"Da li će stadion u okviru Expo-a biti dovoljno korišćen": Ekonomista o isplativosti megalomanskog projekta

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
257.703
Megaprojekti poput Expo-a retko kad ostaju u okvirima planiranog budžeta, dok se njihovi pravi efekti mere tek godinama nakon završetka manifestacije.

Upravo zato se i u slučaju Expo 2027 otvara pitanje da li će velika ulaganja u infrastrukturu doneti dugoročnu korist ili postati dodatni teret za javne finansije.

Ekonomista i nekadašnji član Saveta za borbu protiv korupcije Danilo Šuković ocenjuje za Insajder da Expo može imati pozitivne kratkoročne efekte, ali upozorava da će konačan bilans zavisiti pre svega od privrednog rasta i sposobnosti države da infrastrukturu nakon izložbe stavi u funkciju.

"Expo kao planetarna izložba može da doprinese promociji privrede Srbije i srpske kulture. Efekti na kratak rok bi mogli biti pozitivni, ali pitanje je dugog roka, jer se efekti moraju posmatrati u dužem periodu", kaže Šuković.

Kako objašnjava, ključni problem nije sama organizacija događaja, već sudbina velikih investicija nakon njegovog završetka.

"Uložena su značajna sredstva u infrastrukturu - od stadiona, preko sajamskih objekata, do stambenih kapaciteta. Pitanje je da li će ti objekti, nakon što izložba traje svega tri meseca, zaista služiti svojoj svrsi", upozorava on.

Posebno ističe rizik nedovoljne iskorišćenosti.

"Da li će stadion biti dovoljno korišćen da opravda ulaganja? Da li će sajamski objekti imati dovoljno događaja tokom godine da pokriju troškove i donesu dobit? Isto važi i za stanove koji će se graditi", navodi Šuković.
 
Prema njegovim rečima, ishod ne zavisi samo od upravljanja projektom.

"To u velikoj meri zavisi i od šire ekonomske konjunkture. Ako bi privredni rast bio visok, i ako bi institucije bile sposobne da razviju i povežu taj biznis na lokalnom i međunarodnom planu, onda bi projekat mogao da da određene rezultate", zaključuje sagovornik Insajdera.

Šuković upozorava da ključni rizik nastaje ukoliko privredni rast ne bude dovoljno visok da "ponese" investicije vezane za Expo.

"Ukoliko bi stopa rasta bila niska, kao što je sada, a sve ispod pet odsto je za Srbiju nisko, onda će efikasnost i rentabilnost tih ulaganja biti pod velikim znakom pitanja. Postoji realna opasnost da veliki deo tih objekata posle ostane prazan", kaže Šuković.

On dodaje da takvi scenariji nisu nepoznati u praksi.

"To nije slučaj samo u Srbiji - imali smo primere i u drugim zemljama koje se nisu proslavile sa takvim projektima", navodi on.

U tom slučaju, kako kaže, trošak se neminovno prebacuje na javne finansije.

"Neko će morati da ih otplati, a to znači budžet, jer se država već zadužila. U ekonomiji nema besplatnog ručka: ako se dugovi ne mogu pokriti prihodima, oni se pokrivaju iz budžeta", objašnjava on.

Kako dodaje, posledice takvog scenarija najčešće snose oni najslabiji.

"I sad, da stvar dovedem do kraja, obično se dešava tako da na kraju sirotinja ostane kratkih rukava. Oni ne izbegavaju poreze, oni ih plaćaju, a socijalna politika koja bi trebalo da pomogne siromašnom delu stanovništva, siromašnim penzionerima i svima koji žive ispod linije siromaštva, nije takva da im omogući pristojan život, bez ponižavajućeg standarda. I to se onda, nažalost, na njih i reflektuje", zaključuje on.
https://www.021.rs/info/biznis-i-ek...nomista-o-isplativosti-megalomanskog-projekta
 
Ако се направи довољно догађаја... концерата и спортских догађаја, онда стадион може да буде исплатив.

Као и за ново место сајма - ако је довољно догађаја и ако буду довољно посећени, то је то.

Не могу унапред да кажем. Претпостављам да ће бити и оваквих и онаквих година.

Каква је профитабилност садашњег места сајма, нисам видео податке никада.
Како финансијски стоје наша два највећа стадиона... Ни то не знам.
 
...сам стадион, по себи...неће сигурно...

....управо због тога ће бити у склопу стадиона разних других...угоститељских, културних, рекреативних објеката...више као велими тржни цнтар, за целодневни боравак...

....каквих већ има у сваком крају...
....наравно...велики број београђана ће отићи " да види"...за две,три године...ћуна...

....зато их често рестаурирају...крече...не би ли привукли исте београђане..." да виде"...
 
...сам стадион, по себи...неће сигурно...

....управо због тога ће бити у склопу стадиона разних других...угоститељских, културних, рекреативних објеката...више као велими тржни цнтар, за целодневни боравак...

....каквих већ има у сваком крају...
....наравно...велики број београђана ће отићи " да види"...за две,три године...ћуна...

....зато их често рестаурирају...крече...не би ли привукли исте београђане..." да виде"...

Pa da, sad ce neko sa Banjice ili Dorćola da skokne do Surčina na kafu na tom stadionu, ili da odradi trening u teretani u okviru stadiona :D
 
Megaprojekti poput Expo-a retko kad ostaju u okvirima planiranog budžeta, dok se njihovi pravi efekti mere tek godinama nakon završetka manifestacije.

