- Poruka
- 257.277
Čuveni motor VW grupacije ima gotovo mitski status zbog trajnosti i pouzdanosti. Da li su baš svi bili takvi? Nisu! Kao što u svakom žitu ima kukolja tako su i oni imali loših serija pa nije loše da imate ovaj pregled ako razmišljate o kupovini vozila s tim motorom.
Šta je išlo po zlu?
Šta je išlo po zlu?
Rješenje? Većina mehaničara je radila ono što i danas radi, fizički ukloni DPF, softverski ga izbaci, i motor postaje besmrtan. Bez DPF-a, BLS može da pređe ogromne kilometraže. Sa DPF-om, kockanje.
https://www.automobili.ba/je-li-1-9...sti-koje-verzije-izbjegavati/#google_vignette
Eto, sad i to znate. Ja sam znao i pre. Niko nije savršen.
Da li ste imali iskustva s ovim čuvenim motorom?
Dva problematična brata – BXE i BLS
Kad ljudi kažu “1.9 TDI je savršen”, zaborave na dvije verzije koje su vlasnicima zadale više glavobolja nego bilo koji drugi dio auta.BXE – motor koji je pucao bez najave
Ovo je najkontroverznija verzija. Proizvodio se od 2003. godine i ugrađivao u Audi A3, Golf V, Passat B6, Octaviu II, Leon II i druge. Imao je 105 KS, što nije puno, ali za ovaj dizajn pokazalo se da je i to previše.Šta je išlo po zlu?
- Ležajevi klipnjača – loša kvaliteta, brzo trošenje, zaglavljivanje
- Lomovi klipnjača i radilice – bukvalno bi motor raspao sam sebe
- Rupe u bloku motora – da, doslovno bi probio blok
- Trošenje bregastog vratila – ozbiljan i skup kvar
BLS – DPF ga je ubio
BLS je došao malo kasnije, otprilike 2004-2005. Tehnički ima iste performanse (105 KS), ali je “pripremljen za DPF”. Što to tačno znači? U teoriji, može da primi filter čestica. U praksi, to je bio problem.Šta je išlo po zlu?
- DPF filter – začepljivao se, dizao pritisak, pravio probleme
- Razrjeđivanje ulja – dizel bi procurio u karter, ulje bi postalo kao voda
- Nerazumijevanje regeneracije – vozači nisu znali šta se dešava, gasili auto usred procesa, i tako 5-10 puta zaredom
- Ulje niske viskoznosti (5W-30) – manje otporno na habanje, brže propada
Rješenje? Većina mehaničara je radila ono što i danas radi, fizički ukloni DPF, softverski ga izbaci, i motor postaje besmrtan. Bez DPF-a, BLS može da pređe ogromne kilometraže. Sa DPF-om, kockanje.
https://www.automobili.ba/je-li-1-9...sti-koje-verzije-izbjegavati/#google_vignette
Eto, sad i to znate. Ja sam znao i pre. Niko nije savršen.
Da li ste imali iskustva s ovim čuvenim motorom?

