Da li je astrologija naucno tacna?

Aha...znaci o tome se radi ;)
Pre godinu dana sam gledala neki dokumentarac koji govori o Jevandjelju po Judi,koje je navodno otkriveno 1970-te u Egiptu,u njemu stoji kako je Judi ustvari Isus naredio da ga izda da bi mogao da simbolicno umre i jos neke price...Ali ono sto je meni privuklo paznju je Judina prica o Tajnoj veceri.
Navodno,kada su apostoli za vreme vecere poceli da se mole Bogu,trazeci od Njega sve sto smrtnici traze...zdravlje,hranu...Isus je poceo da im se smeje u lice. Rekao im je da ne treba da se mole nekom Bogu koji je na nebu,apstraktnoj sili...nego treba da potraze Boga u sebi,da nadju mir u svojoj dusi,i da je to svrha molitve.
Meni je to bilo zanimljivo.



E pa o tome upravo govori kabala, to isto tako objasnjava. Ima njihovih dokumentaraca na tubu, kazu isto sto i filozofija moci modsvesti, knjiga i film tajna ,Spasoje Vlajic, Zoran iz Zemina i dr. da su religije i molitve, meditacije, mantre i zasnovane na tome da jasno zamislimo sta zelimo, to pokusamo i da osetimo, zatim ( zatrazimo, pokucamo, i verujemo ) vizualizujemo dogadjaj, ili ga prizivamo ponavljanjima i dogodice se. Kazu u tom filmu nije stvar molitvi da Bogu posaljemo zelje a od da se trudi da ih ostvari vec to radi nasa energija koja se time salje u univerzum. Zato je za bolesnog najvaznije da veruje u ozdravljenje, a lekari su pro po toga izmislili plasebo tablete koje u sebi nemaju nikakav lek.
I da ne odemo bas skroz u off topic:
u astrologiji aspekti Mesec - Neptun daju takve mogucnosti , takodje i Neptun - pluton u dobrom aspektu : osoba je sklona , sposlobna da izaziva dogadjaje mile ili nemile svojom jakom energijom misli i onim sto prica , u sta veruje ne svesno...
 
Poslednja izmena:
jao sto volim da vidim ovakve rasprave... po mom misljenju astrologija je interesantna jer je pokusala da postane nauka, mada da bi bila prava naucna disciplina trebala bi da promeni kadrove koji se njom bave. mozda treba da se uvedu reforme, kao sto se to desilo sa filozofijom kada je prestala da bude spekulativna i kada je postala naucna filozofija. kant je zapoceo preobrazaj te nauke i uspeo da jos usavrsi postulate, na kojima se baziraju i ostale kako naucne tako i drustvene discipline. ja mislim da astrologija moze biti ozbiljan pretendent da postane nauka ali samo ako se njom pocnu baviti , naucnici. nekada se jesu bavili naucnici , matematicari posebno, ali ko se danas bavi astrologijom? ko!!!!! hm, .... a sto se tice crkve, i vernika, ja ne mogu da verujem da se ljudi jos zaludjuju tim izmisljotinama. , pa prosecan covek valjda moze da pravi razliku izmedju bajke o bogu i realnim stvarima koje pokusavamo da shvatimo i objasnimo.
 
Jako zanimljiva tema!
Prekopirala sam tekst o astrološkim sistemima sa mog bloka, pošto ne smem da stavljam link ovde.
ASTROLOŠKI SISTEMI


Kao veliki ljubitelj astrologije i neko ko se bavi njenim istrazivanjem, smatram da je bitno da podelim sa drugim ljubiteljima astrologije da postoje 3 sistema kalkulacije.
To su:

-Tropical
-Sidereal
-True sidereal

Tropical

Ovaj sistem je zastupljen kod vecine zapadnih astrologa, a i naših. Ovaj sistem se zasniva na sezonama i stvorio ga je Claudius Ptolemy, pre 2000 godina. On je pratio položaj sazvežđa. Tada je 21. marta sunce bilo u sazvežđu Ovna, dok je danas tog datuma sunce u sazvežđu znaka Ribe, jer zemlja nije fiksirana i usled njenog pomeranja dolazi do promena i u astrološkom polju. Možete se uveriti i sami tako što ćete instalirati aplikaciju Sky Map, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.stardroid&hl=sr
Mnogi koji nisu zagovornici ove astrologije zameraju što se ne uzima u obzir da pozicije planeta nisu iste kao pre 2000 godina. Zbog ovoga, između ostalog, NASA ne priznaje astrologiju kao nauku.

Sidereal

Ovaj sistem zastupljen je kod Vedica. On se zasniva na tačnoj poziciji planeta, tj. uvažavaju se promene koje tropikal astrolozi ignorišu.. Uzima se da svaki znak ima po 30 stepeni, kao i u Tropical sistemu.

True Sidereal

Ovaj sistem, kao i Sidereal, zasniva se na tačnoj poziciji planeta, ali koristi stvarnu veličinu i položaj sazvežđa na nebu. Jedina razlika između Sidereal i True Sidereal kalkulacije je što ova druga ne uzima da svaki znak ima po 30 stepeni, već koristi stvarnu veličinu sazvežđa. Recimo najveće sazvežđe je sazvežđe znaka Device, a najmanje sazvežđe znaka Škorpije.
Topao pozdrav svima! ;)
 
Sidereal

Ovaj sistem zastupljen je kod Vedica. On se zasniva na tačnoj poziciji planeta, tj. uvažavaju se promene koje tropikal astrolozi ignorišu.. Uzima se da svaki znak ima po 30 stepeni, kao i u Tropical sistemu.

True Sidereal

Ovaj sistem, kao i Sidereal, zasniva se na tačnoj poziciji planeta, ali koristi stvarnu veličinu i položaj sazvežđa na nebu. Jedina razlika između Sidereal i True Sidereal kalkulacije je što ova druga ne uzima da svaki znak ima po 30 stepeni, već koristi stvarnu veličinu sazvežđa. Recimo najveće sazvežđe je sazvežđe znaka Device, a najmanje sazvežđe znaka Škorpije.
Topao pozdrav svima! ;)

Ne ignorišu te promene, već znaju da su te promene apsolutna glupost koja nema dodirnih tačaka sa astrologijom i astrološkim načelima.

S druge strane, ne postoji ''prava veličina sazvežđa'' s obzirom da se radi o lokacijama neba koje se posmatraju sa planete Zemlje, a same Zvezde koje čine Sazvežđe su udaljene jedna od druge milionima kilometara u različitim trodimenzionalnim pozicijama (XYZ).

CoordinateAxes.WhiteBackground.png


Vedska astrologija samo odokativno pokušava da se približi naučnom svetu zbog korišćenja stvari koje nije ni razradila dovoljno, time pobijajući najosnovnije karakteristike astrologije u okviru mikrokosmosa i makrokosmosa.

Zaista ne znam kako ljudi sebi dozvole da smatraju kako su sazvežđa, u stvari, nebeska tela koja imaju posebnu svrhu. Osim imena, Zodijak sa Sazvežđima ne deli ništa drugo. :roll:
 

Back
Top