Da li Isus prihvata Stari Zavet?

U šta verujete

  • Stari i Novi Zavet su jedna nerazdvojiva celina

    glasova: 4 50,0%
  • Stari i Novi Zavet nije trebalo mešati

    glasova: 1 12,5%
  • Isus je želeo da Stari Zavet bude prihvaćen u celosti kao Božija reč

    glasova: 1 12,5%
  • Isus je selektivno prihvatao samo neke stvari iz Starog Zaveta

    glasova: 3 37,5%

  • Ukupno glasova
    8

hm337

Elita
Poruka
17.226
Hrišćanstvo spaja Stari i Novi Zavet dva po meni protivrečna teksta, dve različite etike i religije u jedno.

Ali šta bi o tome mislio Isus? Da li možemo da iz njegovih reči naziremo njegov stav?

On kaže
Jovan 10,34Isus im odgovori: ne stoji li napisano u zakonu vašemu: ja rekoh: bogovi ste?

dakle ne kaže u zakonu našemu nego vašemu...to je znak da ne prihvata Stari Zavet..bar ne u potpunosti..

ako su vino i odeća metafora za religju....kako u tom svetlu tumačite sledeće?

Matej 9,16Jer niko ne meće nove zakrpe na staru haljinu; jer će zakrpa odadrijeti od haljine, i gora će rupa biti.
Matej 9,17Niti se ljeva vino novo u mjehove stare; inače mjehovi prodru se i vino se prolije, i mjehovi propadnu. Nego se ljeva vino novo u mjehove nove, i oboje se sačuva.

zar ovo ne sugeriše da je njegov stav da ne treba mešati staru religju sa ovom koju je on doneo?

Dalje imamo ovaj deo

Marko 7,6A on odgovarajući reče im: dobro je prorokovao Isaija za vas licemjere, kao što je pisano: ovi ljudi usnama me poštuju, a srce njihovo daleko stoji od mene.
Marko 7,7No zaludu me poštuju učeći naukama, zapovijestima ljudskijem.
Marko 7,8Jer ostaviste zapovijesti Božije, a držite običaje ljudske, pranje žbanova i čaša; i druga mnoga takova činite.

znači zapovesti Starog Zaveta su uglavnom nauke i zapovesti ljudske? Šta o tome misle oni koji smatraju da je cela Biblija Božija reč?

Dakle...šta mislite? Da li je trebalo spajati Stari i Novi Zavet u jednu knjigu? Da li je Isus to želeo?
 
Mt 5,17-19 17"Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti.
Dakle, Stari Zavet je jednako važan kao i Novi. Zapravo nema starog i novog, to je sve jedna Sveta reč.
Nije mi jasno kako se došlo na ideju da se čita Novi Zavet bez Starog.
Po mom mišljenju su oba jednako važna iako mnogi koriste to da samo još više manipulišu onima koji su radi da veruju, čitaju i prate.
 
iz gnostičkog jevanđelja Tomasovog
47 Yeshua said: A man cannot ride two horses nor bend two bows. A servant cannot serve two masters, for he will honor one and disdain the other. No one drinks an old wine and then desires a new one. New wine is not put into old wineskins, for they will crack. Old wine is not put into new skins, for it will spoil. A patch of old cloth is not sewn onto a new garment, for it will tear.
znači ovde se jasno kaže da čovek ne može služiti dva gospodara u kontekstu u kome se po meni priča o staroj i novoj religiji koju on donosi...
 
iz gnostičkog jevanđelja Tomasovog

znači ovde se jasno kaže da čovek ne može služiti dva gospodara u kontekstu u kome se po meni priča o staroj i novoj religiji koju on donosi...
Koja dva, nema podvajanja kad čitaš SZ i NZ? Nema nigde ni reči o tome da se gubi pravac, pravac je isti, tu nema govora, mada Isus Hrist i dalje mnogima smeta ili služi kao izgovor. Ljudi imaju ideje da je On nešto promenio, teše se da su mnogi zakoni iz SZ zastareli. Pa, nisu.
Od početka svega i do kraja je isto. Isti zakoni po kojima je i On sam živeo su i dalje na snazi.
 
Hrišćanstvo spaja Stari i Novi Zavet dva po meni protivrečna teksta, dve različite etike i religije u jedno.

Ali šta bi o tome mislio Isus? Da li možemo da iz njegovih reči naziremo njegov stav?

On kaže
Jovan 10,34Isus im odgovori: ne stoji li napisano u zakonu vašemu: ja rekoh: bogovi ste?

dakle ne kaže u zakonu našemu nego vašemu...to je znak da ne prihvata Stari Zavet..bar ne u potpunosti..

ako su vino i odeća metafora za religju....kako u tom svetlu tumačite sledeće?