Upravo zato se i u slučaju Expo 2027 otvara pitanje da li će velika ulaganja u infrastrukturu doneti dugoročnu korist ili postati dodatni teret za javne finansije.

Ekonomista i nekadašnji član Saveta za borbu protiv korupcije Danilo Šuković ocenjuje za Insajder da Expo može imati pozitivne kratkoročne efekte, ali upozorava da će konačan bilans zavisiti pre svega od privrednog rasta i sposobnosti države da infrastrukturu nakon izložbe stavi u funkciju.

"Expo kao planetarna izložba može da doprinese promociji privrede Srbije i srpske kulture. Efekti na kratak rok bi mogli biti pozitivni, ali pitanje je dugog roka, jer se efekti moraju posmatrati u dužem periodu", kaže Šuković.

Kako objašnjava, ključni problem nije sama organizacija događaja, već sudbina velikih investicija nakon njegovog završetka.

"Uložena su značajna sredstva u infrastrukturu - od stadiona, preko sajamskih objekata, do stambenih kapaciteta. Pitanje je da li će ti objekti, nakon što izložba traje svega tri meseca, zaista služiti svojoj svrsi", upozorava on.

Posebno ističe rizik nedovoljne iskorišćenosti.

"Da li će stadion biti dovoljno korišćen da opravda ulaganja? Da li će sajamski objekti imati dovoljno događaja tokom godine da pokriju troškove i donesu dobit? Isto važi i za stanove koji će se graditi", navodi Šuković.
ne postoji stadion na svetu koji je gradjen specijalno za jedan datum i jednu svrhu a da posle tog datuma nije bankrotirao.
 
Zavrsice kao i toliki propali megalomanski sportski kompleksi

Mada, sto je rekao onaj voditelj sa KTV "Mozda je i pravedno da ovako postavljena i organizovana Zvezda, sa ovakvim "navijacima" sa severa i predje tamo da igra, tamo joj i jeste mesto".
Hoće da nateraju i Zvezdu i Partizan tamo.
 
Не мора.
Нека послужи народу за обичне тренутке и спортско-културне догађаје.
Stadion nek bude mesto za borbu političara sa lavovima... :klap:
POsećenost bi bila neverovatna.
 
Megaprojekti poput Expo-a retko kad ostaju u okvirima planiranog budžeta, dok se njihovi pravi efekti mere tek godinama nakon završetka manifestacije.

Upravo zato se i u slučaju Expo 2027 otvara pitanje da li će velika ulaganja u infrastrukturu doneti dugoročnu korist ili postati dodatni teret za javne finansije.

Ekonomista i nekadašnji član Saveta za borbu protiv korupcije Danilo Šuković ocenjuje za Insajder da Expo može imati pozitivne kratkoročne efekte, ali upozorava da će konačan bilans zavisiti pre svega od privrednog rasta i sposobnosti države da infrastrukturu nakon izložbe stavi u funkciju.

"Expo kao planetarna izložba može da doprinese promociji privrede Srbije i srpske kulture. Efekti na kratak rok bi mogli biti pozitivni, ali pitanje je dugog roka, jer se efekti moraju posmatrati u dužem periodu", kaže Šuković.

Kako objašnjava, ključni problem nije sama organizacija događaja, već sudbina velikih investicija nakon njegovog završetka.

"Uložena su značajna sredstva u infrastrukturu - od stadiona, preko sajamskih objekata, do stambenih kapaciteta. Pitanje je da li će ti objekti, nakon što izložba traje svega tri meseca, zaista služiti svojoj svrsi", upozorava on.

Posebno ističe rizik nedovoljne iskorišćenosti.

"Da li će stadion biti dovoljno korišćen da opravda ulaganja? Da li će sajamski objekti imati dovoljno događaja tokom godine da pokriju troškove i donesu dobit? Isto važi i za stanove koji će se graditi", navodi Šuković.
Vazda ima neki antiprotivni drug Seronja
U sve se on razume samo svoje dupe iz tri pokušaja ne ume da utrefi rukama
Pun mi kufer tih mudrosera bez da ih ikoništa pitao
 
He, he, he, misliš li da će koloseum u Surčinu imati isti značaj?
Ако се направи довољно догађаја... концерата и спортских догађаја, онда стадион може да буде исплатив.

Као и за ново место сајма - ако је довољно догађаја и ако буду довољно посећени, то је то.

Не могу унапред да кажем. Претпостављам да ће бити и оваквих и онаквих година.

Каква је профитабилност садашњег места сајма, нисам видео податке никада.
Како финансијски стоје наша два највећа стадиона... Ни то не знам.
AV će biti i proći a stadion i ostalo će nam ostati.
 
Partizanova prica je nesto drugacija, mada ni oni ne zasluzuju nista bolje kada su dozvolili da klub deceniju jasu i unistavaju marionetske uprave i da se niko aktivnije ne pobuni protiv toga.
Mada, sto je rekao onaj voditelj sa KTV "Mozda je i pravedno da ovako postavljena i organizovana Zvezda, sa ovakvim "navijacima" sa severa i predje tamo da igra, tamo joj i jeste mesto".
ФК Партизан је био фаворизован од стране државе дуже од 20 година.90-тих је председник скупштине ФК Партизана био Мирко Марјановић, а и ДОС-овци су фаворизовали Партизан.
 
Vazi...
993452_08_02.jpg


https://www.rtv.rs/sr_lat/hronika/tadic-u-zvezdi_256091.html
 

Back
Top