Pozdrav. Da li gubitak oca, recimo kad vam je 18 godina,ili kad ste još u ranim godinama života, utječe na naš odabir partnera, cijeli život možda nešto tražimo..i na općenito naš psihološki profil. Koliko zapravo to utječe?
Donji video prikazuje kako da instalirate aplikaciju na početni ekran svog uređaja.
Napomena: This feature may not be available in some browsers.
Zasigurno utice- medjutim koliko i kako utice zavisi od mnogo drugih faktora, nije isto ako je otac premiuo kada je osoba imala 18 ili 5 godina, takodje zavisi od odnosa s ocem i odnosa izmedju roditelja, licnosti deteta itd…Tako sa nema nekog oravila kako ce se to ispoljiti i koliko ce se ispoljiti- generalno ako je osoba vec uveliko formirala licnost onda ce efekat verovatno biti manji nego ako se desilo u ranijem dobu.Pozdrav. Da li gubitak oca, recimo kad vam je 18 godina,ili kad ste još u ranim godinama života, utječe na naš odabir partnera, cijeli život možda nešto tražimo..i na općenito naš psihološki profil. Koliko zapravo to utječe?
Mislim da zavisi od stadijuma u kome smo bili pre gubitka. Suštinski što smo celovitije izgrađeni kao ličnosti + prihvatili smo ideju da će naši roditelji eventualno umreti pre nas, to je manja šansa da će ovaj gubitak na nas uticati.Pozdrav. Da li gubitak oca, recimo kad vam je 18 godina,ili kad ste još u ranim godinama života, utječe na naš odabir partnera, cijeli život možda nešto tražimo..i na općenito naš psihološki profil. Koliko zapravo to utječe?
Osim odnosa s roditeljom- vazan je i odnos izmedju roditelja posto od roditelja sticemo prva znanja o svemu i na osnovu toga procenjujemo stvari (tj stvaramo referentni okvir)- i ako je odnos izmedju roditelja bio disfunkcionalan onda to povecava sansu da ce osoba iz disfunkcionalne porodice imati problema u vezi, zatim zavisi i odnos izmedju roditelja samog mentalnog sklopa osobe i niz drugih faktora koji mogu uticati na ovaj ili nacin,Takođe prethodni odnos sa roditeljem, a i sam momenat/način gubitka tj. ono pre njega može da ostavi neke specifične mentalne ožiljke na nas.
Vezano za izbor partnera kontam da naše prethodno iskustvo utiče na to
Česta situacija.jer u realnosti ono sto se cini ocigledan problem cesto nije uzrocni problem
Ne znam kako utiče gubitak oca, jer je moj otac još uvek živ, ali sam imala potrebu da napišem nešto na ovu temu.Pozdrav. Da li gubitak oca, recimo kad vam je 18 godina,ili kad ste još u ranim godinama života, utječe na naš odabir partnera, cijeli život možda nešto tražimo..i na općenito naš psihološki profil. Koliko zapravo to utječe?
Verovatno i sama pogresno tumacis tvoje reakcije i ponasanje- zato sto ljudi neciji nose masku- vec ih nose stotine koje ne samo da drugima prikrivaju istinu- vec ih samim sebi,Česta situacija.
Meni se dešavalo da ljudi pogrešno protumače moje reakcije i ponašanje. Ne reagujem na očekivani način.
Možda je to samo odbijanje da prihvatimo istinu.Niko ne visi druge- ali narocito sebe onakve kakvi zaista jesu.
Nedavno sam odlucio da pogledam filmove A. Tarkovskog; za sad sam video 3- s jedne strane pomalo dosadni filmovi, s druge strane su izuzetno kvalitetni i iznenadjujuce je koliko Tarkovski razume ljudski psihu i neke od njenih mehanizama- npr u Solarisu izmedju ostalog pokazuje kako je “emotivna istina” jaca i bitnija od logike, i da je prihvatanje iluzija laksi ili jednostavniji nacin da se prevazidju neki problemi,Možda je to samo odbijanje da prihvatimo istinu.
Podsvesno. Želeli bismo da smo bolji ali negde u sebi smo znamo kakvi smo.
To je ta maska.
Ljudi imaju strah da uđu u sebe. Jer bi otkrili mnogo toga, šta je bezbolnije ignorisati.
Ljudi su skloni samoobmanjivanju.Nedavno sam odlucio da pogledam filmove A. Tarkovskog; za sad sam video 3- s jedne strane pomalo dosadni filmovi, s druge strane su izuzetno kvalitetni i iznenadjujuce je koliko Tarkovski razume ljudski psihu i neke od njenih mehanizama- npr u Solarisu izmedju ostalog pokazuje kako je “emotivna istina” jaca i bitnija od logike, i da je prihvatanje iluzija laksi ili jednostavniji nacin da se prevazidju neki problemi,
generalno uglavnom umesto uzroka problema mi trazimo opravdanje (iako nama deluje obrnuto).
Pozdrav. Da li gubitak oca, recimo kad vam je 18 godina,ili kad ste još u ranim godinama života, utječe na naš odabir partnera, cijeli život možda nešto tražimo..i na općenito naš psihološki profil. Koliko zapravo to utječe?
ne utiče, ni zbog oca ni majke, nisam vezan za roditelje
svako ima svoj put, oni svoj, ja svoj
detinjstvo. dečaštvo, mladost, zrelost...sve ima svoje stadijumeMisliš da ne povlačiš svaki potez u životu diktiran zapisom iz detinjstva?
Tako svi govorimo.detinjstvo. dečaštvo, mladost, zrelost...sve ima svoje stadijume
ne smatram da povlačim poteze zbog detinjstva, ovo je sad moj svet
ja tako i radimTako svi govorimo.