Da li je budućnost predodređena?

Ko veruje u sudbinu on ne veruje ni u slobodnu volju koja nam je data od Boga...jer jedno sa drugim ne ide.
Hmmm...meni deluje da je obratno. 🤔 Po definiciji bog je svemoćan i sveznajući. Zna kompletnu budućnost. Što implicira da je budućnost već preodređena i da slobodna volja ne postoji. Mislim, ovo je ako sledimo logiku. Ali ko kaže da svemogući bog mora da se povinuje logici? 🙂
 
Hmmm...meni deluje da je obratno. 🤔 Po definiciji bog je svemoćan i sveznajući. Zna kompletnu budućnost. Što implicira da je budućnost već preodređena i da slobodna volja ne postoji. Mislim, ovo je ako sledimo logiku. Ali ko kaže da svemogući bog mora da se povinuje logici? 🙂
Ja nisam rekao da Bog nije svemoguc ali mesanje u ono sta ce covek da radi nije slobodna volja.
 
Vjerujem u parcijalnu predodređenost.

Nisam mogao odabrati da li ću postojati i ne mogu birati da li ću umrijeti. Dakle, očito u tim i sličnim stvarima nemam izbora. To ukazuje na to da neko drugi time upravlja.

Slobodan sam u izboru da li ću piti kafu ili čaj naredno jutro, kao i to da li ću obući crvenu ili plavu odjeću.
 
Hmmm...meni deluje da je obratno. 🤔 Po definiciji bog je svemoćan i sveznajući. Zna kompletnu budućnost. Što implicira da je budućnost već preodređena i da slobodna volja ne postoji. Mislim, ovo je ako sledimo logiku. Ali ko kaže da svemogući bog mora da se povinuje logici? 🙂

Mislim da ti je ovdje pogrešna pretpostavka i zato imaš problem da razumiješ.

Ako je Bog sveznajući i zna budućnost, On samo zna i time ne utječe na djela ljudi. Da ne zna budućnost, ne bi bio Bog.

To možeš uporediti i sa svojim znanjem o nečemu. Npr., to što znaš kako će tvoje dijete u 8 ujutro otići u školu, ne znači da si mu to predodredio. Jednostavno znaš. Isto bi bilo i da neće otići u školu. Tvoje znanje je neovisno o njegovom postupku.
 
Ne verujem u sudbinu to muslimani veruju u sudbinu da je nesto unapred predodredjeno.
Sudbinu kreiramo svojim postupcima -recima mislima i delima.

Ja sam musliman, ali ne vjerujem u kader/sudbinu prema tradicionalnom tumačenju. To tumačenje ima mnogo logičkih grešaka.

Nije do religijskih tekstova nego do tumačenja i prenošenja tumačenja.
 
Све је узрочно-последично повезано. Не постоји ништа што се десило а да нема своје узроке.

Наши поступци су резултат претходних искустава, а нама се чуни да су они резултат наше воље и слободног избора.
 
Све је узрочно-последично повезано. Не постоји ништа што се десило а да нема своје узроке.

Наши поступци су резултат претходних искустава, а нама се чуни да су они резултат наше воље и слободног избора.

Zamalo da kažem da se sa tobom slažem, jer si odlično počeo, ali po mom mišljenju pogrešno završio post.

Sve se događa zbog uzroka i posljedice, slažem se. Međutim, to opet ne utječe na moju odluku da li ću u ovom trenutku popiti čaj ili kafu.

Dokaz slobode izbora ti je što ćeš mi replicirati na ovaj post ako želiš. Ako ne želiš, nećeš.
 
Mislim da ti je ovdje pogrešna pretpostavka i zato imaš problem da razumiješ.

Ako je Bog sveznajući i zna budućnost, On samo zna i time ne utječe na djela ljudi. Da ne zna budućnost, ne bi bio Bog.

To možeš uporediti i sa svojim znanjem o nečemu. Npr., to što znaš kako će tvoje dijete u 8 ujutro otići u školu, ne znači da si mu to predodredio. Jednostavno znaš. Isto bi bilo i da neće otići u školu. Tvoje znanje je neovisno o njegovom postupku.
Mislim da je moja pretpostavka tačna. Ako postoji biće koje zna budućnost onda je budućnost preodređena. Ne mora bog da utiče na dela ljudi. Dovoljno je da zna budućnost da bi ona bila preodređena. Ako je preodređena, priča o slobodnoj volji je besmislena.
 
Ja nisam rekao da Bog nije svemoguc ali mesanje u ono sta ce covek da radi nije slobodna volja.
Kao što rekoh u prethodnom postu, ne mora bog da se meša. Ako zna budućnost onda već unapred zna kako će svaka duša završiti. Nema neizvesnosti. Budućnost je preodređena, slobodna volja ne postoji. Samo igramo u filmu za koji se zna i kako će teći i kako će se završiti.
 
Mislim da je moja pretpostavka tačna. Ako postoji biće koje zna budućnost onda je budućnost preodređena. Ne mora bog da utiče na dela ljudi. Dovoljno je da zna budućnost da bi ona bila preodređena. Ako je preodređena, priča o slobodnoj volji je besmislena.

Ne, ne i ne.

Bog ne bi bio Bog da ne zna šta ću ja sutra uraditi.

Ali to što On to zna, nije me prisilio da to uradim.

Drugim riječima: da kojim slučajem Bog ne zna moj naredni postupak, da li bih ga ja uradio? Ja mislim da bih, ali u tom slučaju On ne bi bio Bog, jer nije znao.
 
Ne, ne i ne.

Bog ne bi bio Bog da ne zna šta ću ja sutra uraditi.

Ali to što On to zna, nije me prisilio da to uradim.

Drugim riječima: da kojim slučajem Bog ne zna moj naredni postupak, da li bih ga ja uradio? Ja mislim da bih, ali u tom slučaju On ne bi bio Bog, jer nije znao.
Citaj ponovo. Ne kažem da te sili da uradiš bilo šta. Dovoljno je da sve zna unapred.
 

Back
Top