• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Da li dete pre polaska u školu treba da zna da čita? (Anketa)

Da li đak prvak treba da zna da čita pre polaska u školu?

• Ukupno glasova
    19

Manastirka

Elita
Poruka
24.519
Ne treba,...zato i postoje učitelji!
Dete do polaska u školu trba da se igra i opservira svet oko sebe.
Sad što i roditelji pišu sa njima domaće zadatke,...to je druga stvar.
Mda,...danas deca nauče bar sva slova pre polaska u školu i osnovne brojeve.

U tom smislu,...roditelj nemaju nikakvu obavezu da im pošalju već "pismeno" dete u školu!

Mimi95

Veoma poznat
Poruka
12.200

U tom smislu,...roditelj nemaju nikakvu obavezu da im pošalju već "pismeno" dete u školu!
Потпуно се слажем.
Сматрам да то треба у школи да се научи,а родитељи требају да науче дете лепом и пристојном понашању.

moonja..

Buduća legenda
Poruka
30.097

Moj sin je znao i pravopis pre škole, ne samo da čita i piše. Samoinicijativno.
Ja sam sricao slova pre škole, u školi očas posla savladao...
Ako mene neko pita - ne treba dete da zna da čita pre polaska u školu.

Poruka
3.067
Niko jos nije zavrsio osnovnu skolu, a da nije naucio da cita I pise...uostalom, zato I sluzi da opismeni decu za dalje skolovanje...
ja sam polupismen, škola me nije naučila da pišem. Nije im pošlo za rukom. Zbog nedostatka efektnog pisanja, već decenijama kucam slepo desetoprsto.

Ne mogu da se zakunem, ali koliko se sećam počeo da čitam vrlo rano, e sad, dal je bilo pre škole ili ne, ne mogu da se tačno setim, ali da je kuca bila puna knjiga, novina i stripova, i da se u kući zdušno čitalo, e tog se dobro sećam.

Poruka
3.067
Pa umjesto osam, ide se devet godina u osnovnu školu. Sa predškolskim ispada deset. Stvarno nisam upućena u detalje, znam ponešto, npr. prvo polugodište prvog razreda nema pravih ocjena, neki cvjetići, zvjezdice su, drugo polugodište ima. Od prvog već počinju da uče engleski, informatiku-u moje doba se počinjalo u trećem. Ćirilicu počinju da uče u drugom. Toliko znam :( Nemam nikog baš bliskog previše da ima osnovca a ne "raspitivam" se :) Nadam se da će se to promijeniti do vremena kad i ako budem majka :)
ima to u nekim zemljama u kojima sam bio, to je neki britanski standard, i podeljeno je na nize razrede i vise razrede, prvih nekoliko ranih godina (mislim oko 4) to zapravo i nije škola nego više nešto kao napredni vrtić ili ošišana skola, tek kasnije prelaze na nešto što mi vidimo-prepoznajemo kao osnovnu školu. Ali ako se uzme naš specijalni predškolski, i na to neobavezna vrtićka starija grupa, dođe mu manje više na isto. Jedino što oni vole da kažu da idu u školu.

Lancier

Poznat
Poruka
8.738

Problem je što se deca poslednjih godina zabulje u telefone i druge hipnotizerske uređaje.
Na školu se u potpunosti ne možeš osloniti i potrebno je da budeš sa detetom i daješ mu podsticajne sadržaje. To uključuje sport, umetnost (ukoliko su deca talentovana), pismenost, ali istovremeno usmeravanje ka kreativnim i socijalnim igrama (druženje sa drugarima).
Previše je zanemarane dece kojim roditelji uvaljuju telefone i tablete samo da ih sklone sa vrata.
Sad, ko piše deci domaće nije na dobrom putu, ali ko podstiče decu na razmišljanje jeste.

Manastirka

Elita
Poruka
24.519
Problem je što se deca poslednjih godina zabulje u telefone i druge hipnotizerske uređaje.
Na školu se u potpunosti ne možeš osloniti i potrebno je da budeš sa detetom i daješ mu podsticajne sadržaje. To uključuje sport, umetnost (ukoliko su deca talentovana), pismenost, ali istovremeno usmeravanje ka kreativnim i socijalnim igrama (druženje sa drugarima).
Previše je zanemarane dece kojim roditelji uvaljuju telefone i tablete samo da ih sklone sa vrata.
Sad, ko piše deci domaće nije na dobrom putu, ali ko podstiče decu na razmišljanje jeste.
Zato digitalnu tehnologiju, pokapiraju za par minuta. 😁
Napr.dete od tri godina još ne zna ni sva slova, ni da pravilno izgovara reči, ali čim mu daš mobilni telefon, sami sve znaju.
Ono što je važno znati,...deci do šest godina ne treba davati mobilne telefone u ruke, zbog štetnosti koji emituje zračenje. Kora mozga malog deteta još uvek nije u celosti oformljena.

