodređeni što će reći i budućnost je bila predodređena.
Ja to vidim ovako - mi možemo u nekim oblastima, situacijama, periodima itd. da pravimo neke izbore. Ali ono što ne možemo je da sa 100%-tnom sigurnošću znamo gde će nas ti izbori odvesti. Npr. neko odluči da upiše neki fax. Ta odluka može da ima veliki broj posledica - može da postane cenjeni stučnjak i da dobro živi od toga, možda tamo upozna buduću ženu/muža pa i ne završi studije, može da pogine na apsolventskoj ekskurziji, možda nakon faxa ne može da nađe posao u struci pa zbog toga bude nezadovoljan čitavog života...ja sam ovde naveo samo neke primere mogućih ishoda jedne odluke, a ima ih mnogo, možda čak i neograničeno mnogo.
Isto tako, mnogo zavisi i od toga sa kojom svešću donosimo odluke. Nije isto kada imamo 10, kada imamo 20, 30, 40 ili više godina. Naša svest, nivo zrelosti, iskustva, naša htenja, uvidi, impulsi...dosta toga se menja kako vreme prolazi. To je ono što ti kažeš da bi sada postupio drugačije. Nisi tada mogao da znaš kakav ćeš biti sada i kako ćeš razmišljati.
 
Ja to vidim ovako - mi možemo u nekim oblastima, situacijama, periodima itd. da pravimo neke izbore. Ali ono što ne možemo je da sa 100%-tnom sigurnošću znamo gde će nas ti izbori odvesti. Npr. neko odluči da upiše neki fax. Ta odluka može da ima veliki broj posledica - može da postane cenjeni stučnjak i da dobro živi od toga, možda tamo upozna buduću ženu/muža pa i ne završi studije, može da pogine na apsolventskoj ekskurziji, možda nakon faxa ne može da nađe posao u struci pa zbog toga bude nezadovoljan čitavog života...ja sam ovde naveo samo neke primere mogućih ishoda jedne odluke, a ima ih mnogo, možda čak i neograničeno mnogo.
Isto tako, mnogo zavisi i od toga sa kojom svešću donosimo odluke. Nije isto kada imamo 10, kada imamo 20, 30, 40 ili više godina. Naša svest, nivo zrelosti, iskustva, naša htenja, uvidi, impulsi...dosta toga se menja kako vreme prolazi. To je ono što ti kažeš da bi sada postupio drugačije. Nisi tada mogao da znaš kakav ćeš biti sada i kako ćeš razmišljati.
postoje milion varijacija i bilo kojom da kreneš stigneš u predestinaciju.
možda je to neka slobodna volja kojim putem se krećeš, ali na kraju od sudbine ne možeš pobeći.
 
to je prirodni proces, nema veze sa sudbinom.
Obicno se kaze ako neko strada u nesreci da mu je takva bila sudbina, da mu je tako bilo sudheeno i zacrtano. Time kazu da je njegova smrt bila neizbezna.I sad ja cu.isto jednog dana da nestanem nevazno kako.I ne vudim razliku izmedju ovog koga je viz pogaxio voz i mene koja cu da riknem od nekog infrakta.Zacrtano jeste i meni i njemu i svima.
 
Obicno se kaze ako neko strada u nesreci da mu je takva bila sudbina, da mu je tako bilo sudheeno i zacrtano. Time kazu da je njegova smrt bila neizbezna.I sad ja cu.isto jednog dana da nestanem nevazno kako.I ne vudim razliku izmedju ovog koga je viz pogaxio voz i mene koja cu da riknem od nekog infrakta.Zacrtano jeste i meni i njemu i svima.
to je ipak prirodan put, ko god se rodi taj umre. u tom slučaju svi pogađamo. večni život na zemlji prosto je nezamisliv jer se stalno razmnožavamo. planeta ne bi podnela. znači postoje prirodni tokovi života koje ne vezujem za sudbinu.
 
Verujete li u sudbinu?

Da li je sve već negde zapisano, a mi samo imamo iluziju da donosimo
životne odluke?
Све је записано код Христа Бога... Међутим, димензија вечности у којој је Он одувек, није иста димензија као и наша привремена ... Зато морамо логике наше димензије узрочно-последичне да се држимо, а не свеобухватајуће димензије у коју још нисмо реално крочили, већ само теоретишемо и спремамо се за њу... Дакле, о том(целосном), по том (касније)... Не треба брзати умом
 

Back
Top