Da li je 1.9 TDI zaista bio savršen?

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
257.277
Čuveni motor VW grupacije ima gotovo mitski status zbog trajnosti i pouzdanosti. Da li su baš svi bili takvi? Nisu! Kao što u svakom žitu ima kukolja tako su i oni imali loših serija pa nije loše da imate ovaj pregled ako razmišljate o kupovini vozila s tim motorom.

Dva problematična brata – BXE i BLS​

Kad ljudi kažu “1.9 TDI je savršen”, zaborave na dvije verzije koje su vlasnicima zadale više glavobolja nego bilo koji drugi dio auta.

BXE – motor koji je pucao bez najave​

Ovo je najkontroverznija verzija. Proizvodio se od 2003. godine i ugrađivao u Audi A3, Golf V, Passat B6, Octaviu II, Leon II i druge. Imao je 105 KS, što nije puno, ali za ovaj dizajn pokazalo se da je i to previše.

Šta je išlo po zlu?

  • Ležajevi klipnjača – loša kvaliteta, brzo trošenje, zaglavljivanje
  • Lomovi klipnjača i radilice – bukvalno bi motor raspao sam sebe
  • Rupe u bloku motora – da, doslovno bi probio blok
  • Trošenje bregastog vratila – ozbiljan i skup kvar
Ovo nisu bili rijetki slučajevi. Radionice su se masovno bavile ovim motorima. BXE je postao sinonim za “kad crkne, crkne za stalno”. Neki kažu da je problem u lošoj kvaliteti ležajeva, drugi da je u predugim servisnim intervalima. Činjenica je da su oni koji su mijenjali ulje na svakih 10-15 hiljada km prolazili bolje. Oni koji su se držali Long Life (30.000 km), rijetko su dočekali 200.000 km.


BLS – DPF ga je ubio​

BLS je došao malo kasnije, otprilike 2004-2005. Tehnički ima iste performanse (105 KS), ali je “pripremljen za DPF”. Što to tačno znači? U teoriji, može da primi filter čestica. U praksi, to je bio problem.

Šta je išlo po zlu?

  • DPF filter – začepljivao se, dizao pritisak, pravio probleme
  • Razrjeđivanje ulja – dizel bi procurio u karter, ulje bi postalo kao voda
  • Nerazumijevanje regeneracije – vozači nisu znali šta se dešava, gasili auto usred procesa, i tako 5-10 puta zaredom
  • Ulje niske viskoznosti (5W-30) – manje otporno na habanje, brže propada
Kod nas na Balkanu, poseban problem je bio što nemamo autoputeve kao Nijemci. Njemački vozači bi otišli na autoput, odvozili pola sata na visokim obrtajima, i DPF bi se regenerisao bez problema. Naši vozači bi krenuli na posao 10 km, ugasili auto, sutra opet 10 km, DPF nikad ne stigne da se očisti. I na kraju, začepljenje, ulje puno dizela, i motor na aparatima.

Rješenje? Većina mehaničara je radila ono što i danas radi, fizički ukloni DPF, softverski ga izbaci, i motor postaje besmrtan. Bez DPF-a, BLS može da pređe ogromne kilometraže. Sa DPF-om, kockanje.
https://www.automobili.ba/je-li-1-9...sti-koje-verzije-izbjegavati/#google_vignette

Eto, sad i to znate. Ja sam znao i pre. Niko nije savršen.
Da li ste imali iskustva s ovim čuvenim motorom?
 
U Americi je dobijao ocajne ocene, pre svega zbog cene odrzavanja , problema sa DPF-om i adBlue tecnoscu i uopste sistemom za kontrolu izduvnih gasova. Ako citas tamosnje recenzije svi preporucuju izbegavati dizele posle 2003ce, kada su uveli sve te dodatke za kontrolu izduvnih gasova.Skidanje DPFz i budzenje moze kod nas u Svajcarskoj ili Nemackoj nema sanse da prodje pregled, tacnije ima sigurno da te prijave zbog te prepravke.
 
Čuveni motor VW grupacije ima gotovo mitski status zbog trajnosti i pouzdanosti. Da li su baš svi bili takvi? Nisu! Kao što u svakom žitu ima kukolja tako su i oni imali loših serija pa nije loše da imate ovaj pregled ako razmišljate o kupovini vozila s tim motorom.

