Quantcast

Da Li Iko Zna Ko Je Bio Kruš? I otkud sufiks ac u imenima nasih mesta?

Садко

Elita
Poruka
15.619
Pazi, ja sam više za ideju da je neko uvek zidao tamo gde je bila osnova, a ne baš na ledini, tako da je mogao bilo ko da ga osniva, ali samo na temeljima nekog starijeg mesta. Ako misliš da su se gradovi zidali u pustarama onda se varaš. Srbi preko Drine i dalje govore kruh, a za njih se kaže da su došli iz Srbije. Jedno je sigurno, Bezjaci kažu hlebec, dakle kruh nije hrvatska reč.
Да ли се може рећи када се "крух" трансформисало у "крув" односно обрнуто ? То је типично за говор Срба из Хрватске, али и за нека друга подручја. Неке реформе никада не захвате. :D

Poslednja izmena:

nonk

Primećen član
Poruka
678
Да ли се може рећи када се "крух" трансформисало у "крув" ? То је типично за говор Срба из Хрватске, али и за нека друга подручја.
Mislim da nam je najvecu pometnju napravio Vuk karadzic uvodjenjem slova h. To pre kod nas nije postojalo u vecini reci. H je bilo V ili nije bilo nista, kao u slucaju hleba koji je bio leb.
Tako da ako je kruh bio kruv, nista od Hlebovca opet.

nonk

Primećen član
Poruka
678
Izgleda je covek u pravu:

krušac -šca 1. dem. od kru(v). 2. 'sredstva neophodna za život'. — Ti ćuti i čuvaj svoj krušac jel je teško dobit misto kad se izgubi poso.

krušan -šna -šno 'koji se odnosi na kru(v), hlebni'. — Nestalo je krušnog brašna, tribaće nosit mlit žita; — Napolju smo napravili jednu novu krušnu peć. ~ brašno 'brašno za hleb'; ~ kotar(i)ca 'korpa u kojoj se drži testo ili brašno pre mešenja'.

krušnica ž 1. 'peć za pečenje kru(h)a'. — Dobro užari krušnicu, da nam ne bidne kruv gnjecav. 2. 'grudva testa koja se ostavlja kao kvasac za sledeće pečenje'. — Ostavi krušnicu za kvas.

Bajo Pivljanin

Domaćin
Poruka
4.024
Mislim da nam je najvecu pometnju napravio Vuk karadzic uvodjenjem slova h. To pre kod nas nije postojalo u vecini reci. H je bilo V ili nije bilo nista, kao u slucaju hleba koji je bio leb.
Tako da ako je kruh bio kruv, nista od Hlebovca opet.
А како су Срби пре Вука звали Христа? Риста?

А Светога Духа? Дуле? Итд. Глас Х је свакако постојао у српском књижевном говору.

Poslednja izmena:

nonk

Primećen član
Poruka
678
Mislim da, tako nekako. Rist moguce.

„Vala tebi, slavni knez Lazare!
Vala tebe na tvojoj zdravici,
Na zdravici i na daru tvome;
Al ne vala na takvoj besedi,
Jer, tako me vjera ne ubila,
Ja nevjera nikad nisam bio,
Nit sam bio, nit ću kad biti,
Nego sutra mislim na Kosovo
Za rišćansku veru poginuti...
Sutra jeste lepi Vidov danak,
Vidjećemo u polju Kosovu
Ko je vjera, ko li je nevjera!"

Bajo Pivljanin

Domaćin
Poruka
4.024
Mislim da, tako nekako. Rist moguce.

„Vala tebi, slavni knez Lazare!
Vala tebe na tvojoj zdravici,
Na zdravici i na daru tvome;
Al ne vala na takvoj besedi,
Jer, tako me vjera ne ubila,
Ja nevjera nikad nisam bio,
Nit sam bio, nit ću kad biti,
Nego sutra mislim na Kosovo
Za rišćansku veru poginuti...
Sutra jeste lepi Vidov danak,
Vidjećemo u polju Kosovu
Ko je vjera, ko li je nevjera!"
А Захумље? Је ли се оно звао За`умље? Или Хвосно? Херцеговина? Хоча? Глуха Влас? Стари Влах?

Ево слике Мирослављевог јеванђеља, види се Х бар двапут:

Садко

Elita
Poruka
15.619
Ja ne mogu. I pitanje je da li se transformisalo ili je autohtono.
Па ни ја. А интересује ме то питање, пронаћи ћу већ нешто.

То "крув" можеш чути од било ког Србина из Хрватске, док нисам сигуран да је "хлеб/лебац" једнако распрострањено.

Садко

Elita
Poruka
15.619

А Светога Духа? Дуле? Итд. Глас Х је свакако постојао у српском књижевном говору.
Вероватно да си у праву. Мислим да је то Вук (опет је крао) узео из краја око Дубровника и још јужније нешто на приморју.