Lancier

Poznat
Poruka
8.738
Zato digitalnu tehnologiju, pokapiraju za par minuta. 😁
Napr.dete od tri godina još ne zna ni sva slova, ni da pravilno izgovara reči, ali čim mu daš mobilni telefon, sami sve znaju.
da ali to nije nikakvo posebno i korisno znanje. to je samo uvod u zavisnost od digitalnih uređaja.
digitalnu pismenost - stvarnu - će naučiti prvo uz matematiku, a kasnije informatiku, fiziku i programiranje .

Manastirka

Elita
Poruka
24.519
da ali to nije nikakvo posebno i korisno znanje. to je samo uvod u zavisnost od digitalnih uređaja.
digitalnu pismenost - stvarnu - će naučiti prvo uz matematiku, a kasnije informatiku, fiziku i programiranje .
Slažem se,...ali u veku digitalizacije, to je donegde i normalna pojava.
Danas klinci plaćaju mobilnim telefonima, ne nose keš sa sobom, da ne bi bili negde opljačkani i sl.
Imaju aplikacije, pomoću kojih dobijaju informacije gde, šta i kako funkcioniše.
Daleko od toga da nije korisno u svetu u kome živimo, ali treba im od malih nogu usaditi "zdrav" odnos prema tome.
Ja nisam protivnik tehnologije,...ali ako je telefon zamena za sve druge aktivnosti, onda postoji veliki problem.
Msm,...dovoljno govori i činjenica da još u osnovnim školama, imaju predmet "digitalni svet". Iskreno se nadam da o svemu tome (pa i i štetnosti digitalne tehnologije) dobijaju korisne informacije u školi.

Poslednja izmena:

Lancier

Poznat
Poruka
8.738
Slažem se,...ali u veku digitalizacije, to je donegde i normalna pojava.
Danas klinci plaćaju mobilnim telefonima, ne nose keš sa sobom, da ne bi bili negde opljačkani i sl.
Imaju aplikacije, pomoću kojih dobijaju informacije gde, šta i kako funkcioniše.
Daleko od toga da nije korisno u svetu u kome živimo, ali treba im od malih nogu usaditi "zdrav" odnos prema tome.
Ja nisam protivnik tehnologije,...ali ako je telefon zamena za sve druge aktivnosti, onda postoji veliki problem.
I moje baba-tetke na primer imaju naloge facebook-u, sve su naučile na tu temu, ali to i korišćenje aplikacija nije neko posebno dostignuće. to je samo produkt, a ti si tu samo konzument. Hoću da kažem to je napravljeno da ljudi bez nekog obrazovanja mogu da koriste i ergo zaključak je da to nije neka veština koja je teško savladiva - svako to može, kao i da gleda baku Praseta i o tome diskutuje na viber grupi - ne znam kako da ti objasnim ja to ne smatram nečim posebnim.
Pošto su ovde mala deca i njihova pismenost u pitanju, ja smatram da je mnogo veća vrednost u ovim danima te mrvce naučiti da zaista čitaju knjige i razumeju ono što je tu napisano.

Poslednja izmena:

Manastirka

Elita
Poruka
24.519
I moje baba-tetke na primer imaju naloge facebook-u, sve su naučile na tu temu, ali to i korišćenje aplikacija nije neko posebno dostignuće. to je samo produkt, a ti si tu samo konzument. Hoću da kažem to je napravljeno da ljudi bez nekog obrazovanja mogu da koriste i ergo zaključak je da to nije neka veština koja je teško savladiva - svako to može, kao i da gleda baku Praseta i o tome diskutuje na viber grupi - ne znam kako da ti objasnim ja to ne smatram dostignućem.
Pošto su ovde mala deca i njihova pismenost u pitanju, ja smatram da je mnogo veća vrednost u ovim danima te mrvce naučiti da zaista čitaju knjige i razumeju ono što je tu napisano.
Ofc, da nije potrebna bog zna kakva pamet da bi bili konzumenti dig.tehnologije. 😁
Dakako da jeste dostignuće, koja nam u mnogo čemu olakšava život.To je facat!
Zavisnost je nešto drugo,...ali i životna činjenica da se ne odvajamo od računara na poslu, uslužnih aparata u svakodnevnom životu, čak i robotizacije.
Ne može dig.tehnologija "ubiti" nečiju kreativnost. Kreativnost je neodvojivi deo nečijeg bića,...napr.dete koje voli da crta, nacrtaće uvek nešto, na pesku, zidu,...nije mu za to potrebna nikakva aplikacija.
Tako da se ne slažem sa tim da tehnologija "ubija" kreativnost!
Ali je važno naučiti decu, od malih nogu ne bi li prepoznali opasnost i nasilje u svetu digitalizacije i kao i kako da se adekvatno zaštite.
Školski sadržaji su takvi kakvi su,...uvek je bilo i biće dece koje vole učiti i nešto novo naučiti, kao i dece koje imaju averziju prema školi.
Da li to ide iz kuće ili same škole,...pre bih rekla ovo prvo.

