Da li hrišćanska crkva može ponovo da se spoji u jednu?

Primetio sam da na ovom forumu ima dosta članova koji se temeljno razumeju u religiju, hrišćanstvo pogotovo, pa me interesuju mišljenja zašto ne mogu razne hrišćamnske crkve da se ujedini u jednu?

Odnosno, bolje pitanje je
Da li hrišćanska crkva može ponovo da se spoji u jednu?
Које све ? Не рачунаш десетине врста протестаната ? Па они не могу са собом да се сложе нити уједине.

Sto sem mene tice moglo bi,samo da ne bude neke prinude,jer ima dosta zajednickog,a ono sto je razlicito je kroz vekove stvarano,da ne bi bile iste.Samo ne bi menjao Julijanski kalendar.
Мислиш православни и римокатолици ? Давно је свако отишао својим путем.
Знаш како кажу, првих 1000 година је просечан човек на западу читао 90% светитеља који су били западни оци, а источни су читали источне. Дакле разлика је увек било.
Свети Јован Лествичник није имао неку посебну рецепцију на западу, као што блажени Августин и Тома Аквински нису имали одјек ни рецепцију на истоку.
Раскол 1054 је само продубио разлике које су и онако постојале и раније проблеме са Трулског сабора који римокатолици нису хтели у потпуности да признају.
Уосталом, данас имају унијате, о каквом јединству причамо када су унијати још увек под римокатоличком влашћу ?
 
Razjedinjavanje je u suštini sjedinjavanje....

Zato što nijedna nije kao originalna.... A kad se sve saberu, imaju neke sličnosti sa tom prvom...Osim glavnog žrtvenog jarca.

A i čemu? Ima i drugih religija. Kao i nereligioznost. Mene više zanima da li može da postoji samo jedna religija? Luminizam npr?

Čija stoka njegova i crkva. Bolje je da nije pod jednom čizmom ili čarobnim štapićem.
 
ako ne može onda mi to govori da je u pitanju biznis a ne religija jer je osnova za sve ista - Biblija,
Crkva a i religija je biznis oduvek bio a biblija je jedno kontroverzno štivo i svojevrsna samoposluga iz koje svako uzima šta mu odgovara neko se poziva samo na stari zavet a neko samo na novi i ignoriše pobesnelog boga iz starog zaveta itd. svega tu ima totalni cirkus
 
ako ne može onda mi to govori da je u pitanju biznis a ne religija jer je osnova za sve ista - Biblija,
Не, прича је стара више од миленијума и јако сложена да би била форумска и још у пар реченица.
Мора се доста тога прочитати да би се иоле схватила суштина.
 
Моје скромно мишљење је да ће религије у садашњем облику нестајати како време буде пролазило. Из простог разлога што одавно не нуде човеку оно што у њима тражи, рекао бих да идемо у правцу духовних учења и система које ће све мање бити ригидни, штавише не би ме чудило да на овом нашем простору на неке дуже стазе заживи нешто слично такозваном богумилству.
 
Не, прича је стара више од миленијума и јако сложена да би била форумска и још у пар реченица.
Мора се доста тога прочитати да би се иоле схватила суштина.
meni to zvuči kao izgovor da se slučajno ne ujedine
 
meni to zvuči kao izgovor da se slučajno ne ujedine
Какав, чији изговор?
Прогуглај мало и наћи ћеш гомилу информација о расколу и његовим узроцима као и великој разлици између две Хришћанске цркве.
Ако су се удаљиле пре једног миленијума, колико су тек данас далеко једна од друге?
 
Какав, чији изговор?
Прогуглај мало и наћи ћеш гомилу информација о расколу и његовим узроцима као и великој разлици између две Хришћанске цркве.
Ако су се удаљиле пре једног миленијума, колико су тек данас далеко једна од друге?
imam osnovno znanje o trenutnoj situaciji i kako je do nje došlo ali pitanje je da li je tako moralo da bude i da li može da se ispravi?
 
Моје скромно мишљење је да ће религије у садашњем облику нестајати како време буде пролазило. Из простог разлога што одавно не нуде човеку оно што у њима тражи, рекао бих да идемо у правцу духовних учења и система које ће све мање бити ригидни, штавише не би ме чудило да на овом нашем простору на неке дуже стазе заживи нешто слично такозваном богумилству.
Pa kako je svet sve navodno slobodniji, ne znam, nekako mi se cini da ide zapravo nekoj drugoj religiji, koja je na povrsini slobodna, a zapravo
ugrozava slobode. Kolko samo danas zabrana imas zbog kojih placas debele kazne pa mozes i glavu da izgubis, u navodno slobodnom svetu?
 
Primetio sam da na ovom forumu ima dosta članova koji se temeljno razumeju u religiju, hrišćanstvo pogotovo, pa me interesuju mišljenja zašto ne mogu razne hrišćamnske crkve da se ujedini u jednu?

Odnosno, bolje pitanje je
Da li hrišćanska crkva može ponovo da se spoji u jednu?
Ne.
U buducvnosti tako je prorekla i Biblija - Bog
Bog ce uspostaviti svoje pravo obozavanje nad celom Zemljom
kada bude uspostavljena vladavima Bozjeg Kraljevstva
 
Pa kako je svet sve navodno slobodniji, ne znam, nekako mi se cini da ide zapravo nekoj drugoj religiji, koja je na povrsini slobodna, a zapravo
ugrozava slobode. Kolko samo danas zabrana imas zbog kojih placas debele kazne pa mozes i glavu da izgubis, u navodno slobodnom svetu?
Слажем се али ми се чини да то иде ка пуцању. Све строже забране већ иду људима на живце, немају улогу какву су имале некад, отишли смо у крајности, или тотална ригидност или тотална, анархија, зависи с које стране система смо. Рекао бих да све то води у пуцање и колапс па ће једини излаз да буде потрага за нечим другачијим.
 

Back
Top