Lesandar

Buduća legenda
Poruka
27.932
Па ни ја. А интересује ме то питање, пронаћи ћу већ нешто.

То "крув" можеш чути од било ког Србина из Хрватске, док нисам сигуран да је "хлеб/лебац" једнако распрострањено.
Kod mojih se kaže KRU, genitiv KRUVA.
Lebac je došao polako prihvatanjem crkvenoslovenskog u liturgijsku upotrebu. Nije mala stvar kad postoji u očenašu. Mora da uđe u uvo.

Poslednja izmena:

Viden

Primećen član
Poruka
765
Jedina (pomalo nategnuta ) spona sa mitologijom u vezi kruškinog muža- Kruša bio bi Krš ili Krs koga (opet nategnuto) mitolozi porede sa Hrsom odnosno Horsom.
Rusi su izveli nekog Horoza, a poreklo je u iranskoj mitologiji..mada i Egipatski Horus postoji..Sve je to nategnuto kad se samo ime analizira.
Naša balkanska varijanta sa srpkom narodnom igrom KOLO (povezano sa imitiranjem sunčevog diska) koja glasi ORO ili HORO (kod Rusa Horovod) može da ima veze sa Horozom i Horosom...

Kruh (ako poredimo Krs i Hrs) može imati veze sa hrskavošću odn.kad je kora "rskava"..Inače slovo h postoji kao hjeri u staroslovenskoj azbuci,ali je ipak narod govorio i još uvek stariji tako govore: aljina a ne haljina, ajduci a ne hajduci, leba a ne hleba, ala alava a ne hala halava , siroma a ne siromah , itd..nagadjam da se h izgovaralo kad je u sredini reči a gubilo se na krajevima..

Česi imaju zadržano skoro nečujno h (meni je bilo teško da ih imitiram) kad kažu husle (misleći na gusle) ili Hana (misleći na Ana).

Nastavak -vac, tačnije -ovac u imenima gradova i imenicama (pravoslavac, bogoslovac itd..) označava muški rod, rekao bih..Tako da je ime Kruševac muškog roda, dok je Jagodina ženskog roda.

Mrkalj

Elita
Moderator
Poruka
24.811
Pazi, ja sam više za ideju da je neko uvek zidao tamo gde je bila osnova, a ne baš na ledini, tako da je mogao bilo ko da ga osniva, ali samo na temeljima nekog starijeg mesta. Ako misliš da su se gradovi zidali u pustarama onda se varaš. Srbi preko Drine i dalje govore kruh, a za njih se kaže da su došli iz Srbije. Jedno je sigurno, Bezjaci kažu hlebec, dakle kruh nije hrvatska reč.
Prasl. i stsl. круxъ (rus. круx, polj. kruch).

ljuta_mamba

Iskusan
Poruka
6.762
Ma stani bre, prvo da vidimo da li je uopste moguca izvedenica krušev iz kruh. Zar nije logično da je kruhov?
I odakle nam rec skrušen?
jesi ti bio nekad u Bosni recimo?? jesi nekad cuo psovku, hebem mu KruSHnu mrvu (nemoj psovat kru') imas na internetu tu foru..Stoja

Kruv,Kruh kada se o njemu govori,kao o necemu njegovom,postaje Krushno...tako su mrvice Krushne mrve

Battlecat

Iskusan
Poruka
6.937

Ne znam , moja baba i stari i dan danas kazu Kristos ... Na primer u govoru sam primetio najcesce ako se odnosi na nesto tesko ili neki tezak posao kazu : " Ma idi... Namuci` se ko` Kristos ..." i slicno .

nonk

Primećen član
Poruka
678
Ok, cini mi se da smo skoro sve razjasnili. Za kruh mi izgleda sad logicno, mada je ac i dalje skakljiv, najvise mi ima logike ono vac, ali ne mogu nigde da nadjem nigde na netu gde se vidi da smo to koristili kao oznaku za mesto, odnosno grad.
Ono sto me jos interesuje a vezano je za ovu temu, zasto su skoro sva drva koja mi zovemo danas u zenskom rodu u narodnom govoru prikazana u muskom rodu?
Naveo sam primere za lesk i vrb, medjutim cini mi se da imamo bezbroj takvih primera. Lipa - lipov lad, breza - brezovo drvo itd itd.
Ima li neko objasnjenje za ovo?

btw
Karati (se) znaci i svadjati (se). U sumadiji oko Krusevca se i dan danas koristi recimo: nemoj da se karamo - nemoj da se svadjamo.

Poslednja izmena:

Lesandar

Buduća legenda
Poruka
27.932
Ok, cini mi se da smo skoro sve razjasnili. Za kruh mi izgleda sad logicno, mada je ac i dalje skakljiv, najvise mi ima logike ono vac, ali ne mogu nigde da nadjem nigde na netu gde se vidi da smo to koristili kao oznaku za mesto, odnosno grad.

U pravu si, i mene ac nekad svrbi.

K aranje nije svađa, nego pogrda.

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.