Da li je Adam crtao pećinske crteže???

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
54.279
O ovome sam razmišljao dosta: pećinski crteži, za koje je nepobitno utvrđeno preciznom metodom merenja vremena na osnovu raspada ugljenika C14 govore da su pojedini od njih stariji i od 30 hiljada godina. Oni čuveni crteži iz Španije i Francuske (Altamira, Lascaux) koje smo svi videli datiraju oko 10 hiljada godina PNE.

Pa ko je njih nacrtao ako su Adam i Eva nastali, prema hrišćanskim tumačenjima, pre oko 6000 godina?

Ispada da je Bogu bilo dosadno, ali s obzirom na njegove talente, mogao je i bolje da nacrta te bikove i žirafe. Da li je i vama tu nešto sumnjivo?
 
Oko godina cemo videti
a homosapiens je daleko od obicnog homofabera
koristiti se alatkom moze i vidra
I u samim evolucionistickim krugovima doslo je do priznanja da su dosadasnje predpostavke o prelaznim fazama coveka bile pogresne i da je homosapiens ziveo uporedo sa ostalim nadjenim vrstama a ne da su bile evolutivna razvojna forma.
Ako ne citas Bibliju bar citaj nesto o naucnim otkricima .
A ne samo biti protiv neceg jer si od dva losa izabrao jedno
 
E, Sizif, stvarno si pametan, ali kao sto ti odgovori na jednu od tvojih tema tamo neki koji je izgubio vise i volju i snagu rasporavljajuci o svemu ovome, mani se jalova posla - ubedjivanja onih kojima je lakse i prostije da prihvate da je sve ovo delo jednog..... kako da ga nazovem ne znam, nego da se zadube malo u knjige, sastave kockice koje prikazuju vreme, analize, pracenje od nastajanja do nestajanja pojedinih vrsta. Moras priznati da je to mnogo tezi posao nego procitati bibliju i drzati se slepo nje. Ako vec adam nije stigao da nacrta one crteze, ko nauci tvorce biblije da pricaju, pisu, misle, razmisljaju..... sve su to oni znali onog momenta kad su seli da napisu bibliju. Kojim su jezikom govorili? Kako su znali za pojmove.. itd. ako je to sam pocetak bitisanja? Ni na jedno pitanje neces moci da dobijes dobar odgovor od onih koji se drze biblije sem, to je bog stvorio!!!! Zar to nije stanje veoma suzene svesti?????? Doduse, danasnje vreme, vreme globalizacije me strasno podseca na tako nesto sto se dogodilo pre 2000 godina (govorim o hristu, a kad ih pitas sta je bilo pre, koje je to vreme, koliko je trajalo to vreme kada je bog poslao svog sina da iskupi grehe, niko ne zna da ti odgovori), idemo istom, utabanom stazom, opet se javlja jedna nova religija, pocinjemo da mislimo na jedan nacin, isto da se ponasamo, iste norme da imamo da bi na kraju (a sve ima kraj) ova civilizacija propala (kao i sve velike, prethodne, cije naucne zakone i danas koristimo) a na nase mesto ce doci, ako ne busmani iz pustinje kalahari, onda sigurno oni iz amazonije. Ali, to je vec neka druga tema.
 
mmirra:
...kao sto ti odgovori na jednu od tvojih tema tamo neki koji je izgubio vise i volju i snagu rasporavljajuci o svemu ovome, mani se jalova posla - ubedjivanja onih kojima je lakse i prostije da prihvate da je sve ovo delo jednog.....

Mira (pretpostavljam da je to osnova nadimka), nije mi dosadno nikada da raspravljam sa ljudima koji imaju šta da kažu, pa makar i imali suprotno mišljenje. Tužno je samo kada se diskusija pretvori u prosto navođenje sopstvenih argumenata bez čitanja odgovora sabesednika, što je ovde čest slučaj.

To je problem sa religijskim uverenjima, više srca, manje mozga, bontona skoro nimalo.
 
I ja volim da se upustam u rasprave ali sa ljudima koji su svestrani (bar dvostrani). Prvo, sama se trudim da procitam, pogledam, proanaliziram sve teme koje me interesuju, pa bilo s koje strane dolazila literatura. Upravo, jedna vecerasnja naucna emisija mi je dala neku vrstu slagvorta za sve koji veruju u boga pa pitam: GDE CE OTICI (sve religije, od najstarijih pa naovamo, odnosno njihovo ucenje o jednom tvorcu ili vise njih) KADA SE OTKRIJE NEKI NOVI OBLIK ZIVOTA TAMO NEGDE VAN PLANETE ZEMLJE? Jer, zasto ne dopustiti mogucnost da se zivot ne zasniva, recimo, na razmeni materije (kao sto je to slucaj sa oblikom zivota na zemlji)? Zar ne moze da se neka vrsta zivota (nazovimo ga tako samo radi paralele sa ovim sto mi zovemo zivotom) zasniva na sasvim nekom drugom, nama nepoznatom, modelu i obliku?
Od relativno skoro sam na forumu ali mi je i to malo vremena sasvim dovoljno da spoznam i obrazovanje i rechnik i, posebno, licnu i kulturu komunikacije. O tome ne bih, "ima gi razni`" :)))
 