Matej 9,16Jer niko ne meće nove zakrpe na staru haljinu; jer će zakrpa odadrijeti od haljine, i gora će rupa biti.
Matej 9,17Niti se ljeva vino novo u mjehove stare; inače mjehovi prodru se i vino se prolije, i mjehovi propadnu. Nego se ljeva vino novo u mjehove nove, i oboje se sačuva.

zar ovo ne sugeriše da je njegov stav da ne treba mešati staru religju sa ovom koju je on doneo?

Dalje imamo ovaj deo

Marko 7,6A on odgovarajući reče im: dobro je prorokovao Isaija za vas licemjere, kao što je pisano: ovi ljudi usnama me poštuju, a srce njihovo daleko stoji od mene.
Marko 7,7No zaludu me poštuju učeći naukama, zapovijestima ljudskijem.
Marko 7,8Jer ostaviste zapovijesti Božije, a držite običaje ljudske, pranje žbanova i čaša; i druga mnoga takova činite.

znači zapovesti Starog Zaveta su uglavnom nauke i zapovesti ljudske? Šta o tome misle oni koji smatraju da je cela Biblija Božija reč?

Dakle...šta mislite? Da li je trebalo spajati Stari i Novi Zavet u jednu knjigu? Da li je Isus to želeo?
Problem vas generalno je sto mislite da novi zavjet je ravna zemlja.
Pa onda onako ravnozemljaski uzmete citate i mlatarate.Imas Isus i drugacijeg od tih citata.Zapeo je za stari zavjet ko pijan plotu.
No reko vec,treba to zaokruziti ..
 
Problem vas generalno je sto mislite da novi zavjet je ravna zemlja.
O čemu ti uopšte pišeš?
Zemlja ravna? Ne postoji stvar oko koje sam manje ravnodušna. Neka je i kockasta, piramidalna ili u obliku heksagona!
Kakve veze ima to sa verom?
Irelevantno je na kakvom obliku planete živimo, živeli smo tako dugo i bilo je to nešto najpodnošljivije na svetu. Da li živimo na lopti, elipsi ili ravnoj ploči... šta to sve menja?
Bog da mu je do zezanja, ima svu moć da promeni oblik planete kad god hoće. Možda sad živimo na planeti u obliku osmice? :zcepanje:
 
Mt 5,17-19 17"Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti.
Dakle, Stari Zavet je jednako važan kao i Novi. Zapravo nema starog i novog, to je sve jedna Sveta reč.
Nije mi jasno kako se došlo na ideju da se čita Novi Zavet bez Starog.
Po mom mišljenju su oba jednako važna iako mnogi koriste to da samo još više manipulišu onima koji su radi da veruju, čitaju i prate.
ali to ne kaže da je ceo Stari Zavet od Boga...nego možda zakoni (deset zapovesti na primer) i proroci... misliš li da je Bog stvarno naprimer učio Mojsija kako da žrtvuje ovna i kako da pri tome maže krvlju ljude po ušima i drugde? Što se ljudi više ne obrezuju, što nema više krvne žrtve...ako je religija ista i Bog isti? Ili misliš da se Bog predomišlja pa prvo hoće jedno od ljudi a posle drugo?
 
ali to ne kaže da je ceo Stari Zavet od Boga...nego možda zakoni (deset zapovesti na primer) i proroci... misliš li da je Bog stvarno naprimer učio Mojsija kako da žrtvuje ovna i kako da pri tome maže krvlju ljude po ušima i drugde? Što se ljudi više ne obrezuju, što nema više krvne žrtve...ako je religija ista i Bog isti? Ili misliš da se Bog predomišlja pa prvo hoće jedno od ljudi a posle drugo?
Plemenski bog Izraela tvoj bog lol.
I sad ga mjenjas.
Kreiraj svog boga po svom opisu.Pusti Izraelcima njihove probleme.
 
ali to ne kaže da je ceo Stari Zavet od Boga...nego možda zakoni (deset zapovesti na primer) i proroci... misliš li da je Bog stvarno naprimer učio Mojsija kako da žrtvuje ovna i kako da pri tome maže krvlju ljude po ušima i drugde? Što se ljudi više ne obrezuju, što nema više krvne žrtve...ako je religija ista i Bog isti? Ili misliš da se Bog predomišlja pa prvo hoće jedno od ljudi a posle drugo?
Kako bi moj dragi M. P. rekao, Bog radi sa onim sa čim raspolaže.
Ne bih ja rekla da se slovo SZ promenilo u smislu zakona, ali imaš svet koji radi šta hoće po slobodnoj volji i skučen prostor da deluješ. Bogu je lako da probere u ovom trenutku Njemu najbliže, ali čeka da se još poneko dozove pameti, a pameti dozivaju nedaće, znaci da smo na lošem putu.
Kad si na dobrom putu i tlačenje prihvataš kao mačiji kašalj, ali kad si na lošem putu i Bog te opomene, ti ne možeš biti toga nesvesan.
U svakom slučaju, treba da nam je jasno da smo daleko od toga da smo po ičemu Bog, a bogovi jesmo. Bogovi smo svakodnevno, i radujemo se kao budale tome.
 
