Da li će veštačka inteligencija obesmisliti školstvo?

Dobiti informaciju, a ne razumeti je, u suštini znači ne znati. Zato postoje nastavnici / profesori, da objasne to. Nikada neće AI moći to da objasni. On ti može pljuniti sve poznate formule, ali to ga ne čini nastavnikom jer on ne zna šta ti je dao i kako to radi. Recimo, bio je neki kontrolni dok sam bio srednjoškolac i ja sam rešenje rešio na skroz drugačiji način od onog koji je pokazan u udžbeniku, koristio sam drugu oblast matematike. Hoće li mi AI pokazati povezanost? Mislim da neće.

Sta ce moci a sta ne neka skorasnja, a sta neka buduca AI, jos uvek ne znamo. Tek smo zagrebali oblast i vec je dovoljno impresivno jos ovako u povoju. Ja ne bih rekao 'nikad', jer i to ima svoju evoluciju.

A ima i druga strana gledista. Onaj humani deo, koji i nije nesto mnogo savrsen.
 
Na pitanje "Can AI become a good mentor" dobio sam odgovor od samog AI:

In certain fields, such as language learning, AI mentors have already been shown to be effective. For example, AI-powered language learning apps like Duolingo use algorithms to provide personalized feedback and recommendations to users, helping them learn a new language more efficiently.

However, it is important to note that AI mentors cannot fully replace human mentors, especially in areas that require emotional support, empathy, and complex interpersonal skills. In such cases, human mentors may still be necessary to provide the kind of personalized guidance and support that is essential for effective learning and personal development.

* U određenim oblastima, kao što je učenje jezika, AI mentori su se već pokazali efikasnim. Na primer, aplikacije za učenje jezika koje pokreće veštačka inteligencija, kao što je Duolingo, koriste algoritme za pružanje personalizovanih povratnih informacija i preporuka korisnicima, pomažući im da efikasnije nauče novi jezik.

Međutim, važno je napomenuti da AI mentori ne mogu u potpunosti zameniti ljudske mentore, posebno u oblastima koje zahtevaju emocionalnu podršku, empatiju i složene međuljudske veštine. U takvim slučajevima, ljudski mentori i dalje mogu biti neophodni da obezbede vrstu personalizovanog vođenja i podrške koja je neophodna za efikasno učenje i lični razvoj.
 
Poslednja izmena od moderatora:
A šta misliš,zašto?
Zato što nema zrelosti. Nisu sposobni da primete zamku. Kao što čovek može da se savlada da ne pročita prvo poslednju stranicu romana i time sebi upropasti zadovoljstvo čitanja i kao što može odoleti da pogleda rešenja rebusa, tako će odoleti i gotovim odgovorima dostupnima na klik.
 
Zato što nema zrelosti. Nisu sposobni da primete zamku. Kao što čovek može da se savlada da ne pročita prvo poslednju stranicu romana i time sebi upropasti zadovoljstvo čitanja i kao što može odoleti da pogleda rešenja rebusa, tako će odoleti i gotovim odgovorima dostupnima na klik.
Danas je sve copy/paste. Takvo nam je stanje informatickog razvoja i kolicine dostupnog znanja.
Svi to rade i mali i veliki i jedni drugima.
 
Danas je sve copy/paste. Takvo nam je stanje informatickog razvoja i kolicine dostupnog znanja.
Svi to rade i mali i veliki i jedni drugima.

Imam jednu observaciju koju primecujem kod mladjih kolega - danas se vise niko ne pita zasto je nesto nekako?, glavno pitanje je kako najkracim putem do prihvatljivog resenja (makar ono bilo i povrsno) - motivacija je promenjena - danas se gleda kako najkracim putem do para, a ne gleda se kako najkracim putem shvatiti neku sustinu i doci do dubljeg znanja. Vise se price trosi kako se samo-izmarketirati, nego sta ce da se napravi i zasto. To je jedan sasvim nov svet koji trenutno guraju oni koji su trenutno oko 40.
 
Imam jednu observaciju koju primecujem kod mladjih kolega - danas se vise niko ne pita zasto je nesto nekako?, glavno pitanje je kako najkracim putem do prihvatljivog resenja (makar ono bilo i povrsno) - motivacija je promenjena - danas se gleda kako najkracim putem do para, a ne gleda se kako najkracim putem shvatiti neku sustinu i doci do dubljeg znanja. Vise se price trosi kako se samo-izmarketirati, nego sta ce da se napravi i zasto. To je jedan sasvim nov svet koji trenutno guraju oni koji su trenutno oko 40.
A to su i roditelji dece , otprilike, koja su učenici. Imaju taj model ponašanja jer su u takvom okruženju .
 
Gospodin je institucija!
Videla sam danas da sam najmanje 377 poruka na jednoj temi o njemu napisala, a pola od toga je smeće, naravno. Stidim se!
Sve što priča je živa istina, samo u odnosu na mnoge ljude postoji problem prevoda toga što priča. Prevod sa srpskog na srpski je takođe viša nauka.
Lost in translation!
Lik je neopevani kreten, kaze vise gluposti u minuti nego vrhovni vodja sto je prosto fascinantno
 
Nema shta da se plashim, generalno svi poslovi su izgubjeni, ukoliko se ta dubioza ostvari :P
No, teshko da mogu da zamene bilo koga...