Dva problematična brata – BXE i BLS​

Kad ljudi kažu “1.9 TDI je savršen”, zaborave na dvije verzije koje su vlasnicima zadale više glavobolja nego bilo koji drugi dio auta.

BXE – motor koji je pucao bez najave​

Ovo je najkontroverznija verzija. Proizvodio se od 2003. godine i ugrađivao u Audi A3, Golf V, Passat B6, Octaviu II, Leon II i druge. Imao je 105 KS, što nije puno, ali za ovaj dizajn pokazalo se da je i to previše.

Šta je išlo po zlu?

  • Ležajevi klipnjača – loša kvaliteta, brzo trošenje, zaglavljivanje
  • Lomovi klipnjača i radilice – bukvalno bi motor raspao sam sebe
  • Rupe u bloku motora – da, doslovno bi probio blok
  • Trošenje bregastog vratila – ozbiljan i skup kvar
Ovo nisu bili rijetki slučajevi. Radionice su se masovno bavile ovim motorima. BXE je postao sinonim za “kad crkne, crkne za stalno”. Neki kažu da je problem u lošoj kvaliteti ležajeva, drugi da je u predugim servisnim intervalima. Činjenica je da su oni koji su mijenjali ulje na svakih 10-15 hiljada km prolazili bolje. Oni koji su se držali Long Life (30.000 km), rijetko su dočekali 200.000 km.


BLS – DPF ga je ubio​

BLS je došao malo kasnije, otprilike 2004-2005. Tehnički ima iste performanse (105 KS), ali je “pripremljen za DPF”. Što to tačno znači? U teoriji, može da primi filter čestica. U praksi, to je bio problem.

Šta je išlo po zlu?

  • DPF filter – začepljivao se, dizao pritisak, pravio probleme
  • Razrjeđivanje ulja – dizel bi procurio u karter, ulje bi postalo kao voda
  • Nerazumijevanje regeneracije – vozači nisu znali šta se dešava, gasili auto usred procesa, i tako 5-10 puta zaredom
  • Ulje niske viskoznosti (5W-30) – manje otporno na habanje, brže propada
Kod nas na Balkanu, poseban problem je bio što nemamo autoputeve kao Nijemci. Njemački vozači bi otišli na autoput, odvozili pola sata na visokim obrtajima, i DPF bi se regenerisao bez problema. Naši vozači bi krenuli na posao 10 km, ugasili auto, sutra opet 10 km, DPF nikad ne stigne da se očisti. I na kraju, začepljenje, ulje puno dizela, i motor na aparatima.

Rješenje? Većina mehaničara je radila ono što i danas radi, fizički ukloni DPF, softverski ga izbaci, i motor postaje besmrtan. Bez DPF-a, BLS može da pređe ogromne kilometraže. Sa DPF-om, kockanje.
https://www.automobili.ba/je-li-1-9...sti-koje-verzije-izbjegavati/#google_vignette

Eto, sad i to znate. Ja sam znao i pre. Niko nije savršen.
Da li ste imali iskustva s ovim čuvenim motorom?
Iz tog doba kraj 90tih pocetak 2000tih najbolji dizel motori su Fiat JTD, Peugeot HDI pogotovo 2.0 verzija, Stari Audijev TDI ne 2.5 nego 1.9, Mercedesov CDI ima ih razne varijante pogotovo cuveni 2.1 ....
 
U Americi je dobijao ocajne ocene, pre svega zbog cene odrzavanja , problema sa DPF-om i adBlue tecnoscu i uopste sistemom za kontrolu izduvnih gasova. Ako citas tamosnje recenzije svi preporucuju izbegavati dizele posle 2003ce, kada su uveli sve te dodatke za kontrolu izduvnih gasova.Skidanje DPFz i budzenje moze kod nas u Svajcarskoj ili Nemackoj nema sanse da prodje pregled, tacnije ima sigurno da te prijave zbog te prepravke.
AHAHAHAHAHAHAHAHA 1.9tdi sa adblue AHAHAHAHAHAHAHAHAHA
 
Čuveni motor VW grupacije ima gotovo mitski status zbog trajnosti i pouzdanosti. Da li su baš svi bili takvi? Nisu! Kao što u svakom žitu ima kukolja tako su i oni imali loših serija pa nije loše da imate ovaj pregled ako razmišljate o kupovini vozila s tim motorom.

