Da li je Bozji gnev u suprotnosti sa Bozijom ljubavlju?

anajade

Elita
Poruka
15.389
Da li je gnevni Bog u sukobu sa Bogom koji voli? Ako se shvati gnev kao osveta
onda bi se moglo biti tesko pomiriti ove dve osobine Boga . Ali ako je Boziji gnev jednostavno njegov pravedni sud protiv gresnog covecanstva, onda zaista nema sukoba izmedjuu njih dvoje.

U starom zavetu postoji ova podela izmedju bozijeg gneva usmerenog protiv gresnika i njegove ljubavi prema njegovima.U potopu izliva svoj bes na ljude iz tog vremena ali pravedni noa i njegova porodica su spaseni
Isto slucaj sa sodomom.i gomorom.

Јер је праведно у Бога да врати муке онима који вас муче;

Mi što Boga nikako ne možemo da shvatimo drugačije nego antropomorfno, ne možemo pojmiti da je to isto.

Ako kaže da sve ljude voli, a nad nekima iskazuje gnev, to znači da i njih voli, ali mi to ne kapiramo.

Sigurno ima logike :), samo što nama ljudima svaka logika sa Tim Bićem izmiče.. po definiciji je tako. Jer da možemo da pojmimo ne bi za nas bio Bog. :D

Ne znam kave muke.
Ko zasluzuje da ga seku i peku citavu vecnost. Znas sta je to? Stavi ruku na ringlu i onda se pitaj kako li je to za celu vecnost, svuda po telou. I jos gore vrv.
Dakle po meni, po tim verovanjima, Bog nije pravednik, nego krvnik.
To samo govori o tome ko je pisao sve te knjige. A o tome se radi.
Ne samo to, nego po tome, ako je Bog svemocan, sveprisutan i sveznajuci, znaci da je i znao pravac ljudske istorije i za sva zlodela koja ce se desiti i ipak ih je dozvolio, pogotovu sto je sam i napravio coveka takvog, navio i pustio ga da ide u tom pravcu. Tako da i argument tipa: dao coveku slobodnu volju pada u vodu. Jer po tome covek nije slobodan jer je takav, s takvim karakteristikama stvoren i u napred predoredjen i osudjen na propast i grehe.
I sve to od svemoguceg, sveprisutnog i sveznajuceg bica?

Pa da kao sto i Putin voli ukrajinski narod i sve radi za njegovo dobro. :D

Ante Pavelic je mala maca za takvo bozanstvo...

Ti koji veruju u slicne stvari su u stvari oni koji bi u Jasenovcu velicali NDH i nadali se nekom povlascenom polozaju u logoru na osnovu toga.
Ma covek je covek i kad bi i pokusao da izdvojis nesto sto bi SVEbice napisalo kao pravilnik u nekoj knjizi i sto je covek docrtavao cica glise preko, ne bi uspeo.
U ostalom, gde nadje u knjige da pise? Pero pa na hartiju. Sto nije ispisao/la/lo po nebu oblacima. Bilo bi verodostojnije. Ma pr neki cvrsti oblaci a laki da lebde za uvek. I ko god pokusa da ih rasprsi ne ide. Tipa Elon Mask posalje raketu u to, raketa samo prodje a slova ostanu.

Porediš Božanstvo sa Putinom?
Da... ima politickih lidera koji su pretendovali na status bozanstva, primer Kim Il Sung

Sad mozemo se zapitati koji od careva bi naredio da se npr. bombarduju Sodoma i Gomora zbog navedenih razloga... mozda Staljin... ili Hitler, na njega bi to licilo... pa bi se posle pisalo u pamfletima o pravednom firerovom gnevu protiv izopacenih*... pri cemu bi oni bili prikazani daleko izopacenijim nego sto su. Jednostavan i logican mehanizam.
*Ili protiv Jevreja...

Poslednja izmena:
onda bi se moglo biti tesko pomiriti ove dve osobine Boga . Ali ako je Boziji gnev jednostavno njegov pravedni sud protiv gresnog covecanstva, onda zaista nema sukoba izmedjuu njih dvoje.

U starom zavetu postoji ova podela izmedju bozijeg gneva usmerenog protiv gresnika i njegove ljubavi prema njegovima.U potopu izliva svoj bes na ljude iz tog vremena ali pravedni noa i njegova porodica su spaseni

O vama se radi vi ste taj bog.
Kad to shvatite otvara se put k civiliziranom svjetu zapada.

Ко види у срцу своме траг мржње према ма ком човеку за ма какву погрешку,
потпуно је туђ љубави према Богу. Јер љубав према Богу никако не трпи мржњу
према човеку.

— Стослови о љубави

Sveti Maksim Ispovednik

to su dva Boga opisana..... jedan gnevan i ljubomoran i sujetan u Starom Zvetu...drugi pun ljubavi u Novom Zavetu...pomiriti ta dva Boga i verovati da su jedan može samo um slomljen pričom o raju i paklu....

to su dva Boga opisana..... jedan gnevan i ljubomoran i sujetan u Starom Zvetu...drugi pun ljubavi u Novom Zavetu...pomiriti ta dva Boga i verovati da su jedan može samo um slomljen pričom o raju i paklu....
Po čemu se razlikuju, Onaj iz starog zaveta i Ovaj iz novog?

Jel' kaže Hrist da mu se dade sva vlast na nebu i na zemlji?
Znači On je vrhovni sudija 'strašnog suda'.
Znači On šalje u oganj ove koje ne poznaje i koji njega ne poznaju. Sam kaže...

Objasni mi razliku?

Po čemu se razlikuju, Onaj iz starog zaveta i Ovaj iz novog?

Jel' kaže Hrist da mu se dade sva vlast na nebu i na zemlji?
Znači On je vrhovni sudija 'strašnog suda'.
Znači On šalje u oganj ove koje ne poznaje i koji njega ne poznaju. Sam kaže...

Objasni mi razliku?
ako je on strašni sudija zašto moli Boga da oprosti onima koji ga guraju u smrt jer ne znaju šta rade? znač;i nije on autoritet koji sudi nego Bog Otac...sam je sebe demantovao...po mom mišljenju nije konzistentan zato što su jevanđelja prepravljana da od Isusa načine figuru Boga....

ako je on strašni sudija zašto moli Boga da oprosti onima koji ga guraju u smrt jer ne znaju šta rade? znač;i nije on autoritet koji sudi nego Bog Otac...sam je sebe demantovao...po mom mišljenju nije konzistentan zato što su jevanđelja prepravljana da od Isusa načine figuru Boga....
Zato što još nije izašao na nebesa i nije...da tako kažem, ustoličen. Nije preuzeo potpunu vlast na nebu jer se nalazi na zemlji.

Jovan 5,22Jer otac ne sudi nikome, nego sav sud dade sinu

E sad, sam znaš kakva je presuda za one kojima će reći 'Idite od mene nikada vas nisam poznavao'...

Zato što još nije izašao na nebesa i nije...da tako kažem, ustoličen. Nije preuzeo potpunu vlast na nebu jer se nalazi na zemlji.

Jovan 5,22Jer otac ne sudi nikome, nego sav sud dade sinu

E sad, sam znaš kakva je presuda za one kojima će reći 'Idite od mene nikada vas nisam poznavao'...
pričamo o sudbini 99.99% čovečanstva uključujući skoro sve vernike....kakva im je presuda po tvom tumačenju reči stavljenih u Isusova usta?

Back