mmirra:
...GDE CE OTICI (sve religije, od najstarijih pa naovamo, odnosno njihovo ucenje o jednom tvorcu ili vise njih) KADA SE OTKRIJE NEKI NOVI OBLIK ZIVOTA TAMO NEGDE VAN PLANETE ZEMLJE?
Nemoj ni pokušavati da odgovoriš na ovo pitanje. Hrišćanstvo je stvoreno kao homocentrična religija, gde ceo Univerzum postoji zbog malih ništavnih kičmenjaka marke Homo Sapiens. To je najveći primer egoizma u istoji životinjskih vrsta.
Ako se ikad budu i otkrile vrste na drugim planetama, ulažem dolar da će Hrišćani u roku od 48 sati objasniti koji stih iz Bibilije to "predviđa".
Zar ne moze da se neka vrsta zivota (nazovimo ga tako samo radi paralele sa ovim sto mi zovemo zivotom) zasniva na sasvim nekom drugom, nama nepoznatom, modelu i obliku?
Ne može upravo iz razloga homocentričnosti koju sam pomenuo. Mi smo u istoriji, kada su "izmišljeni" vanzemaljci imali hronični nedostatak mašte. Sve smo videli u ljudskom obliku, i bogove i vanzemaljce. I uvek smo mi za dlaku bolji od komšije, zato vanzemaljci em su mali em su zeleni.
Ja recimo najviše volim tip vanzemaljaca koji je opisao D. Adams, oni koji izgledaju kao superinteligentni preliv ljubičaste boje. :D
Od relativno skoro sam na forumu
Registruj se ako te ne mrzi da dobiješ svoj profil, ako ti nismo previše dosadni.
ali mi je i to malo vremena sasvim dovoljno da spoznam i obrazovanje i rechnik i, posebno, licnu i kulturu komunikacije.
I ja sam ovde odskora. Dosta ovde čovek može da nauči :wink:
 
Ono pitanje nisam ni postavila sa pozicije hriscanstva a pogotovo njegove homocentricnosti vec iz cisto naucnog ugla, sto i dalje tvrdim da je vrlo, vrlo moguce da postoji neki drugi oblik zivota (predivna je ljubicasta mrlja!!!) Nije to samo slabost hriscanstva nego su i staro-grcki i staro-rimski bogovi (pominjem ih kao najpoznatije, nama najblize) imali od ljudskog oblika pa sve do ljudskih i mana i vrlina. Zao mi je samo sto nisam u prilici da procitam nesto o najranijim prikazima tih nadljudskih sila, kada su se pojavile, kakve su oblike tada imali.......? Nesto se ne secam da ih je bilo na crtezima u pecinama!? Inace, u potpunosti se slazem s tobom da bi i TO NESTO NOVO pronasli u bibliji samo se, opet pitam, po cijem bi oblicju bio napravljen taj neki novi oblik zivota, ako je ovaj vec napravljen po liku bozjem? Mora da je neka zalutala tetka u pitanju!!! (uhvatih sebe da razmisljam homocentricno!)
 
Sizif:
O ovome sam razmišljao dosta: pećinski crteži, za koje je nepobitno utvrđeno preciznom metodom merenja vremena na osnovu raspada ugljenika C14 govore da su pojedini od njih stariji i od 30 hiljada godina. Oni čuveni crteži iz Španije i Francuske (Altamira, Lascaux) koje smo svi videli datiraju oko 10 hiljada godina PNE.

Pa ko je njih nacrtao ako su Adam i Eva nastali, prema hrišćanskim tumačenjima, pre oko 6000 godina?

Ispada da je Bogu bilo dosadno, ali s obzirom na njegove talente, mogao je i bolje da nacrta te bikove i žirafe. Da li je i vama tu nešto sumnjivo?
...Ha,ha,ha pozdrav tebi Sizife!
 
Sizif:
O ovome sam razmišljao dosta: pećinski crteži, za koje je nepobitno utvrđeno preciznom metodom merenja vremena na osnovu raspada ugljenika C14 govore da su pojedini od njih stariji i od 30 hiljada godina. Oni čuveni crteži iz Španije i Francuske (Altamira, Lascaux) koje smo svi videli datiraju oko 10 hiljada godina PNE.

Pa ko je njih nacrtao ako su Adam i Eva nastali, prema hrišćanskim tumačenjima, pre oko 6000 godina?

Ispada da je Bogu bilo dosadno, ali s obzirom na njegove talente, mogao je i bolje da nacrta te bikove i žirafe. Da li je i vama tu nešto sumnjivo?


Nisam upoznat sa raspadom ugljenika a i malo ko jeste. Sumnjam da si i ti prakticno proveravao verodostojnost ovih zakljucaka.

A da poverujem da je bilo ljudi i pre 30 hilajda god. samo zato jer je neki mr. dr. rekao da je to nepobitno?

No mogu da poverujem da takvih ljudi koji vole da saraju po pecinama uvek je bilo, pa ima ih cak i u nasem dobu.
 
*Mihal*:
Nisam upoznat sa raspadom ugljenika a i malo ko jeste.
Sasvim sam dovoljno upoznat sa mnogim načinima istorijskog datiranja. Atomska fizika je pokazala u praksi da je tačna nauka, od Mojsija nikad ne bih očekivao da konstruiše atomsku podmornicu ili nuklearnu centralu, iz istog razloga više verujem fizičarima nego Mojsiju kada se povede rasprava na tu temu. Mislim, cool je Mojsije, ali očigledno nije imao znanje jednog Alberta Ajnštajna.
*Mihal*:
A da poverujem da je bilo ljudi i pre 30 hilajda god. samo zato jer je neki mr. dr. rekao da je to nepobitno?
Nije jedan rekao, nego su stotine i hiljade dokazali. Ali pošto ti veruješ bez dokaza, nećemo širiti raspravu, neka se završi na tome da slepa vera nekima ne polazi za rukom.
*Mihal*:
No mogu da poverujem da takvih ljudi koji vole da saraju po pecinama uvek je bilo, pa ima ih cak i u nasem dobu.
Može biti da je to sve maslo Salvadora Dalija, da se prošetao do Altamire i kako je bio poznat kao šaljivdžija sve je zakuvao da bi napravio masnu šalu. Haha.
 

Back
Top