Dva problematična brata – BXE i BLS​

Kad ljudi kažu “1.9 TDI je savršen”, zaborave na dvije verzije koje su vlasnicima zadale više glavobolja nego bilo koji drugi dio auta.

BXE – motor koji je pucao bez najave​

Ovo je najkontroverznija verzija. Proizvodio se od 2003. godine i ugrađivao u Audi A3, Golf V, Passat B6, Octaviu II, Leon II i druge. Imao je 105 KS, što nije puno, ali za ovaj dizajn pokazalo se da je i to previše.

Šta je išlo po zlu?

  • Ležajevi klipnjača – loša kvaliteta, brzo trošenje, zaglavljivanje
  • Lomovi klipnjača i radilice – bukvalno bi motor raspao sam sebe
  • Rupe u bloku motora – da, doslovno bi probio blok
  • Trošenje bregastog vratila – ozbiljan i skup kvar
Ovo nisu bili rijetki slučajevi. Radionice su se masovno bavile ovim motorima. BXE je postao sinonim za “kad crkne, crkne za stalno”. Neki kažu da je problem u lošoj kvaliteti ležajeva, drugi da je u predugim servisnim intervalima. Činjenica je da su oni koji su mijenjali ulje na svakih 10-15 hiljada km prolazili bolje. Oni koji su se držali Long Life (30.000 km), rijetko su dočekali 200.000 km.


BLS – DPF ga je ubio​

BLS je došao malo kasnije, otprilike 2004-2005. Tehnički ima iste performanse (105 KS), ali je “pripremljen za DPF”. Što to tačno znači? U teoriji, može da primi filter čestica. U praksi, to je bio problem.

Šta je išlo po zlu?

  • DPF filter – začepljivao se, dizao pritisak, pravio probleme
  • Razrjeđivanje ulja – dizel bi procurio u karter, ulje bi postalo kao voda
  • Nerazumijevanje regeneracije – vozači nisu znali šta se dešava, gasili auto usred procesa, i tako 5-10 puta zaredom
  • Ulje niske viskoznosti (5W-30) – manje otporno na habanje, brže propada
Kod nas na Balkanu, poseban problem je bio što nemamo autoputeve kao Nijemci. Njemački vozači bi otišli na autoput, odvozili pola sata na visokim obrtajima, i DPF bi se regenerisao bez problema. Naši vozači bi krenuli na posao 10 km, ugasili auto, sutra opet 10 km, DPF nikad ne stigne da se očisti. I na kraju, začepljenje, ulje puno dizela, i motor na aparatima.

Rješenje? Većina mehaničara je radila ono što i danas radi, fizički ukloni DPF, softverski ga izbaci, i motor postaje besmrtan. Bez DPF-a, BLS može da pređe ogromne kilometraže. Sa DPF-om, kockanje.
https://www.automobili.ba/je-li-1-9...sti-koje-verzije-izbjegavati/#google_vignette

Eto, sad i to znate. Ja sam znao i pre. Niko nije savršen.
Da li ste imali iskustva s ovim čuvenim motorom?
dpf je svaki motor ubio, juri da uzmes golfa 4 ili neki bez bilo kakvog dpf-a i eventualno egr i bices zlatan
 
