• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Da li dete pre polaska u školu treba da zna da čita? (Anketa)

Da li đak prvak treba da zna da čita pre polaska u školu?

• Ukupno glasova
    19

Nina

Srebrna tastatura
Supermoderator
Poruka
282.151
Danas se ocekuje od dece da kada podju u školu znaju slova, cak i da citaju

Deca pre polaska u školu treba da znaju da vežu pertle, da se obuku, da kažu šta im treba, šta žele, da znaju da odu sami u wc, da peru ruke, da se druže, da kažu dobar dan i hvala i ostale osnovne stvari .Da citaju, pišu i racunaju za to postoji škola i ucitelji cija je obaveza da decu nauce tome.
Roditelji treba decu da upoznaju sa knjigama , da im citaju i razgovaraju sa njima a ne da ih uce da citaju i pišu.

Vaše mišljenje

Red

ishchashena
Moderator
Poruka
61.012
Škola čak insistira da deca ne znaju da pišu da bi tamo naučila pravilno. Deca koja već umeju, obično umeju na neki svoj način, pa ih učitelji teško isprave da pišu pravilno. A pertle, pa neka deca ni u trećem ne savladaju pertle. Njima to nije tako lako kao što nama deluje.

Samsonight

Veoma poznat
Poruka
11.215
Kao neko ko je pisao pre polaska u školu, i kao neko ko je sestre tome učio kroz igru i zabavu, mislim da je vrlo lepo ako deca mogu da pišu i broje pre polaska u školu. Moje sestre se i danas tog perioda sećaju sa osmehom jer smo imale ''tablu'' i krede iza kuće, provodile kvalitetno vreme zajedno, žvrljkale, crtale i propisale (ćirilicu).
Lepo je ukoliko se može i ima uslova, ali ne treba da bude obavezno.

Poruka
17.272
Kod nas djeca polaze u školu sa 5 i po godina, osnovna škola traje 9 godina, očekuju da dijete zna čitati i pisati prije škole, ne samo da se očekuje nego je zakonski obavezno. Godinu prije polaska, djeca koja ne idu u vrtić obavezno pohađaju predškolsko obrazovanje, jedan dan sedmično-3 časa. Oni koji idu u vrtić ne moraju u predškolsko ali u vrtićima jednom sedmično isto tako imaju tu predškolsku nastavu-nauče slova i brojeve (ne znam do kojeg broja).

Leonie Li

Aktivan član
Poruka
1.366
Kod nas djeca polaze u školu sa 5 i po godina, osnovna škola traje 9 godina, očekuju da dijete zna čitati i pisati prije škole, ne samo da se očekuje nego je zakonski obavezno. Godinu prije polaska, djeca koja ne idu u vrtić obavezno pohađaju predškolsko obrazovanje, jedan dan sedmično-3 časa. Oni koji idu u vrtić ne moraju u predškolsko ali u vrtićima jednom sedmično isto tako imaju tu predškolsku nastavu-nauče slova i brojeve (ne znam do kojeg broja).
Gde to?
Šta se dešava ako ne zna? Pošto je zakonski obavezno?

Poruka
17.272
Gde to?
Šta se dešava ako ne zna? Pošto je zakonski obavezno?
U BiH, stvarno nisam sigurna kako je u drugim entitetima i kantonima, ali to je zakon u mom, Sarajevskom. Isto tako nisam upoznata šta se dešava sa onima koji prekrše zakon, mislim i da nema primjera, bar ne previše, postalo nam je to valjda normalno, i djeca dođu opismenjena u školu :( Ja sam posljednja generacija osmogodišnjeg osnovnog obrazovanja, svi rođeni od 92. na ovamo su devetogodišnje obrazovanje, osnovno.

Leonie Li

Aktivan član
Poruka
1.366
U BiH, stvarno nisam sigurna kako je u drugim entitetima i kantonima, ali to je zakon u mom, Sarajevskom. Isto tako nisam upoznata šta se dešava sa onima koji prekrše zakon, mislim i da nema primjera, bar ne previše, postalo nam je to valjda normalno, i djeca dođu opismenjena u školu :( Ja sam posljednja generacija osmogodišnjeg osnovnog obrazovanja, svi rođeni od 92. na ovamo su devetogodišnje obrazovanje, osnovno.
Kako to izgleda devetogodišnje ako si upućena da nam pojasniš?
Nama je ovde sa tim predškolskim (nekadašnje zabavište) faktički ispada devet godina osnovna škola, ali nije se ništa specijalno promenilo

Poruka
17.272
Kako to izgleda devetogodišnje ako si upućena da nam pojasniš?
Nama je ovde sa tim predškolskim (nekadašnje zabavište) faktički ispada devet godina osnovna škola, ali nije se ništa specijalno promenilo
Pa umjesto osam, ide se devet godina u osnovnu školu. Sa predškolskim ispada deset. Stvarno nisam upućena u detalje, znam ponešto, npr. prvo polugodište prvog razreda nema pravih ocjena, neki cvjetići, zvjezdice su, drugo polugodište ima. Od prvog već počinju da uče engleski, informatiku-u moje doba se počinjalo u trećem. Ćirilicu počinju da uče u drugom. Toliko znam :( Nemam nikog baš bliskog previše da ima osnovca a ne "raspitivam" se :) Nadam se da će se to promijeniti do vremena kad i ako budem majka :)

Nina

Srebrna tastatura
Supermoderator
Poruka
282.151
Ja sam umela da čitam i pišem pre polaska u školu. Pamtim koliko mi je bilo dosadno na časovima i koliko sam mrzela što me učiteljica terala da sričem...
takvoj deci zna da bude dosadno u školi..dok druga deca nabadaju slova oni vec znaju da citaju i pisu i to moze da bude mac sa dve ostrice
ja sam da se deca sto duze igraju a citanje , pisanje i brojanje naucice kada podju u skolu