Hrišćanstvo spaja Stari i Novi Zavet dva po meni protivrečna teksta, dve različite etike i religije u jedno.

Ali šta bi o tome mislio Isus? Da li možemo da iz njegovih reči naziremo njegov stav?

On kaže
Jovan 10,34Isus im odgovori: ne stoji li napisano u zakonu vašemu: ja rekoh: bogovi ste?

dakle ne kaže u zakonu našemu nego vašemu...to je znak da ne prihvata Stari Zavet..bar ne u potpunosti..

ako su vino i odeća metafora za religju....kako u tom svetlu tumačite sledeće?

Matej 9,16Jer niko ne meće nove zakrpe na staru haljinu; jer će zakrpa odadrijeti od haljine, i gora će rupa biti.
Matej 9,17Niti se ljeva vino novo u mjehove stare; inače mjehovi prodru se i vino se prolije, i mjehovi propadnu. Nego se ljeva vino novo u mjehove nove, i oboje se sačuva.

zar ovo ne sugeriše da je njegov stav da ne treba mešati staru religju sa ovom koju je on doneo?

Dalje imamo ovaj deo

Marko 7,6A on odgovarajući reče im: dobro je prorokovao Isaija za vas licemjere, kao što je pisano: ovi ljudi usnama me poštuju, a srce njihovo daleko stoji od mene.
Marko 7,7No zaludu me poštuju učeći naukama, zapovijestima ljudskijem.
Marko 7,8Jer ostaviste zapovijesti Božije, a držite običaje ljudske, pranje žbanova i čaša; i druga mnoga takova činite.

znači zapovesti Starog Zaveta su uglavnom nauke i zapovesti ljudske? Šta o tome misle oni koji smatraju da je cela Biblija Božija reč?

Dakle...šta mislite? Da li je trebalo spajati Stari i Novi Zavet u jednu knjigu? Da li je Isus to želeo?
Novi Zavet je Novi Zakon
a Isus je preuzeo samo neke odredbe iz Starog zaveta.
Stari zavet je vezio do Hrista.
 
ali to ne kaže da je ceo Stari Zavet od Boga...nego možda zakoni (deset zapovesti na primer) i proroci... misliš li da je Bog stvarno naprimer učio Mojsija kako da žrtvuje ovna i kako da pri tome maže krvlju ljude po ušima i drugde? Što se ljudi više ne obrezuju, što nema više krvne žrtve...ako je religija ista i Bog isti? Ili misliš da se Bog predomišlja pa prvo hoće jedno od ljudi a posle drugo?
Nećemo zalaziti u pojedinosti, a možemo.
Bogu nema predomišljanja. To što nas ovog trenutka ne gromi je jer zna da postoje duše koje treba da dobiju svoje mesto da urade šta se od njih očekuje.
Bog je roditelj svima, svakoj duši.
Onoj koja je bila, koja jeste i koja će biti.
Što se Boga tiče, ovaj ovakav svet će trajati još mnogo dugo bez obzira na tumačenja jer u svakom pokolenju postoji ono malo ljudi koji su Ga dostojni.
Čini se da smo mi ti koji ćemo Boga umoliti škrgutom zuba i manjkom ljubavi prema ovom svetu da nas spasi.
Zvuči nekako... ali, da, Bog možda ne želi da prolazimo kroz baš sve što je planirano.
 
Naravno da Isus Hrist u celosti prihvata Stari zavet. On je doneo neke novine u odnosu na judeizam, ali suštinu nije promenio.
Promenio je samu sustinu i u prvom planu uveo dve najvece zapovesti o ljubavi.
Judejci nisu znali za ljubav nego za formu zakona ,gledanje u tudje dvoriste i osudu tudjih grehova ,nema prastanja ,nemilosrdje ...Isus je izmenio sve to .
 
Promenio je samu sustinu i u prvom planu uveo dve najvece zapovesti o ljubavi.
Judejci nisu znali za ljubav nego za formu zakona ,gledanje u tudje dvoriste i osudu tudjih grehova ,nema prastanja ,nemilosrdje ...Isus je izmenio sve to .
da.... Mada nije Isus izmislio zapovesti o ljubavi ali ih je izdvojio kao najvažnije iz mora zapovesti...i dao je univerzalni karakter ljubavi prema bližnjima da se odnosi na sve a ne samo na Jevreje.
 
da.... Mada nije Isus izmislio zapovesti o ljubavi ali ih je izdvojio kao najvažnije iz mora zapovesti...i dao je univerzalni karakter ljubavi prema bližnjima da se odnosi na sve a ne samo na Jevreje.
Rabi Hilel je bio skoro savremenik tog Isusa i ubaceno u usta Isusa njegovih teza.Sve da zatru Židovstvo s lica zemlje.Tko zna za Hilela od krscana?
Mozda par njih.Propaganda je stvorila tog Isusa
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top