Jeste al kad bi se gadjali. 😂
Nadji gde je ikad iko napisao koliko je presao sa tim motorom!
Nema jer vidis japanci benzinci sastave 600k km i ende. A zna se sta su japanci a evropski motori nisu na tom nivou tako da ne lupetaj i ne hvali samo ono sto si ti kupio jer tu pokazujes neke cinjenice o sebi.
Dizelasi jednostavno mogu da predju vise jer vrte manje obrtaja i cinjenica je da ima dosta primera gde su presli preko milion km. Jedan po znanik vozi Lybru 1,9 JTD koja trenutno ima 880k km na satu a jos joj nisu dirane dizne i turbina ali redovan servis na 8000 km i eto rezultata.
Mozes da pricas sta hoces ali bez dokaza to ti je kao da sam ja napisao da moj motor ide 350 km/h a moze da ide 210. 😉
Na kraj krajeva ovo je tema o 1,9 TDi motoru a o kom ti pojma nemaš jer vozis te matore krseve.
Najbolji 1,9 TDI motori su oni sa 90,100,110 i 130 ks koji su bili euro3 a ovaj noviji sa 105 ks nije ni blizu tim starijim motorima ali je kao bolji od nekih verzija 2.0 TDI mada i kod njih su verzije sa 8 ventila bile odlicne i trebalo im je samo promeniti uljnu pumpu ili menjati redovno osovinu uljne pumpe posto im je to bila mana.
 
Jeste al kad bi se gadjali. 😂
Nadji gde je ikad iko napisao koliko je presao sa tim motorom!
Nema jer vidis japanci benzinci sastave 600k km i ende. A zna se sta su japanci a evropski motori nisu na tom nivou tako da ne lupetaj i ne hvali samo ono sto si ti kupio jer tu pokazujes neke cinjenice o sebi.
Dizelasi jednostavno mogu da predju vise jer vrte manje obrtaja i cinjenica je da ima dosta primera gde su presli preko milion km. Jedan po znanik vozi Lybru 1,9 JTD koja trenutno ima 880k km na satu a jos joj nisu dirane dizne i turbina ali redovan servis na 8000 km i eto rezultata.
Mozes da pricas sta hoces ali bez dokaza to ti je kao da sam ja napisao da moj motor ide 350 km/h a moze da ide 210. 😉
Na kraj krajeva ovo je tema o 1,9 TDi motoru a o kom ti pojma nemaš jer vozis te matore krseve.
Najbolji 1,9 TDI motori su oni sa 90,100,110 i 130 ks koji su bili euro3 a ovaj noviji sa 105 ks nije ni blizu tim starijim motorima ali je kao bolji od nekih verzija 2.0 TDI mada i kod njih su verzije sa 8 ventila bile odlicne i trebalo im je samo promeniti uljnu pumpu ili menjati redovno osovinu uljne pumpe posto im je to bila mana.
Eno ti na turskom sajtu po pola miliona km taj motor i dalje radi i radi, sta me briga za jtd ja pricam o benzincima.
 
Na turskom sajtu? :zcepanje:
A i to je upola manje nego sto si ti rekao.
Znas toliko ide i Punto 1,2 i dalje radi lepo.
A mario mozes da se ojedes ali Golf 5 je i dalje najtrazeniji auto iz te klase i godina. Malo malo pa mi neko trazi a ja ih pitam koliko km ocekuju da je presao s obzirom na godine? I onda kao pa 300k km a ja ih slusam kako lupetaju.
I to obavezno svi i dalje traze 1,9 TDi i niko ni da spomene 2.0 TDi koji je daleko potentiniji,tisi i lepse se vozi.jer su culi da ne valja a to ne valja se davno ustanovilo zasto ne valja i samo ga servisiras i valja.
Balkanac naucio da sipa gorivo i to je dosta za motor.
 
Na turskom sajtu? :zcepanje:
A i to je upola manje nego sto si ti rekao.
Znas toliko ide i Punto 1,2 i dalje radi lepo.
A mario mozes da se ojedes ali Golf 5 je i dalje najtrazeniji auto iz te klase i godina. Malo malo pa mi neko trazi a ja ih pitam koliko km ocekuju da je presao s obzirom na godine? I onda kao pa 300k km a ja ih slusam kako lupetaju.
I to obavezno svi i dalje traze 1,9 TDi i niko ni da spomene 2.0 TDi koji je daleko potentiniji,tisi i lepse se vozi.jer su culi da ne valja a to ne valja se davno ustanovilo zasto ne valja i samo ga servisiras i valja.
Balkanac naucio da sipa gorivo i to je dosta za motor.
Da, na njihovim sajtovima imas ih koliko hoces sa ogromnim kilometrazama i tamo ih ne prodaju budzasto kao kod nas nego po par hiljada evra kao u Francuskoj.
 

Back
Top