Da li je Albert Ajnštajn precenjen i prenaduvan?

Da li je Albert Ajnštajn precenjen i prenaduvan?


  • Ukupno glasova
    8
Sve sto je uradio,vise od njga je uradila Mileva Maric.On jedino sto je uspeo,to je da proda amerima jednacinu za pravljenje atomske bombe.
koliko se ja secam kod te prve atomske nije bio problem jednacina kojom se dobija kolicina oslobodjene energije (ajnstajn) nego sistem precizne detonacije (nepoznat inzenjer)

I ona teorija relativiteta e=mc2. Ništa specijalno.
nije to teorija relativiteta, citaj jednacinu...

a osim toga relativitet je zapravo vitgenstajn
 
Poslednja izmena:
Aкo узмете неки универзитетски уџбеник теоријске физике, и прочитате поглавље "специјална теорија релативности (СТР)" Ајнштајн се ту или не спомиње, или само спорадично. Једначина E=mc^2 је била позната још док се Ајнштајн играо у песку.

Други су радили, посматрали и експериментисали, он је њихове радове сакупио и издао 1905 обједињене у специјалну теорију релативности.

То би било као када би Вуку Караџићу дали ауторство над српским епским песмама, а он их је само записивао и објављивао.

У општој теорији релативности има његових идеја, али је та теорија прилично шупљикава.

Бавио се теоријском физиком, а математика му није била на потребном нивоу, што је неопходно за доброг теоријског физичара. Свед у свему далеко је од најумнијег научника.
 
То би било као када би Вуку Караџићу дали ауторство над српским епским песмама, а он их је само записивао и објављивао.
i zato danas imamo srpske epske, lirske pesme i pripovetke u knjigama iznad kojih pise 'anonimni' srpski autor..... svi znamo da ih je skupljao i zapisivao, jer da nije, bas bi svako znao nase kulturno nasledje. tako, manja mu je zasluga.

danas u doba interneta i mobilnih igrica i tiktoka, eto prepricavamo nasoj deci narodne price i epske pesme (a narocito lirske) i oni ih i nas slusaju zadivljeni i opcinjeni.... i nadasve pomno pamte da sutra mogu da ispricaju svojoj deci :mrgreen:

znamo i to da je ajnstajn popularan zato sto ga gura odredjena vrsta propagande, a gde propaganda ide i antipropaganda. a istina obojena potrebama

uostalom tesla je zaebao ajstajna i svasta mu skresao u lice kako pojma nema, tako da smo svi mi bezbedni!
 
Бавио се теоријском физиком, а математика му није била на потребном нивоу, што је неопходно за доброг теоријског физичара. Свед у свему далеко је од најумнијег научника.
Dal je najumniji nemam pojma ali napisati nešto ovako je stvarno..........
kako li izvede one jednačine kad mu matematika nije na potrebnom nivoju. A da Mileva, zabooravio sam.
 
Други су радили, посматрали и експериментисали, он је њихове радове сакупио и издао 1905 обједињене у специјалну теорију релативности.
ovo zaboravi da te pitam. Čije i koje radove je skupio i objavio kao specijalnu teoriju relativnosti?
U fizici postoji vreme rmbačenja (skupljanje podataka) koje onda neko poveže u smislenu celinu i dođe do prdora u shvatanju i razumevanju sveta oko nas.
Mi smo sada u vremenu rmbačenja.
Доврши прву реченицу, ниси ваљда остао "без текста".
Bezveze. To je nastavak, sem ako ti ne stojiš sa matematikom fenomenalno. Onda prihvatam tvoju konstataciju.
 
ovo zaboravi da te pitam. Čije i koje radove je skupio i objavio kao specijalnu teoriju relativnosti?
U fizici postoji vreme rmbačenja (skupljanje podataka) koje onda neko poveže u smislenu celinu i dođe do prdora u shvatanju i razumevanju sveta oko nas.
Mi smo sada u vremenu rmbačenja.

Bezveze. To je nastavak, sem ako ti ne stojiš sa matematikom fenomenalno. Onda prihvatam tvoju konstataciju.
Ајнштајн је добио Нобела 1921, за објашњење фотоелектричног ефекта, које је објавио 1905. Те 1921 је теорија релативности, нарочито СТР била добро позната научним круговима, али комисија је ипак оценила да је његов допринос на објашњењу фотоелектричног ефекта већи него на СТР-у.

Ја сам ти већ написао да у поглављу СТР уџбеника теоријске физике Ајштајново име се спорадично појављује. Уобичајено се помиње у уводном делу где се каже да је он својом СТР рекао да не постоји ништа апсолутно, већ да је све релативно. Он чак није насшао за сходно да објасни парадокс близанаца или парадокс аутомобила и гараже, који ни до данас нису објашњени.
 
али комисија је ипак оценила да је његов допринос на објашњењу фотоелектричног ефекта већи него на СТР-у.
Ko je jos doprineo objasnjenju fotoelektricnog efekta pa je Ajnstajnov doprinos bio najveci?
Ko je jos doprineo ulasku STR u fiziku a ciji je doprinos veci nego Ajnstajnov?
 
Ko je jos doprineo objasnjenju fotoelektricnog efekta pa je Ajnstajnov doprinos bio najveci?
Ko je jos doprineo ulasku STR u fiziku a ciji je doprinos veci nego Ajnstajnov?
Maјкелсон и Морли су у свом експерименту добили негативан резултат па се закључило да нема етра, те да је брзина светлости независна од брзине извора или брзине мерне опреме. Дакле брзина светлости је инваријантна. Више научника је утврдило да је светлост ел. маг. талас. Максвел је својим једначинама дефинисао електродинамику и показао да је брзина простирања ел. маг. талаа инваријантана и увек једнака реципрочној вредности корена производа ел. и маг. пропустљивости простора кроз који се простире. Дакле, не зависи од брзине емисионе антене, ни од брзине пријемне антене. Нуклеарни физичари су већ утврдили везу између масе и енергије E=m*c^2. Лоренс је на основу тога извео своје једначине на основу којих су даље изведене једначине механике које су инваријантне, и не само механике. Нешто касније је Минковски дефинисао 4-о димензиони простор време. То је створило СТР.

У овоме нигде нема Ајнштајна. Можда ти знаш, па напиши да и ми знамо.
 
То је створило СТР.
Koji je od gore pobrojanih naucnika napisao STR?
Skupljali rezultate jesu kao sto ti vec napisah. Svako u svojoj oblasti. A onda dodje neko i sve to lepo objedini. I eto jednog sasvim novog pogleda na svet oko nas. Taj neko je u ovom slucaju famozni Ajnstajn.
Na kraju krajeva zasto kod naucnika tog doba nije bila odma prihvacena. Bilo je prilicno otpora. Po tebi trebalo je odma da bude prihvacena a Ajnstajn da bude okrivljen za kradju.
 

Back
Top