Leonie Li

Aktivan član
Poruka
1.366
Pa umjesto osam, ide se devet godina u osnovnu školu. Sa predškolskim ispada deset. Stvarno nisam upućena u detalje, znam ponešto, npr. prvo polugodište prvog razreda nema pravih ocjena, neki cvjetići, zvjezdice su, drugo polugodište ima. Od prvog već počinju da uče engleski, informatiku-u moje doba se počinjalo u trećem. Ćirilicu počinju da uče u drugom. Toliko znam :( Nemam nikog baš bliskog previše da ima osnovca a ne "raspitivam" se :) Nadam se da će se to promijeniti do vremena kad i ako budem majka :)
Našla sam 😉 https://www.visitmycountry.net/bosnia_herzegovina/bh/index.php/o-bih/skolstvo

Poruka
17.272
Mada evo vidim da nije tačno baš, tj. malo su upakovali. U 6. godini, tako nekako, ako je do marta tekuće školske godine napunilo 5 i po, mora u septembru u školu čak i ako nema punih 6. Drugi strani jezik, piše obično njemački i francuski, istina, najčešće jesu ti ali isto tako ako je drugi strani arapski, kao što je meni bio, nemaš mogućnost izbora, to ti je što ti je, nema veze što poslije nisam u cijelom gradu mogla naći gimnaziju u kojoj kao drugi strani ima arapski pa sam upisala željenu i mučila se sa francuskim jer se podrazumijevalo da znaš osnove, nije se učio ispočetka. Ma jako puno rupa je u tom našem osnovnom obrazovanju.

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.443

Deca pre polaska u školu treba da znaju da vežu pertle, da se obuku, da kažu šta im treba, šta žele, da znaju da odu sami u wc, da peru ruke, da se druže, da kažu dobar dan i hvala i ostale osnovne stvari .Da citaju, pišu i racunaju za to postoji škola i ucitelji cija je obaveza da decu nauce tome.
Roditelji treba decu da upoznaju sa knjigama , da im citaju i razgovaraju sa njima a ne da ih uce da citaju i pišu.

Vaše mišljenje

Ah, Nina, pa nisu svi ljudi isti...a i deca su ljudi.
Niti mogu sve raditi u isto vreme.
Neko cita, neko skace, neko trci...ne mozes na silu sa decom, ona imaju svoje preference.

Ja licno ne bih insistirala na mnogim pitanjima. Demokratski sam nastrojena:lol:
Roditelj uvek vidi sta dete "vuce", gde mu je zar...nisam za ubijanje tog zara.
Mislim da nasilno prekidanje deteta u bilo kom razvoju vuce posledice.

To mnogi roditelji ne razumeju pa krenu da gledaju krstenicu, sa sest nauciti plivanje a mozda dete ne zeli da pliva sa sest...mozda zeli sa pet...ili sa sedam...ili nema pravila.

Hvala nebesima danas se vise obraca paznja na detetova interesovanja a manje mu se sudi. U moje vreme deca su lako dobijala etikete.
Ja sam dobila etiketu "neplivaca" jer nisam proplivala sa sest godina. Danas plivam sasvim dobro ali to je bio big deal...u toj i toj godini se radi to i to...a ja danas samo pamtim osecaj posramljenosti kada nisam naisla na razumevanje da mi je sunce vruce a voda neprijatna tako da danas smatram da detetu treba ponuditi lepe stvari a da li se uhvati za loptu ili knjigu nije previse vazno...ako je uopste vazno.

jolemisa

Elita
Poruka
21.886

Vaše mišljenje
Zato i postoji predskolsko.

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.443
Meni je tuzno da ucitelj, kao pedagog i osoba kojoj valjda nije mrsko da radi sa decom, ne zeli da stimulise naprednije.
Uvek je moguce dati malo tezi zadatak detetu koje ima sklonost ka matematici ili knjigicu detetu koje dobro cita dok ona obavlja program po planu.

Moj ucitelj je tako radio...ja sam citala Hajduke dok je on drzao kutiju od sibica nekoj deci da bi lakse sricala slogove.

Postoji ocena od jedan do pet i sasvim je u redu dobiti bilo koju ocenu po zasluzi ali mi je stvarno cudno da se ucitelji prakticno ljute ako deca nesto znaju. Kao poslusnici, mali roboti...iako znas, savij glavu i pravi se da ne znas, da te ucitelj ne uzme na zub.
Ne valja nam to.

**Freya**

Veoma poznat
Poruka
13.443
Kao, za to škola postoji.
Ma,. super, ali škola nije više ono što je bila, kad ćemo tu stvar da obradimo?
Deca u školu moraju ići.
Ima li razlike u tome u kakvu školu idu?

Naravno da ima razlike.
Pa eto, zamisli da ti dete skoluje osoba koja smatra da su roditelji ovakvi ili onakvi jer dete zna da cita. Kakvu predrasudu stavlja na neku porodicu sa mogucim posledicama kroz citavo skolovanje.

Ima mnogo rdjavog kadra u prosveti.

I opet, detence od sest godina ne zna da ucitelj mozda nije u pravu dok momak od dvadeset godina moze vrhunski da ignorise loseg profesora na fakultetu.
U prosveti je obratno, sto manja deca to je veci uticaj na njih a po pravilu slabiji kadar...da ne kazem, siroviji i nezadovoljan platama ima negativan stav na samom pocetku prema svakome ko je malo drugaciji jer bi ucitelj bacio sebe na autopilota i bez razmisljanja ponavljao plan i program.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.