Lancier

Poznat
Poruka
8.738
Ofc, da nije potrebna bog zna kakva pamet da bi bili konzumenti dig.tehnologije. 😁
Dakako da jeste dostignuće, koja nam u mnogo čemu olakšava život.To je facat!
Zavisnost je nešto drugo,...ali i životna činjenica da se ne odvajamo od računara na poslu, uslužnih aparata u svakodnevnom životu, čak i robotizacije.
Ne može dig.tehnologija "ubiti" nečiju kreativnost. Kreativnost je neodvojivi deo nečijeg bića,...napr.dete koje voli da crta, nacrtaće uvek nešto, na pesku, zidu,...nije mu za to potrebna nikakva aplikacija.
Tako da se ne slažem sa tim da tehnologija "ubija" kreativnost!

Ali je važno naučiti decu, od malih nogu ne bi li prepoznali opasnost i nasilje u svetu digitalizacije i kao i kako da se adekvatno zaštite.
Školski sadržaji su takvi kakvi su,...uvek je bilo i biće dece koje vole učiti i nešto novo naučiti, kao i dece koje imaju averziju prema školi.
Da li to ide iz kuće ili same škole,...pre bih rekla ovo prvo.
Nemoj da mi ubacuješ reči koje nisam ni izgovorio, ni pomislio.
Zaobiđi me.
Imam svoju decu u tom uzrastu i znam šta govorim.

Manastirka

Elita
Poruka
24.519
Nemoj da mi ubacuješ reči koje nisam ni izgovorio, ni pomislio.
Zaobiđi me.
Imam svoju decu u tom uzrastu i znam šta govorim.
Ok,...ograničimo se onda na temu.
Da li deca trebaju znati čitati i pisati pre polaska u školu? Moje mišljenje je da ne moraju znati. Sad...ako dete samoinicijativno nauči pre polaska u školu, pa niko mu ne može zabraniti.
Kao roditelj nemam obavezu da ih tome naučim,... što ne znači da ne trebam da ih doma vaspitavam.

Lancier

Poznat
Poruka
8.738
Ok,...ograničimo se onda na temu.
Da li deca trebaju znati čitati i pisati pre polaska u školu? Moje mišljenje je da ne moraju znati. Sad...ako dete samo samoinicijativno nauči samo pre polaska u školu, pa niko mu ne može zabraniti.
dete nikad ništa samoincijativno neće uraditi u tom smislu. dete se uči. neko ga uči nečemu.

Manastirka

Elita
Poruka
24.519
dete nikad ništa samoincijativno neće uraditi u tom smislu. dete se uči. neko ga uči nečemu.
Zato i postoji škola! Znanje je prilagođeno uzrastu.
Samoinicijativno ili ne, osnovna škola je obavezna. Što znači,...moraće naučiti bar osnovu, čitanje, pisanje i sl.
Da li hoće ili neće samoinicijativno učiti dalje,...to zavisi od slučaja do slučaja.
Kontam da to u mnogome zavisi od porodične atmosfere, okolnosti i okruženja u kome dete odrasta.

Poslednja izmena:

doppler

Iskusan
Moderator
Poruka
6.039
Vidi se da ste u osnovnu išli baš davno....:mrgreen:

Uči se čitanje i pisanje u predškolskom, nije obavezo znati za prvi razred ali ono dete koje ne zna zaostajeće.
Već prvog meseca dobijaju prepisivanje rečenica i zadaci iz matematike su u formi pitanja , tipa zaokruži skupove sa po dva člana .

Onda deca koja poznaju čitanje završe za 15 minuta a oni koji ne znaju roditelji rade sa njim posle kući jer ne mogu da stignu.

Znači nije obavezno ali je poželjno ukoliko ne želite svaki dan da radite sa decom po sat dva jer zaostaju za ostalom decom.

Poruka
3.067
Vidi se da ste u osnovnu išli baš davno....:mrgreen:

Uči se čitanje i pisanje u predškolskom, nije obavezo znati za prvi razred ali ono dete koje ne zna zaostajeće.
Već prvog meseca dobijaju prepisivanje rečenica i zadaci iz matematike su u formi pitanja , tipa zaokruži skupove sa po dva člana .

Onda deca koja poznaju čitanje završe za 15 minuta a oni koji ne znaju roditelji rade sa njim posle kući jer ne mogu da stignu.

Znači nije obavezno ali je poželjno ukoliko ne želite svaki dan da radite sa decom po sat dva jer zaostaju za ostalom decom.
gde i od kad?

doppler

Iskusan
Moderator
Poruka
6.039
Ne znam da li je obavezno za sve vrtiće ali moja ćera koja je baš sada prvi razded osnovne učila je slova
čitanje i pisanje tih slova , ali ne i pisanje rečenica kao što sada uči u prvom razredu.
Išla je u privatni vrtić u Beogradu pa ne mogu sigurno da kažem da li su oni to radili dodatno slova ili je u programu.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.