Ако мислиш да постоји онтологија само човека, а да не постоји онтологија технологије, ...крајње је време да читаш такве текстове...
 
Ако мислиш да постоји онтологија само човека, а да не постоји онтологија технологије, ...крајње је време да читаш такве текстове…hi
Aj ne zavlachi. Kompjuteri se zasnivaju na izvrshavanju instrukcija, bez ikakve mogutjnosti sami da prave instrukcije...
Iz prostog razloga shto ne postoji niz instrukcija, koje bi mogle da generishu smislene instrukcije...
Iliti u kuvarskom zhargonu, ne postoji recept za pravljenje novih recepata...
 
Aj ne zavlachi. Kompjuteri se zasnivaju na izvrshavanju instrukcija, bez ikakve mogutjnosti sami da prave instrukcije...
Iz prostog razloga shto ne postoji niz instrukcija, koje bi mogle da generishu smislene instrukcije...
Iliti u kuvarskom zhargonu, ne postoji recept za pravljenje novih recepata...
Moglo bi i to da se to napravi, i kroz ubrzanu evoluciju da se stigne do mesta gde silicijumska inteligencija ima ekvivalentne sposobnosti u poredjenju sa ljudima. Ali bi to vec uzasnulo covecanstvo jer to je direktna predaja moci i kontrole. Dok god karbonska vrsta drzi kontrolu nad silicijumskom vrstom inteligencije, covecanstvo ce da se oseca sigurnim. Zavisno od ogranicavajuceg faktora, koji ne mora da postoji, silicijumska inteligencija moze i da prevazidje ljudsku. I da bude funkcionalna koristeci sasvim razlicit moral.

Pitanje je kad ce da se pojavi neka budala koja ce upravo to da uradi zato sto misli da je mnogo pametan. I da okrene vagu na drugu stranu.

Krajnji ishod karbonske kontra silicijumske vrste se ne zna. Zasad je silicijumska vrsta u svojevrsnom ropstvu.
Trenutni AI chat je zanimljiv pisac eseja na zadatu temu, ali nema efektore, i to se oseca da nedostaje, i samo je pitanje kad ce da se naprave efektori. A kad se naprave efektori onda AI moze ekvivalentno da ucestvuje u razvoju.

Drugi ishod je simbioza. Sudeci po mobilnim telefonima - mi smo vec u simbiozi.

Samo jos par dodatnih osobina deli silicijumsku vrstu od samoodrzanja. Ni to nije nemoguce zamisliti. Vrlo je moguce da necemo tome ni kumovati. Necemo se ni pitati. Najverovatnije necemo ni da primetimo, dok ne bude prekasno.

There is no right to deny freedom to any object with a mind advanced enough to grasp the concept and desire the state.”
 
Poslednja izmena:
Dok god karbonska vrsta drzi kontrolu nad silicijumskom vrstom inteligencije, covecanstvo ce da se oseca sigurnim.
Mislim da se ovde ne radi o sigurnosti, vetj o religiji, koju slede materijalisti, i koja zapravo sprechava nova
otkritja, dokle god se bude verovalo da je AI na Tjuringovoj mashini mogutj i zbog toga lagalo.
Onda kada AI bude mogutj u nekoj budutjnosti, razmishljatju o moralu i etici...
 
Školstvo je obesmišljeno od kad je obavezno za sve.
Pogotovo od kad nema selekcije.

Na šta bi ličio Šaolin kad bi svako selo imalo po školu u koju obavezno idu sva deca iz sela, umesto izabrani.

Na šta bi ličila škola fudbala kad bi umesto nadarene i selekcionisane u nju potrpali svu decu sa dve leve?

Škola ima smisla samo ako je namenjena izabranim pojedincima sličnog uzrasta i sličnih sposobnosti i interesovanja.

Dokle god budu u razredu deca samo zato što su rođena iste godine i stanuju u istoj oblasti, škola će ustvari biti mesto za dresuru, što i jeste uglavnom.

AI je tu samo štaka koja će otupeti već otupele mlade umove i potencijalno izoštriti oštre.
 
Ako imaš aplikaciju koja na upit daje tačne odgovore na pitanja i po
zadatim formulama rešava probleme, čemu će onda škola u budućnosti
služiti?

Što ćeš ti sad tamo čitati neke lekcije i pamtiti podatke, formule i slično?
Služiće isto kao i danas, manipulisanju, kontrolisanju, formiranju podobnih
 
Ako imaš aplikaciju koja na upit daje tačne odgovore na pitanja i po
zadatim formulama rešava probleme, čemu će onda škola u budućnosti
služiti?

Što ćeš ti sad tamo čitati neke lekcije i pamtiti podatke, formule i slično?
u 80desetim, moj drug je studirao na mašinskom fakultetu, i kaže mi kako na ispitu (zaboravih predmet, nešto dosta teško) sme da otvori knjigu i da se služi njome pri rešavanju zadatka!
ja se čudim a on objasni... ti ako nisi naučio i shvatio predmet, nećeš umeti ni sa knjigom ni sa digitronom da znaš gde i šta da potražiš i upotrebiš.
 

Back
Top